Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor

Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Istnieje jednak sposób na szybkie i łatwe porównanie zużycia energii w różnych modelach telewizorów, z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu, w postaci niższych rachunków za prąd. Kupując telewizor warto skorzystać z informacji zawartych na etykiecie energetycznej. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej każdy telewizor oferowany w punkcie sprzedaży powinien być w nią zaopatrzony. Nalepkę z wymaganymi informacjami można znaleźć z przodu urządzenia.

Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując nowy energooszczędny telewizor? Którą technologię i jakie wyposażenie wybrać?

W telewizorach wpływ na zużycie energii ma wiele czynników w tym rodzaj, rozdzielczość, przekątną ekranu, jasność czy technologia produkcji samej matrycy. Przed zakupem telewizora warto więc wyposażyć się w minimum wiedzy i skorzystać z poniższego poradnika.

Rodzaj telewizorów czyli technologie wyświetlania obrazu

Jedną z najważniejszych cech dla każdego, przyszłego właściciela telewizora jest wysoka jakość generowanego obrazu. Liczy się kontrast, luminacja, głębia kolorów i kąt widzenia. To one decydują o tym jak dużo przyjemności będziemy czerpać z oglądanego obrazu.

Nowoczesne urządzenia są o wiele mniej energochłonne od starszych telewizorów typu kineskopowego. Jednak poszczególne technologie różnią się pomiędzy sobą parametrami pracy, jakością wyświetlanego obrazu oraz całkowitym zużyciem energii.

Uwaga na tryb sklepowy! Nigdy nie podejmujmy decyzji o zakupie telewizora tylko w oparciu o to, co zobaczymy w sklepie. Telewizory prezentowane w sklepach zazwyczaj pracują w trybie sklepowym, który odznacza się maksymalnym podniesieniem takich współczynników jak jasność i kontrast. Dlatego filmy odpowiednio dobrane przez producentów wyglądają na nich zawsze rewelacyjnie.

Uwaga! Gdy już kupiliśmy telewizor pamiętajmy, żeby przełączyć go w tryb domowy.

Telewizory kineskopowe CRT

Telewizory kineskopowe CRT
Pixabay / @ funnytools

Są to stare, tradycyjne telewizory, gdzie obraz wyświetlany jest za pomocą kineskopu. Charakteryzują się dużą obudową, dużą wagą, niską rozdzielczością i wyświetlaniem zniekształconego obrazu.

Emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które przy dłuższych okresach emisji (oglądania telewizji) może być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza małych dzieci.

W związku z wieloma niedogodnościami telewizorów kineskopowych zostały one wyparte z rynku przez nowszą technologię opartą na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Obecnie telewizory CRT traktowane są jako zabytek lub sprzęt retro ;-).

Telewizory projekcyjne DLP

Są to telewizory, gdzie obraz wyświetlany jest za pomocą projektora na tylnej powierzchni półprzezroczystej szyby, na której z przodu ogląda się obraz. Telewizory projekcyjne charakteryzowały się łatwą skalowalnością, obrazem wolnym od zniekształceń, dobrym kontrast,oraz głębią kolorów.

Wadami tego typu telewizorów były:

 • efekt tęczy, czyli separację kolorów na poruszających się obiektach, kiedy szybko porusza się głową lub oczami
 • konieczność zasłaniania okien podczas oglądania programów w słoneczne dni
 • krótka żywotność drogich w zakupie lamp projekcyjnych
 • słyszalny hałas podczas pracy telewizora spowodowany specjalnym chłodzeniem takich lamp

Telewizory LCD

Telewizory oparte o LCD (Liquid Crystal Display) to ciekłokrystaliczne, płaskie, lecz mające ograniczony rozmiar ekrany. W porównaniu z monitorami CRT nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. W telewizorach LCD podświetlanie ekranu może być za pomocą diod LED dzięki którym osiągany jest większy kontrast obrazu,

W przypadku tej technologii ważną rolę odgrywają lampy CCFL, które oświetlają piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego.

Ich największa zaletą jest niski pobór energii przy uzyskaniu przyzwoitej jakości obrazu.

