Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz

Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Podstawową zaletą energooszczędnego odkurzacza jest odpowiednio zmniejszony pobór energii elektrycznej. Mniejszy pobór prądu równoznaczny jest z mniejszymi rachunkami i cichszym odkurzaniem.

Jak kupić energooszczędny odkurzacz

Od 1 września 2017 roku zmieniły się wytyczne Unii Europejskiej w sprawie odkurzaczy domowych. Od tego okresu wszystkie odkurzacze powinny spełniać następujące wymagania:

 • moc nie powinna przekraczać 900W
 • reemisja zasysanego kurzu nie powinna przekraczać 1%
 • limit natężenia hałasu generowanego przez urządzenie to 80 dB
 • żywotność silnika nie może być mniejsza niż 500 godzin
 • odkurzacz powinien być zdolny do wchłonięcia 75% zanieczyszczeń z dywanów i 98% z powierzchni twardych
 • wąż odkurzacza powinien wytrzymać co najmniej 40 000 zgięć

Nowym ograniczeniom podlegają wszystkie rodzaje odkurzaczy, wśród których można wymienić: odkurzacz wodny, odkurzacz pionowy, odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy.

Obecnie zatem trudno spotkać urządzenia, które nie oszczędzają energii elektrycznej, a energooszczędne odkurzacze stały się standardem.

Wzór i zasady etykietowania dla odkurzaczy uniwersalnych określa unijna dyrektywa 665/2013 – II. Dzięki etykiecie energetycznej przyszli użytkownicy odkurzaczy mogą porównywać i zestawiać ze sobą różne modele w oparciu o obiektywne cechy i na tej podstawie podejmować decyzję o zakupie.

Ocenianie odkurzacza tylko na podstawie ceny i kryterium mocy nie sprawdza się w praktyce. Pod uwagę oprócz efektywności energetycznej i skuteczności odkurzania należy wziąć również m.in poziom głośności i reemisję kurzu.

1. Kupując odkurzacz zwróć uwagę na etykietę energetyczną

Znajdziesz ją na obudowie odkurzacza, z przodu lub na górze urządzenia. Nalepka powinna być wyeksponowana tak, żeby była wyraźnie widoczna dla kupujących.

zobacz:
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do podłóg twardych

2. Zwróć uwagę żeby odkurzacz był w najwyższej klasie energetycznej czyli A+++ lub A++

Klasa efektywności jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii przez odkurzacz i skuteczności odkurzania. Znaczenie ma zatem moc odkurzacza oraz skuteczność odkurzania dywanów i podłóg twardych.

Dla klasy efektywności energetycznej kluczowa jest niska moc odkurzacza – im niższa, tym lepsza klasa efektywności. Skuteczność odkurzania ma marginalne znaczenie dla tego parametru.

Najbardziej energooszczędne odkurzacze plasują się w klasach A+++, natomiast najmniej energooszczędne w klasach D.

2. Sprawdź średnie roczne zużycie energii elektrycznej

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz w kWh/rok odnosi się do ustalonej liczby odkurzań. W tym wypadku do 50-krotnego odkurzania powierzchni 87 m² (norma UE), przy założeniu, że każdy punkt podłogi jest odkurzany czterokrotnie (dwa podwójne suwy).

Rzeczywiste zużycie energii zależy od stopnia zanieczyszczenia odkurzacza, rodzaju odkurzanej powierzchni oraz częstotliwości odkurzania.

3. Sprawdź klasę reemisji kurzu

Klasa reemisji kurzu w skali od A do G określa czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Jest to istotny parametrem, szczególnie dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi. Zależy od jakości zastosowanych w odkurzaczu filtrów.

Obecnie odkurzacze wyposażone są w filtry wodne i filtry antyalergiczne (HEPA). Starszymi konstrukcjami są odkurzacze z filtrami papierowymi lub tkaninowymi.

Pojęcie „reemisja kurzu” to stosunek procentowy z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, liczby wszystkich cząstek kurzu o wielkości od 0,3 do 10 μm (mikrometrów – milionowych części metra).

Uwaga! Stopień emisji kurzu mierzony jest nie tylko w okolicach filtra, ale wokół całego odkurzacza. Tutaj ma znaczenie to, aby odkurzacz był szczelny. Wartość jest uzyskiwana na podstawie wyniku testu spełniającego normy UE.

Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę. W przypadku najwyższej klasy, odkurzacze przepuszczają zaledwie 0,02% kurzu. Kolejne przedziały to 0,02% – 0,08% (klasa B), 0,08% – 0,20% (klasa C), 0,20% – 0,35% (klasa D), 0,35% – 0,60% (klasa E), 0,60% – 1% (klasa F) i powyżej 1% (klasa G).

