Etykiety energetyczne

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach

Zakup nowych urządzeń RTV czy AGD to spory wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Analiza ofert promocyjnych, reklam, rozmowy z sprzedawcami czy znajomymi powoduje mętlik w głowie i nie pomaga w wybraniu odpowiedniego dla nas modelu. Przy wyborze sprzętu który będzie służyć lata, w rozsądnej cenie i przyjaznego dla środowiska naturalnego, pomaga ekooznakowanie produktów czyli tzw. etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach.

Wprowadzenie przez Unię Europejską etykiety energetycznych pozwala nie tylko na rozpoznanie urządzeń o niskim zużyciu energii, ale również na porównanie modeli oferowanych przez różnych producentów. Dane zawarte na etykietach informują także, jaki będzie koszt użytkowania urządzenia przez cały okres jego funkcjonowania, oraz jaki będzie miało ono wpływ na środowisko.

Trzeba nauczyć się, jak wykorzystywać informacje zawarte na etykietach, w katalogach, na stronach internetowych, oraz udostępnione w sklepach. Etykietowanie wpływa na podejmowane przez konsumentów decyzje dotyczące energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupów.

Co to jest etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna to etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia np. o rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, zużyciu wody, pojemności, czy wielkości załadunku. W Unii Europejskiej muszą być w nią zaopatrzone m.in urządzenia AGD i RTV, źródła światła, opony,klimatyzatory. Etykieta taka daje konsumentowi możliwość porównania różnych urządzeń.

Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku urządzeń z tej samej grupy. Etykieta energetyczna to nalepka, którą umieszcza się na frontowej stronie urządzenia.

Korzyści wynikające z stosowania etykiet energetycznych

Etykiety energetyczne mają na celu udostępnianie rzetelnych oraz czytelnych informacji o nabywanych produktach dotyczących zużycia energii, wody, czy innych parametrów wydajności. Na ich podstawie konsument jest w stanie zidentyfikować rzeczywistą efektywność energetyczną urządzenia oraz ocenić jego potencjał oszczędności w rachunkach za prąd. Etykiety mogą również zachęcić przedsiębiorstwa do inwestowania w opracowywanie energooszczędnych produktów.

Ponieważ etykiety są obowiązkowe w całej Unii, to wszyscy producenci dokonując w laboratoriach pomiarów swojego sprzętu stosują te same normy unijne. Dzięki temu konsument może porównać różne marki i modele tego samego sprzętu mając przy tym pewność, że rzetelne dane na etykiecie są gwarantowane prawem unijnym.

Produkty które wymagają etykiety energetycznej

Etykiety energetyczne są obowiązkowe dla wszystkich sprzętów sprzedawanych w UE, dla których istnieje tego rodzaju etykieta. Informacja o klasie energetycznej musi zostać umieszczona w widocznym miejscu na każdym takim urządzeniu wystawionym w punkcie sprzedaży.

telewizorlodówka i zamrażarka, piekarnik, okap kuchennyzmywarkapralkaodkurzaczsuszarka do ubrańklimatyzatory, odgrzewacze wodyogrzewacze pomieszczeńogrzewacze wielofunkcyjnelampyopony

Cechy etykiet energetycznych

 • muszą być umieszczone na każdym pojedynczym urządzeniu, w widocznym miejscu, żeby pomóc klientom porównać urządzenia
 • są neutralne językowo – prezentują informacje za pomocą piktogramów zamiast zapisu słownego
 • muszą być takie same we wszystkich krajach UE

Podstawowe elementy etykiet które sprawiają, że jest ona łatwo rozpoznawalna

 • skala klasyfikacji klas energetycznych
 • siedem klas efektywności energetycznej – trzy klasy energetyczne: „A+”. „A++” oraz „A+++” dodane do skali klas energetycznych (od „A” do „G”)
 • kolorystyka – kolory od ciemnej zieleni (wysoka efektywność energetyczna) do czerwonego (niska efektywność energetyczna)

Historia wprowadzania etykiet energetycznych

Etykiety energetyczne dla urządzeń takich jak suszarki, pralki, lodówki, zostały wprowadzona w Unii Europejskiej już w latach 90. XX wieku. Pokazywały jak dużo energii zużywa urządzenie w skali od A do G. Klasa A (oznaczona kolorem zielonym) oznaczała najmniejsze zużycie, a klasa G (kolor czerwony) – największe.

Wyniki badań rynku wykazały że takie czytelne oznaczenie urządzeń okazały się sukcesem. Od roku 2005 do 2010 zużycie energii przez urządzenia gospodarstwa domowego spadło średnio o 9%, co wiązało się z zakupem przez konsumentów bardziej energooszczędnych urządzeń.

Sukces etykiet pociągnął za sobą znaczące inwestycje w podnoszenie wydajności energetycznej AGD. W konsekwencji, po niespełna 10 latach stosowania, dostępne klasy od najniższej G do najwyższej A, stały się mało ambitne, a prawo unijne przestało nadążać za wzrostem efektywności energetycznej pozostałych urządzeń. Producenci wprowadzając najnowsze technicznie urządzenia klasyfikowali je do najwyższej klasy A, mimo, że były one nawet o 30% wydajniejsze od innych urządzeń z tej samej klasy A.

Nowy system etykiet efektywności energetycznej wprowadziła unijna dyrektywa ELD 92/75/WE, która została zastąpiona przez dyrektywę 2010/30/UE. Na podstawie obu dyrektyw powstały akty wykonawcze dla poszczególnych grup sprzętu. Nowe przypisy ramowe pozwalają, aby w przyszłości etykiety mogły być stosowane dla szerszej gamy urządzeń, oraz np. na oknach lub drzwiach.

Komisja Europejska wprowadziła wzór etykiet energetycznych, który jest jednolity i obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych klas A+, A++ oraz A+++. Bez zmian pozostała ilość klas pokazywana na etykiecie (7 pasków).

Harmonogram wprowadzania etykiet energetycznych

 • 2011 rok – urządzenia chłodnicze, urządzenia do przechowywania wina, telewizory, pralki, zmywarki
 • 2012 rok – klimatyzatory, oświetlenie
 • 2014 rok – odkurzacze
 • 2015 rok – okapy i piekarniki, ogrzewacze pomieszczeń i ogrzewacze wielofunkcyjne, podgrzewacze wody
 • od 1 stycznia 2016 rok – systemy wentylacyjne przeznaczone do budynków mieszkalnych (jedno i dwukierunkowe
 • od 1 lipca 2016 rok – szafy chłodnicze lub mroźne
 • od 1 stycznia 2020 rok – kotły na paliwa stałe

Nowe zasady oznaczania etykiet energetycznych od 2020 roku

W 2018 roku Parlament Europejski opowiedział się za uproszczeniem oznakowania efektywności energetycznej sprzętów używanych w gospodarstwach domowych.

Pod koniec 2019 roku wprowadzona zostanie jasna skala od A do G, która zastąpi system zwiększającej się liczby plusów A+, A++, A+++. Nowe oznaczenia w sposób czytelny pokazywać będą klasę efektywności energetycznej danego modelu produktu i całkowitą konsumpcję energii w skali rocznej, podaną w kilowatogodzinach.

Obecnie większość sprzętów na rynku spełnia wymagania klasy A ustanowione w 2010 roku. Żeby doprecyzować efektywność energetyczną produktu, do oznaczeń zaczęto dodawać plusy powiększając skalę od A+, A++, A+++. Obecnie  25% produktów na rynku Unii Europejskiej znajduje się na szczycie skali A, a 50% w dwóch najwyższych skalach efektywności A i B.

Dotychczasowy system etykietowania energetycznego stał się zatem mało przejrzysty i nie oddaje poziomu rozwoju technologicznego. Dlatego zaistniała konieczność wprowadzenia nowej, prostszej skali od A do G, dzięki czemu konsumenci będą mogli świadomie decydować się na zakup takiego sprzętu, który pozwoli im na oszczędzanie prądu.

Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. Informacje o efektywności energetycznej produktu dostępne powinny być także online oraz w materiałach reklamowych i promocyjnych produktów.

W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną, producent będzie miał obowiązek poinformować o tym klientów.

Powstanie strona z kompleksową bazą produktów, zawierająca także specyfikację techniczną sprzętów, co pozwoli lepiej monitorować dostosowanie produktów oraz portal dla konsumentów, gdzie będą oni mieli możliwość porównywania konkretnych produktów.

Nowe przepisy obejmą także aktualizację oprogramowania sprzętów i tzw. inteligentnych urządzeń domowych, dzięki czemu będą one mogły stać się bardziej energooszczędne.

Nowe przejrzyste etykietowanie energetyczne powinno przyczynić się do oszczędności energii, obniżenia rachunków za prąd, oraz sprzyjać innowacjom w zakresie wytwarzania energooszczędnych sprzętów i inwestycjom w ich produkcję.

Klasa energetyczna

Klasy efektywności energetycznej przyporządkowane są skali złożonej z liter od A do G, gdzie klasa A umieszczana na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasą G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne. Wyznacza się je ze stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia (określonego odpowiednimi przepisami). Od grudnia 2010 roku na lodówkach, pralkach, zmywarkach i telewizorach wprowadzono dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ oraz A+++ charakteryzujące urządzenia najbardziej efektywne energetycznie.

Wybierając urządzenia energooszczędne warto zwrócić szczególną uwagę na klasę efektywności energetycznej podaną na etykiecie. Klasa A+++ jest najbardziej efektywna.

Przyznawanie odpowiednich klas energetycznych w Polsce reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz. U. z 2012 r. Nr 1203, poz. 1203).