W przypadku telewizorów LCD istotnym elementem jest również rodzaj matrycy. To ona decyduje o jakości obrazu. Najpopularniejsze na rynku matryce to VA i IPS.

Wyświetlacz IPS nie zapewnia idealnej czerni i kontrastu, ale za to oglądany obraz jest bardzo dobrej jakości pod różnymi kątami.

Telewizory z matrycą VA cechują się lepszą czernią i kontrastem, ale mają gorsze kąty widzenia (idealny obraz jest widoczny tylko, gdy siedzimy frontem do ekranu).

Telewizory plazmowe

Telewizory oparte na technologii plazmowej, wyglądające bardzo podobnie do LCD i tak jak one nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego oraz bardziej przyjazne dla oczu.

Charakteryzują się chwilowym większym poborem mocy, lecz za to z możliwością zbudowania większych ekranów, lepszym odwzorowaniem barw, szczególnie czerni (wyłączony piksel w przeciwieństwie do LCD nie emituje światła), krótszym czasem reakcji oraz szerszym kątem widzenia.

Transportować należy je wyłącznie w pozycji pionowej (podobnie jak długie lustra lub długie okna), gdyż ze względu na duże gabaryty łatwo przy wstrząsach o naprężenia, które mogą spowodować nieodwracalne rozszczelnienia komórek czego konsekwencją może być zniszczenie telewizora.

Telewizory LED

Stanowią ulepszoną wersję standardowych wyświetlaczy LCD. Diody LED same emitują światło, nie wymagają więc dodatkowego podświetlenia. Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość obrazu i dobrze odwzorowywane kolory. Telewizory LED cechuje też wysoka energooszczędność.

Należy pamiętać, że wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach:

 • Edge LED – w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu. Wiąże się to z nierównomiernym podświetleniem matrycy i gorszą jakością ekranu, ale możliwością uzyskania mniejszej grubości budowy telewizora
 • Full LED – gwarantująca rozmieszczenie diod na całej powierzchni wyświetlacza i dająca lepszą jakość obrazu w porównaniu do Edge LED

Jeśli decydujemy się na budżetowe rozwiązanie, to warto szukać modelu z mechanizmem lokalnego wygaszania local dimming oraz technologią pełnego podświetlania full array LED backlight, która gwarantuje wyższą jakość obrazu niż podświetlanie krawędziowe.

Telewizory LED są również bardziej przyjazne środowisku, bo podczas produkcji wykorzystywanych przez nie podświetleń nie używa się rtęci.

Telewizory OLED

Telewizory z wyświetlaczami OLED mają na ogół wysoką klasę energooszczędności, co wynika ściśle ze sposobu działania ekranu. Ekrany OLED zbudowane są z milionów diod organicznych, które generują piksele. Każdy piksel jest świecącą diodą. Świecą one niezależnie od siebie, dzięki czemu gwarantują doskonałą czerń, a także wysoką jakość kolorów.

Czerń na ekranach OLED oznacza, że wszystkie piksele w tym rejonie nie emitują żadnego światła. Otrzymujemy dzięki temu rewelacyjny współczynnik kontrastu (kontrast 1 000 000:1), oraz ekran, który nie pożera energii koniecznej do podświetlenia każdej diody.

Wadami tej technologii jest niższy poziom jasności, co negatywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Inną, dużo poważniejszą jest to, że panele organiczne ze względu na materiały wykorzystane do ich produkcji są podatne na zjawisko wypalania.

Telewizory QLED

Telewizory QLED to zoptymalizowane technicznie modele LCD. Quantum Dot czyli technologia kropek kwantowych rozszerza dostępną paletę barw wyświetlanych na ekranie, dzięki czemu nasycenie kolorów jest głębsze. Wszystko to przekłada się na wzrost jakość generowanego obrazu.

Nazwa QLED została wymyślona przez Samsunga, ale obecnie również inni producenci telewizorów stawiają na tą technologię.

Ważne cechy wyświetlaczy

O komforcie oglądania telewizora decyduje również wielkość wyświetlacza, zakrzywienie, technologia Ambilight, 3D, obsługiwana rozdzielczość, format obrazu, częstotliwość odświeżania matrycy.

