Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja

Jako społeczeństwo konsumujemy dużo więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Sterowani przez reklamę i różne techniki manipulacji, kupujemy rzeczy dla samego ich posiadania nie zauważając kiedy w naszym domach rośnie sterta zbędnych i niepotrzebnych przedmiotów.

W epoce w której korzystanie z technik manipulacji jest powszechnie dozwolone, ważne jest żeby wiedzieć o nich jak najwięcej. Poznanie, oraz zrozumienie, co czyni te techniki skutecznymi, co oznacza green marketing, greenwashing, pozwoli nam lepiej kontrolować nasze zachowania. Pozwoli łatwiej zrozumieć, dlaczego sięgamy w sklepie po dane produkty i dlaczego jedna marka wydaje się nam atrakcyjniejsza od drugiej.

Odpowiednia wiedza ekologiczna pomoże nam podczas codziennych zakupów, dokonywać bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Świadome i odpowiedzialne zakupy to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego i naszej błękitnej planety.

Świadomy konsument to przede wszystkim konsument odpowiedzialny. Świadomy konsument kupuje rzeczy potrzebne, a jego zakupy są przemyślane. Świadomy konsument bierze pod uwagę jak i z czego to co kupuje powstało, a co za tym idzie jaki ma wpływ na środowisko i zdrowie.

Świadome wybory konsumenckie są łatwiejsze niż nam się wydaje, zwłaszcza jeśli zaczniemy od małych kroków. Zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle, 5R, a nawet 8R, to nie tylko świadoma konsumpcja, oszczędność, ale również więcej okazji do spędzenia czasu z innymi.

Ważne jest żeby każdy z nas wniósł swój wkład w ochronę środowiska poprzez redukcję śladu środowiskowego, węglowego, wodnego, czy choćby poprzez bardziej świadomy wybór produktów żywieniowych pochodzących ze zrównoważonych upraw.

Odpowiedzialne zakupy, świadomy i odpowiedzialny konsument

Odpowiedzialne zakupy to przede wszystkim rozsądne wydawanie pieniędzy i unikanie produktów nadmiernie i niepotrzebnie opakowanych.
Świadomy i odpowiedzialny konsument zmniejsza swoje wydatki, generuje mniej odpadów, kupuje produkty lokalne, dzięki czemu wpływa na ograniczenie emisji CO2, związanej z transportem towarów i przyczynia się do zminimalizowania wydatków związanych z zagospodarowaniem odpadów.

Czas czytania: 18 minut

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022

Proste porady jak oszczędzać

Proste porady jak oszczędzać

Jak oszczędzać i być ekoodpowiedzialnym
Wszyscy powodujemy niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Wszyscy możemy im zapobiegać. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele. Nawet najmniejsze działanie czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.

Ekotrendy

Trend slow life coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie

Trend slow life
Przymiotnik slow święci ostatnio triumfy w różnych dziedzinach, od jedzenia, przez podróże, aż po modę. Sednem idei slow life jest delektowanie się życiem, celebrowanie każdej kolejnej chwili i docenianie jakości przedmiotów, które nas otaczają.

W Polsce rośnie popularność produktów wytworzonych według zasad Sprawiedliwego Handlu

Ruch Sprawiedliwego Handlu, czyli Fairtrade
Nasilający się konsumpcjonizm można zaobserwować najlepiej w okresie przedświątecznym kiedy obroty sklepów potrafią wzrosnąć nawet o kilkaset procent. W opozycji do nadmiernego kupowania i gromadzenia dóbr stoi Fair Trade, czyli ruch sprawiedliwego handlu.

Ekościema czyli zielone kłamstwo. Za produktem eko, czy bio, nie zawsze kryje się produkt przyjazny dla środowiska

Ekościema (greenwashing) czyli zielone kłamstwo
Za produktem eko czy bio nie zawsze kryje się produkt przyjazny dla środowiska, a niektóre firmy świadomie wprowadzają konsumentów w błąd. Mechanizm ten określany jest słowem greenwashing, zaś potocznie mówi się na nie ekościema czy zielone kłamstwo.

Świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja

Produkty ekologiczne

Jak rozpoznać produkty ekologiczne

Jak rozpoznać produkty ekologiczne
Ekobazary, sklepy ekologiczne lub ze zdrową żywnością nie zawsze oferują żywność ekologiczną. Część ekoproduktów faktycznie produkowana jest bez użycia nawozów i w rodzimych gospodarstwach rolnych. Jednak większość z nich nie spełniała wymogów ekologiczności.

