Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska zmian klimatu.

Mam w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych zużywających energię, która nie dość że jest droga, to jeszcze jej wytwarzanie zanieczyszcza środowisko. Dlatego coraz częściej poszukujemy energooszczędnych sprzętów, które potrzebują jej niewiele. Jeżeli zdajemy sobie sprawę które urządzenia zużywają najwięcej energii, można starać się o poczynienie jak największych oszczędności.

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunku za energię elektryczną to zmiana codziennych przyzwyczajeń.

Gotuj z głową! Zmywaj i pierz oszczędnie! Ogrzewaj z umiarem! Zadbaj o oświetlenie! – to nie tylko hasła ale codzienne czynności, których przestrzeganie przyniesie sporą ulgę w domowym budżecie

Znaczne oszczędności przyniesie również zmiana tradycyjnej taryfy na dwustrefową i dopasowanie rozkładu zajęć do godzin, w których prąd jest tańszy nawet o 40%.

Używanie np. gazu do ogrzewania domu, mieszkania czy do gotowania od razu zmniejszy rachunki o połowę w porównaniu z użyciem prądu. Prąd nie jest tani, ale przy zmianie nawyków też można używać go oszczędnie.

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Tryb czuwania stand-by
Przycisk Stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Czerwona dioda przycisku sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w stanie czuwania pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w naszych domach w całym kraju, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.

Działania służące oszczędzaniu energii elektrycznej

Wśród zachowań powszechnie uważanych za służące oszczędzaniu energii można wyróżnić:

 • stosowanie energooszczędnych żarówek i wyłączanie zbędnego oświetlenia
 • inwestowanie w urządzenia energooszczędne w przypadku wymiany sprzętu AGD i RTV
 • wyłączanie urządzeń z tzw. trybu czuwania Stand-by
 • podnoszenie sprawności systemu grzewczego poprzez modernizację lub wymianę jego elementów na wydajniejsze energetycznie
 • zastosowanie automatyki służącej optymalizacji procesu grzania i jego dostosowanie do harmonogramu aktywności użytkowników

Efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej to:

Wybór urządzeń efektywnych energetycznie

Producenci dostarczają na rynek coraz nowocześniejsze urządzenia, dzięki którym możemy zaoszczędzić więcej energii i pieniędzy, a także chronić środowisko naturalne.

Pierwszym krokiem przy zakupie nowego urządzenia jest zapoznanie się z treścią etykiety efektywności energetycznej. Unijne etykiety pozwalają wybrać urządzenie o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii i wody.

Urządzenia energooszczędne są droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywały np. energie elektryczną, wodę, detergenty.

Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.

zobacz:
Co to jest etykieta energetyczna oraz jak czytać poszczególne etykiety energetyczne urządzeń
Jak kupić energooszczędne urządzenia, oraz zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń

Taryfy energii elektrycznej – zasady korzystania z tańszej taryfy dwustrefowej

Myśląc o zmniejszeniu rachunków za prąd, zazwyczaj decydujemy się na zakup energooszczędnych urządzeń czy wymianę tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED. Rzadziej decydujemy się na zmiany w planie taryfowym.

W dużym i niezbyt dobrze ocieplonym domu roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzanie domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 120 kWh/mkw, a zwykle znacznie więcej. Ratunkiem dla domowego budżetu są niestandardowe taryfy energii elektrycznej.

Electrician installing energy saving meter

Przeciętny polski użytkownik korzysta z tradycyjnej taryfy jednostrefowej.

Taryfa jednostrefowa G11

Taryfa jednostrefowa to taryfa, w której cena energii jest taka sama w każdej godzinie doby. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest ona symbolem G11. Oznacza to, że niezależnie od pory dnia, przez okrągły rok płaci się  zawsze taką samą stawkę, za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh).

Taryfa dwustrefowa G12

Taryfa dwustrefowa to taryfa, w której cała doba podzielona jest na strefy, którym odpowiadają dwie różne ceny energii. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest ona symbolem G12. Strefy doby noszą różne nazwy np. dzienna, czy nocna.

Strefa dzienna w której korzystanie z prądu jest najdroższe obejmuje przykładowo godziny 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00.

Strefa nocna obejmuje pozostałe godziny doby.

Tańsza taryfa będzie zatem obowiązywała pomiędzy 13:00-15:00  oraz 22:00-6:00.

Taryfa weekendowa G12w

Rozwiązaniem jeszcze bardziej rozwiniętym jest taryfa weekendowa.Taryfa weekendowa to taryfa pochodna taryfy dwustrefowej, gdzie do tańszych godzin zaliczają się również weekendy.

Jest to taryfa w której dni od poniedziałku do piątku podzielone są na strefy, którym odpowiadają dwie różne ceny energii. W soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę cena energia jest równa niższej cenie w dni robocze. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest ona symbolem G12w.

Dla kogo zmiana taryfy jednostrefowej (tradycyjnej) na dwustrefową i/lub weekendową będzie bardziej opłacalna?

