Oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu)

Oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu)

Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska zmian klimatu.

Mam w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych zużywających energię, która nie dość że jest droga, to jeszcze jej wytwarzanie zanieczyszcza środowisko. Dlatego coraz częściej poszukujemy energooszczędnych urządzeń, które potrzebują jej niewiele. Jeżeli zdajemy sobie sprawę które urządzenia zużywają najwięcej energii, można starać się o poczynienie jak największych oszczędności.

Znaczne oszczędności przyniesie również zmiana tradycyjnej taryfy jednostrefowej na dwustrefową i dopasowanie rozkładu zajęć do godzin, w których prąd jest tańszy.

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunku za energię elektryczną to zmiana codziennych przyzwyczajeń.

Zadbaj o oświetlenie! Wyłącz tryb czuwania! Gotuj, smaż, piecz z głową! Zmywaj i pierz oszczędnie! Ogrzewaj z umiarem! Włącz oszczędzanie na własną domową miarę! – to nie tylko hasła ale codzienne czynności, których przestrzeganie przyniesie sporą ulgę w domowym budżecie. Prąd nie jest tani, ale przy zmianie nawyków można używać go oszczędnie.

Co to jest oszczędność energii?

Oszczędność energii to ilość zaoszczędzonej energii ustaloną w drodze pomiaru lub oszacowania zużycia przed wdrożeniem środka mającego na celu poprawę efektywności energetycznej i po jego wdrożeniu, z jednoczesnym zapewnieniem normalizacji warunków zewnętrznych wpływających na zużycie energii.

Czas czytania: 17 minut

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022

Działania służące oszczędzaniu energii

Wśród zachowań uważanych za służące oszczędzaniu energii można wyróżnić:

 • zakup energooszczędnych urządzeń RTV i AGD
 • stosowanie energooszczędnego oświetlenia
 • wyłączanie zbędnego sprzętu i oświetlenia
 • wyłączanie urządzeń z tzw. trybu czuwania Stand-by
 • podnoszenie sprawności systemu grzewczego poprzez modernizację lub wymianę jego elementów na wydajniejsze energetycznie
 • zastosowanie automatyki służącej optymalizacji procesu grzania i jego dostosowanie do harmonogramu aktywności użytkowników

Efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej to:

Wybór urządzeń energooszczędnych

Producenci dostarczają na rynek coraz nowocześniejsze urządzenia, dzięki którym możemy zaoszczędzić więcej energii i pieniędzy, a także chronić środowisko naturalne.

Pierwszym krokiem przy zakupie nowego urządzenia jest zapoznanie się z treścią etykiety efektywności energetycznej. Unijne etykiety pozwalają wybrać urządzenie o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii i wody.

Urządzenia energooszczędne są droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywały np. energie elektryczną, wodę, detergenty. Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.

dodatkowe informacje:
Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach
Jak kupić energooszczędne urządzenia, oraz zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń

Taryfy energii elektrycznej

Taryfy energii elektrycznej

Myśląc o zmniejszeniu rachunków za prąd, zazwyczaj decydujemy się na zakup energooszczędnych urządzeń czy wymianę tradycyjnych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED. Rzadziej decydujemy się na zmiany w planie taryfowym.

W dużym i niezbyt dobrze ocieplonym domu zapotrzebowanie na ciepło do ogrzanie domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej wynosi 120 kWh/mkw/rok, a zwykle znacznie więcej. Ratunkiem dla domowego budżetu są niestandardowe taryfy energii elektrycznej.

Rodzaje taryf energii elektrycznej

Taryfa jednostrefowa G11

Taryfa jednostrefowa to taryfa, w której cena energii jest taka sama w każdej godzinie doby. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest symbolem G11. Oznacza to, że niezależnie od pory dnia, przez okrągły rok płaci się zawsze taką samą stawkę, za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh). Przeciętny polski użytkownik korzysta z tradycyjnej taryfy jednostrefowej.

Taryfa dwustrefowa G12

Taryfa dwustrefowa to taryfa, w której cała doba podzielona jest na strefy, którym odpowiadają dwie różne ceny energii. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest ona symbolem G12. Strefy doby noszą różne nazwy np. dzienna, czy nocna.

 • strefa dzienna – w której korzystanie z prądu jest najdroższe obejmuje przykładowo godziny 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00
 • strefa nocna – obejmuje pozostałe godziny doby. Tańsza taryfa będzie zatem obowiązywała pomiędzy 13:00-15:00, oraz 22:00-6:00.

Taryfa weekendowa G12w

Rozwiązaniem jeszcze bardziej rozwiniętym jest taryfa weekendowa. Taryfa weekendowa to taryfa pochodna taryfy dwustrefowej, gdzie do tańszych godzin zaliczają się również weekendy.

