Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia

O wysokości rachunków za energię elektryczną w dużej mierze decyduje charakter użytkowania posiadanych urządzeń elektrycznych, oraz stopień ich energochłonności. Pomimo wprowadzania do eksploatacji urządzeń o coraz wyższej sprawności energetycznej, rachunki za energię nie ulegają istotnemu obniżeniu, a często nawet rosną. Wpływ na to ma stale rosnąca cena za energię i jej nośniki, oraz zwiększenie całkowitej ilości prac wykonywanych w oparciu o urządzenia mechaniczne.

Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Wprowadzając i użytkując energooszczędny sprzęty do naszych domów ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki efektu cieplarnianego. Efektywne korzystanie z urządzeń przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego które nas otacza.

Jak kupić energooszczędne urządzenia oraz zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń

Pierwszym krokiem przy zakupie nowego urządzenia jest zapoznanie się treścią etykiety efektywności energetycznejEtykieta efektywności energetycznej informuje w zwięzły sposób o danych technicznych i efektywności energetycznej konkretnego urządzenia. Pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami z tej samej grupy. Ułatwia wybór przy zakupie nowego urządzenia. Unijna etykieta pozwala wybrać urządzenie o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii, wody.

Urządzenie energooszczędne jest droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywało np. energie elektryczną, wodę, detergenty. Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.

Uwaga! Kiedy kupujesz urządzenie płacisz nie tylko jego pierwotną cenę, ale również opłacasz koszty jego użytkowania, tak długo jak z niego korzystasz. W ciągu całego życia urządzenia koszty wody, energii, potrzebnych materiałów do jego działania mogą wielokrotnie przekroczyć cenę jego zakupu. Dlatego warto kupić urządzenia energooszczędne.

w przygotowaniu:
suszarka, suszarka do ubrań, oczyszczacz powietrza, nawilżacz powietrza, klimatyzatorDom ekologiczny to wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.


Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie. Wprowadzając i użytkując energooszczędny sprzęty ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki efektu cieplarnianego.


Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.


Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Często jest to jeden z największych wydatków w domowym budżecie. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, czy też wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla budowanego domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych również przyczyniają się do oszczędności i zminimalizowania kosztów, które ponosimy w związku z eksploatacją nieruchomości.


Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.


Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.


Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie. Na oszczędzaniu wody przeciętna 4 osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.


Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzewczej gazowej i piecyków gazowych.


Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu. Etykiety stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany oraz jakie są jego funkcje.


Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną, a środowisko nie potrafi sobie samo poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?