Upcykling odpadów

Upcykling odpadów

Termin upcykling używany jest dla określenia produktów wysokiej jakości, które zostały stworzone z surowców niskiej jakości pochodzących z recyklingu. Oznacza nie „wrzucenie do ponownego obiegu”, ale „wrzucenie do wyższego obiegu”. Przykładem upcyklingu jest tworzenie ekskluzywnej biżuterii z butelek PET, szycie toreb z plandek samochodowych i bannerów reklamowych, produkcja sandałów ze zużytych opon samochodowych.

Upcykling

To forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Czas czytania: 3 minuty

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022

Podstawowe informacje

Koncepcja upcyklingu została przedstawiona przez Riemanna Verlaga w publikacji Upcycling z 1999 roku. Później określenie to zostało rozpowszechnione przez Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta, autorów książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things w 2002 roku.

Mianem upcyklingu określa się formę wtórnego przetwarzania odpadów, w ramach której otrzymuje się produkt o wartości większej niż bazowa wartość surowców użytych podczas produkcji. Z tego powodu upcykling określany jest potocznie jako wyższa forma recyklingu, która zmniejsza ilość odpadów i wykorzystywanych materiałów, ale też wnosi istotną wartość dodaną w życie człowieka w postaci nowych mebli, sprzętów czy akcesoriów wykonanych niskim kosztem.

Choć w naszym kręgu kulturowym upcykling staje się zjawiskiem z którym mamy coraz częściej do czynienia, w krajach Trzeciego Świata jest dość powszechny. Nowe życie otrzymują tam stare plandeki, billboardy, palety, czy skrzynki. Często to, co my uznajemy za śmieci i niepotrzebne materiały, z powodzeniem zostaje wykorzystane w innej części świata.

Przykładem praktycznego wykorzystania koncepcji upcyklingu w Polsce są second handy, czyli sklepy z odzieżą używaną. To, co dla jednych stało się niepotrzebnym ubraniem, dla innych jest pełnowartościowym towarem, kupionym za nieduże pieniądze. Dzięki takiemu rozwiązaniu odzież nie trafia na wysypiska śmieci, a zakup używanych ubrań zmniejsza popyt na nowe, tym samym wpływając na tempo ich produkowania.

Przeciwieństwem koncepcji upcyklingu jest downcykling, czyli wykorzystanie surowców do wyprodukowania rzeczy mniej cennych. Przykładem tego zjawiska może być przerabianie znoszonych lub podartych ubrań na szmatki.

Art upcykling

W przypadku upcykingu odpadów warto wyodrębnić art upcykling, czyli sztukę powstałą poprzez kreatywne wykorzystanie odpadów.

Włoski imigrant Simon Rodia, mieszkający w dzielnicy Watts w Los Angeles, stworzył w latach 1921-1954 niesamowite, upcyklingowe dzieło. To tzw. Watts Towers – obiekt, wykonany z 17 budowli, z których największa ma ponad 30 metrów wysokości, a wszystkie konstrukcje powstały z materiałów z odzysku takich jak złom, ceramika i rozbite szkło.

Kolejna data na osi czasu art upcyklingu to 1942 rok. Wtedy Pablo Picasso skonstruował „Głowę byka”, czyli rzeźbę wykonaną z siodełka rowerowego i kierownicy. W lata 90. XX wieku Tim Noble i Sue Webster podjęli się natomiast tworzenia instalacji artystycznych z wykorzystaniem odpadów.

źródło: materiały prasowe
Upcykling, autorzy, licencja CC BY SA 3.0
Upcykling w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć, trashki.pl

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), Dyrektywa Omnibus, energooszczędne ogrzewanie, energooszczędne urządzenia, etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), freganizm, Less waste, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), odpowiedzialna konsumpcja, oszczędzanie prądu, oszczędzanie wody, produkty bio, produkty ekologiczne (eko), recykling, segregacja odpadów, slow fashion, ślad ekologiczny (ecologicla footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint), transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, weganizm, wegetarianizm, zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R, zdrowa żywność, Zero waste, znaki i oznaczenia ekologiczne, zrównoważone rybołówstwo, żywność ekologiczna

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach
w podróży

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, znaki i oznaczenia ekologiczne, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Przewiń do góry
X