Oszczędzanie wody w firmie, domu i ogrodzie

Oszczędzanie wody

Woda pokrywa 71% powierzchni Ziemi, jednak jedynie 2,5% to woda słodka, a tylko 1% to woda zdatna do picia. W wielu miejscach na świecie woda jest jednym z najrzadszych zasobów naturalnych. Na Ziemi żyje ponad 7,5 mld ludzi, z czego ponad miliard nie ma dostępu do wody pitnej.

Problemy z niedoborem wody ma nawet co trzeci człowiek. Prognozy ONZ są alarmujące, do 2025 roku już 2 mld ludzi nie będą miały co pić. Problemem jest ocieplanie klimatu. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40% planety.

O tym, że zużywamy za dużo wody, przypominamy sobie zwykle kilka razy w roku, dostając rozliczenie kosztów dostawy wody oraz odprowadzania ścieków.

Polska, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, jest krajem o przeciętnych zasobach wodnych wynoszących 1660 m3 na gospodarstwo domowe rocznie i o przeciętnym zużyciu wody na mieszkańca.

Dla mieszkańca stolicy oznaczać to będzie koszt w wysokości ok. 370 zł rocznie, biorąc pod uwagę samo dostarczenie zimnej wody i odbiór ścieków. Kwota ta zostanie powiększona jeszcze o opłaty abonamentowe i koszt jej podgrzania. Jeśli spojrzeć na nią z perspektywy kilkuosobowej rodziny, to może stanowić poważny wydatek w budżecie.

Koszty zużycia wody wynikają zatem zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie. Na oszczędzaniu wody przeciętna 4 osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.

Spis treśći

Zasoby wody w Polsce

Na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1,56 mln litrów na rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 mln litrów na rok). Z prognozy wynika, że dostępność wody w Polsce będzie malała. Długie okresy bezopadowe, które dotykają Polskę przerywane są przez krótkotrwałe, ale zarazem bardzo intensywne opady o charakterze nawalnym. Efektem są nagłe powodzie, które paraliżują całe miasta. Również coraz krótszy czas występowania pokrywy śnieżnej i jej malejąca grubość sprawiają, że wody podziemne nie są odpowiednio zasilane na wiosnę.

W Polsce zaopatrzenie opiera się przede wszystkim na wodach powierzchniowych, praktycznie nie wykorzystujemy potencjału wód podziemnych. W połączeniu z coraz większym zanieczyszczeniem wód powierzchniowych przez przemysł czy hodowle bydła oznacza to, że za 20 lat może nam zabraknąć wody.

To, co może nas uratować, to oszczędzanie wody, energii i ciepła.

Ile zużywamy wody w gospodarstwie domowym

Wskaźnik zużycia wody na jednego mieszkańca kształtuje się na podobnym poziomie od wielu lat. W 2015 r. wyniósł on 32,2 m3, co daje ponad 88 litrów wody dziennie. Wielkość ta rośnie, jeśli zużycie wody w Polsce przeliczymy na jednego korzystającego. W 2015 r. wyniosła ona 35 m3, czyli blisko 96 litrów wody każdego dnia. W gospodarstwie domowym najwięcej wody przeznacza się na higienę. Samo przygotowanie posiłków to tylko kilka litrów wody dziennie.

Liczba litrów wody wykorzystywana jednorazowo w zależności od czynności

 • mycie pod bieżącą wodą – 6–17 l/min (założenie dla ciśnienia 3 bar)
 • kąpiel w wannie – w zależności od pojemności od 130–240 l
 • prysznic – 6–20 l/min*
 • pranie w pralce automatycznej – 24–61 l na cykl
 • mycie naczyń w zmywarce – 6–15 l na cykl
 • spłukanie toalety – 3–10 l
Bez wody nie ma życia! / Pixabay / @ MartisFuksu
Jak oszczędzać wodę w życiu codziennym?