Znaki ekologiczne, ekooznaczenia, symbole ekologiczne

Znaki ekologiczne
Nie każdy produkt nazywany ekologicznym jest nim faktycznie. Można to łatwo sprawdzić, czytając dokładnie etykietę konkretnego produktu. Etykieta to ważna część każdego opakowania. Niejednokrotnie to ona decyduje czy konsument zdecyduje się kupić dany produkt.

Żywność

Zdrowa żywność i Superfood

Zdrowa żywność i Superfood
Pojęcie zdrowej żywności obejmuje produkty bogate w składniki odżywcze, których jakość nie podlega kontroli prawnej. Super food to żywność, która posiada w swoim składzie bardzo bogatą listę wartości odżywczych, na poziomach dużo wyższych niż produkty konkurencyjne.

Pomóżmy rolnikom sprzedać zdrowe, regionalne i ekologiczne produkty w dobrej cenie. Korzystajmy z lokalnych targów i portalu myzbieramy.pl

Gdzie kupić zdrowe, regionalne produkty ekologiczne w dobrej cenie
W Europie miejskie targi, na których sprzedaje się owoce i warzywa są powszechnym widokiem. U nas służyły do tego bazarki i lokalne targi, które ostatnio zaczęły w Polsce zanikać. Teraz wiele samorządów buduje obiekty zwane centrami promocji produktu lokalnego, ze sklepikami lub małymi targami, w których sprzedaje się produkty żywnościowe. Możemy również skorzystać z portalu MyZbieramy.pl, którego koncepcja wpisuje się w pomysł skrócenia łańcucha dystrybucji żywności prosto z pola na stół.

Inspekcja Handlowa zbadała jedzenie dla małych dzieci, sportowców i osób na diecie

Jedzenie dla małych dzieci, sportowców i osób na diecie
Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty dla małych dzieci, dla osób na diecie bezglutenowej, sportowców, diabetyków, dla odchudzających się. Przykłady złego oznakowania jedzenia oraz kilka porad dla konsumenta związanych z żywieniem.

Czy kupujemy miód dobrej jakości? Inspekcja handlowa radzi jak wybrać dobry miód

Jak kupić dobry miód
W 2017 roku produkcja miodu w Polsce wyniosła ponad 15 tysięcy ton. Mniej więcej drugie tyle pochodziło z zagranicy, głównie z Unii Europejskiej. Przed zakupem słoika miodu warto zastanowić się, czy wiemy, skąd pochodzi, jakiej jest odmiany.

Jesz w barze lub restauracji? Poznaj swoje prawa

Jesz w barze lub restauracji? Poznaj swoje prawa
Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK kontroluje punkty gastronomiczne, jadłodajnie, a także sklepy gdzie można kupić posiłek. Zobacz najważniejsze nieprawidłowości wykryte podczas kontroli lokali gastronomicznych. Poznaj swoje prawa w barze czy restauracji.

Jak kupić prawdziwe masło i nie przepłacić

Jak kupić prawdziwe masło i nie przepłacić
Zanim kupisz kostkę prawdziwego masła sprawdź zawartość tłuszczu. Tłuszcz musi być wyłącznie pochodzenia mlecznego. Uważaj na produkty podobne do masła.

Co Inspekcja Handlowa znalazła w mięsie i wędlinach

Co znajduje się w mięsie i wędlinach
Porady dla konsumenta na temat świeżego mięsa i surowych wyrobów mięsnych. Informacje które znajdziemy na mięsie pakowanym sprzedawanym luzem i na wagę.

Inspekcja Handlowa zbadała wody mineralne i źródlane oraz napoje zwane wodami smakowymi. Miała zastrzeżenia do co dziesiątej wody

Wody mineralne i źródlane oraz napoje zwane wodami smakowymi
Często jako konsumenci nie zdajemy sobie sprawy że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty. Wybierając wodę mineralną czy źródlaną, zawsze dokładnie czytajmy etykiety.

