Perlator (aerator) do wody. Jak wybrać i jak działa?

Perlator (aerator) do wody. Jak wybrać i jak działa?

Perlator (aerator) do wody. Jak wybrać i jak działa?

Perlator zwany też aeratorem jest to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica. Perlator napowietrza wodę i daje złudzenie intensywności strumienia. Jego obecność może pomóc w znacznym zredukowaniu rachunków za wodę.

Do czego służy perlator?

Woda wypływająca z kranu wyposażonego w perlator jest napowietrzona, zawiera w sobie mnóstwo pęcherzyków powietrza, co powoduje, że strumień wody pozornie się nie zmienia, a nawet można mieć wrażenie zwiększenia ciśnienia w kranie. W ten sposób oszczędza się wodę, która niewykorzystana spłynęłaby do kanalizacji.

Perlator (aerator) to w zasadzie standard. Takie rozwiązanie posiada praktycznie każdy kran renomowanych producentów, a nawet tańsze modele z marketów budowlanych. Jeżeli tak nie jest można go dokupić oddzielnie.

Na rynku dostępne są perlatory wannowe, prysznicowe, a także do baterii kuchennej. Wszystkie mają tę samą zasadę działania i podobną budowę. Głównym celem używaniu perlatorów na baterii jest oszczędność wody, a tym samym zmniejszenie rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków. Oszczędność wody wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale także ochroną środowiska. Rożne modele perlatorów ograniczają wypływ wody od 15% do 60%.

Perlator doskonale sprawdzi się w bateriach umywalkowych, gdzie woda jest najczęściej marnowana. Niestety nie wszędzie zasadny jest jego montaż. W przypadku wanny może on jedynie utrudnić korzystanie z baterii i nie spełniać dobrze swojej funkcji.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że oszczędzanie wody przez perlator nie polega na zmniejszaniu ilości przepływającej wody, lecz mniejszym jej zużywaniu. Oszczędzanie wody sprowadza się więc do tego, że poprzez jej napowietrzenie zużywa się ją wydajniej.

Zasada działania perlatora

Perlator czyli urządzenie zbudowany z sitka o niewielkich oczkach mocuje się na końcu wylewki. Specjalna konstrukcja perlatora sprawia, że na wypływającą przez niego wodę wywierane jest podciśnienie (tzw. efekt injektora), które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody i powodują zwiększenie objętości strumienia. Nie zmniejsza to komfortu korzystania z kranu, wręcz przeciwnie.

Perlator
Perlator

Perlator pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia przy faktycznie mniejszym zużyciu wody. Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor, jest bowiem nasycony mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień. Jedyną różnicę możesz zauważyć w napełnianiu naczyń. Z perlatorem trwa to nieco dłużej

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia, niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. Wówczas, zamiast zwykłego laminarnego, czy też napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy. Ograniczając przepływ wody perlator nie napowietrza jej. Zwiększa jedynie ciśnienie w pojedynczych nitkach strumienia, które przeciska przez wąskie otwory w sitku. Ponadto sitko to jest odpowiednio wyprofilowane, co pozwala nieznacznie zmienić kierunek wody. Nie powoduje to jednak jej rozchlapywania.

Perlator strumieniowy igiełkowy
Perlator strumieniowy igiełkowy

Efektem tego rodzaju perlatorów jest piękny i oszczędny strumień wody. Pomiędzy poszczególnymi nitkami zauważalna jest pusta przestrzeń. Model perlatora tworzącego strumień igiełkowy może doskonale wkomponować się w nowoczesny wystrój łazienki. Niektóre produkty tworzą niezwykły, designerski kształt strumienia przypominający drobną siateczkę. Perlator może zatem nie tylko zadbać o wysokość rachunków za wodę, ale także stać się elementem dekoracyjnym łazienki.

Podstawowe zalety perlatora

 • oszczędność zużycia wody od 15 do 60% w zależności od konstrukcji i producenta
 • oszczędność energii wynikająca z mniejszej ilości wody do podgrzania – w ten sposób obniżymy koszt korzystania z piecyka gazowego czy elektrycznego
 • oszczędność opłat za ścieki
 • strumień wody nie rozpryskuje się na boki podczas mycia rąk

Podstawowe wady perlatora

 • wolniejsze napełnianie naczyń wodą – dłuższe nalewanie

Perlator – rodzaje i zastosowanie – jak kupić nowy perlator

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Przy ich wyborze nie należy kierować się najtańszą opcją. Zwykle oznacza to produkty niskiej jakości, źle przepuszczające wodę przez sitko, co powoduje, że kamień szybko osiada na sitku i uniemożliwia swobodny przepływ wody. Dodatkowo brak możliwości wyczyszczenia tego rodzaju modeli tworzy z nich produkt jednorazowy.