Uwaga! Na etykiecie może znajdować się dodatkowy znak graficzny Ecolabel (Eu Ecolabel) zwany też Stokrotką lub Margerytką. Jest to znak ekologiczny ustanowiony przez Komisję Europejską żeby informować konsumentów, które produkty i usługi są przyjazne środowisku.

Szczegółowy opis etykiet energetycznych dla poszczególnych urządzeń

Etykiety energetyczne dla urządzeń AGD i RTV

Etykieta energetyczna dla lodówek i zamrażarek - chłodziarek kompresyjnych - wlaczoszczedzanie.pl
lodówka i zamrażarka kompresyjna
Etykieta energetyczna dla lodówek i zamrażarek - chłodziarek absorpcyjnych - wlaczoszczedzanie.pl
lodówka i zamrażarka absorpcyjna
Etykieta energetyczna dla urządzeń do przechowywania wina - wlaczoszczedzanie.pl
chłodziarka do wina
Etykieta energetyczna dla telewizorów - wlaczoszczedzanie.pl
telewizor
Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych
etykieta energetyczna dla okapu kuchennego - wlaczoszczedzanie.pl
okap kuchenny
Etykieta energetyczna dla zmywarek - wlaczoszczedzanie.pl
zmywarka
Etykieta energetyczna dla pralek - wlaczoszczedzanie.pl
pralka
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych - wlaczoszczedzanie.pl
odkurzacz uniwersalny
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów - wlaczoszczedzanie.pl
odkurzacz do dywanów
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do podłóg twardych - wlaczoszczedzanie.pl
odkurzacz do podłóg twardych
Etykieta energetyczna dla suszarek bębnowych wywiewowych – wentylacyjnych - wlaczoszczedzanie.pl
suszarka bębnowa wentylacyjna
Etykieta energetyczna dla suszarek bębnowych kondensacyjnych - wlaczoszczedzanie.pl
suszarka bębnowa kondensacyjna
Etykieta energetyczna dla gazowych suszarek bębnowych - wlaczoszczedzanie.pl
suszarka bębnowa gazowa

Etykiety energetyczne dla klimatyzatorów

Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów z funkcją chłodzenia - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator z funkcją chłodzenia
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów z funkcją ogrzewania - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator z funkcją ogrzewania
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów o odwróconym obiegu - wlaczoszczedznie.pl
klimatyzator o odwróconym obiegu
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów jednokanałowych z funkcją chłodzenia - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator jednokanałowy z funkcją chłodzenia
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów jednokanałowych z funkcją ogrzewania - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator jednokanałowy z funkcją ogrzewania
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów jednokanałowych o odwróconym obiegu - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator jednokanałowy o odwróconym obiegu
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów dwukanałowych z funkcją chłodzenia - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator dwukanałowy z funkcją chłodzenia
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów dwukanałowych z funkcją ogrzewania - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator dwukanałowy z funkcją ogrzewania
Etykieta energetyczna dla klimatyzatorów dwukanałowych o odwróconym obiegu - wlaczoszczedzanie.pl
klimatyzator dwukanałowy o odwróconym obiegu

Etykiety energetyczne dla podgrzewaczy wody

Etykieta energetyczna dla konwencjonalnych podgrzewaczy wody - wlaczoszczedzanie.pl
podgrzewacz wody
Etykieta energetyczna dla podgrzewaczy wody z pompą ciepła - wlaczoszczedzanie.pl
podgrzewacz wody z pompą ciepła
Etykieta energetyczna dla zasobników na ciepłą wodę użytkową - wlaczoszczedzanie.pl
zasobnik na ciepłą wodę użytkową
Etykieta energetyczna dla zestawów zawierających słoneczne systemy podgrzewania wody - wlaczoszczedzanie.pl
zestaw zawierający słoneczne systemy podgrzewania wody

Etykieta energetyczna dla ogrzewaczy pomieszczeń

Etykieta energetyczna dla pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń (dla ogrzewaczy pomieszczeń z pompą ciepła) - wlaczoszczedzanie.pl
pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń

Etykieta energetyczna dla ogrzewaczy wielofunkcyjnych

Etykieta energetyczna dla pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody - wlaczoszczedzanie.pl
pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody
Etykieta energetyczna dla zestawu zawierającego ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne
zestaw zawierający ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne

Etykiety energetyczne dla lamp i opraw

Etykieta energetyczna dla lamp elektrycznych eksponowanych w punkcie sprzedaży - wlaczoszczedzanie.pl
lampa elektryczna eksponowana w punkcie sprzedaży
Etykieta energetyczna dla opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży - wlaczoszczedzanie.pl
oprawa oświetleniowa eksponowana w punkcie sprzedaży

Etykieta energetyczna dla opon

Etykieta energetyczna dla opon - wlaczoszczedzanie.pl
opony

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X