Można już korzystać z internetowej bazy izomerów trans. Szkodliwych dla zdrowia składników wielu produktów spożywczych

Internetowa Baza Izomerów Trans
Izomery trans wykazują wyłącznie niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Są uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo naczyniowych, miażdżycy, nowotworów złośliwych oraz cukrzycy typu 2. Baza izomerów trans pełni funkcje informacyjne i edukacyjne. Prezentuje dane dotyczące zawartości izomerów trans (wartości średnie, minimalne i maksymalne) w produktach spożywczych.

Działalność rozpoczęło pierwsze w Polsce Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów poświęcone wyłącznie żywności

Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów Dotyczących Żywności
Bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia kosztów można szybko rozwiązać problem dotyczący zakupu jedzenia czy napojów. Do tej pory w wypadku odrzucenia reklamacji miało się już tylko możliwość uznania swojej porażki lub żmudną drogę sądową. Teraz można aplikować o rozstrzygnięcie sporu przez internet – szybko i bezpłatnie.

Wypoczynek i wakacje

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? - instytucje przypominają konsumentom o czym pamiętać w czasie urlopu

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? O czym pamiętać w czasie urlopu!
Przydatne informacje z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze. Dowiesz się m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu.

UOKiK radzi jak po 1 lipca zmieniają się zasady reklamacji, kiedy biuro podróży może podnieść cenę i co zrobić gdy bankrutuje

Zasady reklamacji wycieczek. Kiedy biuro podróży może podnieść cenę i co zrobić gdy bankrutuje
1 lipca 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych. Dzięki nim konsumenci z całej Unii Europejskiej są chronieni na takim samym poziomie.

Bezpieczna majówka przy ogrodowym grilu. Inspekcja handlowa sprawdziła 282 partie grilli i podpałek, a UOKiK radzi jak bezpiecznie grillować

Bezpieczna majówka przy ogrodowym grillu
W 2017 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła dwie kontrole, których wyniki mogą zainteresować osoby lubiące spotkania na świeżym powietrzu. Pierwsza z nich dotyczyła grilli i podpałek do nich, druga produktów biobójczych.

Środki chemiczne, tworzywa sztuczne

Naturalne środki chemicze

Naturalne środki chemiczne
Sprzątanie domu nie musi kojarzyć nam się z półkami uginającymi się od chemii gospodarczej. Wystarczy mieć pod ręką kilka podstawowych składników takich jak np: soda, ocet i mydło, żeby przygotować naturalne środki chemiczne.

Oznaczenia na pojemnikach z tworzyw sztucznych

Oznaczenia na pojemnikach z tworzyw sztucznych
Na opakowaniach z tworzyw sztucznych z wodą, jogurtem, ketchupem, czy pojemnikach do żywności na wynos możemy znaleźć charakterystyczne symbole trójkąta ze strzałek z cyfrą w środku. Cyfra informuje nas, z jakim materiałem mamy do czynienia.

Kosmetyki

Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki

Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki
Brak parabenów, silikonów, detergentów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników sprawia, że ekokosmetyki zyskują coraz większe uznanie konsumentów. Kosmetyki naturalne stanowią kilka procent rynku kosmetycznego w Polsce, jednak ze względu na silny trend slow life ich sprzedaż stale rośnie.

Ubrania

Kilka porad przy zakupie nowych ubrań

Kilka prostych porad przy zakupie nowych ubrań
Przy zakupie nowych ubrań zwróć uwagę na bezpieczeństwo, skład surowcowy, rozmiar i wygląd ubrania. Pamiętaj o sprawdzeniu etykiety lub wywieszki oraz o paragonie.

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła czy ubrania dla dzieci są bezpieczne

Bezpieczne ubrania dla dzieci
Przepisy bardzo precyzyjnie określają dozwolone wymiary i wygląd różnego rodzaju tasiemek, szarf czy pasków w zależności od wieku dziecka, funkcji sznurka i jego umiejscowienia na ubraniu.

Zabawki i artykuły dziecięce

W trosce o zdrowie dziecka rodzice powinni dokładnie sprawdzać czy każda zabawka ma odpowiednie atesty

Jak sprawdzić czy zabawka ma odpowiednie atesty
Każda zabawka, która trafia na polski i unijny rynek, musi spełniać wymogi bezpieczeństwa z tzw. dyrektywy zabawkowej. Odpowiedzialność za wykonanie odpowiednich testów, sprawdzenie pod kątem bezpieczeństwa i oznakowanie zabawki spoczywa na jej producencie lub importerze. Czujność powinni zachować również sami konsumenci i dokładnie sprawdzać, czy zabawka dla dziecka ma odpowiednie atesty.

