Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem)

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja:

Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem) to jedna z Zasad 8R związana z stylem życia Zero Waste, oraz jedno z działań w procesie hierarchii postępowania z odpadami.

Zero Waste to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Hierarchia Zero Waste to zestaw procesów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego ze znacznie szerszej perspektywy, niż powszechnie znana hierarchia sposobów postępowania z odpadami. Reguły Zero Waste komunikują, że nacisk należy położyć na zasoboszczędność i unikanie powstawania odpadów.

Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem)

W myśl zasady Rethink należy przemyśleć naszą relacje z przyrodą. To, jaki jest nasz stosunek do rzeczy które nas otaczają, w dużej mierze obrazuje nasz stosunek do świata. Dlatego warto się zastanowić, co nasze zakupy i codzienne wybory o nas mówią.

Zasada 8R wywodzi się z Zasady 3RReduce (Unikaj)Reuse (Używaj ponownie)Recycle (Utylizuj), której rozwinięciem jest Zasada 5R.

Podstawowe informacje

Jesteśmy częścią przyrody, połączeni z nią pępowiną której nigdy nie odetniemy. Wyłoniliśmy się z przyrody i ciągle w niej tkwimy. Błędem jest stosowanie podziału: MY i PRZYRODA, że coś robimy dla SIEBIE, a coś dla PRZYRODY. Chronić przyrodę skutecznie oznacza chronić ją wraz z człowiekiem, nie zaś bez niego lub wbrew człowiekowi.

Każdy człowiek ma wpływ na Ziemię która jest domem dla nas i innych zwierząt. Wszyscy żyjemy na Ziemi która jest systemem naczyń połączonych i mamy wpływ bezpośredni i pośredni na siebie nawzajem: zwierzęta rośliny, ludzi.

Zmiany środowiska naturalnego uświadamiają nam, że nie chodzi o jeden ekosystem, chodzi o całą biosferę. Korzystamy z dóbr biosfery, które działają w skomplikowanych procesach współzależności, tego co żywe, z tym co martwe. Razem z miliardami organizmów współtworzymy warunki do życia.

Natura jest kluczowym sojusznikiem w walce o czystą i funkcjonującą w zrównoważony sposób Błękitną Planetę. Za każdym razem, gdy odtwarzamy środowisko naturalne pomagamy przywrócić równowagę na naszej planecie.

Zasada Rethink (przemyśl swoją relację ze środowiskiem) w życiu codziennym

To już ostatni dzwonek, by zmienić swoje nawyki. Musimy działać zarówno na małą jak i wielką skalę. Pojedyncze decyzje robią (czynią) wielką różnicę. Musimy budować świadomość własnych zachowań konsumenckich.

Przydatna wiedza ekologiczna pozwala stopniowo i trwale wpływać na nasze nawyki. Ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem, który uprzykrza nam życie.

Każde działanie zaczyna się od pierwszego kroku! Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym codziennym życiu, ma znaczenie dla życia na NASZEJ Ziemi! Każdy z nas ma swój mały, ale realny wpływ na środowisko! Każdy może zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety!

Ważne jest żeby jak największa liczba osób zyskała ekologiczną świadomość! Że BYCIE EKO nie wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania! Że trzeba podjąć decyzję o ruszeniu z miejsca! Dawać dobry przykład rodzinie, przyjaciołom! Zacząć działać już dziś, by zmiana stylu życia przysłużyła się światu i środowisku.

Jak stosować zasadę Rethink (Przemyśl swoją relacje ze środowiskiem) w życiu codziennym:

  • Nim kupisz kolejny produkt zastanów się, czy faktycznie jest Ci potrzebny?
  • Zastanów się dlaczego chcesz dokonać zakupu? Czy to faktyczna potrzeba, czy raczej moda, impuls albo tradycja?
  • Czy rzeczywiście potrzebujesz wymieniać np. komórkę/ telewizor / samochód / telewizor co dwa lata?

Jeśli mimo wszystko nadal jesteś zdania, że chcesz kupić daną rzecz, rozważ zakup z drugiej ręki lub zainwestuj w produkt najwyższej jakości. Taki posłuży Ci najdłużej, a potem będziesz mógł go odsprzedać albo przerobić.

źródło: materiały prasowe
Tajemniczy skrót 8R, czyli przepis na eko-życie – Zielony weekend, mieszkanie.pl

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top