1. Wielkość wyświetlacza

Ważną kwestią przy wyborze telewizora jest wielkość wyświetlacza podana w calach
Pixabay / @ andremergulhaum

Ważną kwestią przy wyborze telewizora jest wielkość wyświetlacza podana w calach. Przy wyborze rozmiaru ekranu warto dobrać ją do odległości z jakiej będziemy oglądać telewizor. Dobrze jest w tym celu dokonać dokładnych pomiarów pokoju, a także wcześniej przygotować najlepsze miejsce dla telewizora. Dzięki temu porównując wymiary, można łatwo sprawdzić, czy dane urządzenie będzie odpowiednie do pomieszczenia.

Przeciętny kupowany telewizor ma przekątną powyżej jednego metra. Telewizory z przekątną 140 cm (55 cali) idealnie nadają się do oglądania z odległości dwóch do trzech metrów. W większym salonie dobrze sprawdzą się modele o przekątnej 164 cm (65 cali).

Przekątna (cale): Odległość minimalna (m): Odległość maksymalna (m):
26” 12
34” 1,32,6
42” 1,63,2
55” 2,13,9
65” 2,54,95

2. Zakrzywienie ekranu – telewizory typu Curved

Zakrzywienie ekranu - telewizory typu Curved
Pixabay / @ ADMC

Dzięki technologii zakrzywienia ekranu telewizora możliwe staje się zwiększenie powierzchni na której wyświetlany jest obraz. Zabieg ten prowadzi do optycznego rozszerzenia ekranu, który wydaje nam się szerszy niż jest w rzeczywistości. Kształt telewizorów typu Curved poprawia również widoczność, oraz eliminuje problem nierównomiernego podświetlenia.

Pamiętać należy jednak o tym, że z zalet zakrzywionego telewizora skorzystamy jedynie wtedy, gdy będziemy siedzieć bezpośrednio na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości. Dla osób siedzących po bokach pojawiają się problemy z widocznością.

3. Technologia Ambilight

Wykorzystuje ona specjalne diody LED, które są montowane z tyłu telewizora. Ich zadaniem jest generowanie kolorowych poświat i konturów, które tworzą wrażenie rozszerzania się obrazu generowanego przez telewizor na przestrzeń znajdującą się za urządzeniem. Diody reagują na sytuacje panującą na ekranie i w odpowiedni sposób dostosowują swoje działanie.

4. Obraz 3D

W technologii 3D telewizory są w stanie wygenerować trójwymiarowy obraz
Pixabay / @ DarkWorkX

W technologii 3D telewizory są w stanie wygenerować trójwymiarowy obraz.

Rozróżniamy 2 typy telewizorów generujących obraz 3D:

 • pasywne 3D – używające ekranów z filtrem polaryzującym (rozdzielającym oba przesyłane obrazy), które w połączeniu z ultralekkimi plastikowymi okularami (dokładnie takimi jakich używamy w kinie) powodują u widza efekt 3D. Ponieważ oba obrazy wyświetlają się na ekranie telewizora jednocześnie, znacząco spada jakość samego obrazu, nie pozwalając na osiągnięcie jakości Full HD.
 • aktywne 3D – wytwarzające obraz poprzez naprzemienne, synchronizowane wyświetlanie obrazów, które w połączeniu z szybko przełączającymi się okularami sterowanymi z telewizora poprzez odbiornik IR, dają zdecydowanie lepsze efekty wizualne

Ze względu na ograniczenia związane z wysoką jakością obrazu, oraz spadającym zainteresowaniem obecnie technologia 3D ta nie jest rozwijana.

5. Rozdzielczość ekranu

Przed wyborem odpowiedniej rozdzielczości ekranu należy pamiętać, że w pierwszej kolejności musimy znaleźć programy i filmy które w takich technologiach są wyświetlane, a dopiero później podjąć decyzję o wyborze telewizora.

Szybko rosnące ekrany wymagają coraz większych rozdzielczości, aby nie było widać pikseli, a obraz nie był rozmyty. Początkowo standardem była rozdzielczość HD Ready, później Full HD, a obecnie standardem stała się rozdzielczość Ultra HD.

