Perlator (aerator)

Woda wypływająca z kranu wyposażonego w perlator jest napowietrzona, zawiera w sobie mnóstwo pęcherzyków powietrza, co powoduje, że strumień wody pozornie się nie zmienia, a nawet można mieć wrażenie zwiększenia ciśnienia w kranie. W ten sposób oszczędza się wodę, która niewykorzystana spłynęłaby do kanalizacji.

Do czego służy perlator?

Perlator zwany też aeratorem jest to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica. Perlator napowietrza wodę i daje złudzenie intensywności strumienia. Jego obecność może pomóc w znacznym zredukowaniu rachunków za wodę.

Perlator (aerator) to w zasadzie standard. Takie rozwiązanie posiada praktycznie każdy kran renomowanych producentów, a nawet tańsze modele z marketów budowlanych. Jeżeli tak nie jest można go dokupić oddzielnie.

Warto pamiętać o tym, że oszczędzanie wody przez perlator nie polega na zmniejszaniu ilości przepływającej wody, lecz mniejszym jej zużywaniu. Oszczędzanie wody sprowadza się więc do tego, że poprzez jej napowietrzenie zużywa się ją wydajniej.

Czas czytania: 9 minut

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022

Podstawowe informacje

Na rynku dostępne są perlatory wannowe, prysznicowe, a także do baterii kuchennej. Wszystkie mają tę samą zasadę działania i podobną budowę. Głównym celem używaniu perlatorów na baterii jest oszczędność wody, a tym samym zmniejszenie rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków. Oszczędność wody wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale także ochroną środowiska. Rożne modele perlatorów ograniczają wypływ wody od 15% do 60%.

Perlator doskonale sprawdzi się w bateriach umywalkowych, gdzie woda jest najczęściej marnowana. Niestety nie wszędzie zasadny jest jego montaż. W przypadku wanny może on jedynie utrudnić korzystanie z baterii i nie spełniać dobrze swojej funkcji.

Zasada działania perlatora

Zasada działania perlatora

Perlator, urządzenie zbudowany z sitka o niewielkich oczkach, mocuje się na końcu wylewki. Specjalna konstrukcja perlatora sprawia, że na wypływającą przez niego wodę wywierane jest podciśnienie (tzw. efekt injektora), które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody i powodują zwiększenie objętości strumienia.

Perlator pomaga podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia przy faktycznie mniejszym zużyciu wody. Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor, jest bowiem nasycony mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień. Jedyną różnicę można zauważyć w napełnianiu naczyń. Z perlatorem trwa to nieco dłużej

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia, niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. Wówczas, zamiast zwykłego laminarnego, czy też napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy. Ograniczając przepływ wody perlator nie napowietrza jej. Zwiększa jedynie ciśnienie w pojedynczych nitkach strumienia, które przeciska przez wąskie otwory w sitku. Ponadto sitko to jest odpowiednio wyprofilowane, co pozwala nieznacznie zmienić kierunek wody. Nie powoduje to jednak jej rozchlapywania.

Perlator strumieniowy igiełkowy
Perlator strumieniowy igiełkowy

Efektem tego rodzaju perlatorów jest piękny i oszczędny strumień wody. Pomiędzy poszczególnymi nitkami zauważalna jest pusta przestrzeń. Model perlatora tworzącego strumień igiełkowy może doskonale wkomponować się w nowoczesny wystrój łazienki. Perlator może zatem nie tylko zadbać o wysokość rachunków za wodę, ale także stać się elementem dekoracyjnym łazienki.

Podstawowe zalety perlatora:

 • oszczędność zużycia wody – od 15 do 60% w zależności od konstrukcji i producenta
 • oszczędność energii – wynikająca z mniejszej ilości wody do podgrzania. W ten sposób obniżymy koszt korzystania z piecyka gazowego czy elektrycznego.
 • oszczędność opłat za ścieki
 • strumień wody nie rozpryskuje się na boki podczas mycia rąk

Podstawowe wady perlatora:

 • wolniejsze napełnianie naczyń wodą – dłuższe nalewanie

Rodzaje perlatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów perlatorów. Przy ich wyborze nie należy kierować się najtańszą opcją. Zwykle oznacza to produkty niskiej jakości, źle przepuszczające wodę przez sitko, co powoduje, że kamień szybko osiada na sitku i uniemożliwia swobodny przepływ wody. Dodatkowo brak możliwości wyczyszczenia tego rodzaju modeli tworzy z nich produkt jednorazowy.

