Transport ekologiczny czyli ekotransport

Transport ekologiczny

Transport to w prostych słowach przemieszczanie ludzi, ładunków w przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. Potrzeby transportowe są związane z faktem różnego rozmieszczenia przestrzennego zasobów, skupisk ludzkich i miejsc pracy.

Szkodliwy wpływ transportu

Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka, co w znacznym stopniu wpływa na zmiany klimatu.
Poza tym spaliny wydzielane przez pojazdy przyczyniają się do powstawania smogu. Raport opublikowany przez European Heart Journal wskazuje, że jeśli chodzi o skalę globalną, w roku 2015 z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło około 8,8 miliona osób. W Polsce smog zabija co roku około 50 tysięcy osób.
Ogranicz zatem podróżowanie samolotem i samochodem, pamiętaj że pociąg to znacznie czystsza metoda transportu. Ekojazda to mniej trucizn w powietrzu, więcej pieniędzy w kieszeni i bezpieczeństwo jazdy. Każde zaoszczędzone 4 litry paliwa to 10 kg CO2 mniej.

Uwaga! Dział w budowie.

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022

Transport należy do sektorów gospodarki o najbardziej szkodliwym wpływie na środowisko naturalne i zdrowie. Unia Europejska w ramach polityki zrównoważonego rozwoju transportu podejmuje działania na rzecz ograniczenia tego szkodliwego wpływu poprzez integrację polityki transportowej z polityką ekologiczną.

Efektem tych działań jest zaostrzanie norm dotyczących emisji spalin, promocja alternatywnych źródeł energii (biopaliwa, CNG, LPG), oraz promocja środków transportu o mniejszym stopniu zużycia paliwa na tonę przewożonego ładunku (np. transport multimodalny, transport współmodalny, transport wodny śródlądowy).

Żegluga jest najbardziej ekologiczną i energooszczędną formą transportu. Dla przykładu średni ładunek węgla przewożony na jednej barce to tyle, ile drogą lądową musiałoby wieźć co najmniej 20 ciężarówek, produkując pięć razy więcej spalin. Natomiast 1 litr paliwa pozwala przemieścić statkiem na odległość 1 km aż 127 ton ładunku, podczas gdy koleją 97 ton, a samochodem jedynie 50 ton.

Transport powierzchniowy

Transport powierzchniowy
Transport powierzchniowy to ogólna nazwa transportu, w którego skład wchodzi transport lądowy i transport wodny. Transport lądowy można podzielić na kolejowy i drogowy. Odgrywa on kluczową rolę w krajowym transporcie, dlatego państwa bardzo chętnie inwestują w rozwój infrastruktury. Transport wodny można podzielić na ten śródlądowy i morski (daleki i bliski).

Transport powietrzny (lotniczy)

Transport powietrzny (lotniczy)
Transport powietrzny to przemieszczanie drogą powietrzną osób lub towarów, w którym środki transportu stanowią statki powietrzne z kategorii samolotów, śmigłowców i dronów. Jest najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu.

Jak ograniczyć zużycie paliwa

Jak ograniczyć zużycie paliwa
Nowe samochody zużywają z reguły nawet o 20-30% więcej paliwa niż obiecują to producenci. Zdarza się jednak że zwiększone zużycie paliwa wynika z innych powodów. Przyczyn należy szukać zarówno w niewłaściwej eksploatacji samochodu, jak i niewłaściwym stylu jazdy.

Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
biopaliwo, carbon offset, carpooling, carsharing, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, smog, strefa Tempo 30, strefa czystego transportu, ślad węglowy (carbon footprint), transport publiczny, turystyka ekologiczna, wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry
X