 • dla rodziny – która większą część dnia spędza poza domem, a więc np:  w pracy, w szkole, a jej dom ożywa dopiero wieczorami. Jeżeli zatem co najmniej 30 % dobowego zużycia prądu w domu przypada na godziny wieczorne i nocne, to po zmianie taryfy zapłaci ona mniejszy rachunek.
 • dla emerytów i rencistów oraz osób pracujących w domu – mogących w tańszym okresie od 13:00 – 15:00 zrobić pranie, prasowanie, odkurzanie itp.
 • dla posiadaczy domowych pieców akumulacyjnych – konstrukcja takich pieców umożliwia pobieranie prądu i nagrzewanie pieca w godzinach nocnych.
Flickr / @ Mark Turnauckas / CC BY 2.0

Uwaga! Jeżeli zatem chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię warto zastanowić się nad zmianą taryfy z tradycyjnej, na dwustrefową lub weekendową. Trzeba jednak pamiętać i dopasować harmonogram własnych zachowań do tańszego wymiaru godzin. Poza wymienionymi porami pobór prądu trzeba ograniczyć do minimum.

Zasady korzystania z taryfy dwustrefowej

1. Pranie, zmywanie naczyń można rozpocząć w czasie trwania tańszej taryfy

Nowsze modele pralek i zmywarek mają tzw. funkcje opóźnionego startu. Start takich urządzeń można ustawić o określonej godzinie czyli np. pomiędzy 13:00-15:00, oraz 22:00-6:00.

Dzięki temu najbardziej energochłonne czynności (w gospodarstwie domowym pralka i zmywarka odpowiadają za ok. ¼ całości zużycia energii) możemy wykonać niższym kosztem.

2. Do urządzeń nie posiadających funkcji startu o określonej godzinie można dokupić programator czasowy

3. Brać kąpiel w określonych przez taryfę dwustrefową godzinach

Dzięki temu grzanie wody np. w elektrycznym podgrzewaczu wody będzie następowało w godzinach tańszej taryfy.

4. Przygotowywać posiłki w określonych godzinach

 • obiady pomiędzy 13:00-15:00
 • na dłuższe pieczenie i czasochłonne potrawy w stylu bigosu przeznaczyć godziny po 22:00

5. Korzystać z komputera i internetu w godzinach tańszej taryfy

Koszty zmiany taryfy

Zmiana taryfy i związana z nią wymiana licznika jest bezpłatna

 • wystarczy skontaktować się ze swoim zakładem energetycznym
 • wypełnić wniosek dotyczący zmiany umowy sprzedaży prądu
 • spisać nową umowę
 • ustalić termin w którym zakład energetyczny założy w naszym domu licznik dwustrefowy
 • procedura trwa zwykle kilka dni

Uwaga! Pamiętaj że bezpłatna zmiana taryfy możliwa jest tylko raz w ciągu roku. Decyzja którą podejmiesz musi być zatem dobrze przemyślana. Oznaczenia taryf G11, G12, G12w nie muszą być stosowane przez Twojego sprzedawcę energii – mogą one posiadać inną nazwę handlową.

Sprawdź ile zaoszczędzisz na tańszej energii! Porównywarka cen energii elektrycznej dla domu i firmy

Energooszczędne nawyki

Zadbaj o oświetlenie

Warto korzystać z energooszczędnego oświetlania

 • pamiętaj, że 1 żarówka 100 watowa wykorzystuje o 35- 40 mniej energii niż 4 żarówki 25 watowe
 • maluj pomieszczenia na jasne kolory – przy ciemnych lub brudnych ścianach efektywność świecenia spada o 35%
 • wymień żarówki na świetlówki lub żarówki LED – żarówki LED są 10 razy trwalsze i zużywają 4 razy mniej prądu
 • gaś światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz

Pierz oszczędnie

Pralki są jednym z większych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także w dużej mierze od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Zasady energooszczędnego korzystania z pralki

 • uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy jest zgromadzony pełny ładunek prania
 • korzystaj z funkcji prania wstępnego tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych
 • korzystaj z programów ekonomicznych – ekologicznych
 • trudne plamy wstępnie ręcznie zapierz zamiast używać dłuższego programu
 • staraj się prać ubrania w niskich temperaturach
 • wyłączaj pralkę

zobacz więcej szczegółowych informacji: 
Zasady energooszczędnego korzystania z pralki
Jak kupić energooszczędną pralkę

Zmywaj oszczędnie

Stosując zmywarkę do naczyń oszczędzamy wodę, oraz energię potrzebną do podgrzania wody. Zmywarka zużywa przeciętnie 4-5 razy mniej wody niż potrzebne jest do mycia ręcznego. Podczas zmywania ręcznego gorąca woda ucieka do kanalizacji i ochładza się w rurach, oddając energię potrzebną do jej wcześniejszego podgrzania. Zmywarka pobiera i ogrzewa jedynie tyle wody, ile potrzebuje.