Jest to taryfa w której dni od poniedziałku do piątku podzielone są na strefy, którym odpowiadają dwie różne ceny energii. W soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę cena energia jest równa niższej cenie w dni robocze. W przypadku większości sprzedawców oznaczana jest ona symbolem G12w.

Dla kogo zmiana taryfy jednostrefowej (tradycyjnej) na dwustrefową i/lub weekendową będzie bardziej opłacalna?

 • dla rodziny – która większą część dnia spędza poza domem, a więc w pracy, w szkole, a jej dom ożywa dopiero wieczorami. Jeżeli zatem co najmniej 30% dobowego zużycia prądu w domu przypada na godziny wieczorne i nocne, to po zmianie taryfy zapłaci ona mniejszy rachunek.
 • dla emerytów i rencistów oraz osób pracujących w domu – mogących w tańszym okresie od 13:00-15:00 zrobić pranie, prasowanie, odkurzanie
 • dla posiadaczy domowych pieców akumulacyjnych – konstrukcja takich pieców umożliwia pobieranie prądu i nagrzewanie pieca w godzinach nocnych.

Uwaga! Jeżeli zatem chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię warto zastanowić się nad zmianą taryfy z tradycyjnej, na dwustrefową lub weekendową. Trzeba jednak pamiętać i dopasować harmonogram własnych zachowań do tańszego wymiaru godzin. Poza wymienionymi porami pobór prądu trzeba ograniczyć do minimum.

Koszt zmiany taryfy

Zmiana taryfy i związana z nią wymiana licznika jest bezpłatna

 • wystarczy skontaktować się ze swoim zakładem energetycznym
 • wypełnić wniosek dotyczący zmiany umowy sprzedaży prądu
 • spisać nową umowę
 • ustalić termin w którym zakład energetyczny założy w naszym domu licznik dwustrefowy
 • procedura trwa zwykle kilka dni

Uwaga! Pamiętaj że bezpłatna zmiana taryfy możliwa jest tylko raz w ciągu roku. Decyzja którą podejmiesz musi być zatem dobrze przemyślana. Oznaczenia taryf G11, G12, G12w nie muszą być stosowane przez Twojego sprzedawcę energii – mogą one posiadać inną nazwę handlową.

Zasady korzystania z taryfy dwustrefowej

Pranie, zmywanie naczyń rozpocznij w czasie trwania tańszej taryfy – nowsze modele pralek i zmywarek mają tzw. funkcje opóźnionego startu. Start takich urządzeń możesz ustawić o określonej godzinie czyli np. pomiędzy 13:00-15:00, oraz 22:00-6:00. Dzięki temu najbardziej energochłonne czynności (w gospodarstwie domowym pralka i zmywarka odpowiadają za ok. ¼ całości zużycia energii) wykonasz niższym kosztem.

Do urządzeń nie posiadających funkcji startu o określonej godzinie dokup programator czasowy.

Bierz kąpiel w określonych przez taryfę dwustrefową godzinach – dzięki temu grzanie wody np. w elektrycznym podgrzewaczu wody będzie następowało w godzinach tańszej taryfy.

Przygotowuj posiłki w określonych godzinach – obiady pomiędzy 13:00-15:00, a na dłuższe pieczenie i czasochłonne potrawy w stylu bigosu przeznacz godziny po 22:00.

Korzystaj z komputera i internetu w godzinach tańszej taryfy

Energooszczędne nawyki

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne, czyli co ty możesz zrobić dla własnego portfela, Błękitnej Planety, ochrony środowiska naturalnego i przyrody.

Energooszczędne oświetlenie

Zadbaj o oświetlenie

Coraz chętniej stosujemy energooszczędne oświetlenie. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Korzystaj z energooszczędnego oświetlania:

 • pamiętaj, że 1 żarówka 100 watowa wykorzystuje o 35-40 mniej energii niż 4 żarówki 25 watowe
 • maluj pomieszczenia na jasne kolory – przy ciemnych lub brudnych ścianach efektywność świecenia spada o 35%
 • wymień żarówki na świetlówki lub żarówki LED – żarówki LED są 10 razy trwalsze i zużywają 4 razy mniej prądu
 • gaś światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz

dodatkowe informacje:
energooszczędne oświetlenie
, oświetlenie LED

↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Tryb czuwania (Stand-by)

Wyłącz tryb czuwania

Tryb czuwania stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Czerwona dioda przycisku sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w stanie czuwania pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w naszych domach w całym kraju, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.

Zasady energooszczędnego korzystania z funkcji Stand-by:

 • wyłączaj urządzenia posiadające funkcje czuwania na noc, lub gdy wyjeżdżasz z domu na weekend, czy urlop
 • większość urządzeń z funkcją czuwania ma główny wyłącznik, który gasi wszystkie diody – gdy takiego wyłącznika nie ma, trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka. Dotyczy to szczególnie zasilaczy.
 • kup odpowiedni przedłużacz, czyli listwę przepięciową – dzięki temu wyłączysz wiele urządzeń na raz za pomocą jednego przycisku
 • staraj się wyłączać urządzenia elektryczne i elektroniczne: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe, komputer, modem, router, głośniki komputerowe, drukarkę, ładowarki do telefonu, tabletu, ekspres do kawy.
 • pozostaw włączone: faks, automatyczną sekretarkę, alarm, czujniki ruchu, transformator dzwonka lub oświetlenia halogenowego
 • nie wyłączaj funkcji oszczędzania energii w komputerze – komputer pracujący w normalny trybie zużywa 20-50% więcej energii niż komputer w stanie wstrzymania. Naciśnięcie przycisku klawiatury obudzi komputer w parę sekund.
 • skróć czas, po jakim komputer przechodzi w tryb oszczędzania energii
 • nie włączaj wygaszacza ekranu – używanie wygaszacza ekranu nie powoduje oszczędności zużycia energii. W trybie pracy wygaszacza ekranu monitor jest w pełni aktywny.

dodatkowe informacje:
Tryb czuwania Stand-by

↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie środowiska

↓ zużycie energii
ilość wydawanych pieniędzy

Pierz oszczędnie

Pralka jest jednym z większych pożeraczy energii w gospodarstwie domowym. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także w dużej mierze od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Zasady energooszczędnego korzystania z pralki:

 • uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy jest zgromadzony pełny ładunek prania
 • korzystaj z funkcji prania wstępnego tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych
 • korzystaj z programów ekonomicznych – ekologicznych
 • trudne plamy wstępnie, ręcznie zapierz, zamiast używać dłuższego programu
 • staraj się prać ubrania w niskich temperaturach

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędną pralkę i zasady energooszczędnego korzystania z pralki

↓ ślad węglowy
↓ ślad wodny
↓ zużycie energii

↓ zużycie wody
ilość wydawanych pieniędzy

Zmywaj oszczędnie

Stosując zmywarkę do naczyń oszczędzamy wodę, oraz energię potrzebną do podgrzania wody. Zmywarka zużywa przeciętnie 4-5 razy mniej wody niż potrzebne jest do mycia ręcznego. Podczas zmywania ręcznego gorąca woda ucieka do kanalizacji i ochładza się w rurach, oddając energię potrzebną do jej wcześniejszego podgrzania. Zmywarka pobiera i ogrzewa jedynie tyle wody, ile potrzebuje.

Zasady ręcznego energooszczędnego mycia naczyń

 • nie myj naczyń pod bieżącą wodą – podczas zmywania używaj komory zlewozmywaka i zatyczki
 • zatkaj komorę zlewozmywaka
 • wypełnij ją ciepła wodą z detergentem
 • umyj w niej wszystkie sztućce i naczynia
 • wymień 2 razy wodę na zimną i kolejno opłukuj w niej naczynia

Zasady energooszczędnego korzystania z zmywarki

 • zmywaj rzadziej, wykorzystując w 100% pojemność zmywarki
 • korzystaj z zaawansowanych funkcji ekonomicznego zmywania, oraz programów szybkiego mycia
 • jeżeli masz w domu możliwość korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu zmywarki pozwoli na znaczne oszczędności
 • używaj kostek do zmywarek najnowszej generacji
 • unikaj korzystania z programu suszenia naczyń w zmywarce

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędną zmywarkę i zasady energooszczędnego korzystania z zmywaki

↓ ślad węglowy
↓ ślad wodny
↓ zużycie energii

↓ zużycie wody
ilość wydawanych pieniędzy

Gotuj, smaż i piecz z głową

Gdy możesz wybrać między piekarnikiem gazowym (kuchenką gazową) a elektrycznym, pamiętaj że gaz kosztuje mniej niż prąd, a jego spalanie jest mniej uciążliwe dla środowiska niż spalanie węgla, którym napędzane są polskie elektrownie i elektrociepłownie.

Kupując płytę ceramiczną, wybierz tę z zmienną wielkością pola grzewczego, żeby niepotrzebnie nie nagrzewać zbyt dużej powierzchni płyty. Mniej energii o blisko 25% zużywają płyty indukcyjne, w których nie ma elementów grzejnych, a ciepło jest wytwarzane dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej bezpośredni w dnie naczynia. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń z stali ferromagnetycznej. Za to zdecydowana większa część wytworzonego ciepła niż w przypadku płyty ceramicznej wykorzystywana jest do podgrzewania potraw.

