Międzynarodowy Dzień Ziemi
@ SergeyNivens

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym świętem ekologicznym obchodzonym corocznie od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.

Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która – według organizatorów Dnia Ziemi – jest naszym wspólnym dobrem.

Wydarzenie ma uczulić społeczeństwo i polityków na zagrożenia, przed którymi staje nasza planet, a dzień ten jest wspaniałą okazją, żeby podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej ekologii, oraz ochrony środowiska.

Historia ustanowienia Światowego Dnia Ziemi

  • 1969 rok – jako pierwszy z ideą obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego
  • 1970 rok – ustanowienie 22 kwietnia Dniem Ziemi zaproponował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Pomysł Nelsona trafił na żyzny grunt. Pierwszy dzień Ziemi zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w szeregu akcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
  • 1971 rok – Sekretarz Generalny ONZ U Thant 26 lutego 1971 roku podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
  • 1990 rok – Dzień Ziemi staje się ruchem o zasięgu globalnym mobilizując do działania 200 milionów ludzi w 141 państwach
  • 1992 rok – Szczyt Ziemi ONZ w Rio de Janeiro
  • 2000 rok – głównym tematem Dnia Ziemi stają się problemy związane ze zmianami klimatu – organizatorzy Dnia Ziemi walczą o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagają się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii
  • 2006 rok – tylko jednego Dnia Ziemi ponad 250 tysięcy wolontariuszy zachęconych przez Fundację Isha posadziło ponad 850 tysięcy sadzonek drzew w szczególnie dotkniętym deforestacją i erozją indyjskim stanie Tamil Nadu ustanawiając rekord Guinnessa
  • 2009 rok –  Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłasza 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
  • 2010 rok –  reżyser „Avatara” James Cameron zainaugurował globalny program sadzenia miliona drzew z okazji Dnia Ziemi wraz z aktorką Signour Weaver, grającą w filmie dr Grace Agustine, która przeszła na stronę żyjącego w zgodzie z naturą plemienia, zasadzając pierwsze drzewa w brazylijskim Sao Paulo

Jak obchodzi się Światowy Dzień Ziemi

W wielu państwach organizowane są wydarzenia mające promować przyjazne naturze postawy w społeczeństwie.

W Polsce akcja najczęściej skupia się na problemie śmiecenia i ponownym odzysku cennych surowców. Wiele miast i gmin organizuje wymianę surowców nadających się do recyklingu na sadzonki roślin balkonowych i krzewów.

W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej tematycznych akcji, które mają uświadamiać społeczeństwo, jak wielkie zmiany w ekosystemie planety powoduje działalność człowieka.

Trzy główne tematy jakie proponują organizatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w 2017 roku to ekobudownictwo, energetyka i transport.

Ekobudownictwo

Budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie. Podczas Dnia Ziemi można promować różne rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji CO2 np. zapewniając lepszą termoizolację budynków, monitorując konsumpcję energii i wyłączając urządzenia pracujące w trybie stand-by, tworząc zielone ogrody na dachach budynków czy wspierając tworzenie budynków pasywnych.

Energetyka

Dzień Ziemi jest świetną okazją żeby rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii jak np. elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.

Transport

W obecnych czasach najszybciej przybywa emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu. Przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić żeby podróżować ekologicznie. Co mogą zrobić władze miast i państw żeby poprawić swoją politykę transportową.

Przegląd filmów związanych z Dniem Ziemi

Filmy przedstawiające piękno naszej błękitnej planety

Google Doodle

O tym ważnym wydarzeniu pamięta również co roku wyszukiwarka Google, która użytkowników wita alternatywną wersją swojego logo. Google Doodle to śmieszne, zaskakujące i dość spontaniczne zmiany wprowadzane w logo Google w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców.

Zobacz wszystkie archiwalne wersje logo Google związane z Dniem Ziemi

oficjalna strona kampanii: earthday.org