Podróż

Jak dbać o środowisko naturalne w podróży.

Uwaga! Brak tu jakiejś porady? Uważasz że powinna się znaleźć w poniższym zestawieniu? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com.

Czas czytania: 11 minut

Liczba: 16 ekoporad

Ostatnia aktualizacja:

Stosując ekologiczne nawyki podczas podróżowania:
↑ Ilość ruchu

↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
ilość wydawanych pieniędzy

W podróży

Ekologiczne nawyki, czyli jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne i co ty możesz zrobić dla naszej Błękitnej Planety!

Kontroluj zanieczyszczenia – oblicz swój ślad węglowy (1)

Ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery podczas wykonywania danej czynności. W podroży jest on bardzo duży. Można go jednak zrekompensować przekazując odpowiednią sumę na rzecz wybranego projektu ochrony środowiska. Tzw. carbon offset umożliwiają niektóre linie lotnicze, oraz organizacje ekologiczne.

Możesz finansowo wspomóc akcje sadzenia drzew i zalesiania, których celem jest zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych np. poprzez poniższe organizacje:
posadzimy.pl
Arbor Day Foundation
American Forests
Trees for the Future (TREES)

Drzewa zapobiegają także erozji gleby, poprawiają jakość wody, i zapewniają środowisko naturalne rozmaitym gatunkom fauny i flory. Zobacz inne niezwykłe właściwości drzew.

Przejdź się (2)

Samochód emituje gazy cieplarniane przyczyniający się do zmian klimatu, poza tym spaliny spaliny wydzielane przez pojazdy przyczyniają się do powstawania smogu, który każdego roku w Polsce zabija ok. 5o tysięcy osób.

  • środowisko będzie czystsze jeśli zrobisz samodzielnie codziennie choć kilka tysięcy kroków
  • chodź na piechotę do pobliskich sklepów, zamiast jeździć samochodem do centrów handlowych
  • jeżeli masz możliwość odprowadź dziecko do szkoły, wybierz się do pracy na własnych nogach

Przesiądź się na rower (3)

Jazda na rowerze jest najbardziej ekologiczną formą transportu, nie zanieczyszcza środowiska i jest korzystna dla naszego zdrowia. 20 kilometrowa jazda rowerem dwa razy w tygodniu zmniejszą emisję gazów cieplarnianych o około pół tony rocznie.

  • zamiast jeździć samochodem do pracy, spróbuj tę drogę pokonać rowerem

Zostań pasażerem (4)

W skali całego roku przejechanie transportem publicznym, zamiast własnym samochodem dziesięciu kilometrów, które przeciętnie dzielą nasz dom od miejsce pracy, pozwala uniknąć emisji dwóch ton dwutlenku węgla, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza tlenkiem węgla i azotu, cząsteczkami pyłu, lotnymi składnikami organicznymi, oraz benzenem.

Korzystanie z transportu publicznego przyczyni się także do rozwoju i poprawy jakości tej usługi, zmniejszenia korków ulicznych w wyniku ograniczenia liczby samochodów. Zastanów się ile czasu zajmuje Ci dojechanie do pracy własnym samochodem i znalezienie miejsca parkingowego. Często transport zbiorowy jest szybszą i znacznie tańszą alternatywą.

Korzystaj z transportu publicznego najczęściej jak to możliwe. Wyszukaj, przejrzyj, spisz lub wydrukuj rozkłady jazdy lokalnych przewoźników, wraz z mapami tras, żebyś zawsze miał je pod ręką.

Zabierz kogoś ze sobą (5)

Statystycznie podczas trzech z czterech wyjazdów samochodu znajduje się w nim tylko kierowca, dlatego warto zwrócić uwagę na wspólne korzystanie z jednego samochodu przez kilka osób dojeżdżających do pracy z tego samego kierunku. Jest to doskonały sposób na obniżenie emisji dwutlenku węgla i ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Zaoszczędzisz również na kosztach paliwa, a firma na miejscach parkingowych. Badania wykazały, ze ograniczenie natężenia ruchu tylko o 4% może zmienić uporczywe korki w swobodny przejazd.

Współdzieleniu środków transportu czyli carsharingu, carpoolingu możesz również stosować na dłuższych, regularnych trasach, które pokonujesz, oraz podczas wakacyjnych podroży. Możesz również zabrać autostopowicza w dalszą drogę.

Małe jest lepsze (6)

Szaleństwo na punkcie coraz większych, cięższych i paliwożernych samochodów, głównie aut sportowo-użytkowych (SUV), z których większość nigdy nie zmierzy się z terenem bardziej wyboistym niż parking pod centrum handlowym, niweluje działania UE i koncernów motoryzacyjnych, które w ostatnich latach zrobiły duże postępy w celu redukcji zanieczyszczeń emitowanych przez samochody.