UOKiK podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze bezpiecznych zabawek

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bezpiecznych zabawek
Klocki, lalki i pluszaki to świetny prezent świąteczny dla najmłodszych. Kupując zabawkę sprawdź, czy nie odpadają od niej małe części, czy w maskotce nie pękają szwy.

Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy łóżeczka, kołyski, kojce i nosidełka są bezpieczne

Sprawdź czy łóżeczka, kołyski, kojce i nosidełka są bezpieczne
Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK przeprowadziła kontrolę mebli i innych artykułów do spania lub wypoczynku dla małych dzieci. Inspektorzy zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo i oznakowanie.

Narzędzia i elektronarzędzia

Inspekcja Handlowa skontrolowała elektronarzędzia. UOKiK radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi

Na co zwracać uwagę przy zakupie elektronarzędzi
Sprawdź, czy na urządzeniu jest znak CE i czy producent dołączył do niego deklarację zgodności w języku polskim. Zwróć także uwagę na inne już nieobowiązkowe atesty, stan urządzenia, instrukcje obsługi w języku polskim.

Artykuły gospodarstwa domowego

Inspekcja handlowa radzi na co należy zwrócić uwagę kupując żarówki

Na co zwrócić uwagę kupując żarówki
Unia Europejska od 2009 stopniowo wycofuje z produkcji żarówki tradycyjne. Zastąpienie ich halogenowymi, a następnie oświetleniem LED, ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do środowiska oraz ograniczyć wydatki na oświetlenie. Żarówki LED są droższe, ale powinny świecić nawet kilka lat. Inspekcja handlowa radzi na co należy zwrócić uwagę kupując nowe żarówki.

Świadome zakupy

Dobre bo niemieckie? UOKiK porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej

Dobre bo niemieckie? UOKiK o podwójnej jakości produktów
UOKiK sprawdził jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Na przykład chipsy niemieckie smażono na oleju słonecznikowym, polskie na palmowym.

Co trzeci produkt spożywczy oferowany na terenie UE oznaczony jest w identyczny lub podobny sposób, a różni się pod względem składu

Różnice w składach produktów spożywczy oferowany na terenie UE
Niemal co trzeci produkt spożywczy oferowany na terenie UE oznaczony jest w identyczny lub podobny sposób, a różni się pod względem składu. Działający przy KE instytut naukowy Wspólne Centrum Badawcze przeanalizował prawie 1400 próbek pochodzących ze 128 różnych produktów spożywczych, w tym 113 produktów markowych. Próbki dostarczyło 19 krajów UE, w tym Polska.

Konsument ma prawo porównywać ceny w sklepach i robić im zdjęcia. Zabranianie mu tego można uznać za nieuczciwą praktykę rynkową

Konsument ma prawo porównywać ceny w sklepach i robić im zdjęcia
Chcesz porównać ceny w różnych sklepach i robisz zdjęcie? Masz zamiar sprawdzić, jakie składniki zawiera dany produkt i skanujesz telefonem kod kreskowy? Zdarza się, że ochrona bezprawnie zabrania takich działań.

Już wkrótce Black Friday i Cyber Monday. Zapoznaj się ze swoimi prawami i bądź świadomym konsumentem

Black Friday i Cyber Monday
Black Friday i Cyber Monday to dni, kiedy sklepy stacjonarne i internetowe organizują wyprzedaże. Zwyczaj wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Niezależnie od tego, czy kupujesz towar w cenie promocyjnej, regularnej, u polskiego sprzedawcy, czy też zagranicą, na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy konsumenckie.

źródło: materiały prasowe
Jestem świadomym konsumentem – czyli zasada 3R, mniejsmieci.org

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), dieta roślinna, dyrektywa Omnibus, dyrektywa Single-Use Plastics, etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, produkty bio, produkty ekologiczne (eko), recykling, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważone rybołówstwo, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecologicla footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint),

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, w podróży
oszczędzanie prądu, oszczędzanie wody
energooszczędne ogrzewanie, energooszczędne urządzenia
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Reduce (Unikaj), Refuse (Odmawiaj), Reuse (Użyj ponownie), Rot (kompostuj), Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm, zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R, Zero Waste

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry
X