Transport ekologiczny czyli ekotransport

Transport ekologiczny

Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Potrzeby transportowe są związane z faktem różnego rozmieszczenia przestrzennego zasobów, skupisk ludzkich i miejsc pracy.

Szkodliwy wpływ transportu

Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka, co w znacznym stopniu wpływa na zmiany klimatu.
Poza tym spaliny wydzielane przez pojazdy przyczyniają się do powstawania smogu. Raport opublikowany przez European Heart Journal wskazuje, że jeśli chodzi o skalę globalną, w roku 2015 z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło około 8,8 miliona osób. W Polsce smog zabija co roku około 50 tysięcy osób.
Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy. Każde zaoszczędzone 4 litry paliwa to 10 kg CO2 mniej.

Uwaga! Dział w budowie.

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022

Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie. Unia Europejska w ramach polityki zrównoważonego rozwoju transportu podejmuje działania na rzecz ograniczenia tego szkodliwego wpływu poprzez integrację polityki transportowej z polityką ekologiczną.

Efektem tych działań jest zaostrzanie norm dotyczących emisji spalin, promocja alternatywnych źródeł energii (biopaliwa, CNG, LPG), oraz promocja środków transportu o mniejszym stopniu zużycia paliwa na tonę przewożonego ładunku (np. transport multimodalny, transport współmodalny, transport wodny śródlądowy).

Żegluga jest najbardziej ekologiczną i energooszczędną formą transportu. Dla przykładu średni ładunek węgla przewożony na jednej barce to tyle, ile drogą lądową musiałoby wieźć co najmniej 20 ciężarówek, produkując pięć razy więcej spalin. Natomiast 1 litr paliwa pozwala przemieścić statkiem na odległość 1 km aż 127 ton ładunku, podczas gdy koleją 97 ton, a samochodem jedynie 50 ton.

Transport powierzchniowy

Transport powierzchniowy
Transport powierzchniowy to ogólna nazwa transportu, w którego skład wchodzi transport lądowy i transport wodny. Transport lądowy można podzielić na kolejowy i drogowy. Odgrywa on kluczową rolę w krajowym transporcie, dlatego państwa bardzo chętnie inwestują w rozwój infrastruktury. Transport wodny można podzielić na ten śródlądowy i morski (daleki i bliski).

Transport powietrzny (lotniczy)

Transport powietrzny (lotniczy)
Transport powietrzny to przemieszczanie drogą powietrzną osób lub towarów, w którym środki transportu stanowią statki powietrzne z kategorii samolotów, śmigłowców i dronów. Jest najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu.

Jak ograniczyć zużycie paliwa

Jak ograniczyć zużycie paliwa
Nowe samochody zużywają z reguły nawet o 20-30% więcej paliwa niż obiecują to producenci. Zdarza się jednak że zwiększone zużycie paliwa wynika z innych powodów. Przyczyn należy szukać zarówno w niewłaściwej eksploatacji samochodu, jak i niewłaściwym stylu jazdy.

Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
biopaliwo, buspass, carbon offset, carpooling, carsharing, dekarbonizacja transportu, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, inteligentne miasto, inteligentny parkingi, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, parking P&R, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, smart mobility, smog, strefa Tempo 30, strefa czystego transportu, strefa ograniczonego ruchu, strefa zakazu ruchu, ścieżka rowerowa, ślad węglowy (carbon footprint), transport publiczny, transport zbiorowy, turystyka ekologiczna, urządzenie transportu osobistego (UTO), wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zielona kerozyna, zielony amoniak, zielony metanol, zielony wodór, zmiany klimatu

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry