Włącz oszczędzanie czyli wlaczoszczedzanie.pl - portal o oszczędzaniu, ekologii i ochronie środowiska

Korzystam i polecam czyli przydatne narzędzia do obsługi strony internetowej, portalu i bloga

Dużo czasu zajęło Mi przygotowanie tego portalu w obecnej formie. Wybór domeny, hostingu, platformy do założenia strony, zabezpieczenie, optymalizacja, pozycjonowanie, to zagadnienia z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, gdy planujesz założyć własny blog czy stronę internetową.

Pokażę Ci jak to zrobić zupełnie za darmo. Początkowo może wydawać się to dość skomplikowane, ale wraz z zdobywaniem kolejnej porcji wiedzy okaże się to zupełnie proste. I co najważniejsze nie musisz znać się na programowaniu żeby stworzyć własną stronę.

Mam nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Was pomocne.

Łukasz Pająk – autor i twórca portalu Włącz oszczędzanie

Poniżej przedstawiam listę narzędzi z których korzystam, które uznałem za przydatne i które polecam. Niektóre z linków to tak zwane linki partnerskie. Oznacza to że jeżeli zdecydujecie się na skorzystanie z polecanych aplikacji to portal dostanie drobną prowizję. Oczywiście w takim wypadku nie zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą.

Jak założyć własnego bloga | portal | stronę internetową

1. Wybierz odpowiednią platformę blogową –  CMS WordPress

Czym jest WordPress?

WordPress to darmowa platforma, która została stworzona z myślą o blogerach.

WordPress to darmowa platforma, która została stworzona z myślą o blogerach. Dzięki niemu każdy z użytkowników może w prosty sposób nadzorować teksty, które zamierza umieścić w Internecie. Jego uniwersalność i prostota sprawia, że znajduje on również zastosowanie dla bardziej profesjonalnych i rozbudowanych stron internetowych, czy wszelkiego rodzaju portali i serwisów.

WordPress to jedno z podstawowych narzędzi CMS (Content Management System). Jest napisany w języku PHP i korzysta z popularnej bazy danych MySQL. Dzięki temu można go zainstalować nawet na najtańszym serwerze wirtualnym.

Główne cechy platformy WordPress

 • jest dostępny za darmo, zarówno do celów niekomercyjnych jak i komercyjnych (w celach zarobkowych)
 • rozpowszechniany na licencji GNU (GPL)
 • prosty, intuicyjny i łatwy w użyciu – nowi użytkownicy szybko opanują jego podstawy
 • żeby go używać nie potrzeba posiadać zaawansowanej wiedzy w zakresie programowania
 • działa na wszystkich systemach operacyjnych, przeglądarkach internetowych
 • odznacza się łatwością w instalacja dodatkowych wtyczek i szablonów
 • posiada wiele darmowych motywów graficznych | szablonów | skórek – dzięki którym można uatrakcyjnić wygląd strony internetowej czy bloga
 • posiada setki darmowych wtyczek | pluginów – pomagających zwiększyć funkcjonalność platformy WordPress – od wtyczek, które pomagają łączyć stronę z mediami społecznościowymi, do wtyczek wpływających na pozycjonowanie strony w internecie
 • jest ciągle aktualizowany i unowocześniany

Co wybrać: WordPress.com czy WordPress.org?

Decydując się na założenie bloga na platformie WordPress mamy dwie możliwości, dwie wersje instalacji: WordPress.com lub WordPress.org

WordPress.com

WordPress.com to gotowa platforma do blogowania

WordPress.com to gotowa platforma do blogowania, gdzie za darmo rejestrujemy swój blog, dzięki czemu otrzymujemy adres w postaci naszanazwa.wordpress.com (gdzie część adresu „naszanazwa” wybieramy podczas rejestracji bloga).

Ważnym atutem jest to, że nie musimy martwić się o hosting (serwer), własną domenę czy tworzenie kopii zapasowych strony. Nasz wordpressowy blog /strona jest na bieżąco aktualizowany, a wszystkie niedociągnięcia są szybko niwelowane. Do rejestracji wystarczy jedynie posiadanie adresu mailowego. Za darmo dostarczane są również statystyki ruchu na blogu, oraz możliwość śledzenia komentarzy czy ranking blogów i wpisów.

WordPress.org

Poprzez stronę WordPress.org możemy ściągnąć pliki WordPressa (aktualną polską wersję), zainstalować na swoim serwerze, podpiąć domenę i założyć własny blog lub witrynę internetową.

Poprzez stronę WordPress.org możemy ściągnąć pliki WordPressa, również aktualną polską wersję, zainstalować na swoim serwerze, podpiąć domenę i założyć własny blog lub witrynę internetową.

Korzystając z takiej platformy możemy instalować nowe szablony, wtyczki, edytować bazę danych, kod źródłowy systemu, czyli rozbudowywać stronę o nowe funkcjonalności. Dodatkową możliwością jest umieszczanie reklam na blogu.

Oprogramowanie samo w sobie jest darmowe, jednak by móc z niego korzystać musimy mieć własny serwer i domenę, gdzie będziemy mogli zainstalować WordPressa .

Poniższe porady dedykowane są wszystkim tym, którzy  chcieliby stworzyć blog / stronę internetową opierając się na platformie WodPress.org. Temu mają służyć wszystkie porady, instrukcje oraz  sugestie zawarte w poradniku.

Uwaga: Pomiędzy oba platformami możemy bez problemu przenosić całą zawartość witryn, treści, wpisy, oraz importować i eksportować dane. Można zatem z wordpress.com, przenieść się po jakimś czasie na wordpress.org i odwrotnie.

