Wszyscy powodujemy niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Wszyscy możemy im zapobiegać. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele. Nawet najmniejsze działanie czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.
Ekologiczne zachowania w domu i pracy
- Po zakończeniu ładowania urządzenia na baterie zawsze wyjmuj ładowarkę z kontaktu – nawet gdy nie jest do niej podłączone urządzenie, ładowarka pobiera prąd.
- Kup papier z recyklingu – do jego produkcji potrzeba o 70 % mniej energii.
- Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach – jeżeli musisz to zrobić wybierz większe butle, bo małe opakowania to więcej śmieci.
- Wybieraj kosmetyki z dozownikiem z pompką lub roll-on, tylko nie areozole! – areozole trudno wytworzyć, wymagają w procesie produkcji mnóstwa energii i łączą się z produkcją substancji szkodliwych dla środowiska.
- Szukaj tkanin z recyklingu – oznaczonych symbolem PCR, lub polaru wytwarzanego z poddanych recyklingowi butelek PET.
Porady dotyczące podróżowania
Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz podróżowanie samolotem i samochodem
- Wybieraj częściej transport publiczny lub rower
- Pamiętaj że pociąg, autobus czy tramwaj to znacznie czystsza metoda podróżowania niż samolot czy samochód
- Regularnie sprawdzaj stan techniczny swojego samochodu – pozwoli to na zmniejszenie użycia paliwa i ograniczy emisje CO2
- Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach – może to zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 3%. Każde zaoszczędzone 4 litry paliwa to 10 kg CO2 mniej.
- Zwolnij i prowadź mniej agresywnie
- Jeżeli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut wyłącz silnik – zaoszczędzisz paliwo i zmniejszysz emisję CO2
- Podczas prowadzenia samochodu stosuj zasady ekojazdy (ecodrivingu), czyli jazdy ekonomicznej.
Porady dotyczące codziennego życia
- Używaj urządzeń przyjaznych środowisku o wysokiej klasie energooszczędności
- Prowadź bardziej energetycznie zrównoważony styl życia
- Zasadź drzewo – jedno drzewo w ciągu twojego życia może zaabsorbować nawet tonę CO2
Dom ekologiczny – podstawowe informacje:
Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.
Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.
Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.
Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.
Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.
Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.
Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.
Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.
Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.
Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?