Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza (bojlera. termy) jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Rodzaje i typy pojemnościowych podgrzewaczy wody

Podgrzewacze możemy podzielić ze względu na typ mocowania na pionowe i leżące.

Pionowe bojlery elektryczne

W większości przypadków bojlery pionowe są stojące. Możemy także zakupić zasobniki wiszące, jednak pojemność ich jest bardzo ograniczona.

Pod względem budowy wyróżniamy bojlery elektryczne pionowe:

 • dwupłaszczowe
 • z jedną lub dwiema wężownicami spiralnymi
 • bez wężownicy
 • kombinowane – które posiadają zbiornik w zbiorniku

Pod względem rodzaju materiału, który został użyty do budowy wymiennika c.w.u. i rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżniamy bojlery elektryczne pionowe:

 • wykonane ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem anodę magnezową
 • wykonane ze stali, które są żywicowane epidianem spożywczym
 • wykonane w całości lub częściowo ze stali nierdzewnej

Ze względu na rodzaj izolacji termicznej, która jest stosowana w bojlerach wyróżniamy bojlery elektryczne pionowe:

 • ocieplane przy użyciu pianki poliuretanowej
 • ocieplane przy użyciu miękkiej, elastycznej gąbki
 • ocieplane przy użyciu styropianu – pianki polistyrenowej

Pionowe bojlery elektryczne dwupłaszczowe wykorzystują zewnętrzny płaszcz obiegu centralnego ogrzewania w celu ogrzewania wody użytkowej znajdującej się wewnątrz zbiornika.

Możemy również spotkać konstrukcje, które posiadają dwa zewnętrzne płaszcze do c.o. Dolny z nich służy zazwyczaj do pracy z zasilaniem solarnym albo innym dodatkowym źródłem ciepła, natomiast górny może być zasilany przez kocioł do c.o.

Pionowe bojlery elektryczne posiadające wężownice spiralne, podobnie jak dwupłaszczowe. Umożliwiają podłączenie do nich dwóch różnych źródeł ciepła, dodatkowym może być na przykład układ solarny. Wężownice spiralne mają moc grzewczą znacznie większą niż zwykłe wężownice pojedyncze.

Zbiornik kombinowany to w rzeczywistości dwa zbiorniki, gdzie jeden jest zanurzony w drugim. Wewnętrzny zbiornik to zawsze zbiornik c.w.u. Zewnętrzna część jest natomiast wypełniona wodą kotłową. Rozwiązanie to sprawia, że woda użytkowa w mniejszym wewnętrznym zbiorniku ogrzewa się całą powierzchnią z wyjątkiem płaszczyzny górnej. Zbiornik ten zazwyczaj jest pofałdowany, ma to na celu ograniczenie osadzania się na jego ściankach kamienia. W tego rodzaju bojlerach woda nagrzewa się wolniej. Możemy jednak zakupić modele z dodatkową wężownicą, do której możemy podłączyć dodatkowe źródło ciepła i która przyśpiesza proces nagrzewania. Pionowy bojler elektryczny może mieć pojemność od 100 l do 500 l.

Poziome bojlery elektryczne

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy bojlery elektryczne poziome:

 • na podkowę
 • posiadające pojedynczą wężownicę w kształcie litery U
 • posiadające podwójną wężownicę
 • dwupłaszczowe

Pod względem rodzaju materiału, który został użyty do budowy wymiennika c.w.u. i rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego wyróżniamy bojlery elektryczne poziome:

 • stalowe wykonane ze stali czarnej
 • ocynkowane
 • emaliowane – w których zamontowano anodę magnezową
 • pokryte żywicą
 • wykonane ze stali nierdzewnej

Ze względu na zastosowaną izolację termiczną wyróżniamy bojlery elektryczne poziome:

 • nieizolowane
 • izolowane piankami polietylenowymi
 • izolowane polistyrenem
 • izolowane miękkimi gąbkami poliuretanowymi
 • izolowane pianką poliuretanową

Bojler elektryczny na podkowę skonstruowany jest w taki sposób, że woda kotłowa wypełnia całą pojemność zasobnika. W związku z tym woda nie nadaje się do spożycia i taki poziomy bojler nie może być stosowany do wody użytkowej. Urządzenia te stosuje się najczęściej w połączeniu z piecokuchniami, czyli kuchennymi piecami, które posiadają płaszcz wodny.