Jazda bardziej ekonomicznym, mniejszym samochodem z napędem LPG, hybrydowym, elektrycznym, czy wodorowym, pozwoli zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie środowiska i powietrza, oraz zaoszczędzić pieniądze.

Elektryczne dwa kółka (7)

Gdy nie bierzemy pasażera, towaru czy dużego bagażu, odległość jest za duża, aby iść piechotą, czy przejechać ją rowerem, albo mamy problem z korzystania z transportu publicznego, najlepszym pojazdem jest mały skuter, czy motorower (konstrukcja uniemożliwia jazdę z prędkością większą niż 45 km/h), najlepiej elektryczny. Zwłaszcza jako alternatywa dla drugiego samochodu.

Skutery są tańsze w użyciu, eksploatacji i łatwiejsze do parkowania.

W deszczowe dni mając zaoszczędzone pieniądze na kosztach utrzymaniu i użytkowaniu samochodu, możesz skorzystać z usługi carsharing, taksówki, lub Ubera

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami ani skuter elektryczny, ani motorower, nie może korzystać z buspasów. Jeśli skuter zarejestrowany jest jako motocykl, lub jeśli mowa o motocyklu elektrycznym, wówczas ich użytkownik ma prawo poruszać się po buspasach.

Postaw na eklektryka (8)

Samochody elektryczne, czyli pojazdy z silnikiem elektrycznym reklamowane są jako zero emisyjne i to do nich, według przewidywań, będzie należała przyszłość motoryzacji. Mają idealne źródło napędu, są szybkie i gwarantują natychmiastową reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Podróżowanie nimi jest niezwykle wygodne, niezależnie od tego czy stoimy w miejskim korku, czy jedziemy autostradą.

Samochody elektryczne są, a przynajmniej mogą być bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego od pojazdów spalinowych. W trakcie użytkowania nie emitują gazów cieplarnianych i szkodliwych związków. Problem pojawia się jednak na etapie ich produkcji, w szczególności akumulatorów napędzających pojazd i energii służącej do ich ładowania.

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Samochody elektryczne czyli Battery Electric Vehicles (BEV)

Stosuj zasady ecodrivingu (9)

Podróżując samochodem stosuj zasady ecodrivingu, czyli zasady jazdy ekonomicznej. Ograniczysz zużycie paliwa z korzyścią dla siebie, portfela i środowiska.

Przyspieszając powoli i spokojni, jeżdżąc ze średnią prędkością i unikając ostrego hamowania, możemy znacząco zwiększyć przejechany dystans zarówno w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym jak i elektrycznym. Unikając dużych prędkości, krótkich przejażdżek, nie rozgrzanego silnika, zmniejszymy zużycie paliwa i ograniczymy ilość gazów cieplarnianych nawet do 40%.

Warto również zaplanować podróż, żeby się wielokrotnie nie zatrzymywać i jeśli to możliwe jeździć poza godzinami szczytu. Jeśli zatrzymujemy samochód na dłużej niż 10 sekund, wyłączajmy silnik. Na biegu jałowym zużywa one więcej paliwa i wytwarza więcej dwutlenku węgla niż podczas zapalania.

Zużycie paliwa można też zmniejszyć utrzymując samochód w dobrym stanie, pozbywając się niepotrzebnych rzeczy z bagażnika i pilnując, żeby opony były odpowiednio napompowane.

Odpowiednia ilość powietrza w oponach wydłuży dystans, który przejeżdżasz na jednym bako o 3%, a każde 10 litrów benzyny, które nie zużyjesz, spowoduje, że w atmosferze będzie o o 24 kilogramy dwutlenku węgla mniej. Poza tym im lepiej napompujesz opony, tym dłużej będzie ci służyć.

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Ekojazda – ecodriving – podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Ekonomiczna eksploatacja samochodu
Kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa

Wybieraj paliwo wysokooktanowe (10)

Nie wszystkie paliwa powstają w taki sam sposób. Każdy litr benzyny bezołowiowej wytwarza podczas spalania 2,5 kg dwutlenku węgla. Paliwo wysokooktanowe zawiera nawet o 1/3 mniej siarki niż zwykła benzyna bezołowiowa, pozwala uzyskać z silnika większą moc, jest wydajniejsze w użyciu i wydziela mniej toksycznych gazów.

Kupuj paliwo uznanych marek, aby mieć pewność że zostało ono prawidłowo wymieszane w rafinerii.

Zapoznaj się informacjami na temat wad i zalet biopaliw:
Biopaliwo
Biodisel

Samolot traktuj jako ostateczność (11)

Jedną z najgorszych dla środowiska metod transportu są podróże lotnicze.

Podróże lotnicze to najszybciej rosnące źródło emisji dwutlenku węgla, a związek ten emitowany na dużych wysokościach ma znacznie większy wpływ na zmiany klimatu niż ta sama jego ilość emitowana na poziomie ziemi. Gazy emitowane przez samoloty w wysokich warstwach atmosfery trzy razy bardziej wzmagają efekt cieplarniany niż te na drogach.

