Dom ekologiczny – ekodom

Dom ekologiczny
Strona główna » Dom ekologiczny – ekodom

Czas czytania: 5 minut

Dom ekologiczny to model gospodarstwa domowego o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom wygody, komfortu, nowoczesności, kontaktu z przyrodą, a także poczucia bezpieczeństwa.

Dom ekologiczny

Cechuje go wysoka energooszczędność, niewielkie rozmiary, oraz racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Niska produkcja odpadów i oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie do ogrzewania energii odnawialnej. Taki dom zbudowany jest z surowców odnawialnych, a przestrzeń wokół niego jest bogata w zieleń.

Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, żeby chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.

Podstawowe informacje

Ekologia i energooszczędność to jedne z najszybciej rozwijających się współczesnych trendów. Zmiany w sposobie myślenia wynikają z rozwoju nowoczesnych technologii, wzrostu świadomości ekologicznej, oraz wysokich kosztów mediów zasilających nasze domy.

Konieczność zastosowania ekologicznych materiałów, oszczędzania energii i ochrony środowiska to również wymóg, do którego zmuszają nas przepisy Unii Europejskiej. Prawo wymusza budowanie domów energooszczędnych, a ekologiczne budownictwo to korzyści ekonomiczne, społeczne, dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Stosując się do zasad energooszczędnego korzystania z domowych urządzeń elektrycznych, wody, energii elektrycznej, gazu i ogrzewania wpływamy na własny komfort, zmniejszamy degradację środowiska, oraz ograniczamy zużycie zasobów naturalnych.

Powiązane artykuły

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy energooszczędne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej, oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Segregacja odpadów
Segregowanie śmieci jest dobre dla nas, naszego portfela i środowiska. Znaczną część odpadów może zostać przerobiona, albo ponownie wykorzystana. Warto byśmy już na etapie wstępnej segregacji przestrzegali zaleceń kolorystycznych odnośnie wrzucania odpadów do odpowiednich pojemników. W ten sposób będzie trudniej o pomyłkę.

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Klaster tematyczny

🏡 Dom ekologiczny
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)

🏛️ Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act


źródło: materiały prasowe

Scroll to Top