Bojler z wężownicą pojedynczą w kształcie litery U daje możliwość odseparowania wody użytkowej od wody kotłowej. Taki ogrzewacz wody charakteryzuje się stosunkowo niewielką powierzchnią wymiany ciepła. Tego typu bojler elektryczny o większej pojemności wygrzewa się stosunkowo długo. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków do takiego bojlera można zastosować dodatkowe źródło ciepła.

Poziomy bojler z wężownicą podwójną umożliwia podłączenie do niego jednego kotła lub kominka. Powierzchnia takiej wężownicy jest nieco większa niż wężownicy U, lecz dużo mniejsza niż w przypadku tej w zasobnikach dwupłaszczowych. Taki bojler elektryczny można użytkować poza sezonem grzewczym.

Poziome termy elektryczne dwupłaszczowe posiadają zewnętrzny płaszcz, który wypełniony jest wodą kotłową z instalacji c.o. Zewnętrzny płaszcz ogrzewa całą swoją powierzchnią wewnętrzny płaszcz, który wypełniony jest wodą użytkową. Montaż poziomych bojerów elektrycznych jest bardzo prosty. Poziomy bojler elektryczny wiesza się na ścianie przy zastosowaniu specjalnych wsporników.

Zasada działania elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza wody

Podgrzewacze pojemnościowe to urządzenia, w których woda jest podgrzewana w zbiorniku do określonej temperatury i magazynowana w nim, dopóki nie zostanie zużyta. Kiedy woda zaczyna stygnąć, włączają się grzałki podtrzymujące nastawioną temperaturę wody. Dzięki temu użytkownik może nieustannie korzystać z ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze.

Bojlery elektryczne wyposażone są w specjalny czujnik temperatury zwany termostatem. Przerywa on pracę bojlera, kiedy ten przekroczy maksymalną temperaturę wody, zapobiegając tym samym nadmiernemu zwiększeniu ciśnienia w zbiorniku, które spowodowane jest wzrostem temperatury.

Żeby zapobiec stratom ciepła, bojlery izoluje się termicznie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elektrycznych podgrzewaczy wody, a niektóre z nich mogą współpracować w kilkoma źródłami ciepła. Elektryczny podgrzewacz wody może być na przykład wspomagany przez kolektor słoneczny, pompy ciepła.

Uwaga! W podgrzewaczach ciśnieniowych na doprowadzeniu wody zimnej montuje się także zawór bezpieczeństwa wraz z zaworem zwrotnym. Stanowi to ochronę przed cofaniem się podgrzanej wody do instalacji.

Podstawowe cechy pojemnościowego podgrzewacza wody

 • bojler nagrzewa ograniczoną ilość wody po zużyciu której trzeba czekać do kilkudziesięciu minut na jej ponowne nagrzanie
 • bojler traci ciepło ze zbiornika, gdy jest nieużywany
 • pojemnościowy podgrzewacz wody zawsze ogrzeje wodę do określonej temperatury
 • w przypadku mniejszych bojlerów najczęściej do ogrzania wody stosowane są grzałki które zasilane są z instalacji jednofazowej
 • w przypadku większych term elektrycznych czasami wymagana jest instalacja trójfazowa

Jak kupić energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Wybierz odpowiednią pojemność podgrzewacza

Pojemność podgrzewacza wody dobiera się w zależności od ilość osób, które z bojlera będą korzystały, potrzeby domowników i częstotliwość użytkowania sprzętu.

 • dla jednej osoby – przy codziennej kąpieli i myciu naczyń wystarczy 40 litrów wody
 • dla dwóch osób – może wystarczyć 60 litrów
 • dla trzech osób – powinno wystarczyć 80 litrów
 • dla czterech osób – przy założeniu, iż każda będzie musiała się codziennie wykąpać należy zaplanować minimum 100 litrów pojemności podgrzewacza wody

Najbardziej ekonomicznym i energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie jak najmniejszej pojemności bojlera, przystosowanej do planowanego użytkowania i ilości osób korzystających z ciepłej wody.

