Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu

Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu (tutaj można starać się o obniżkę ceny sprzedaży paliwa gazowego, czyli o oszczędności negocjując odpowiednio ceny), oraz opłaty dystrybucyjnej wynikającej z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022

Zasady zakupu i energooszczędnego korzystania z ogrzewania gazowego

Najwięcej gazu w domu, czy mieszkaniu zużywają urządzenia grzewcze, oraz te przeznaczone do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To na ogrzewanie zużywa się najwięcej energii, a poczynione na nim oszczędności są najbardziej odczuwalne. Trzeba nauczyć korzystać z instalacji grzewczej tak, żeby niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń.

Pomocne są do tego urządzenia regulacyjne takie jak:

 • sterowniki źródła ciepła (np. kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym) które umożliwiają zaprogramowanie różnych wartości temperatury dla różnych pór dnia
 • zawory regulujące z termostatami przy grzejnikach lub w obiegach ogrzewania podłogowego

Jest wiele łatwych i szybkich, do wprowadzenia w życie, sposobów zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Stosując poniższe zasady możesz obniżyć koszty ogrzewania gazem nawet o 30-40%.

↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ ilość wydawanych pieniędzy

dodatkowe informacje:
energooszczędne ogrzewanie
prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczej
zasady energooszczędnego korzystania z ogrzewania

Zasady energooszczędnego gotowania – korzystania z gazowej płyty grzejnej

 • informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania oparte są o uśrednione wskaźniki – używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń
 • wybieraj palnik grzewczy odpowiedni do wielkości garnka – płomień kuchenki gazowej ma podgrzewać naczynie od spodu, a nie rozchodzić się po ściankach garnka
 • czyść palniki kuchenki gazowej – jeżeli wszystko działa prawidłowo ogień powinien mieć niebieski odcień. Jeżeli płomienie w kuchence barwią się na żółto, prawdopodobnie palniki wymagają oczyszczenia i zwiększenia drożności przepływu gazu.
 • używaj do gotowania czystych garnków
 • używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie
 • używaj garnków ze stali szlachetnej
 • używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze
 • gotuj pod przykryciem
 • gotuj wodę w czajniku korzystając z gwizdka – przypomni on o gotującej się wodzie
 • gotuj w małej ilości wody
 • nie syp soli przed zagotowaniem wody – dzięki temu woda zagotuje się szybciej
 • nie gotuj zamrożonych produktów
 • nie rozgotowuj potraw
 • potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar
 • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz gaz

dodatkowe informacje:
Oszczędzanie energii
Jak kupić energooszczędną płytę grzejną i zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej

Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika gazowego

Piekarniki gazowe są niedrogie w kupnie i użyciu, nie trzeba obawiać się o wzrost kosztów energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym że piekarniki gazowe nie zawsze są rekomendowane. Długo się nagrzewają i mogą nierównomiernie piec potrawy (podgrzewają potrawy tylko od dołu). Problemem jest również utrzymanie w nich stabilnej i właściwej temperatury.

Jeżeli zamierzasz często korzystać z piekarnika i zależy ci na bezproblemowym pieczeniu ciast czy mięs, w takim przypadku najlepszym wyborem będzie piekarnik elektryczny, który ma wysoką klasę energetyczną. Taki energooszczędny piekarnik będzie kosztował mało w eksploatacji, a przy tym pozwoli na przygotowanie wyśmienitych potraw.

Warto również pamiętać o tym, że zużycie energii przez piekarnik w dużej mierze zależy również od tego, jak jest on wykorzystywany.

 • producenci piekarników zazwyczaj podają tabele czasu przygotowywania posiłków – dzięki temu możesz zorientować się, jak długo potrwa przygotowanie określonej potrawy bądź wypieku. Pamiętaj jednak, że są to dane szacunkowe, dlatego podczas pieczenia najlepiej korzystać z własnego doświadczenia.
 • otwieraj drzwiczki piekarnika najrzadziej jak to możliwe – największe straty energii pojawiają się przy regularnym otwieraniu drzwiczek. Wtedy w kilka chwil temperatura wewnątrz rozgrzanego piekarnika może obniżyć się nawet o 25 stopni Celsjusza. Dzięki rzadszemu otwieraniu drzwiczek unikniesz znaczących strat ciepła i będziesz potrzebował mniej energii na ponowne ogrzanie wnętrza piekarnika do zadanej temperatury.
 • pamiętaj że wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest potrzebne – warto rozgrzewać piekarnik bezpośrednio przed pieczeniem, by nie stał zbyt długo pusty.
 • piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu – daje to oszczędności energii i czasu w porównaniu z tradycyjnym piekarnikiem
 • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik – temperatura przez ten czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Oszczędzisz dzięki temu prąd wykorzystując energię cieplna już zgromadzoną wskutek nagrzewania.

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędny piekarnik i zasady korzystania energooszczędnego z piekarnika
Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

źródło: materiały prasowe

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
dom energooszczędny, energooszczędne ogrzewania, energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety produktów, oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, segregacja odpadów,

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, dyrektywa Omnibus, dyrektywa Single-Use Plastics, etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkty bio, produkty ekologiczne (eko), recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), społeczna lodówka, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważone rybołówstwo, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, w podróży
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm, Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry
X