Każdy z nas może i powinien starać się oszczędzać wodę w codziennym życiu. Powinniśmy zwracać uwagę na pozornie błahe działania, takie jak stosowanie szczelnych kranów, montowanie spłuczek z opcją mniejszego spłukiwania, mycie naczyń w zmywarkach, a nie pod bieżącą wodą, zastępowanie kąpieli w wannie prysznicem, stosowanie tzw. ekologicznych baterii wyposażonych w perlatory, zakręcanie wody, zawsze wtedy, kiedy z niej nie korzystamy, wykorzystywanie nowoczesnego, oszczędzającego wodę sprzętu AGD.

Pamiętać należy jednak, że zużycie wody na cele komunalne stanowi zaledwie 20% pobieranej wody. Dlatego oprócz oszczędzania wody w domach można zrobić więcej. Każdy z nas pośrednio ma również wpływ na zużycie wody przez przemysł gdzie wynosi ono 70% pobieranej wody, oraz rolnictwo i leśnictwo, gdzie wartość ta wynosi 10%. Robimy to przez nasze decyzje zakupowe.

Jako świadomi konsumenci powinniśmy kupować tylko to, czego potrzebujemy i w odpowiednich ilościach. W miarę możliwości wybierać przede wszystkim te artykuły, których wytworzenie było najbardziej neutralne dla środowiska. Produkcja żywności stanowi obciążenie dla środowiska, między innymi poprzez nakłady wody i energii, które są marnotrawione wraz z wyrzuconą żywnością.

Warto pamiętać o tzw. śladzie wodnym, będącym wskaźnikiem zużycia wody niezbędnej do wytworzenia danego produktu. I tak np. ślad wodny 1 kg ogórków wynosi 353 litry, 250 ml herbaty to 27 litrów, kilograma sera żółtego to 3 178 litrów, zaś kilograma czekolady i wołowiny to odpowiednio aż 17 196 i 15 415 litrów.

Wyrzucenie do kosza 1 kg wieprzowiny wiąże się ze zmarnowaniem ok. 6 tys. litrów wody użytej do jej wyprodukowania, a 1 kg wyrzuconego chleba to 1,6 tys. litrów. Skutki takiego marnotrawstwa odbijają się nie tylko na domowym budżecie, ale mają również wymiar ekonomiczny, społeczny i ekologiczny.

Ilość wody potrzebna, żeby dostarczyć ludziom jedzenie, jest 10-krotnie większa niż tej zużywanej w domach. To samo dotyczy produkcji energii. 9% generatorów energii na świecie wykorzystuje wodę w procesie chłodzenia.

Wybór energooszczędnej armatury

Obecnie nowoczesne urządzenia pozwalają kontrolować zużycie wody, a tym samym oszczędzać wodę i energię. Na rynku dostępne są już rozwiązania i specjalne czujniki które wykrywają przecieki wody, czy oszczędzające tryby spłukiwania. Urządzenia pozwalające samemu ustawić preferowany czas trwania prysznica i zatrzymać strumień wody na czas sięgnięcia po mydło, czy szampon. Systemy zintegrowane z aplikacją mobilną, w której można sprawdzić średnie zużycie wody, czas trwania prysznica czy ocenić, kiedy udało się zmniejszyć zużycie wody.

Oszczędzać jest łatwiej, gdy dobierze się odpowiednie baterie dostosowane do naszych potrzeb. Jaką przepustowość ma bateria można zweryfikować, sprawdzając jej klasę przepływu.

1. Rodzaj baterii ze względy na liczbę uchwytów

Uwzględniając liczbę uchwytów, wyróżniamy baterie:

 • jednouchwytowe (mieszakowe) – mają jedną dźwignię, za pomocą której jest regulowana temperatura i strumień wody
 • dwuuchwytowe – mają osobne pokrętła do ciepłej i zimnej wody, mogą być stylizowane na lata 70. ubiegłego stulecia, w stylu retro lub w bardzo współczesnej wersji
 • bezuchwytowe
  • bezdotykowe – uruchamiają się dopiero po włożeniu rąk pod wylewkę. Wymagają podłączenia do prądu lub zasilania bateriami. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, które uwielbiają myć ręce, ale już niekoniecznie zakręcać kran.
  • samozamykające się – zamiast uchwytów, zazwyczaj posiadają specjalny przycisk na korpusie (wyjątek: baterie Cifial i Tres, które po prostu należy dotknąć), który po naciśnięciu uwalnia strumień wody. Czas płynięcia wody jest ściśle określony zazwyczaj do 15 do 20 sekund .

Oprócz różnicy estetycznej, baterie jednouchwytowe pozwalają na zaoszczędzenie wody nawet do 30%. W przeciwieństwie do dwuuchwytowych, nie trzeba za każdym razem regulować temperatury, a czas regulacji wody jest o wiele krótszy. Ponadto baterie jednouchwytowe dzięki swojej budowie są wytrzymalsze i rzadziej się psują.

2. Parametry baterii

Najważniejsze parametry baterii pod względem oszczędności:

Wydajność przepływu (klasa przepływu)

Jest to jedno z istotniejszych kryteriów. Niektórzy producenci podają wydajność przepływu w litrach (np. Kludi, Grohe), inni (np. Ferro) – posługują się oznaczeniami klasy.

Jednak większość producentów nie informuje o wydajności przepływu baterii i wtedy należy zapamiętać zasadę: największy przepływ mają baterie podtynkowe, najmniejszy baterie sztorcowe jednouchwytowe.

Wydajność przepływu ma największe znaczenie przy napełnianiu wanny (im większa, tym szybciej napełnisz wannę), minimalne przy korzystaniu z prysznica czy umywalki.

Klasa przepływu określa wielkość wypływu strumienia wody z baterii. Jest wypadkową przepustowości głowicy, aeratora oraz wylewki (jej kształtu).

Podział klas przepływu w litrach na sekundę [l/s]:

 • Z klasa ≤ 0,15 l/s
 • A klasa ≤ 0,25 l/s
 • S klasa ≤ 0,33 l/s
 • B klasa ≤ 0,42 l/s
 • C klasa ≤ 0,50 l/s
 • D klasa ≤ 0,63 l/s

Najbardziej ekologiczne baterie mają klasę Z. Taka bateria zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Tak ekologiczny poziom zużycia wody zapewniają baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko­przyciskami i eko­blokadami.

Armatura klasy „A”, charakteryzuje się już mniejszą oszczędnością. Tu przepływ wody plasuje się na poziomie nie większym niż 0,25 l na sekundę. Mając taką baterię, w ciągu minuty zużyjemy więc 15 litrów wody. Taki poziom ma większość kranów jednouchwytowych. Jednak i tu możemy dodatkowo oszczędzić, gdyż są dostępne krany z ekoprzyciskami które pozwalają zaoszczędzić dodatkowo 40% wody.

Uwaga! Ekologia nie może utrudniać życia. O ile w baterii umywalkowej niski przepływ wody jest wskazany i zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”. To w przypadku baterii wannowej klasa przepływu musi być inna. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo.

Wybierając armaturę do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą „B”, „C”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody. Nasza kąpiel powinna być więc gotowa w maksymalnie 6-8 minut.

Codzienne napełnianie wanny jest jednak mało ekologiczne, a dodatkowo w przypadku rodziny dużo kosztuje w skali miesiąca. Stąd od wielu lat promowana jest zamiana kąpieli na szybki prysznic

Oszczędzanie wody w firmie, domu i ogrodzie
Pixabay / @ markito

Zużycie wody

Klasyfikacja baterii pod kątem ekologiczności i ekonomiczności wygląda następująco:

 • termostatyczne
 • przyciskowe
 • bezdotykowe
 • samozamykające się

Najogólniej pisząc, baterie jednouchwytowe są bardziej ekonomiczne od dwuuchwytowych.

Rodzaj głowicy

Na rynku są dostępne trzy rodzaje głowic:

 • mosiężne (suwakowe) – mało precyzyjne w ustawianiu temperatury, coraz rzadziej spotykane
 • ceramiczne – precyzyjniejsze, umożliwiają szybką regulację strumienia wody. Większość nowoczesnych baterii jest wyposażona w głowice ceramiczne, które są uważane za bardzo wytrzymałe.
 • termostatyczne – stosowane w bateriach termostatycznych. Rdzeń jest wypełniony ciekłym woskiem, dzięki czemu bateria jest najprecyzyjniejsza pod względem ustawienia strumienia wody i temperatury.