Do czyszczenia sitek perlatora może posłużyć zwykła szczoteczka do zębów. Za jej pomocą bez problemu usuniesz grubą warstwę kamienia. Jeśli wybrałeś model metalowy, w jego usunięciu może posłużyć ocet i wrząca woda.

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić perlatory:

 • metalowe
 • plastikowe
 • silikonowe

Rodzaj materiału wpływa na częstotliwość czyszczenia elementu. Na produktach wykonanych z metalu, kamień pochodzący z wody może odkładać się częściej. Przed zakupem perlatora wykonanego z metalu sprawdź, czy jest odporny na korozję.

Niektóre perlatory zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi. Zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody.

W zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

 • napowietrzające
 • tworzące strumień igiełkowy

Perlatory mogą mieć również różny gwint:

 • gwint wewnętrzny M22x1perlator nakręcany na kran
 • gwint zewnętrzny 24×1perlator wkręcany w kran
Perlator M24
Perlator M24
Perlator M22
Perlator M22
Perlator długi
Perlator długi
Perlator typu start/stop
Perlator typu start/stop

Istnieją również perlatory umożliwiające zamknięcie wody poprzez wciśnięcie ich od dołu nadgarstkiem bez kręcenia mieszadłem, co ułatwia chwilowe zamknięcie wody np. podczas mycia rąk. Ponownie otwarcie wody nie wymaga ani regulacji przepływu ani temperatury wody.

Ciekawym rozwiązaniem są perlatory LED które można podłączyć do wszystkich standardowych kranów. Zostały one wyposażone w diody z zintegrowanym czujnikiem temperatury. Diody świecą dzięki sile wody (baterie nie są potrzebne) w zależności od temperatury w 3 kolorach: niebieskim (do 30°C), zielonym (30-39°C) i czerwonym (powyżej 39°C).

Miomare - Perlator LED
Miomare – Perlator LED
Perlator na przegubie kulkowym
Perlator na przegubie kulkowym
Perlator prysznicowy
Perlator prysznicowy

Miejsce stosowania

Bateria kuchenna

W kuchni potrzebujesz wody do zmywania, obmywania produktów, dlatego nie warto za bardzo ograniczać jej przepływu. Najczęściej stosowany jest perlator który zmniejsza przepływ wody do 6 l/min. Dla porównania standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min.

Warto również zastanowić się nad modelem wyposażonym w dwa udogodnienia. Perlator z regulacją przepływu, pozwalający na bieżąco dostosować parametry strumienia w dość szerokim zakresie, a także perlator na przegubie kulowym, który można skierować w dowolną stronę, dzięki czemu zwiększa się komfort użytkowania.

Umywalka

W przypadku baterii umywalkowej można pozwolić sobie na większe ograniczenie przepływającej wody. W zupełności wystarczą modele perlatora o przepływie 2-3 l/min.

Prysznic

Perlator prysznicowy przy wysokim zużyciu wody w łazience przyniesienie dużo korzyści. Zapewnia nie tylko oszczędzanie wody, lecz także ograniczenie kamienia w wypływającej wodzie. Perlator prysznicowy wkręcany jest przed wężem prysznicowym, który pozwala na większe oszczędności niż wodooszczędna słuchawka prysznicowa.

Wanna

Inaczej sprawa wygląda w perlatorach wannowych gdzie nie warto ograniczać przepływu wody. Baterie wannowe powinny być wyposażone wyłącznie w perlatory o dużej przepustowości, ponieważ standardowy perlator powoduje wolniejsze napełnianie wodą przez co woda w wannie szybciej stygnie. Bardziej zatem opłaca się zwiększyć przepływ wody i skrócić czas oczekiwania, niż pozwolić wodzie stygnąć w czasie wolniejszego napełniania wanny.

Czyszczenie i konserwacja

Modele perlatorów, które umożliwiają rozłożenie na części są lepsze, trwalsze i z pewnością ułatwią utrzymanie ich w czystości. Jest to szczególnie ważne gdy woda w kranie jest wyjątkowo twarda. Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyczyścić sitka z kamienia, perlator szybko ulegnie zniszczeniu.

W przypadku, gdy zauważysz ograniczenie strumienia wody, sprawdź stan sitek w swoim perlatorze. Nie wymaga to wymiany całej baterii. Po jego dokładnym oczyszczeniu strumień wody powinien wrócić do wcześniejszego stanu.

źródło: materiały prasowe
Perlator, autorzy, licencja CC BY SA 3.0

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top