Reuse (Użyj ponownie)

Czas czytania: 10 minut

Ostatnia aktualizacja:

Reuse (Użyj ponownie) to jedna z Zasad 5R (również 8R) związana z stylem życia Zero Waste, oraz jedno z działań w procesie hierarchii postępowania z odpadami.

Zero Waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Hierarchia Zero Waste to zestaw procesów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego ze znacznie szerszej perspektywy, niż powszechnie znana hierarchia sposobów postępowania z odpadami. Reguły Zero Waste komunikują, że nacisk należy położyć na zasoboszczędność i unikanie powstawania odpadów.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania Zasady 5R:

Reuse (Użyj ponownie)

W myśl zasady Reuse należy ponownie wykorzystać produkty, które ma się już w posiadaniu. Jeśli w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, być może można je wykorzystać do nowej funkcji.

Zasada 5R wywodzi się z Zasady 3R: Reduce (Unikaj), Reuse (Używaj ponownie), Recycle (Utylizuj). Jest również drogą do osiągnięcia postawy opartej na Zasadzie 8R.

Podstawowe informacje

Zasada Reuse przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek efektów ubocznych produkcji jak i akumulacji śmieci. Odnosi się do naprawiania, propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

Wiele przedmiotów jednorazowego użytku można tak naprawdę użyć wielokrotnie, co skutecznie zmniejszy ilość odpadów. Dla wielu innych produktów, na pozór zużytych, można znaleźć nowe przeznaczenie. W Internecie pojawia się szereg przykładów, jak powtórnie wykorzystać takie przedmioty. Najważniejszym działaniem jest jednak kupowanie produktów, które w przyszłości można użyć ponownie, bo do tego zostały przeznaczone.

Przykładem działania według zasady Użyj ponownie jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazon lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym. Przykładem mogą być również butelki, w tym plastikowe, które można napełnić ponownie wiele razy.

Kiedy zamierzasz coś wyrzucić zadaj sobie trzy pytania:
Czy da się tego użyć ponownie?
Czy może posłużyć do innego celu?
Czy komuś może się przydać?

Podaruj rzeczom drugie życie!

Obecnie przedmioty są tanie i często myślimy, że nie opłaca się ich naprawiać. To ekologiczna pułapka, przed którą musimy się bronić! Zrobiła Ci się dziura w skarpecie? Zaszyj! Upuściłeś kubek i ułamało się ucho? Przyklej je!

Jeżeli masz w domu stary, ale ciągle działający sprzęt elektroniczny, którego nie używasz, książki których nie czytasz, muzyki której nie słuchasz, ubrań, których już nie zakładasz, nie musisz tych rzeczy wyrzucać, czy też przeznaczać do utylizacji. Zamiast tego podaruj im drugie życie i oddaj za darmo osobom, które chętnie je przyjmą. W Internecie znajdziesz wiele stron, które powstały w tym właśnie celu.

Wystawki to również sposób redukowania ilości kupowanych przedmiotów. Polegają one na okresowym wystawianiu niepotrzebnych rzeczy, w tym mebli, sprzętu AGD i RTV, przed posesjami, na chodnikach lub w innych wyznaczonych miejscach. W miastach, odbywają się również targi staroci, gdzie na sprzedaż wystawiane są stare meble, w tym antyki, które nadadzą mieszkaniu niepowtarzalny charakter i staną się jego ozdobą.

Wartościowym pomysłem jest coraz bardziej popularna idea uwalniania książek, czyli puszczania ich w niekontrolowany obieg (bookcrossing). W różnych miejscach takich jak biblioteki, hotele, kawiarnie, dworce kolejowe i autobusowe, a nawet na przystankach, można spotkać półki (szafy) z książkami z bookcrossingu. Zostawiają je tam za darmo, do zabrania i wymiany na inne książki, stali użytkownicy, oraz podróżujący. Są tam zarówno książki już przeczytane, niepotrzebne, jak i te wartościowe, przekazywane ku inspiracji i nauce.

