Nie tęgie głowy

(Nie) tęgie głowy

Naukowcy są zgodni. Globalne ocieplenie stało się faktem, a za jego główną przyczyną uważa się nadmierną emisję dwutlenku węgla CO2, w dużej mierze wynikającą ze spalania węgla. Jednak wciąż zdarzają się osoby, które wątpią, a wśród nich są osobistości, celebryci i politycy.

(Nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły czyli bzdury ekologiczne, klimatyczne i środowiskowe

To przegląd najciekawszych, najzabawniejszych i najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi tłumaczących zmiany związane z globalnym ociepleniem, zmianami klimatu, oraz zagrożeniami dla naszej błękitnej planety.

Uwaga! Zachęcam do podsyłania innych ciekawych wypowiedzi ;-) na adres redakcji wlaczoszczedzanie@gmail.com

Ekologiczne bzdury XX i XXI wieku

Będziemy rozwijać edukację ekologiczną i dotyczącą klimatu; ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt i animalizacji człowieka. Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie.

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki

A ja lubię globalne ocieplenie i chętnie finansowałbym jego postęp. Winorośla i palmy w Polsce? Super!

Roman Giertych, prawnik i poseł / Twitter 2015

Dwutlenek węgla emitowany w Polsce jest gazem życia dla żywych zespołów przyrodniczych by stawały się coraz lepsze.

Jan Szyszko, Minister Środowiska

Dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych.

Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości

Jest wiele innych zjawisk, które powodują emisje dwutlenku węgla – są to choćby emisję wulkanów.

Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska

Globalne ocieplenie otworzy przed nami nowe ziemi, które do tej pory były przykryte śniegiem. Nowe złoża surowców mineralnych, możliwości transportu towarów przez przejście Północno-zachodnie, ciepłolubne gatunki roślin na Antarktyce.

Łukasz Wantuch, Radny Miasta Krakowa

Jak sobie pomyślę, że płacimy za „globalne ocieplenie” i popatrzę za okno, to mnie trafia szlag:/

Andrzej Duda, o pogodzie za oknem / Twitter 2013 rok

Piękna zima, jak zapowiadali zwolennicy ocieplenia klimatu. A my poszliśmy na sanki.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski

Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne, mamy do czynienia też ze skrajnościami. Zmiany klimatu były w historii świata i przyczyny były naturalne – nie było wtedy na świecie człowieka i ta emisja musiała następować w inny sposób.

Andrzej Duda, Prezydent RP

Użytkowanie własnych zasobów naturalnych – czyli w przypadku Polski węgla – i opieranie o te zasoby bezpieczeństwa energetycznego nie stoi tym samym w sprzeczności z ochroną klimatu i z postępem w dziedzinie ochrony klimatu. Chciałbym podkreślić jeszcze raz, że w Polsce w sposób ciągły emisja gazów cieplarnianych spada i polska gospodarka zmniejsza swoją emisyjność, zarazem dynamicznie się rozwijając .

Andrzej Duda, Prezydent RP

W sprawie pożarów w Amazonii nie wiem co powiedzieć. Musiałbym pojechać na miejsce, zobaczyć i dopiero wtedy ocenić i… uwierzyć. Lasy amazońskie są NIE-palne. Aby sobie wypalić małe pole trzeba się BARDZO napracować.

Wojciech Cejrowski, „podróżnik” o pożarach lasów w Amazonii

Rąbaliśmy te lasy, wycinaliśmy, a tych lasów mamy coraz więcej. Mamy tę swoją polską szkolę ekologii i leśnictwa, która polega także na wycinaniu lasu, gospodarowaniu nim.

Nagłośniona sprawa Doliny Rospudy to było nieporozumienie, światowa opinia została wprowadzona w błąd. Przez to, że został zmieniony przebieg autostrady w tamtej okolicy, te tereny są nieużytkowane i niektóre gatunki znikają.

Podobnie zaczęło się dziać z Białowieżą. Przecież gdyby nie było człowieka, to by nie było Krakowa, a rosłaby w tym miejscu puszcza jak ta Puszcza Białowieska. I gdzie by się wtedy podział bocian, który żyje blisko ludzkich siedzib?…

Jan Szyszko, Minister Środowiska o wycince w Puszczy Białowieskiej, Dolinie Rospudy i Krakowie

Rolą samorządu, a nie państwa jest kontrola tego, czy wycinka drzew na prywatnej posesji jest zgodna z prawem. Własność prywatna jest własnością prywatną. Ludzie nie tylko wycinają drzewa, ale i je sadzą (…) To jest prawo konstytucyjne, prawo własności, kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobi. Jako minister środowiska i jako człowiek, który zna się na ekologii, w pełni popieram przepisy dotyczące wycinki drzew na posesjach

Jan Szyszko, Minister Środowiska o tzw Lex Szyszko, czyli przepisie dotyczącym wycinki drzew na prywatnych posesjach

Nigdy nie przyłożę ręki do twierdzenia, że produkcja bydła niszczy klimat.

Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa

Problem pojawia się ze zwierzętami chronionymi. Generalnie większym problemem jest znalezienie tych, którzy chcieliby prowadzić odstrzał, niż uzyskanie zgody na odstrzał. Regionalne Zarządy Środowiska wyraziły na przykład zgodę na odstrzał paru tysięcy bobrów i nikt nie chce na nie polować. Ale zgoda jest. Dlatego uzgodniłem z ministrem środowiska, że wystąpię do niego… No może nie wystąpię do niego, ale podejmę decyzję o uznaniu bobra i żubra jako zwierząt jadalnych. I może się okazać, że na bobry chętni będą, bo nie bardzo wiadomo, co z tym bobrem zrobić, jak się go już upoluje.

A jeszcze jak sobie ludzie przypomną, że płetwa bobra ma – ponoć – właściwości afrodyzjaków, to może się okazać, że problem bobrów się niedługo skończy.

Trzeba zacząć regulować populację zwierząt. Jeżeli my tego nie regulujemy, to nie tylko odstępujemy od tego, co w Księdze Rodzaju pisze – „czyńcie sobie ziemię poddaną”, ale po prostu dopuszczamy do takiej koncentracji nadmiernej populacji, która szkodzi rolnictwu.

Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa

Nikt nie wynalazł innej metody zwalczania kornika drukarza, jak tylko wycięcie zaatakowanych drzew i wywiezienie, zanim ten kornik zacznie fruwać, czyli przepoczwarzy się z larwy na motyla.

Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska

To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu. Ukrywano to dokąd można było. Później się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą.

Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, na temat awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie

Ludzie pytają: o co chodzi z żarówkami? (…) Zostaliśmy zmuszeni do ich używania! Po pierwsze, światło nie jest dobre. Zawsze wyglądam na pomarańczowego. I wy też! To światło jest najgorsze.

Co my robimy? Żarówki są uważane za odpad niebezpieczny, a ich światło jest niedobre. Będziemy je sprzedawać, ale będziemy też sprzedawać zwykłe żarówki. Ludzie się bardzo z tego cieszą, to wspaniałe..

Donald Trump, Prezydent USA, wyjaśnia dlaczego jest pomarańczowy. Wszystko przez… żarówki energooszczędne

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego UE zabrania tego, zabrania tamtego. Dlaczego na przykład w sklepie nie można w tej chwili kupić już zwykłej żarówki, można kupić tylko żarówkę energooszczędną? Bo UE zakazała. To są problemy, nad którymi zastanawiają się ludzie

Andrzej Duda, Prezydent RP, na temat żarówek energooszczędne, które według niego są dowodem na to, że w Unii Europejskiej mamy do czynienia z deficytem demokracji

Bo tak naprawdę globalnego ocieplenia nie ma, ponieważ na Arktyce powinien lód topnieć, a przybywa. Dlaczego mówią nam inaczej? Bo to kosmiczna kasa, ekolodzy takie pieniądze zarabiają na tym ociepleniu.

Anna Zalewska, Minister Edukacji o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu

W Wielki Czwartek – gdy piszę te słowa – na granicy Podkarpacia i Lubelszczyzny jest -6 stopni, a w stolicy Państwa Polskiego co prawda +2 stopnie, ale aura totalnie zimowa. Cóż, pozostało ryczeć ze śmiechu nad ideą globalnego ocieplenia.

Ryszard Czarnecki, europoseł PIS negujący zmiany klimatu i podważający problem globalnego ocieplenia

W jednej z rund debaty prezes partii Wolność mówił o walce ze smogiem. – W Warszawie nie ma żadnego smogu. To jest po prostu wariactwo, próba zmuszenia ludzi do opalania gazem i elektrycznością, gdzie jest większa akcyza. Ale jak rząd będzie chciał mi dać na walkę ze smogiem jakieś pieniądze, to ja poproszę zielonych i innych ekologów i oni na pewno mi jakiś smog znajdą.

Janusz Korwin Mike, poseł RP, na temat zanieczyszczonego powietrza i smogu w Warszawie

Zadanie dla myślących nastolatków. Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować.
Zafunduj sobie tourne po Europie i umów na wizytę z kanclerz Niemiec. Niech o tobie piszą wszystkie znane tytuły i portale. To takie proste. Prawda?

