Dom ekologiczny to wybór przyszłości

Depositphotos / @ i3alda

Dom ekologiczny to model gospodarstwa domowego o minimalnej uciążliwości dla środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom wygody, komfortu, nowoczesności, kontaktu z przyrodą, a także poczucia bezpieczeństwa. Cechuje go wysoka energooszczędność, niewielkie rozmiary, oraz racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Niska produkcja odpadów i oszczędne gospodarowanie mediami, wykorzystanie do ogrzewania energii odnawialnej. Taki dom zbudowany jest z surowców odnawialnych, a przestrzeń wokół niego jest bogata w zieleń.

Depositphotos / @ mmaxer
dom energooszczędny
Depositphotos / @ yupiramos
oszczędzanie energii
Depositphotos / @ shawn_hempel
oszczędzanie wody
Depositphotos/ @ somchaij
oszczędzanie gazu
etykiety produktów

Depositphotos / @ valigursky
energooszczędne urządzenia
energooszczędne oświetlenie
energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne ogrzewanie
depositphotos / @ john1279
energooszczędna wentylacja
Depositphotos / @ Thomaspajot
gospodarowanie odpadami

Ekologia i energooszczędność to jedne z najszybciej rozwijających się współczesnych trendów. Zmiany w sposobie myślenia wynikają z rozwoju nowoczesnych technologii, wzrostu świadomości ekologicznej, oraz wysokich kosztów mediów zasilających nasze domy.

Konieczność zastosowania ekologicznych materiałów, oszczędzania energii i ochrony środowiska to również wymóg, do którego zmuszają nas przepisy Unii Europejskiej. Prawo wymusza budowanie domów energooszczędnych, a ekologiczne budownictwo to korzyści ekonomiczne, społeczne, dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Stosując się do zasad energooszczędnego korzystania z domowych urządzeń elektrycznych, wody, prądu, gazu i ogrzewania wpływamy na własny komfort, zmniejszamy degradację środowiska, oraz ograniczamy zużycie zasobów naturalnych.

Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, żeby chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.