Uwaga! Za mała pojemność bojlera spowoduje szybsze wyczerpywanie się ciepłej wody co w efekcie spowoduje jej niedobór. W takim przypadku przy kąpieli ciepłej wody może po prostu zabraknąć. Przy dużym zbiorniku woda jest niewykorzystana, a zastosowana grzałka większej mocy musi ogrzać więcej litrów co odbija się na kosztach energii elektrycznej.

Wybierz bojler o jak najlepszej izolacji

Dobra izolacja bojlera to podstawa. Dzięki niej ograniczysz straty ciepła i czas potrzebny na ogrzanie wody do temperatury użytkowej.

Im lepsza jest izolacja ścian, tym wolniej ciepło przenika na zewnątrz bojlera, a tym samym grzałka będzie uruchamiana zdecydowanie rzadziej. Bojlery dwupłaszczowe są wprawdzie większe i cięższe od jednopłaszczowych, są też droższe, ale zdecydowanie pozytywnie wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Uwaga! Nawet najlepszy bojler w przypadku wyłączenia zasilania będzie tracił energię cieplną.

Zasady energooszczędnego korzystania z bojlera

Ustaw odpowiednio termostat pojemnościowego ogrzewacza wody

Ustaw na termostacie temperaturę jak najniższej w zakresie 45-50 st.C, aby po jej wyczerpaniu szybko i skutecznie nagrzać wodę do temperatury zadanej. Różnica potencjału jest niewielka, a zatem strata również nie jest tak gwałtowna.

Niższa temperatura zadana skutkuje zmniejszeniem czasu nagrzewania zbiornika, a zatem zmniejsza koszty zużycia energii elektrycznej.

Im wyższa zadana temperatura na termostacie bojlera, tym potencjał cieplny ogrzanej wody, a zewnętrzną temperaturą jest większy, a co za tym idzie większe straty cieplne i w efekcie energetyczne.

Uwaga! Zwróć uwagę żeby raz na tydzień w bojlerze podnieść temperaturę zadaną do 60 st. C na kilkanaście minut, w celu likwidacji ewentualnych bakterii legionella.

Podłącz bojler do elektronicznego programatora czasu

Umożliwia on ustawienie dokładnego czas grzania wody na każdą godzinę, dzień tygodnia, czy pory w których jej najbardziej potrzebujesz

Jeżeli to samo urządzenie grzeje wodę do mycia i do centralnego ogrzewania zainstaluj na nich osobne termostaty

Zamontuj przed wlotem zimnej wody filtry i oczyszczacze wody

Woda która dostaje się do bojlera, nie jest idealnie czysta. Na elementach grzejnych osadzają się kamień kotłowy i różne inne zanieczyszczenia, które de facto również muszą zostać ogrzane, co powoduje dodatkowe straty energii. Im czystsza jest woda, tym mniej energii jest marnowane, dlatego nowoczesne bojlery energooszczędne mogą mieć grzałki wykonane z dość niezwykłych materiałów, które, choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, ograniczają wytrącanie się osadów na powierzchni grzejnej.

Etykieta energetyczna dla zasobników na ciepłą wodę użytkową
Etykieta energetyczna dla konwencjonalnych podgrzewaczy wody
Etykieta energetyczna dla słonecznych systemów podgrzewania ciepłej wody użytkowej
Etykieta energetyczna dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła
Etykieta energetyczna dla zestawu zawierającego podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne

Energooszczędne urządzenia

Kuchnia

Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.

Energooszczędna zmywarka

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup.

Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.

Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%.

Energooszczędny okap kuchenny / Okap MOONDRAFT / @ Ciarko

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.

Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.

Łazienka

Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki.

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.

Salon

Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Biuro

Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Energy Star to symbol ekologiczny przyznawany jako wyróżnienie dla energooszczędnych produktów takich jak komputery. Wszystkie produkty, które zostały oznaczone logo Energy Star wpływają znacząco na środowisko naturalne, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Przewiń do góry
X