Modele perlatorów, które umożliwiają rozłożenie na części są lepsze, trwalsze i z pewnością ułatwią utrzymanie ich w czystości. Jest to szczególnie ważne gdy woda w kranie jest wyjątkowo twarda. Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyczyścić sitka z kamienia, perlator szybko ulegnie zniszczeniu.

Jak wyczyścić perlator?

W przypadku, gdy zauważysz ograniczenie strumienia wody, sprawdź stan sitek w swoim perlatorze. Nie wymaga to wymiany całej baterii. Po jego dokładnym oczyszczeniu strumień wody powinien wrócić do wcześniejszego stanu.

Do czyszczenia sitek perlatora może posłużyć zwykła szczoteczka do zębów. Za jej pomocą bez problemu usuniesz grubą warstwę kamienia. Jeśli wybrałeś model metalowy, w jego usunięciu może posłużyć ocet i wrząca woda.

Podział perlatorów ze względu ma materiał z którego są wykonane

Różne typy perlatorów
Wikipedia / @ A7N8X / CC BY-SA 3.0

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić perlatory:

 • metalowe
 • plastikowe
 • silikonowe

Rodzaj materiału wpływa na częstotliwość czyszczenia elementu. Na produktach wykonanych z metalu, kamień pochodzący z wody może odkładać się częściej. Przed zakupem perlatora wykonanego z metalu sprawdź, czy jest odporny na korozję.

Niektóre perlatory zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi. Zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody.

Podział perlatorów ze względu na sposób działania i rodzaj gwintu

W zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

 • napowietrzające
 • tworzące strumień igiełkowy

Perlatory mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę.

 • gwint wewnętrzny M22x1perlator nakręcany na kran
 • gwint zewnętrzny 24×1perlator wkręcany w kran
Perlator M24
Perlator M24
Perlator M22
Perlator M22
Perlator długi
Perlator długi
Perlator typu start/stop
Perlator typu start/stop
Miomare - Perlator LED
Miomare – Perlator LED

Istnieją również perlatory umożliwiające zamknięcie wody poprzez wciśnięcie ich od dołu nadgarstkiem bez kręcenia mieszadłem, co ułatwia chwilowe zamknięcie wody np. podczas mycia rąk – co wpływa na oszczędności. Ponownie otwarcie wody nie wymaga ani regulacji przepływu ani temperatury wody.

Ciekawym rozwiązaniem są perlatory LED które można podłączyć do wszystkich standardowych kranów. Zostały one wyposażone w diody z zintegrowanym czujnikiem temperatury. Diody świecą dzięki sile wody (baterie nie są potrzebne) w zależności od temperatury w 3 kolorach: niebieskim (do 30°C), zielonym (30-39°C) i czerwonym (powyżej 39°C).

Podział perlatorów ze względu na miejsce zastosowania

Perlator do baterii kuchennej

Perlator na przegubie kulkowym
Perlator na przegubie kulkowym

W kuchni potrzebujesz wody do zmywania, obmywania produktów, dlatego nie warto za bardzo ograniczać jej przepływu. Najczęściej stosowany jest perlator który zmniejsza przepływ wody do 6 l/min. Dla porównania standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min.

Warto również zastanowić się nad modelem wyposażonym w dwa udogodnienia. Perlator z regulacją przepływu, pozwalający na bieżąco dostosować parametry strumienia w dość szerokim zakresie, a także perlator na przegubie kulowym, który można skierować w dowolną stronę, dzięki czemu zwiększa się komfort użytkowania.

Perlatory łazienkowe – umywalkowe

W przypadku baterii umywalkowej można pozwolić sobie na większe ograniczenie przepływającej wody. W zupełności wystarczą modele perlatora o przepływie 2-3 l/min.

Perlatory prysznicowe

Perlator prysznicowy
Perlator prysznicowy

Perlator prysznicowy przy wysokim zużyciu wody w łazience przyniesienie dużo korzyści. Zapewnia on nie tylko oszczędzanie wody, lecz także ograniczenie kamienia w wypływającej wodzie. Perlator prysznicowy wkręcany jest przed wężem prysznicowym, który pozwala na większe oszczędności niż wodooszczędna słuchawka prysznicowa.

Perlator wannowy

Inaczej sprawa wygląda w perlatorach wannowych gdzie nie warto ograniczać przepływu wody. Baterie wannowe powinny być wyposażone wyłącznie w perlatory o dużej przepustowości, ponieważ standardowy perlator powoduje wolniejsze napełnianie wodą przez co woda w wannie szybciej stygnie. Bardziej zatem opłaca się zwiększyć przepływ wody i skrócić czas oczekiwania, niż pozwolić wodzie stygnąć w czasie wolniejszego napełniania wanny.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X