Warto unikać podroży lotniczych, jeśli nie są absolutnie konieczne. Podróż samolotem traktuj zatem jako ostateczność jeśli wybierasz się nie dalej niż 500 km od domu

Czasami jednak nie ma innej możliwości niż podróż samolotem, bo albo dystans jest zbyt długi, przeszkodę stanowi ukształtowanie terenu, albo inne środki transportu nie są dostępne. Ponieważ zużycie paliwa jest największe podczas startu i lądowania, staraj się wybierać lot bezpośredni.

Możesz również zmniejszyć swój ślad węglowy związany z lotem samolotem i zrekompensować naturze wyprodukowaną przez ciebie ilość CO2. Możesz wpłacić kwotę wyliczona na podstawie ilości CO2 wyprodukowanego podczas lotu na konto organizacji ekologicznej, która zapobiega emisji dwutlenku węgla. wspierając organizacje sadzące drzewa. Organizacja przeznaczy ją na sadzenie lasów, albo zainwestuje w firmy produkujące odnawialne źródła energii. Tzw. carbon offset oferują nawet niektóre linie lotnicze.

Kiedy następnym razem będziesz lecieć samolotem, pamiętaj zatem wynagrodzić naturze szkodę, jaką spowoduje dwutlenek węgla z samolotu.

dodatkowe informacje:
Transport lotniczy

Droga morska to niekoniecznie dobry wybór (12)

Promy zazwyczaj emitują dużo większą ilość dwutlenku węgla na pasażera niż samoloty, ze względu na bogactwo usług które oferują na pokładzie. Pamiętaj również, że statki oprócz wielu atrakcji słyną też z naginania praw pracowników, oraz wyrzucania śmieci i spuszczania ścieków do wody.

Zaplanuj jeden dłuższy wyjazd na wakacje (13)

Dotarcie na miejsce to najbardziej obciążający środowisko etap podróży. Lepiej zatem podróżować rzadziej a dłużej, przez to ograniczysz swój ślad węglowy.

  • w ciągu roku zaplanuj jeden dłuższy wyjazd na wakacje, zamiast kilku krótszych

Zwiedzaj pieszo (14)

Postaraj się zwiedzać pieszo, a jeśli planujesz dłuższe wycieczki wypożycz rower. W następnej kolejności wybierz transport publiczny (kolej. metro, autobus), a wypożyczenie samochodu traktuj jako ostateczność. Postaraj się jednak, żeby był to mały samochód, najlepiej elektryczny.

Nie zabieraj z wakacji niczego oprócz zdjęć (15)

Nie pozostawiaj niczego oprócz śladów stóp (16)

Pamiętaj! Każda podróż ma znaczenie!

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Pamiętaj! Ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem, który uprzykrza nam życie.

Każda NASZA decyzja, nawet najmniejsza zmiana w codziennym życiu ma znaczenie dla życia na Ziemi.
Każdy ma swój mały, ale realny wpływ, może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety.

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas.

Nie czekaj do jutra,
los Ziemi jest w Twoich rękach!
Już dziś Włącz oszczędzanie
na własną, domową miarę!

Łukasz Pająk – autor portalu Włącz oszczędzanie

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

źródło:
materiały prasowe
Air Travel & ClimateCarboon Offest Guide
Ekologia dla każdego, Ekologiczne dzieciaki – Kim McKay, Jenny Bonnin

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Transport ekologiczny – dodatkowe informacje:
bioetanol, biopaliwo, buspass, carbon offset, carpooling, carsharing, dekarbonizacja transportu, elektromobilność, mikromobilność, etykieta energetyczna dla opon samochodowych, ekojazda – ecodriving (podstawowe zasady jazdy ekonomicznej), ekonomiczna eksploatacja samochodu, inicjatywa ReFuelEU Aviation, inteligentne miasto, inteligentny parkingi, kilka prostych sposobów na oszczędzanie paliwa, paliwa alternatywne, paliwa syntetyczne, paliwo HVO, parking P&R, rozporządzenie AFIR, samochody autonomiczne, samochody elektryczne (BEV), samochody zero i niskoemisyjne, samochody z silnikiem diesla, smart mobility, smog, strefa Tempo 30, Strategia Wodorowa, strefa czystego transportu, strefa ograniczonego ruchu, strefa zakazu ruchu, ścieżka rowerowa, ślad węglowy (carbon footprint), transport lotniczy (powietrzny), transport publiczny, transport zbiorowy, turystyka ekologiczna, urządzenie transportu osobistego (UTO), wykluczenie komunikacyjne, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zielona kerozyna, zielony amoniak, zielony metanol, zielony wodór, zmiany klimatu, zrównoważone paliwa lotnicze (SAF)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top