Funkcje

System kontroli ciepłej wody (HWTC Hot Water Temperature Control)

Dostępny w bateriach jednouchwytowych. Polega na ustawieniu (w momencie instalacji baterii) temperatury wypływającej wody.

Zaawansowanym systemem kontroli ciepłej wody jest bateria termostatyczna – wyposażona w system kontroli temperatury, zapewnia zawsze idealną ciepłotę wody (temperaturę ustawia się na pokrętle), czyli niweluje ryzyko zbyt gorącej lub zimnej wody (jeśli zabraknie wody ciepłej lub zimnej i nie będzie możliwości uzyskania ustawionej temperatury, to bateria zablokuje wypływ wody). Ponadto jest najekonomiczniejsza ze wszystkich dostępnych systemów baterii (nie marnuje się niepotrzebnie litrów wody). Szczególnie dobrze spełnia swoją funkcję przy wannie lub prysznicu, gdzie stała odpowiednia temperatura ma wpływ na komfort kąpieli. Bateria termostatyczna może być też montowana przy bidecie czy zlewozmywaku.

Zanim zdecydujesz się na zakup baterii termostatycznej lub jednouchwytowe z systemem kontroli ciepłej wody, rozważ, w jaki sposób ogrzewasz wodę. Takie baterie najlepiej sprawdzają się w blokach z miejską ciepłą wodą lub tam, gdzie jest zasobnik na ciepłą wodę (dowolnie ogrzewany). Nie należy ich montować, jeśli źródłem ciepłej wody jest dwufunkcyjny kocioł przepływowy (woda i c.o.) lub gazowy podgrzewacz przepływowy – w takim przypadku bateria nie spełni swojej roli, ponieważ ustawienie określonej temperatury jest niemal niemożliwe, co więcej, może skończyć się uszkodzeniem kotła.

Ograniczenie wypływu wody (WSVC – Water Sailing Variable Control)

W bateriach ograniczenie wypływu wody jest możliwie za pomocą kliku metod:

 • dwustopniowa dźwignia uchwytu – przy podniesieniu uchwytu za pierwszym razem, uzyskuje się 50% strumienia wody, aby otworzyć strumień całkowicie, należy pokonać opór uchwytu. Minusem tego rozwiązania jest wyrobienie się po kilku latach uchwytu, przez co zwiększenie strumienia wody jest łatwiejsze i częstsze.
 • ekoprzycisk – jego naciśnięcie powoduje uzyskanie 100% strumienia wody w wyższej temperaturze, natomiast bez wciśnięcia przycisku woda płynie o połowę mniejszym strumieniem i w temperaturze ok. 38°C
 • quick Stop – przycisk, którego naciśnięcie powoduje wypłynięcie ściśle określonej ilości wody
 • oporowy ogranicznik temperatury wody – polega na ustawieniu mechanicznie przy montowaniu baterii temperatury wody – żeby strumień był cieplejszy, trzeba przekręcić uchwyt, pokonując przy tym lekki opór ogranicznika
 • perlator – system zwiększenia strumienia wody poprzez wpuszczenie do niego pęcherzyków powietrza. Perlator pozwala na zaoszczędzenie do 50% wody, ponieważ napowietrzona woda sprawia wrażenie, że jest jej dużo więcej niż w rzeczywistości, a w żadnej sposób nie obniża to komfortu korzystania z baterii. Dodatkową korzyścią jest brak rozchlapywania wody.

Oszczędzanie wody w łazience

Potrzeba czystości i higieny jest najczęstszym powodem zużycia dużych ilości wody w domu. Najwięcej, bo aż 70%, zużywamy wody w łazience. Dlatego też twórcy nowoczesnych urządzeń sanitarnych opracowują coraz to nowsze technologie, które pozwalają na przemyślane zarządzanie zużywaną wodą.

