Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

Od 1 stycznia 2015 pojawiła się nowa etykieta energetyczna dla piekarników gazowych. Stanowi ona składową rozporządzenia w sprawie znakowania urządzeń kuchennych (piekarników, płyt kuchennych i okapów kuchennych). Wzór i zasady etykietowania dla piekarników gazowych określa unijna dyrektywa 65/2014. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Etykieta energetyczna powinna być dostępna dla każdej pojemności piekarnika, oraz dotyczy piekarników, także tych wbudowanych w kuchenkach. Obejmuje maksymalnie 7 klas energetycznych od A+++ do D.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.

Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych - wlaczoszczedzanie.pl
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych 

1. nazwa dostawcy lub znak towarowy
2. identyfikator modelu piekarnika gazowego
3. piktogram obrazujący cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów w tym przypadku oznacza rodzaj energii zużywanej przez urządzenie czyli gaz ziemny
4. skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
5. klasa efektywności energetycznej
6. pojemność użytkowa piekarnika w litrach
7. zużycie energii na jeden cykl upieczenia w trybie tradycyjnym, oraz z użyciem wentylatora (jeżeli jest dostępny).  Obliczone na podstawie obowiązujących norm technicznych. Wyrażone w megajulach/cykl (MJ / cykl)

Aby wybrać najlepsze urządzenie, warto zwrócić uwagę na zużycie energii na cykl. Im mniej energii jest wykorzystywane, tym lepiej dla Twojego rachunku za energię. W przypadku piekarników elektrycznych, wartość ta jest podana w kWh/cykl i odnosi się ona do normalnej pracy grzałek piekarnika (grzałka górna i dolna) oraz do termoobiegu. W przypadku piekarników gazowych zużycie jest dodatkowo wyrażone w MJ / cykl dla obu trybów pracy. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest porównanie zużycia energii w różnych piekarnikach, czyli możemy ze sobą porównać piekarnik gazowy i elektryczny, gdyż jednostka zużycia energii jest taka sama (kWh / cykl).