Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku

Zmniejszenie zużycia energii w już istniejącym budynku nie wymaga kosztownych inwestycji. Można zacząć od zmiany codziennych nawyków związanych z jego funkcjonowaniem, z czasem wymienić oświetlenie, sprzęt RTV i AGD na bardziej energooszczędny, żeby wreszcie podjąć decyzję o wymianie okien i termomodernizacji budynku.

Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30-60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Jeżeli mieszkasz w starym domu lub mieszkaniu pomyśl o remoncie, którego celem będzie ograniczenie strat ciepła.

W przypadku mieszkania sprawa jest prosta. Wymień stare okna i drzwi wejściowe. Zaoszczędzisz na tym nawet do 1/4 kosztów rocznego ogrzewania. Z domem jest już większy problem. Współczesny budynek powinien zużywać 120 kWh/mkw/rok. Większość domów oddanych do użytku kilkadziesiąt lat temu pochłania 200 kWh/mkw/rok.

Pełna termomodernizacja budynku, czyli ocieplenie ścian, dachu i wymiana instalacji centralnego ogrzewania na bardziej wydajną, może przynieść oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet 40% jego rocznych kosztów.

Taki remont jest jednak kosztowny. Właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych mogą się ubiegać o premię termomodernizacyjną, o ile tylko realizacja danego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przyczyni się do:

 • zmniejszenia zużycia energii na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych
 • zmniejszenia kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków w wyniku wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła (w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła)
 • zmniejszenia strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła
 • całkowitej lub częściowej zamiany źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysoko sprawnej kogeneracji – z obowiązkiem uzyskania określonych w ustawie oszczędności w zużyciu energii

Prawidłowa termomodernizacja budynku

1. Wykonaj badanie termowizyjne budynku

Dzięki badaniu za pomocą kamery termowizyjnej dowiesz się gdzie tracisz najwięcej ciepła.

2. Uwzględnij energooszczędne technologie przy kupnie, budowie i modernizacji budynku

Najkorzystniejsze jest uwzględnienie rozwiązań energooszczędnych już podczas budowania domu. W istotny sposób upraszcza to i obniża koszty potencjalnego ich wdrożenia. Warto również zainwestować w urządzenia wykorzystujące energię odnawialną. Początkowe wysokie nakłady inwestycyjne rekompensowane są bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

3. Zadbaj o odpowiednią izolację ścian, dachu i podłóg

Utrzymanie właściwego komfortu cieplnego pomieszczeń jest łatwiejsze w przypadku zastosowania odpowiedniej izolacyjności przegród budynku. Poza ograniczeniem strat ciepła w zimie, skutkującym ograniczeniem zapotrzebowania na energię, w okresie letnim właściwa izolacja termiczna powoduje, że zmniejsza się zapotrzebowanie na pracę takich urządzeń jak wentylatory czy klimatyzatory.

Biorąc pod uwagę powierzchnie ścian i wynikających stąd możliwe straty energii a także fakt, że poprawa właściwości termicznych ścian korzystnie wpływa na warunki bytowe w ciągu całego roku, ten sposób poprawy efektywności energetycznej w pomieszczeniach należy traktować jako priorytetowy.

3.1 Właściwa izolacja cieplna – metody docieplenia budynków

3.1.1 Ocieplenie ścian
Metoda z obmurowaniem

Metoda ta polega na domurowaniu ścianki z gazobetonu lub cegły, przy ścianie istniejącej w taki sposób, żeby pomiędzy ścianą domurowywaną, a istniejąca można było umieścić materiał izolacyjny. Jako materiał izolacyjny może być stosowana zarówno wełna mineralna, wełna szklana, styropian, jak i płyty z pianki poliuretanowej.

Bezspoinowe ocieplenie ścian zewnętrznych – metoda lekka mokra

Metoda ta jest najczęściej stosowana i najtańsza. Polega na przyklejeniu do ściany warstwy izolacyjnej (płyta styropianowa, płyta z twardej wełny mineralnej lub szklanej), na której wykonuje się lekką, cienką warstwę fakturową na siatce z włókna polipropylenowego lub szklanego. Istnieje szereg odmian i wariantów tej metody.

Ocieplenie od zewnątrz – metoda lekka sucha

Metoda lekka sucha polega na ociepleniu ścian płytami z wełny mineralnej lub styropianu wypełniającymi ruszt drewniany lub metalowy, do którego przymocowywuje się od zewnątrz winylową okładzinę elewacyjną typu saiding lub profilowaną blachę.

3.1.2. Ocieplenie stropów, stropodachów i poddaszy ogrzewanych
Ocieplenie stropów nad piwnicą

W większości istniejących budynków stropy nad nieogrzewaną piwnicą praktycznie nie są ocieplone lub ocieplone niewystarczająco. Strop nad piwnicą powinno się ocieplać od dołu. W przypadku, jeśli piwnica jest ogrzewana do temperatury wyższej niż 12 0C to strop nie wymaga żadnego ocieplenia.

Ocieplenie przegród dachowych poddaszy ogrzewanych

Budynki z wysokimi dachami, mają poddasza, które często są wykorzystywane na pomieszczenia mieszkalne. W technologii docieplenia należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie przed wykraplaniem pary wodnej w przegrodach dachowych, oraz na infiltrację (przewiewanie) zimnego powietrza zewnętrznego przez nieszczelności pokrycia dachowego i warstwy ocieplającej do pomieszczeń. Materiały termoizolacyjne powinny być zabezpieczone od strony zimnej warstwą tzw wiatroszczelną, a od strony ciepłej warstwą paroszczelną ograniczająca przenikanie pary wodnej do przegrody.

4. Zadbaj o szczelne i ciepłe okna

Nie zapomnij jednak o wentylacji!

5. Zastosuj odzysk ciepła w instalacji wentylacji mechanicznej – rekuperator

Wraz z powietrzem usuwanym z budynku traci się od 30-60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie. Znaczną część tej energii można odzyskać stosując rekuperatory.

Elementem decydującym o efektywności energetycznej rekuperatora jest wymiennik ciepła, w którym przez większą część roku powietrze czerpane z zewnątrz ogrzewa się pobierając ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczenia.

Rodzaje wymienników ciepła w rekuperatorze

Wymiennik płytowy

Pomiędzy kolejnymi warstwami płyt następuje przepływ powietrza czerpanego z zewnątrz oraz powietrza usuwanego z pomieszczenia. Sprawność temperaturowa odzyskiwania ciepła dla wymienników tego typu wynosi 60-65%. Wartość ta może być jeszcze wyższa w przypadku zastosowania podwójnego wymiennika.

6. Wykonaj modernizacje istniejącej instalacji grzewczej

Modernizacja instalacji w budynku powinna polegać gównie na realizacji działań, które maksymalnie zbliżyłyby parametry techniczne i eksploatacyjne istniejącej instalacji do nowej, bardziej nowoczesnej

Lista działań usprawniający instalacje cieplne:

 • izolowanie rur przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane lub o niższej temperaturze np: korytarz, klatka schodowa, piwnica, w celu ograniczenia niekontrolowanych strat ciepła
 • płukanie chemiczne instalacji grzewczej i usuwanie osadów – w celu przywrócenia pełnej drożności rurociągów i zapewnienia prawidłowej pracy zaworów termostatycznych
 • uszczelnienie instalacji poprzez likwidację ubytków wody
 • likwidacja zbiorczego systemu odpowietrzania i zastosowanie indywidualnych odpowietrzników na pionach
 • zainstalowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach – które umożliwiają regulację temperatury w pomieszczeniach i ograniczają dopływ ciepła z instalacji w czasie występowania wewnętrznych i słonecznych zysków ciepła
 • w przypadku modernizacji całego budynku dostosowanie instalacji centralnego ogrzewania do zmniejszonych potrzeb cieplnych pomieszczeń – wymagane wykonanie projektu regulacji hydraulicznej
 • wyposażenie instalacji w urządzenia regulacyjne – takie jak regulacja pogodowa
Termomodernizacja budynku
Depositphotos / @ digitalgenetics

Dom energooszczędny

Cechy domu energooszczędnego

Cechy domu energooszczędnego
Dom energooszczędny zwany również niskoenergetyczny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Średnie roczne zużycie energii dla domu standardowego to 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego 40 kWh/m2/rok, a domu pasywnego 15 kwh/m2/rok.

Korzyści budowy domu energooszczędnego

Korzyści budowy domy energooszczędnego
Ekologia i ekonomia przeplatają się tworząc innowacyjne rozwiązania. Korzyści z budowy domu energooszczędnego to nie tylko tania eksploatacja, zwiększona trwałość czy wyższa wartość domu, ale przede wszystkim budowla przyjazna środowisku.

Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszty budowy domu energooszczędnego
Budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty inwestycyjne związane np. z zastosowania materiałów gwarantujących wysoką szczelność budynku, wysoką jakością okien i drzwi, zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii np.: ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych

Budowa domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego
Energooszczędny dom wciąż kojarzy się z przedsięwzięciem skomplikowanym w budowie, w którym konieczne jest zastosowanie kosztownych rozwiązań technologicznych, oraz z budynkiem o niezbyt atrakcyjnej architekturze. Jednak coraz więcej projektów domów energooszczędnych nie wyklucza ładnej architektury, a takie domy można wybudować w każdej technologii.

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku
Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy nieocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków. Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Przewiń do góry
X