1. Zastanów się nad zakupem baterii termostatycznych

Największe straty wody odnotowuje się podczas prób osiągnięcia przez użytkownika pożądanej temperatury wypływającego strumienia. Nowoczesne baterie termostatyczne, szczególnie pod prysznicem, umożliwiają ustawienie komfortowej temperatury jeszcze przed kąpielą. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na manipulowanie uchwytami. To rozwiązanie nie tylko oszczędne, ale też wygodne, pozwalające wyeliminować ryzyko oblania się lodowatym strumieniem lub ukropem.

2. Zastanów się nad wyborem baterii czasowej i bezdotykowej (z fotokomórką)

Te pierwsze, po upłynięciu zaprogramowanego czasu, automatycznie zamykają wypływ wody. Baterie bezdotykowe z kolei posiadają czujnik ruchu, który steruje przepływem wody i dostarcza ją tylko wtedy, gdy trzymamy pod nią ręce. Takie baterie potrafią zaoszczędzić do 6 litrów wody na minutę. Pozwolą również na obniżeniu kosztów wynikających z ogrzewania wody, jej dostarczeniem i odprowadzeniem ścieków.

3. Wymień baterię umywalkową lub prysznicową na jednouchwytową z ceramiczną głowicą

Ilość wypływającej z baterii wody regulować można również poprzez ceramiczną głowicę zamontowaną na baterii jednouchwytowej. Posiada ona dwa poziomy otwarcia przepływu – ekologiczny bądź komfortowy. Przy uruchomieniu baterii wypływa strumień ekonomiczny, strumień zwiększony – po pokonaniu delikatnego oporu głowicy.Dzięki baterii jednouchwytowej szybciej też ustawisz pożądaną temperaturę wo dy.

4. Zamontuj słuchawkę prysznicową z reduktorem przepływu wody

Na poziom wypływu wody z baterii wpływają również inne, dodatkowe rozwiązania, stosowane nie tylko w bateriach, ale również w słuchawkach prysznicowych. Warto wspomnieć o systemie posiadającym reduktor przepływu automatycznie reagującym na zmiany ciśnienia wody.

Ten specjalny ogranicznik może mieć postać okrągłej tulei wkręcanej w słuchawkę lub montowanej baterii natryskowej, zmniejszającej strumień wody nawet do 4 litrów na minutę.

Podstawowe zasady korzystania z wanny lub prysznica

Zarówno spokojna kąpiel, jak i szybki natrysk mają swoich zwolenników. W większości nowych domów montuje się obecnie zarówno kabinę prysznicową, jak i wannę.

Prysznic wydaje się rozwiązaniem bardziej oszczędnym, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W końcu siedząc pod deszczownicą przez kilkanaście minut, można zużyć tyle samo gorącej wody, ile potrzeba do napełnienia wanny.

Ważna jest też pojemność wanny. Najmniejsze, skrócone modele przeznaczone do małych łazienek, mieszczą zaledwie 75 litrów wody. Przeciętne mają pojemność ok. 200 litrów, ale dostępne są też wanny mieszczące nawet 400 litrów wody. Kąpiel w takim miniaturowym basenie oznacza większe wydatki na wodę oraz dodatkowe opłaty za ścieki.

1. Reguluj temperaturę wody przy małym strumieniu

2. Bierz szybki prysznic a nie kąpiel w wannie

Biorąc prysznic zużywamy około 35 l wody o temperaturze 45 °C, a do napełnienia niedużej wanny potrzeba około 100 l, wobec czego 3 razy większe jest też zużycie energii.

3. Nie stój pod bieżącym strumieniem wody

Na przeciętą długość kąpiel pod prysznicem trzeba zużyć 60 litrów wody. Namocz ciało, zakręć wodę na czas namydlania i odkręć ją ponownie do spłukania.

4. Kontroluj temperaturę nalewanej wody do wanny

Zbyt ciepła woda powyżej 37 °C wymaga ostudzenia poprzez zmieszanie z zimną, albo odczekania aż wystygnie. Zbyt chłodna wymaga dolania kolejnej gorącej partii i upuszczenia już nalanej. Nie przestrzegając tej zasady możesz zużyć nawet 100 litrów wody na kąpiel.

