Ekojazda czyli eco-driving – podstawowe zasady jazdy ekonomicznej

ekojazda czyli ecodriving - podstawowe zasady jazdy ekonomicznej
Depositphotos / @ emirmd

Pojęcie ekojazda (z ang. eco-driving) przywędrowało z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Ekojazda to ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem, a zarazem odpowiednia taktyka poruszania się na drodze, korzystna dla portfela i środowiska naturalnego.

Stosując zasady ekojazdy kierowca ma możliwość:

  • znacznie obniżyć zużycie paliwa
  • zmniejszyć mechaniczne zużycie podzespołów samochodu – zwłaszcza takich jak elementy układu hamulcowego i opon
  • dba o środowisko naturalne poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu
  • zmniejsza ryzyko kolizji lub wypadku – dzięki skrupulatnej obserwacji drogi, szybszemu dostrzeganiu problemów i przeszkód, oraz spokojniejszej reakcji na zagrożenia

Uwaga! Zanim przeczytasz poniższy artykuł. Pamiętaj, ze ekojazda to nie oszczędzanie paliwa na siłę, kosztem trwałości samochodu, bezpieczeństwa lub znacznego obniżenia prędkości jazdy. Celem kierowcy powinno być oszczędzanie paliwa, przy jeździe z takimi samymi średnimi prędkościami jak dotąd, w sposób bardziej świadomy, kontrolowany, oraz bezpieczniejszy. Ekojazda to przede wszystkim świadoma jazda, a także umiejętność optymalnego wykorzystania jednostki napędowej. Technika ekojazdy polega na stosowaniu kilkunastu zdroworozsądkowych działań opartych o znajomość podstaw fizyki, oraz zasad działania silnika.