Zasady ręcznego energooszczędnego mycia naczyń

 • nie myj naczyń pod bieżącą wodą – podczas zmywania używaj komory zlewozmywaka i zatyczki
 • zatkaj komorę zlewozmywaka
 • wypełnij ją ciepła wodą z detergentem
 • umyj w niej wszystkie sztućce i naczynia
 • wymień 2 razy wodę na zimną i kolejno opłukuj w niej naczynia

Zasady energooszczędnego korzystania z zmywarki

 • zmywaj rzadziej, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%
 • korzystaj z zaawansowanych funkcji ekonomicznego zmywania oraz programów szybkiego mycia
 • jeżeli masz w domu możliwość korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu zmywarki pozwoli na znaczne oszczędności
 • używaj kostek do zmywarek najnowszej generacji
 • unikaj korzystania z programu suszenia naczyń w zmywarce

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Zasady energooszczędnego korzystania z zmywaki
Jak kupić energooszczędną zmywarkę

Gotuj, smaż i piecz z głową

Gdy możesz wybrać między kuchenką gazową a elektryczną, pamiętaj że gaz kosztuje mniej niż prąd, a jego spalanie jest mniej uciążliwe dla środowiska niż spalanie węgla, którym napędzane są polskie elektrownie i elektrociepłownie.

Kupując płytę ceramiczną, wybierz tę z zmienną wielkością pola grzewczego, żeby niepotrzebnie nie nagrzewać zbyt dużej powierzchni płyty. Mniej energii o blisko 25% zużywają płyty indukcyjne, w których nie ma elementów grzejnych, a ciepło jest wytwarzane dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej bezpośredni w dnie naczynia. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń z stali ferromagnetycznej. Za to zdecydowana większa część wytworzonego ciepła niż w przypadku płyty ceramicznej wykorzystywana jest do podgrzewania potraw.

Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej czyli zasady energooszczędnego gotowania

 • informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania oparte są o wskaźniki – używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń
 • nie gotuj zamrożonych produktów
 • posiłki gotuj w małej ilości wody
 • nie rozgotowuj potraw
 • gotuj pod przykryciem
 • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz płytę grzejną
 • potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar
 • używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze
 • nie syp soli przed zagotowaniem wody – dzięki temu woda zagotuje się szybciej
 • używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie
 • używaj do gotowania czystych garnków
 • używaj garnków ze stali szlachetnej
 • wybieraj pole grzewcze odpowiednie do wielkości garnka

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej
Jak kupić energooszczędną płytę grzejną

Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Korzystanie z czajnika elektrycznego może być jednak oszczędne. Urządzenia te zużywają mnie energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%.

 • pamiętaj żeby regularnie czyścić filtr anty osadowy
 • nie napełniaj czajnika powyżej poziomu maksymalnego ani poniżej poziomu minimalnego
 • zagotuj wodę w czajniku i dopiero wtedy przelej ją do garnka – takie postępowanie może zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50%
 • nie dopuszczaj do zakamienienia elementu grzejnego gdyż wydłuża to czas gotowania

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego
Jak kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika

 • producenci piekarników zazwyczaj podają tabele czasu przygotowywania posiłków dzięki temu możesz zorientować się, jak długo potrwa przygotowanie określonej potrawy bądź wypieku
 • otwieraj drzwiczki piekarnika najrzadziej jak to możliwe
 • pamiętaj że wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest potrzebne
 • piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu
 • na 5 – 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika
Jak kupić energooszczędny piekarnik

Nie lej wody

Koszty zużycia wody wynikają z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, ale także konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest oszczędzanie nie tylko ciepłej, ale również zimnej wody.

Zasad energooszczędnego korzystania z wody w celu ograniczenia zużycia energii do jej ogrzewania

 • zakręcaj wodę podczas golenia, czy mycia zębów
 • bierz szybki prysznic a nie kąpiel w wannie
 • reguluj temperaturę wody przy małym strumieniu
 • kontroluj temperaturę nalewanej wody
 • nie stój pod strumieniem wody
 • jeżeli chcesz przeznaczyć na kąpiel w wannie 20 minut nalej do niej niewielką ilość wody
 • zamontuj słuchawki prysznicowe z areatorami i reduktorami przepływu wody
 • wymień baterię prysznicową na jednouchwytową
 • owoce i warzywa myj w misce z wodą a nie pod strumieniem bieżącej wody
 • zwróć uwagę na parametry pralek i zmywarek, które kupujesz, ponieważ poprawiają efektywność zużycia wody i energii
 • myj naczynia w zmywarce bo to w znacznym stopniu ogranicza zużycie wody i energii
 • włączaj zawsze pełną zmywarkę i pralkę
 • jeżeli w domu nie ma zmywarki, nie myj naczyń pod strumieniem bieżącej wody

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Oszczędzanie wody czyli jak oszczędzać wodę

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X