Oszczędzanie prądu czyli jak oszczędzać energię elektryczną

Depositphotos / @ yupiramos
Depositphotos / @ yupiramos

Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia klimatu.
Mam w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych zużywających energię, która nie dość że jest droga, to jeszcze jej wytwarzanie zanieczyszcza środowisko. Dlatego coraz częściej poszukujemy energooszczędnych sprzętów, które potrzebują jej niewiele. Jeżeli wie się, które urządzenia zużywają najwięcej energii, można starać się o poczynienie jak największych oszczędności.
Kolejnym sposobem na obniżenie rachunku za energię elektryczną to zmiana codziennych przyzwyczajeń. Gotuj z głową!  Zmywaj i pierz oszczędnie! Ogrzewaj z umiarem! Zadbaj o oświetlenie! to nie tylko hasła ale codzienne czynności, których przestrzeganie przyniesie sporą ulgę w domowym budżecie.

Znaczne oszczędności przyniesie również zmiana tradycyjnej taryfy na dwustrefową i dopasowanie rozkładu zajęć do godzin, w których prąd jest tańszy nawet o 40 %.

Używanie gazu do ogrzewania domu, mieszkania czy do gotowania od razu zmniejszy rachunki o połowę w porównaniu z użyciem prądu. Prąd nie jest tani, ale przy zmianie nawyków też można używać go oszczędnie.

energooszczędne oświetlenie
tryb czuwania stand-by