↓ ślad węglowy
↓ zużycie energii
ilość wydawanych pieniędzy

Zasady energooszczędnego gotowania – korzystania z płyty grzejnej

 • informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania oparte są o uśrednione wskaźniki – używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń
 • wybieraj pole grzewcze odpowiednie do wielkości garnka
 • używaj do gotowania czystych garnków
 • używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie
 • używaj garnków ze stali szlachetnej
 • używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze
 • gotuj pod przykryciem
 • gotuj wodę w czajniku korzystając z gwizdka – przypomni on o gotującej się wodzie
 • gotuj w małej ilości wody
 • nie syp soli przed zagotowaniem wody – dzięki temu woda zagotuje się szybciej
 • nie gotuj zamrożonych produktów
 • nie rozgotowuj potraw
 • potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar
 • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz płytę grzejną

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędną płytę grzejną i zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej

Zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Korzystanie z czajnika elektrycznego może być jednak oszczędne. Urządzenia te zużywają mnie energii niż płyty indukcyjne nawet o 50%.

 • pamiętaj żeby regularnie czyścić filtr anty osadowy
 • nie napełniaj czajnika powyżej poziomu maksymalnego ani poniżej poziomu minimalnego
 • zagotuj wodę w czajniku i dopiero wtedy przelej ją do garnka – takie postępowanie może zmniejszyć zużycie energii nawet o 30-50%
 • nie dopuszczaj do zakamienienia elementu grzejnego gdyż wydłuża to czas gotowania

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędny czajnik elektryczny i zasady energooszczędnego korzystania z czajnika elektrycznego

Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnik

 • producenci piekarników zazwyczaj podają tabele czasu przygotowywania posiłków dzięki temu możesz zorientować się, jak długo potrwa przygotowanie określonej potrawy bądź wypieku
 • otwieraj drzwiczki piekarnika najrzadziej jak to możliwe
 • pamiętaj że wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest potrzebne
 • piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu
 • na 5 – 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędny piekarnik i zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika

zobacz również:
Energooszczędny okap kuchenny

Nie lej wody

Koszty zużycia wody wynikają z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, ale także konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest oszczędzanie wody nie tylko ciepłej, ale również zimnej.

Zasad energooszczędnego korzystania z wody w celu ograniczenia zużycia energii do jej ogrzewania

 • zakręcaj wodę podczas golenia, czy mycia zębów
 • bierz szybki prysznic a nie kąpiel w wannie
 • reguluj temperaturę wody przy małym strumieniu
 • kontroluj temperaturę nalewanej wody
 • nie stój pod strumieniem wody
 • jeżeli chcesz przeznaczyć na kąpiel w wannie 20 minut nalej do niej niewielką ilość wody
 • zamontuj słuchawkę prysznicową z perlatorem (areatorem) i reduktorami przepływu wody
 • wymień baterię prysznicową na jednouchwytową
 • zwróć uwagę na parametry pralek i zmywarek, które kupujesz, ponieważ poprawiają efektywność zużycia wody i energii
 • myj naczynia w zmywarce bo to w znacznym stopniu ogranicza zużycie wody i energii
 • włączaj zawsze pełną zmywarkę i pralkę
 • jeżeli w domu nie ma zmywarki, nie myj naczyń pod strumieniem bieżącej wody
 • owoce i warzywa myj w misce z wodą a nie pod strumieniem bieżącej wody

dodatkowe informacje:
Oszczędzanie wody czyli jak oszczędzać wodę
Perlator (aerator) do wody. Jak wybrać i jak działa?

↓ ślad węglowy
↓ ślad wodny
↓ zużycie energii

↓ zużycie wody
ilość wydawanych pieniędzy

Energooszczędne ogrzewanie

Ogrzewaj z umiarem

Termomodernizacja budynku, modernizacja istniejącej instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego, oraz wentylacyjnego, dla nowo budowanego domu, to jedne z najważniejszych kwestii dla każdego inwestora.

Prawidłowy montaż, konserwacja i energooszczędne użytkowanie (korzystanie) instalacji grzewczych również przyczyniają się do dalszych oszczędności w domowym budżecie i zminimalizowania kosztów, które ponosimy w związku z ich eksploatacją.

dodatkowe informacje:
energooszczędne ogrzewanie

↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Pamiętaj! Ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem, który uprzykrza nam życie.

Każda NASZA decyzja, nawet najmniejsza zmiana w codziennym życiu ma znaczenie dla życia na Ziemi.
Każdy ma swój mały, ale realny wpływ, może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety.

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas.

Nie czekaj do jutra,
los Ziemi jest w Twoich rękach!
Już dziś Włącz oszczędzanie
na własną, domową miarę!

Łukasz Pająk – autor portalu Włącz oszczędzanie

źródło: materiały prasowe

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, dyrektywa Omnibus, dyrektywa Single-Use Plastics, etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkty bio, produkty ekologiczne (eko), recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), społeczna lodówka, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważone rybołówstwo, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, w podróży
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm, Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry
X