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak na temat zmian klimatu i 16 letniej aktywistki Grety Thunberg

Serdecznie jej współczuję (Grecie Thunberg). To dziewczę na pewno oszukano, na pewno to dziewczę chyba nie wiem co mówi, bo jest ciężko, aby w tym wieku rozumieć dokładne meandry polityki i gospodarki – one się tu nawzajem łączą. I to samo było w Warszawie niedawno, jechałem na spotkanie do Pałacu Staszica, gdzie nie mogłem się dostać, gdyż młodzież spontanicznie w wieku kilkunastu lat protestowała przeciwko temu, że Polska ma węgiel kamienny i go używa, a chyba nie wiedzieli w gruncie rzeczy, co tak naprawdę mówią.

Minister Środowiska Jan Szyszko na temat zmian klimatu, młodzieżowego strajku klimatycznego i Grecie Thunberg

Węgiel jest określony jako jeden z głównych wrogów w klimatu. Bez dwutlenku węgla nie ma życia na świecie. To powinien wiedzieć każdy uczeń szkoły podstawowej.

Minister Środowiska Jan Szyszko na temat CO2 i związanym z nim globalnym ociepleniem

Dawniej rolnicy jesienią wypalali trawy, by mieć potem lepszy urodzaj… więc nie rozumiem czemu ekolodzy rozdzierają szaty, że te pożary albo w Brazylii, albo w Australii. Jak się spali, to odrośnie i tyle. Nie trzeba „ratować”! Nie było nas – był las. I często się palił

poseł Janusz Korwin-Mikke

Misie polarne, które miały się taplać w przeręblach, trącają się łokciami i jeden mówi do drugiego .. ty zobacz .. GLOBALNE OCIPIENIE…

Nie ma globalnego ocieplenia, jest globalne oziębienie i potrwać ma jeszcze ono do końca dekady.

dziennikarz Mariusz Max Kolonko o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu

Globalne ocieplenie to dobra rzecz…… bo ja lubię ciepło…

Janusz Korwin Mikke, poseł RP, o plusach globalnego ocieplenia

Z czym katolikowi powinien kojarzyć się ekologizm? Z ateizmem. A przede wszystkim z seksem, jako „totalna erotyzacja wszystkich sfer kultury”. W ideologii religijnej wszystkie drogi prowadzą do seksu.

Ks. prof. Tadeusz Guz

Niszczą lasy, niszczą rodzinę, niszczą wieś, niszczą Kościół. Już jest wszystko jasne, no. I dlatego, Polacy, nie może być pseudoekologów. Nie może być fanatyzmu .

Krowę gwałcą, jak ją doją! No głupie takie to… no ludzie, ratujcie. Że jest gwałt krowy. Bo krowa to nie wiem co… My się śmiejemy, ale taka ideologia jest. To są te ideologie, przed którymi ostrzega ks. abp Marek Jędraszewski. Zobaczcie, jaki hejt światowy, jak go wyzywali. I to są ci politycy. Kogo wy wybieracie? Katolicy, kogo wy wybieracie? Zacznijcie używać rozumu, tak trochę oleum sobie dolać tutaj .

Tutaj te zwierzątka, nie wiem, ja się nie znam na tym, ale tutaj gdzieś pod Toruniem były. Przyszli i wypuścili wszystko! Podobno te zwierzęta się wtedy też męczą bardzo, giną. To jest ekologia? To gorsze od folksdojczów, psia kość!

Ojciec Tadeusz Rydzyk podczas sympozjum „Oblicza ekologii” w Toruniu poświęconemu pamięci Jana Szyszki,

Dzieje ludzkości od samych swych początków są jednym wielkim zmaganiem o prawdę. W tym zmaganiu chodzi o odpowiedź na pytanie, kim naprawdę jest Pan Bóg i kim, w konsekwencji, jest sam człowiek […]. Również dzisiaj szatan chce zniszczyć więź pomiędzy człowiekiem a Bogiem, a jego pokusy przyjmują rozmaite kształty. Jednym z nich jest ideologia ekologizmu, według której nie ma miejsca na Bożą Opatrzność, a człowiek nie jest kimś, kto z miłością i odpowiedzialnością ma 'czynić sobie ziemię poddaną

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Bo to nie jest tylko kwestia, że jest jakaś postać nastolatki czy kogoś innego, kto takie poglądy głosi, a inni się mniej lub bardziej zgadzają. Nie, to jest narzucane, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych….