Warto również zaznajomić się z pojęciem współposiadania i ekonomią współdzielenia (sharing economy). Dotyczy ona już nie tylko wynajmowania aut na minuty (carsharing), czy wspólnych dojazdów do pracy (carpooling), ale wypożyczenia na godziny np. zabawek, gier planszowych i strategicznych, zamiast ich kupowania.

Upcycling to z kolei rodzaj ponownego użycia, polegający na nadawaniu nowej, nierzadko lepszej, wersji produktowi, który utracił swoją pierwotną funkcję, ze względu na zużycie lub inne uszkodzenia. Zaś decoupage, czyli pomalowanie bejcą czy lakierem, odmienią stare oblicze twoich rzeczy i uczynią z nich niepowtarzalny przedmiot.

Powyższe rozwiązanie wiąże się z ponownym użyciem w myśl Zasady 3R, Zasady 5R, Zasady 8R, tyle że Używającym nie jesteś już Ty, a inne osoby.

Zasada Reuse (Użyj ponownie) w życiu codziennym

Jak stosować zasadę Reuse (Użyj ponownie) w życiu codziennym:

  • naprawiaj i pożyczaj
  • nie wyrzucaj zbędnych przedmiotów, ale przekaż potrzebującym lub organizacjom pozarządowym
  • wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych – np. napoje w butelkach zwrotnych
  • wymieniaj książki, filmy, płyt, ubrania, itp. z znajomymi, przyjaciółmi, rodziną
  • ogranicz zużycie papieru – wykorzystuj jednostronnie zadrukowane kartki do robienia notatek, drukuj dwustronnie
  • kupuj ubrania w sklepach z używaną odzieżą – zamiast kupować nowe rzeczy, poszukaj ich odpowiedników w second handach lub na portalach typu oddam/kupię/zamienię
  • spróbuj przerobić stare ubrania dzięki temu uzyskasz niewielkim kosztem coś nowego, oryginalnego
  • ponowne wykorzystuj opakowania – np. słoik po dżemie jako słoik na własne przetwory, puszka po kawie jako pojemnik na bułkę tartą, opakowanie po lodach jako pojemnik na żywność lub drobiazgi, itp.
  • korzystaj z bibliotek, antykwariatów, bookcrossingu – znajdziesz tam nawet najnowsze bestsellery
  • przekazuj zbędne książki lokalnym bibliotekom, lub antykwariatom
  • zorganizuj wyprzedaż garażową – pozbędziesz się przedmiotów, które mogą się jeszcze komuś przydać
  • zorientuj się kiedy w twoim miejscu zamieszkania można skorzystać z wystawki
  • kupuj rzeczy na targach staroci
  • upcyklinguj odpady
  • zamiast jednorazowych baterii zainwestuj w tzw. akumulatorki – baterie z możliwością wielokrotnego ładowania – ich stosowanie jest nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne

źródło: materiały prasowe

Śmieci i odpady – dodatkowe informacje:
air-commerce, aluminium, baterie, cykl życia produktu, dzikie wysypiska, Dyrektywa Single Use Plastic (SUP), Dyrektywa opakowaniowa, ekoprojektowanie, elektroodpady (elektrośmieci), gospodarka odpadami, greenwashing, Hierarchia postępowania z odpadami (Waste hierarchy), End Plastic Pollution, kompost, kompostowanie, Less Waste, mikroplastik, opakowania ekologiczne, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, overpacking (nadmier opakowania), Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR), papier, Plastisfera (Plastisphere), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), recykler, recykling odpadów, recyklomaty, Rot (Kompostuj), Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP), segregacja odpadów, selektywna zbiórka odpadów, spalarnie odpadów, Sprzątanie Świata (Clean up the World), system kaucyjny (depozytowy), szkło, tworzywa (polimery) biodegradowalne (zielone polimery), tworzywa sztuczne (plastik), świadomy konsument i odpowiedzialna konsumpcja, upcykling odpadów, utylizacja odpadów, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wysypiska śmieci (składowiska odpadów), zakład termicznego przetwarzania odpadów, zanieczyszczenie środowiska, Zasada 3R, Zasada 5R, Zasada 8R, Zero Waste, znaki ekologiczne, znaki ekologiczne dla opakowań, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top