Uwaga! Przepisy zakazują sprzedaży odkurzaczy emitujących powyżej 1% zasysanych nieczystości. Tym samym klasa G reemisji kurzu, choć dalej widoczna na etykiecie energetycznej jest de facto klasą „martwą”.

4. Opierając się na klasie skuteczności odkurzania wybierz odpowiedni rodzaj odkurzacza w zależności od rodzaju odkurzanych powierzchni

Klasa skuteczności odkurzania dywanów

Klasa skuteczności odkurzania dywanów w skali od A do G opisuje skuteczność odkurzania dywanów. Minimalne wymagania to dpuc ≥ 75%
(dust pick up on carpet – wskaźnik zbierania kurzu z dywanu)

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych w skali od A do G opisuje skuteczność odkurzania drewnianej podłogi ze szczelinami. Minimalne wymagania to dpuhf ≥ 95% (dust pick up on floor – wskaźnik zbierania kurzu z twardych powierzchni)

Przy ocenie tego parametru duże znaczenie ma ssawka, która może znacząco zwiększyć skuteczność odkurzania. Niektóre z odkurzaczy mogą pochwalić się ponad 100% skutecznością zasysania zabrudzeń z twardych powierzchni. Wynika to między innymi z konstrukcji ssawki, która zasysa nie tylko brud, znajdujący się bezpośrednio pod nią, ale wciąga także zanieczyszczenia wokół.

Uwaga! Im wyższa klasa skuteczności odkurzania, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów.

Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów.

A oznacza najwyższą skuteczności, ale warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie:

 • klasa A – w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu
 • klasa B – od 87 do 91%

5. Zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu przez odkurzacz

Poziom głośności odkurzacza mierzony jest w decybelach dB(A). Im ciszej będzie pracował odkurzacz, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na ten parametr zwłaszcza gdy w domu mamy małe dziecko, odkurzamy w godzinach wieczornych lub mieszkamy w blokach wielorodzinnych.

Wzrost głośności o 3 dB(A) odpowiada dwukrotnemu wzrostowi hałasu emitowanego przez urządzenie. Stąd odkurzacz o głośności 78 dB(A) jest dwukrotnie cichszy od odkurzacza emitującego 81 dB(A). 

Przyjmuje się, że typowy odkurzacz powinien emitować hałas w zakresie od 70 do 80 dB. Modele w zakresie od 61-70 dB uznawane są za ciche.

Uwaga! Dla porównania przykładowe poziomy głośności

 • szum liści 10-20dB
 • szept 20dB
 • mieszkanie nocą 30dB
 • biblioteka 35-40dB
 • cicho grające radio 40dB
 • normalna rozmowa 50-60dB
 • głośna rozmowa 70dB
 • ruchliwa ulica 80-90dB
 • muzyka beatowa 120dB
 • odrzutowiec 140dB

7. Dobierz odpowiednie gabaryty odkurzacza

Gabaryty odkurzacza znacząco wpływają na komfort jego użytkowania. Duży i toporny odkurzacz sprawi, że korzystanie z niego będzie niewygodne i męczące. Lekki i mały odkurzacze znacząco poprawią wygodę odkurzania, jednak jego pojemnik / worek na zanieczyszczenia może okazać się mniej pojemny i częściej trzeba będzie go opróżniać / wymieniać.

8. Sprawdź długość przewodu odkurzacza

Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę, gdy zamierzamy sprzątać duże powierzchnie. Odpowiednia długość przewodu znacznie usprawni i przyspieszy nam pracę. Długi przewód jest również zalecany przy piętrowych mieszkaniach lub domach.

Zasady energooszczędnego korzystania z odkurzacza

1. Reguluj pracę urządzenia w zależności od rodzaju odkurzanego podłoża

2. Regularnie wymieniaj filtry i worki

Najpóźniej kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej im bardziej zanieczyszczone są filtry. Wydłuża to czas pracy i zużycie energii.

3. Niektóre zanieczyszczenia takie jak mąka czy kakao, szczelnie zatykają pory filtrów

Należy wówczas wymienić worek, pomimo że jest w nim jeszcze sporo wolnej przestrzeni.

4. Nie spiesz się w czasie odkurzania

Wolniejsze przemieszczania końcówki dyszy ssącej po dywanie zwiększa efektywność zbierani brudu.

Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do podłóg twardych

Energooszczędne urządzenia

Kuchnia

Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.

Energooszczędna zmywarka

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.

Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.

Energooszczędny okap kuchenny / Okap MOONDRAFT / @ Ciarko

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.

Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

Łazienka

Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Salon

Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Biuro

Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Energy Star to symbol ekologiczny przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów takich jak komputery. Wszystkie produkty, które zostały oznaczone logo Energy Star wpływają znacząco na środowisko naturalne, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Przewiń do góry
X