To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną

Abp Marek Jędraszewski o Grecie Thunberg i ekologii

Skandalem jest zabieranie zwierząt przez […] organizacje [prozwierzęce – red.]. Ja zgłosiłem do kolejnej wersji tarczy [antykryzysowej – red.] zakaz tej czynności”. […] Ci przebierańcy wchodzą, lekceważąc przepisy ochronne, nie tylko w sposób skandaliczny zajmują zwierzęta – to jest często źródło utrzymania dla tych organizacji […], ale stwarzają realne zagrożenie roznoszenia choroby i twierdzą, że ich żadne przepisy nie obowiązują.

minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski o obrońcach zwierząt tzw. animalsach, zajmujących się interwencyjnym odbiorem maltretowanych zwierząt

Nie ma zgody aby z przyrody robić bóstwo…..

minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z przedstawicielami branży mleczarskiej

Co ciekawe, naukowcy dostrzegają także pozytywne skutki nasilenia efektu cieplarnianego, zarówno w skali domowej, jak i globalnej. W skali budżetu domowego to m.in. mniejsze wydatki na ogrzewanie zimą. Ciekawa wydaje się też koncepcja mówiąca o tym, że z powodu nasilenia efektu cieplarnianego kolejna epoka lodowcowa może nadjeść o dziesiątki tysięcy lat później. Dzięki temu być może unikniemy głodu, upadku rolnictwa, epidemii czy gwałtownego spadku ludności.

Topnienie lodowców Grenlandii sprawia, że do oceanów trafia 300 tysięcy ton łatwo przyswajalnych związków żelaza, które może wykorzystać wiele morskich organizmów.

Wydłużenie okresu wegetacji, w efekcie którego możliwe może być zbieranie plonów nawet dwa razy do roku, oraz możliwość uprawiania większej liczby gatunków roślin.

Zwiększona zawartość tlenku węgla (IV) w atmosferze to „dobra wiadomość dla roślin”. Dzięki niemu są bujniejsze i bardziej odporne na susze.

Lepszy dostęp do złóż ropy naftowej i metali, które dotychczas ukryte były pod skorupą lodową. Morskich szlaków handlowych dzięki stopnieniu części lodowców.

Ministerstwo Edukacji Narodowej o kryzysie klimatycznym i jego zaletach dla całej planety na zamieszczonym w serwisie MEN filmie edukacyjnym „Życie na Ziemi”

Tym bardziej że przynajmniej część tej tzw. zielonej polityki to szaleństwo, a w innych przypadkach teorie bez dowodów. Nie da się stwierdzić, że Europa, która emituje 8% gazów, zmienia klimat.
(…) Ceny energii uderzyły w wiele państw Unii z taką siłą, że ich obywatele po prostu nie zgodzą się na dalsze ich podnoszenie w imię jakichś nieudowodnionych teorii

prezez PIS Jarosław Kaczyński

Drewno jest po to, żeby je kiedyś wyciąć. Nie jest to sztuka dla sztuki. Drewno ma swój czas kiedy rośnie, dojrzewa. Tak samo dojrzewają inne rośliny np. pszenica, która dojrzewa i ścina się ją, żeby mieć z niej pożytek, to ziarno. Nie można tego przetrzymywać za długo, bo nam ta pszenica zmarnieje. Podobnie jest przecież z drzewami.

One dorastają do pewnego wieku, w zależności od gatunku drzew. Czy to ma być 100 lat, 120, czy 140 i należy je wyciąć, bo po to drzewo rosło, czerpało wszystkie korzyści, żeby nam to jak gdyby zwrócić. Przypominam, że nie jest tak z tą ekologią, że musimy trzymać mnóstwo starych drzew, bo wtedy będzie pięknie i cudownie. Te stare drzewa już nie tylko nie produkują tlenu, nie przerabiają dwutlenku węgla, ale wręcz jest proces odwrotny, wyciągają z atmosfery tlen. Zatem, po co my mamy trzymać te stare drzewa? Należy je przerobić – dodała.

posłanka PIS Maria Kurowska
Nie tęgie głowy
Nie tęgie głowy
Przydatna wiedza ekologiczna

Wiedza ekologiczna
Linki do haseł ekologicznych, świąt, wydarzeń i kampanii. Encyklopedia ekologiczna. Prognoza zanieczyszczenia środowiska dla Polski, Europy i świata. Przegląd najważniejszych katastrof ekologicznych i klęsk w Polsce i na świecie. Użyteczne informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, polskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Przewiń do góry
X