Pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej

Etykieta energetyczna dla pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody - wlaczoszczedzanie.pl

Etykieta energetyczna dla wielofunkcyjnych ogrzewaczy z pompą ciepła w klasach sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń od A ++ do G, oraz w klasach efektywności energetycznej podgrzewania wody od A do G.

Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów. 

Etykieta energetyczna dla pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody

1. nazwa dostawcy lub znak towarowy
2. identyfikator modelu pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody
3. piktogram określający funkcje ogrzewania pomieszczeń dla zastosowań średniotemperaturowych
4. skala klas efektywności energetycznej od A++ do G dla ogrzewania pomieszczeń
5. klasa sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla zastosowań w średnich temperaturach w warunkach klimatu umiarkowanego
6. piktogram określający funkcje podgrzewania wody, z uwzględnieniem deklarowanego profilu obciążeń, wyrażany odpowiednią literą (od XXXS do XXL – patrz tabelka poniżej)
7. skala klas efektywności energetycznej od A do G dla podgrzewania wody
8. klasa efektywności energetycznej podgrzewania wody w warunkach klimatu umiarkowanego,
9. poziom mocy akustycznej w pomieszczeniu i na zewnątrz w decybelach (dB) w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej
10. znamionowa moc cieplna (w tym znamionowa moc cieplna) wszelkich ogrzewaczy dodatkowych w kW, w warunkach klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego dla zastosowań w  średnich temperaturach, w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej
11. znamionowa moc cieplna (w tym znamionowa moc cieplna) wszelkich ogrzewaczy dodatkowych w kW, w warunkach klimatu umiarkowanego, chłodnego i ciepłego w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej
12. mapa stref klimatycznych w Europie przedstawiająca trzy orientacyjne strefy temperatur (ciepła – kolor pomarańczowy, umiarkowana – kolor zielony oraz chłodna – kolor niebieski)
13. oznaczenie informujące o możliwych oszczędnościach w przypadku używania pomp ciepła zdolnych do pracy poza obciążeniem szczytowym

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Scroll to Top