HD Ready (1366×768)

W przypadku telewizorów o przekątnej ekranu do 42 cali rozdzielczość HD powinna być wystarczająca do obsługi materiałów jakości HD

Full HD (1920×1080)

W przypadku telewizorów większych niż 42 cale warto zdecydować się na technologie Full HD, która zapewnia lepszej jakości obraz

4K UHD – 4K Ultra HD – UHDTV-1 (3840×2160)

Rozdzielczość Ultra HD zapewnia generowanie niezwykle dokładnego obrazu. W porównaniu z Full HD obraz zawiera cztery razy więcej pikseli (4K), więc przy takiej samej wielkości obrazu pojedyncze piksele są cztery razy mniejsze. Widzowie mogą zatem oglądać program na dużym telewizorze z niewielkiej odległości i nie dostrzegą ani śladu pikseli.

Telewizory 4K powoli zaczynają zdobywać rynek RTV. Niestety telewizyjni nadawcy wciąż nie nadążają za technologią i nie udostępniają zbyt wielu kanałów. Na szczęście jest internet, a tam Netflix czy HBO GO które konsekwentnie rozszerzają swoją ofertę 4K.
Innymi sposobami na uzyskanie najwyższej jakości obrazu są podłączenie konsoli do gier (modele PlayStation 4 Pro, Xbox One X) lub odtwarzacza Blu-ray 4K UHD.

8K UHD – 8K UltraHD – (7680×4320)

Od niedawna najwięksi producenci oferują telewizory 8K UHD o rozdzielczości posiadającej 4 razy więcej pikseli niż 4K UHD. Na razie jednak jest to propozycja dla pasjonatów z zasobnym portfelem, bo na dostarczenie przez nadawców materiałów w tak wysokiej rozdzielczości będziemy musieli jeszcze poczekać kilka lata.

6. Format ekranu

Jeżeli chodzi o format obrazu, należy wymienić najczęściej wykorzystywane proporcje:

 • 16:9 – format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów
 • 4:3 – format zbliżony do kwadratu, wykorzystywany jeszcze przy wyświetlaniu starszych programów telewizyjnych
 • 21:9 – format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej. Nie zyskał jednak popularności wśród konsumentów.

7. Płynność/odświeżanie – częstotliwość odświeżania matrycy

Wybierając nowy telewizor powinno się sprawdzać parametr częstotliwości odświeżania obrazu czyli liczbę klatek obrazu wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Określa się ją w hercach [Hz]. Im wyższa jest ta wartość, tym lepsza płynność ruchu i mniejsze smużenie w dynamicznych scenach akcji lub podczas transmisji sportowych.

Tańsze modele telewizorów oferują odświeżanie na poziomie 60 Hz. Żeby obraz w przypadku wydarzeń sportowych, czy najnowszych grach na konsole, był ostry i płynny, a odbiór filmów z odtwarzacza Blu-ray komfortowy, niezbędny będzie telewizor z odświeżaniem przynajmniej 120 Hz.

Dodatkowo gracze, którzy szukają telewizora do konsoli powinni zwrócić uwagę na współczynnik input lag. Określa on opóźnienie między wysłaniem sygnału z konsoli lub komputera, a jego odebraniem przez telewizor. Im niższy input lag, tym lepiej.

Dźwięk czyli wbudowane głośniki w telewizorze

Jeżeli chodzi o dźwięk, obecne telewizory dysponują rozwiązaniami zapewniającymi akceptowalną jakość dźwięku, pomimo tego, że telewizory są coraz cieńsze, a na głośniki pozostaje coraz mniej miejsca.

Jeżeli jednak jesteś wymagającym audiofilem i cenisz wysoką jakość dźwięku, niezastąpiony będzie zestaw odpowiednich głośników, czyniących z twojego salonu salę kinową. Alternatywnym rozwiązaniem są głośniki Soundbar wysunięte z przodu telewizora, które dają efekt porównywalny do systemu nagłośnienia.