5. Jeżeli chcesz przeznaczyć na kąpiel w wannie 20 minut nalej do niej niewielką ilość wody

6. Zakręcaj wodę podczas golenia, czy mycia zębów

Normatywny wypływ wody z baterii umywalkowej przy ciśnieniu 0,1 MPa wynosi 0,07 litra na sekundę, co daje ponad 4 litry na minutę.

Oszczędzanie wody w toalecie

Każdego dnia zużywa się średnio około 35 l wody na spłukiwanie toalety. Jednak dzięki odpowiednim rozwiązaniom do tej czynności wystarczy jej o wiele mniej.

1. Podczas zakupu wybierz spłuczkę z podwójnym systemem spłukiwania lub funkcją start-stop

Pierwsza opcja umożliwia opłukiwanie misy toaletowej oszczędną objętością wody (zazwyczaj ok. 3 l), druga pozwala na zatrzymanie przepływu, gdy stwierdzimy, że dalsze spłukiwanie nie jest już potrzebne. W ten sposób unika się marnowania wody typowego dla starszych urządzeń.

2. Zastanów się nad zakupem miski ustępowej z dystrybucją wody w kilku kierunkach

Obmywanie miski tym sposobem znacznie zmniejsza zużycie wody, w stosunku do standardowych misek. System ten pozwala zaoszczędzić nawet 30% zużywanej wody.

3. Podczas modernizacji instalacji zastanów się nad zainstalowaniem tzw hydraulicznego recyklingu

Interesującym pomysłem jest wykorzystywanie tzw. wody szarej, czyli hydrauliczny recykling. Woda po myciu rąk trafia do zbiornika i jest używana do spłukiwania miski ustępowej zamiast czystej kranówki.

Dość ciekawym i całkiem nowatorskim sposobem spłukiwania toalety jest system W+W od Roca, wykorzystujący szarą wodę w zabudowanym obiegu. To rozwiązanie integruje umywalkę z miską WC. Woda, z której korzystamy, myjąc ręce, jest odprowadzana specjalnym systemem uzdatniania wody. Jej oczyszczanie odbywa się dwuetapowo. Na początku woda odfiltrowywana z zanieczyszczeń trafia do zbiornika. Następnie zostaje ona poddana dezynfekcji. W takiej postaci wykorzystuje się ją ponownie, do spłukiwania toalety.

System Roca W+W
System Roca W+W

Oszczędzanie wody w kuchni i pralni

Choć najwięcej wody zużywamy w łazience, także kuchnia czy pralnia liczy się w domowym bilansie. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z ręcznego mycia naczyń i kupno dobrej jakości zmywarki. Takie urządzenie trzeba jednak odpowiednio wykorzystywać, dlatego warto zapoznać się z prawidłowymi zasadami korzystania z zmywarki. Również zakup energooszczędnej pralki, to dobre rozwiązanie na obniżenie domowych rachunków za prąd i wodę.

1. Wybierz baterię wyposażoną w perlator

Perlatory, czyli sitka o drobnych otworach montowane na wylewce, wprowadzają do wody miliony drobnych pęcherzyków powietrza. W ten sposób zwiększają objętość strumienia i mniejsza objętość wody wystarcza do efektywnego mycia. Najnowsze perlatory mogą ograniczyć poziom zużycia wody nawet do około 40%.

2. Zastanów się nad zakupem baterii bezdotykowej

Obecnie baterie bezdotykowe są montowane w budynkach biurowych i publicznych, ale rośnie zainteresowanie nimi przez klientów indywidualnych. Na razie są droższe w zakupie od standardowych, ale bardziej oszczędne i wygodne w użyciu. Wystarczy zbliżyć ręce, by z wylewki popłynęła woda o ustawionej wcześniej temperaturze.

3. Jeżeli w domu nie ma zmywarki, nie myj naczyń pod strumieniem bieżącej wody

Umyj naczynia w zatkanym zlewie, dopiero później spłukuj naczynia świeżą wodą. Najpierw zmywaj naczynia mniej zabrudzone, potem zatłuszczone lub przypalone. Płukać naczynia można też w zimnej wodzie.

