Ekozachowania czyli proste porady jak oszczędzać i być ekoodpowiedzialnym

Proste porady jak oszczędzać
Depositphotos / @ Colour

Wszyscy powodujemy niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Wszyscy możemy im zapobiegać. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele. Nawet najmniejsze działanie czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.

Ekologiczne zachowania w domu i pracy

 1. Po zakończeniu ładowania urządzenia na baterie zawsze wyjmuj ładowarkę z kontaktu – nawet gdy nie jest do niej podłączone urządzenie, ładowarka pobiera prąd.
 2. Kup papier z recyklingu – do jego produkcji potrzeba o 70 % mniej energii.
 3. Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach – jeżeli musisz to zrobić wybierz większe butle, bo małe opakowania to więcej śmieci.
 4. Wybieraj kosmetyki z dozownikiem z pompką lub roll-on, tylko nie areozole! – areozole trudno wytworzyć, wymagają w procesie produkcji mnóstwa energii i łączą się z produkcją substancji szkodliwych dla środowiska.
 5. Szukaj tkanin z recyklingu – oznaczonych symbolem PCR, lub polaru wytwarzanego z poddanych recyklingowi butelek PET.

Porady dotyczące podróżowania

Transport jest odpowiedzialny za 1/3 światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Ogranicz podróżowanie samolotem i samochodem

 1. Wybieraj częściej transport publiczny lub rower
 2. Pamiętaj że pociąg, autobus czy tramwaj to znacznie czystsza metoda podróżowania niż samolot czy samochód
 3. Regularnie sprawdzaj stan techniczny swojego samochodu – pozwoli to na zmniejszenie użycia paliwa i ograniczy emisje CO2
 4. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach – może to zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 3%. Każde zaoszczędzone 4 litry paliwa to 10 kg CO2 mniej.
 5. Zwolnij i prowadź mniej agresywnie
 6. Jeżeli zatrzymujesz się na dłużej niż kilka minut wyłącz silnik – zaoszczędzisz paliwo i zmniejszysz emisję CO2
 7. Podczas prowadzenia samochodu stosuj zasady ekojazdy (ecodrivingu), czyli jazdy ekonomicznej.

Porady dotyczące codziennego życia

 1. Używaj urządzeń przyjaznych środowisku o wysokiej klasie energooszczędności
 2. Prowadź bardziej energetycznie zrównoważony styl życia
 3. Zasadź drzewo – jedno drzewo w ciągu twojego życia może zaabsorbować nawet tonę CO2

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top