Przed zakupem nowego telewizora warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z dźwiękiem. Należą do nich:

 • regulacja dźwięku – umożliwia automatyczne dopasowanie do tego co oglądamy. W zależności od modelu, telewizor może posiadać automatyczne funkcje np. muzyka, film czy mowa.
 • moc głośników (W) – waha się najczęściej od 3W (słabsze głośniki) do 20W (najmocniejsze głośniki). Zaleca się wybór telewizora posiadającego głośniki o mocy nie mniejszej niż 5W.
 • ilość głośników – najczęściej są to dwa głośniki znajdujące się po dwóch stronach telewizora lub w dolnej jego części. Niektóre modele posiadają dodatkowy, trzeci głośnik, dzięki któremu generowane są niskotonowe dźwięki, co ma wpływ na przestrzenność dźwięku.

Tuner cyfrowy DVB-C, DVB-T, MPEG-4

Określa zgodność z tymi standardami. Nowoczesne telewizory posiadają zwykle wszystkie najważniejsze dekodery cyfrowe i nie potrzebują do odbierania telewizji zewnętrznych tunerów.

Funkcje Smart TV czyli centrum domowej rozrywki

Funkcje Smart TV czyli centrum domowej rozrywki
Pixabay / @ StockSnap

Dobrej jakości obraz to nie wszystko. Obecne systemy smart TV całkowicie zmieniły sposób korzystania z telewizora, dając użytkownikom dostęp do treści nadawanych przez różnych nadawców telewizyjnych. Dzięki smart TV, podłączeniu do internetu i Wi-Fi telewizor stał się centrum domowej rozrywki, multimedialnym komputerem oferującym dostęp do różnego typu aplikacji i usług. Teraz użytkownicy mogą przeglądać strony internetowe, logować się do portali społecznościowych, oglądać filmy i seriale w serwisach VOD.

Faktyczna użyteczność telewizora smart TV jest uzależniona od funkcjonalności wbudowanego oprogramowania, dlatego też warto przyjrzeć się możliwościom poszczególnych systemów smart TV.

 • Android TV – system stosowany w telewizorach Philips, Sony, Thomson, TCL i Manta. Android TV pozwala korzystać z telewizora prawie tak samo, jak z urządzeń mobilnych. Wystarczy jedynie zainstalować na nim wybrane aplikacje ze sklepu Google Play. Aplikacje dostępne na Android TV są w pełni przystosowane do obsługi pilotem i do dużych przekątnych ekranu najnowszych telewizorów.
 • Tizen (Smart HUB) – jest to system operacyjny stosowany wyłącznie w telewizorach Samsung wyprodukowanych po 2015 roku. Tizen oferuje dużą ilość różnych aplikacji, płynny i szybki interfejs Smart Hub, synchronizacją z urządzeniami mobilnymi oraz łatwy dostęp do ulubionych treści.
 • WebOS – to oprogramowanie wykorzystywany przez LG. WebOS oferuje dużo różnego rodzaju aplikacji, intuicyjny interfejs, dużą płynność działania, obsługę za pomocą pilota, który reaguje na ruchy nadgarstka. Funkcję Magic Zoom czyli powiększanie poszczególnych elementów i liter na ekranie bez utraty jakości obrazu, oraz Magic Mobile Connection, czyli zdalne sterowanie za pomocą smartfona.
 • Firefox OS – oprogramowanie wykorzystywane w telewizorach Panasonic. Jego interfejs zapewnia łatwą i płynną nawigację po kolejnych funkcjach smart TV. Szybki dostęp do podglądu na aktualnie nadawany program, pogody, najlepszych materiałów wideo z telewizji kablowej/satelitarnej, YouTube i urządzeń przenośnych. Firefox OS ma istotną wadę w postaci niewielkiej liczby dostępnych aplikacji.

Potrzebne łącza

Dobrej jakości telewizor powinien dysponować różnymi łączami
Pixabay / @ JESHOOTS-com

To co można podłączyć do wybranego telewizora jest bardzo ważne, dlatego odbiornik musi mieć wystarczającą liczbę gniazd. Dobrej jakości telewizor powinien dysponować różnymi łączami:

 • portami USB – umożliwiają odtwarzanie zdjęć oraz filmów z pendriva lub karty pamięci. W droższych rozwiązaniach możliwe jest również nagrywanie programów na zewnętrzny dysk twardy
 • gniazdem audio
 • złączem Scart – ważnym w przypadku planowania podłączenia starszych urządzeń np. magnetowidu VHS
 • VGA – PC
 • łączami HDMI – najlepiej trzema lub czterema – HDMI zapewniają bezstratny cyfrowy przesył obrazu i dźwięku pomiędzy telewizorem a odtwarzaczem DVD czy Blu-ray, cyfrową kamerą video, konsolą do gier czy tunerem satelitarnym
 • HDMI ARC – łączem które prawidłowo prześle dźwięk do urządzeń audio o większych możliwościach niż wbudowane głośniki. Przyda się to podczas korzystania z konsoli do gier i chęci przesyłania dźwięku np. do kolumny głośnikowej czy soundbara z subwooferem.
 • modułami łączności bezprzewodowej Bluetooth i WiFi – przydają się przy parowania smartfona z telewizorem

Dodatkowe funkcje w telewizorach

O przydatności telewizora często decydują wykorzystywane przez niego różne, często autorskie rozwiązania technologiczne.

 • Teletext – sygnał cyfrowy (dołączany do emisji telewizyjnej) zawierający dane, które współczesne odbiorniki telewizyjne interpretują jako tekst. W teletekście nadawcy telewizyjni zamieszczają program telewizyjny, bieżące informacje, serwis pogodowy, sportowy, ogłoszeniowy itp. Teletekst pozwala także wyświetlać napisy (listę dialogową) do emitowanych filmów.
 • Dynamic Channel Index – umożliwia podgląd kilku stacji jednocześnie, funkcja ułatwia wybór programów telewizyjnych
 • CATS – system automatycznej regulacji kontrastu, umożliwia dopasowanie do warunków otoczenia
 • Freeze – stop klatka, pozwala zatrzymać na ekranie widziany obraz
 • PiP (Picture in Picture) – obraz w obrazie – Pozwala oglądać dwa programy naraz. Jeden wyświetlany jest na ekranie, natomiast drugi pojawia się w formie niewielkiego okienka. Wyświetlanie małego obrazu z drugiego źródła na tle pełnego ekranu, wymaga dwóch źródeł sygnału (tunerów).
 • PaT (Picture and Text) – obraz i tekst – po jednej stronie ekranu wyświetlany jest teletekst oglądanego kanału, a po drugiej stronie obraz
 • PoP (Picture outside Picture) – obraz poza obrazem – umożliwia oglądanie jednocześnie dwóch obrazów z różnych źródeł np. oglądanie filmu odtwarzanego z DVD i jednoczesny podgląd programu telewizyjnego lub oglądanie telewizji w małym oknie i pracę na komputerze
 • przeglądarka USB
 • obsługa dysku twardego – może być wbudowany lub zewnętrzny. Dzięki temu możemy nagrywać oglądane materiały.
 • tryb PC – praca jako monitor komputera – wymaga analogowego lub cyfrowego wejścia sygnału z komputera
 • DLNA – pozwala na współdzielenie multimediów przez kilka urządzeń podłączonych do sieci domowej

Montaż na ścianie

Zgodność ze standardem VESA umożliwi prawidłowy dobór uchwytu na telewizor i zamontowanie go na ścianie.

Jak kupić czy też wybrać energooszczędny telewizor

1. Wybierz model telewizora LED, OLED, lub QLED

Zasada jest prosta. Im większa rozdzielczość i przekątna ekranu tym większe zużycie energii. To dlatego ogromne znaczenie przy wyborze telewizora ma rodzaj zastosowanej matrycy.

Telewizory LCD charakteryzują się niższy poborem prądu niż telewizory plazmowe, czy stare tradycyjne telewizory kineskopowe.

Zużycie prądu w telewizorach LCD uzależnione jest od wielkości ekranu, jego jasności, zastosowanego kontrastu oraz wykorzystywanych funkcji wyświetlania. Telewizory LCD posiadają stałe podświetlanie ekranu, zużywają stałą ilość energii podczas pracy.

Telewizory wykonane w technologi LED, charakteryzują się większą energooszczędnością i znacznie mniejszym zużyciem energii niż telewizory LCD.