4. Owoce i warzywa myj w misce z wodą a nie pod strumieniem bieżącej wody

5. Odpadki, resztki jedzenia, patyczki do uszu i wszelkiego rodzaju śmieci wyrzucaj do kosza a nie do toalety

Dzięki temu zaoszczędzisz każdorazowo od 5 do 10 l wody oraz ułatwisz proces oczyszczania ścieków.

6. Zwróć uwagę na parametry pralek i zmywarek, które kupujesz, ponieważ poprawiają efektywność zużycia wody

7. Myj naczynia w zmywarce bo to w znacznym stopniu ogranicza zużycie wody

Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet dziesięciokrotnie mniejsze niż podczas zmywania naczyń pod bieżącą wodą. Energooszczędne zmywarki podczas jednego cyklu mycia (12 kompletów naczyń) zużywają ok. 9 l wody, podczas gdy na ich ręczne mycie pod bieżącą wodą potrzebujemy 90 litrów wody.

8. Włączaj zawsze pełną zmywarkę i pralkę

Oszczędzanie wody wokół domu i w ogrodzi

Właściciele domów wiedzą, jak wiele wody potrzeba do utrzymania ogrodu w idealnym stanie. Żeby ograniczyć koszty, niektórzy inwestorzy decydują się na budowę własnej studni. Alternatywę stanowi również zmniejszenie powierzchni trawnika na rzecz mniej wymagających, bardziej sucholubnych roślin. Modne łąki kwietne potrzebują podlewania tylko sporadycznie.

1. Trawnik i rośliny w ogrodzie podlewaj o najchłodniejszej porze dnia

Wówczas woda tak szybko nie wyparuje

2. Zraszacze trawy ustaw tak, żeby nie podlewały chodników i wybetonowanych podjazdów

3. Zainstaluj nawadnianie kropelkowe w warzywniku i ściółkuj glebę

Zużycie wody w warzywniku czy ogrodzie różanym można zmniejszyć nawet o 90% przez montaż nawadniania kropelkowego, oraz ściółkowanie gleby.

4. Samochód myj w myjniach, które stosują recykling wody

Prawidłowa konserwacja i użytkowanie instalacji wodnej

Dla efektywnego oszczędzania wody bardzo ważna jest też konserwacja urządzeń. Nawet najnowocześniejsza bateria może być źródłem strat, jeśli przecieka w niej stara uszczelka. Powolny wyciek wody ze spłuczki czy kapanie z wylewki prowadzą do niepotrzebnego zużycia coraz cenniejszej wody.

1. Sprawdź instalacje wodną

Nieszczelna instalacja jest odpowiedzialna za niepotrzebne zużycie wody. Zakręć wszystkie kurki sprawdzając, czy wskazanie licznika zmieniło się w przeciągu godziny od zakręcenia wody.

2. Dbaj o instalacje wodną

Z kapiącego kranu może uzbierać się nawet litr wody dziennie. Kropla wody to ok. 0,02 ml. Zakładając że jedna kropla kapie co 3 sekundy,

 • przez 1 godzinę tracimy bezpowrotnie 72 ml wody
 • przez 1 dobę 1,73 l
 • w miesiącu 51,84 l
 • rocznie 622,08 l wody czyli 0,622 m3

Zepsuta spłuczka jest cichym pożeraczem wody. W nieszczelnej toalecie, przy założeniu, że strużka wyciekającej wody ma ok. 1 mm grubości, to w ciągu godziny wypłynie ok. 9 litrów wody, w ciągu doby 216 litrów, czyli po brzegi pełna wanna. W ciągu roku będzie to niemal 800 wanien.

3. Dbaj o stan filtra do wyłapywania piasku czy rdzy

Woda to życie

Oszczędzanie wody w firmie, domu i ogrodzie

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Ślad wodny

Ślad wodny czyli water footprint
Ślad wodny jest pierwszym narzędziem mierzącym, jak dużo powierzchni Ziemi i wody potrzeba do wytworzenia zasobów, które na co dzień konsumujemy.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X