Samochody z napędem wodorowym

Samochody z napędem wodorowym - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Zero Emission Resource Organisation / CC BY 2.0

Wodór jest często nazywany paliwem przyszłości, które już niedługo będzie napędzać większość samochodów. Ogromną zaletą pojazdów wodorowych jest to, że nie produkują żadnych zanieczyszczeń. Nie wymagają również wielogodzinnego ładowania akumulatorów. Nazywanie wodoru paliwem jest jednak nieprecyzyjne, ponieważ nie jest on spalany w silnikach, a zużywany w ogniwach paliwowych.

Eksperci podkreślą, że wodór to paliwo przyjazne dla środowiska i bezpieczne.Wodór jest paliwem znacznie bezpieczniejszym od gazu LPG, a nawet od benzyny. Wszystko dzięki temu, że jest to pierwiastek ponad 14 razy lżejszy od powietrza. W momencie, kiedy dochodzi do rozszczelnienia instalacji, wodór natychmiast ucieka do góry. Żeby wodór eksplodował, to musi powstać mieszkanka wodoru z powietrzem, ale zanim taka mieszkanka powstanie, ten wodór po prostu ulatuje i dzięki temu jest znacznie bezpieczniejszy.

Jeden kilogram wodoru wystarcza na pokonanie 100 km, czyli średni zasięg seryjnych pojazdów wykorzystujących wodorowe ogniwa paliwowe wynosi od ok. 500 do 600 km. Tankowanie trwa ok. dwóch, trzech minut. Koszty wodoru potrzebnego do przejechania 100 km są porównywalne z kosztami benzyny, którą trzeba spalić, żeby przejechać taki sam dystans autem z dwulitrowym silnikiem benzynowym.