Telewizory OLED i QLED mają zazwyczaj najwyższą klasę energooszczędności, co wynika ściśle ze sposobu działania ekranu. Generowana podczas działania telewizora OLED czerń oznacza, że wszystkie piksele w rejonie tego koloru nie emitują żadnego światła, dzięki czemu ekran nie zużywa energii koniecznej do podświetlenia każdej diody, jak to jest w telewizorach LED.

Uwaga! W związku z rozwojem technologii, pobór energii elektrycznej przez nowoczesny telewizor, może być nawet kilkunastokrotnie niższy niż w przypadku modeli sprzed kilku czy kilkunastu lat, nawet jeśli nowy telewizor będzie miał większą przekątną ekranu.

2. Dobierz odpowiednią wielkość / przekątną ekranu

Część użytkowników kupuje duże telewizory, które są później użytkowane w niewielkich wnętrzach, w których miejsce siedzące jest w bliskiej odległości od ekranu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszego odbiornika, który w mniejszym pomieszczeniu sprawdzi się lepiej, a w dodatku zużyje mniej prądu i będzie tańszy w zakupie.

Uwaga! Im mniejsza powierzchnia ekranu tym lepiej, zwłaszcza, jeżeli telewizor jest umieszczony dość blisko miejsca, z którego oglądasz obraz. Oszczędzisz sobie męczącego wędrowania wzrokiem po całej powierzchni ekranu.

3. Zwróć uwagę na etykietę energetyczną i klasę efektywności energetycznej telewizora

Etykieta energetyczna dla telewizorów wprowadzonych do obrotu od 01 stycznia 2019 roku
Etykieta energetyczna dla telewizorów wprowadzonych do obrotu od 01 stycznia 2019 roku

Klasa efektywności energetycznej informuje kupującego, jak dużo energii będzie zużywał telewizor w trakcie swojej pracy. Parametr ten oznaczony jest literami od A+++ do D. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe zużycie energii.

Wyznacznikiem energooszczędności są dokładne parametry techniczne, klasa energetyczna, zastosowane funkcje pozwalające oszczędzać energię, dlatego warto zapoznać się z etykietą energetyczną telewizora by w łatwy sposób porównać parametry telewizorów.

4. Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje telewizora

Wybór dodatkowych funkcji jest ogromny, ale większość z nich nigdy nie zostanie wykorzystana przez zwykłego użytkownika.

Zasady energooszczędnego korzystania z telewizora

Zasady energooszczędnego korzystania z telewizora
Pixabay / @ Comfreak

Wybór energooszczędnego telewizora to nie wszystko. Ważne jest również jego odpowiednie użytkowanie. Warto wiedzieć, że można obniżyć zużycie energii nawet w starszym odbiorniku, jeśli zastosuje się odpowiednie działania i odrobinę zmodyfikuje przyzwyczajenia.

1. Nie zostawiaj telewizora w trybie czuwania jeżeli z niego nie korzystasz

Wielu użytkowników pozostawia telewizor na stale podłączony do sieci elektrycznej. Choć nowoczesne telewizory dysponują oszczędnymi trybami uśpienia (pobierają 0,1W), to niektóre modele w szczególności określane jako SmartTV, potrafią w trybie stand-by pobierać znaczne ilości energii.

Odłącz sprzęt z gniazdka, lub wyłącz listwę zasilającą do której masz wpięte urządzenia RTV. Wadą tego rozwiązania może być dłuższe uruchamianie się telewizora po jego ponownym włączeniu lub niemożność zdalnego uruchomienia np. ze smartfonu.

Uwaga na telewizory OLED!
Niektórzy producenci telewizorów OLED odradzają szybkie wyłączanie ich z prąd. Sprzęt po przełączeniu w tryb czuwania przeprowadza kilkunastominutowy proces kalibracji przy wyłączonym ekranie, który ma zapobiec wyświetlaniu się powidoków. Najnowsze telewizory OLED mogą przeprowadzić także godzinny proces odświeżania matrycy.
Niektóre urządzenia OLED wyposażono także w system wykrywający odcięcie od prądu i rejestrujący przerwane procesy kalibracji. Jeśli na takim sprzęcie dojdzie do wypalenia się niektórych pikseli, serwisant może odmówić jego naprawy w ramach gwarancji, uzasadniając to tym, że sprzęt był eksploatowany niezgodnie z zaleceniami, gdyż użytkownik uniemożliwił przeprowadzenie automatycznego procesu konserwacji matrycy.

2. Zwróć uwagę na aktualnie załączony tryb obrazu w telewizorze

Nowoczesne telewizory zostały tak zaprogramowane, że posiadają kilka trybów wyświetlania obrazu charakteryzujących się różnym zużyciem energii podczas oglądania.

Tryb eco, ekologiczny

Algorytmy sterujące pracą telewizora w tybie eko, lub ekologicznym są ta dobrane, by urządzenie zużywało jak najmniej energii. Telewizor ma zatem ustawioną niższą jasność ekranu (luminację), uaktywniony czujnik dopasowania jasności do oświetlenia zewnętrznego, czy też automatyczne przechodzenie telewizora w tryb uśpienia, gdy użytkownik przez dłuższą chwilę nie używa urządzenia.

Uwaga! Tryb eko wpływa na energooszczędność, ale jeżeli zależy wam na jakości obrazu należy go wyłączyć, godząc się z nieco wyższymi rachunkami za prąd.

Tryb sportowy, dynamiczny

Załączony tryb sportowy, czy dynamiczny w telewizorze charakteryzuje się wyższą jasnością i dynamiką obrazu, co wpływa na wyższy – nawet o kilkadziesiąt procent – pobór mocy niż w trybie ekologicznym.

Tryby galerii, ambient

Tryby galerii, czy ambient mają wyglądem uczynić z telewizora żywy obraz, zwłaszcza wtedy gdy powiesimy go na ścianie. Telewizor pracujący w tym trybie wyświetla właścicielowi różnego rodzaju treści takie jak informacje o czasie, pogodzie, temperaturze, na tle z własnych zdjęć czy internetowych galerii.

Telewizor w roli obrazu z założenia pracuje znacznie dłużej, dlatego musimy spodziewać się wyższych rachunku za prąd. Warto zatem zastanowić się czy nie lepiej kupić zwykły obraz i powiesić go na ścianie z korzyścią środowiska naturalnego i własnego portfela.

Tyb HDR

Tryb HDR czyli High Dynamic Range charakteryzuje się obrazem o szczególnie wysokim zakresie dynamiki obrazu, rozszerzonej dynamice tonalnej kolorów i wyższej jasności ekranu.

Do wyboru są obecnie cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG, stosowane przez różnych producentów sprzętu.

Telewizory OLED i QLED z zasady są całkowicie zgodne z HDR. Obecnie również coraz więcej niedrogich telewizorów LCD potrafi przetwarzać filmy HDR.

Tryb ten zużywa więcej energii od trybu standardowego, ale powinien być automatycznie uaktywniany w przypadku, gdy telewizor wykryje materiał zawierający metadane HDR. Można zatem cieszyć się z świetnej jakości obrazu wtedy gdy tego najbardziej potrzebujemy.

Uwaga! W niektórych modelach telewizorów istnieje tryby udający HDR, który sztucznie podnosi jasność ekranu i dynamikę barw. Ma to spory wpływ na pobór mocy, ale efekt jest zauważalnie gorszy od prawdziwego trybu HDR. Lepiej z takiego ustawienia zrezygnować, by po prostu mniej płacić za prąd.

3. Nie zostawiaj włączonego telewizora jeżeli z niego nie korzystasz

W wielu domach telewizor pracuje kilkanaście godzin dziennie i to nawet wtedy gdy aktualnie nikt z niego nie korzysta. Włączanie telewizora tylko na czas gdy faktycznie ma być użytkowany, to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd. .

Etykieta energetyczna dla telewizorów

Energooszczędne urządzenia

Kuchnia

Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.

Energooszczędna zmywarka

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.

Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.

Energooszczędny okap kuchenny / Okap MOONDRAFT / @ Ciarko

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.

Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

Łazienka

Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Salon

Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Biuro

Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Energy Star to symbol ekologiczny przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów takich jak komputery. Wszystkie produkty, które zostały oznaczone logo Energy Star wpływają znacząco na środowisko naturalne, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X