2. Wybierz wartościową domenę – twój adres w internecie

Wybierz wartościową domenę - twój adres w internecie

Domena to unikalna nazwa (adres) w internecie, pod którą można umieścić serwis WWW. Jest to twoja osobista wizytówka, lub twojej firmy w internecie.

Domena pozwala zaprezentować ofertę firmy, pozyskać nowych klientów, czy prowadzić część działalność on-line.


 • posiadanie domeny umożliwia prezentację marki
 • pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów, nie tylko polskich, ale i zagranicznych
 • domena ułatwia komunikację w  firmie poprzez wymianę danych za pomocą poczty elektronicznej
 • dostęp do informacji umieszczonych na stronie WWW

Domeny możemy podzielić na:

 • krajowe
 • europejskie
 • globalne

Polskie domeny mogą mieć rozszerzenie

 • krajowe .pl – w Polsce użytkownicy internetu najczęściej rejestrują domeny o takim rozszerzeniu
 • funkcjonalne np. .com.pl, .org.pl
 • regionalne np. .krakow.pl, .bieszczady.pl

Domeny europejskie mają rozszerzenie .eu – zarezerwuj taką domenę gdy myślisz o ekspansji Twojej firmy na rynek Unii Europejskiej.

Domeny globalne mają rozszerzenia .com, .net, .org, .info, .biz

Jak wybrać dobrą domenę, w jaką domenę nie inwestować

Dobra domena to podstawa działalności w internecie i jeden z czynników mających wpływ na twój sukces. Warto zapoznać się z zasadami wyboru najlepszego adresu internetowego.

Dobra, wartościowa, idealna domena powinna być:

 • krótka – im krótsza domena tym lepiej, ponieważ łatwiej ją zapamiętać i wypromować. Lepiej brzmi i jest łatwiejsza do przekazania. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia literówki przy wprowadzaniu adresu.
 • prosta, łatwa do zapamiętania i przeliterowania – domena powinna wpadać w ucho i być łatwo zapamiętywana. Odradza się używanie w domenach trudnych słów lub nic nie znaczących zbitek literowych.
 • powinna zawierać słowo lub słowa kluczowe – opisywać treść jaka znajduje się na stronie. Idealnie gdy zawiera słowa kluczowe wyszukiwane przez internautów zainteresowanych daną tematyką. W przypadku firm oferujących szeroki wachlarz usług, najlepszą domeną jest słowo określające branżę w której działa firma lub nazwa firmy. Uwaga!! W przypadku wyboru domeny zawierającej nazwę firmy należy się liczyć z większymi wydatkami związanymi z wypromowaniem nazwy i marki firmy.
 • nie powinna zawierać znaków specjalnych takich jak myślnik, dodatkowe kropki czy liczby – każdy niepotrzebny znak ujemnie wpływa na jakość domeny powodując, iż trudniej ją zapamiętać, przeliterować czy wypromować. Internauci z przyzwyczajenia pomijają myślniki a teorie mówiące o tym, że domena jest czytelniejsza z myślnikiem nie mają pokrycia w rzeczywistości.
 • posiadać rozszerzenie
  .pl  – dla stron polskich – jest to niekwestionowany lider jeżeli chodzi o rozszerzenia w Polsce
  .com.pl – jest to druga co do popularności domena , jednak jej znaczenie maleje z każdym rokiem a ona sama traci na popularności
  .eu  – rozszerzenie przydatne dla firm świadczących usługi rynku europejskim
  .com – rozszerzenie globalne –  przydatne dla firm świadczących usługi globalne, posiadających w domenie nazwę firmy lub angielskie słowo kluczowe
  .waw.pl – przykład domeny regionalnej – warto się zastanowić nad domena regionalną gdy nasza oferta skierowana jest na rynek lokalny
  kupuj domeny również na rynku wtórnym – zapłacisz więcej, ale domena może być bardziej wartościowa. Serwisy przechwytujące domeny to np. aftermarket.pl

Jak wybrać odpowiedniego operatora domeny

Twój blog/strona musi być widoczny w Internecie pod konkretnym adresem. Obecnie domeny kupuję w serwisie hekko.pl ponieważ mają jedną z najniższych cen na polskim rynku za rejestrację domeny i jej odnowienie na kolejny rok.

Wybierz operatora domeny zwracając szczególną uwagę na:

 • cenę za rejestrację domeny, oraz przedłużenie rejestracji domeny na kolejny rok
 • wczytaj się w regulaminy promocji rejestracji domen u poszczególnych operatorów
 • pamiętaj, że darmowe lub niskie koszty rejestracji domeny mogą oznaczać, że w kolejnych latach, za przedłużenie domeny zapłacisz nawet dwa razy więcej niż u konkurencji
 • pamiętaj, że liderzy branży rejestracji domen to również liderzy wydatków na reklamę i marketing, co istotnie przekłada się na marże związaną z utrzymaniem domen
 • czasami lepiej zarejestrować domenę za kilkanaście zł niż potem być „przywiązanym” do drogiego usługodawcy
 • dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dwóch firm hostingowych – jeśli usługi jednej nie będą nam w pełni odpowiadały, szybko przeniesiemy domeny do drugiego, już sprawdzonego rejestratora
 • sprawdź najlepiej oceniane firmy pod względem jakości obsługi klienta
 • sprawdź oceny oraz opinie użytkowników na temat firmy hostingowej

3. Wybierz stabilny, szybki i bezpieczny Hosting

Żeby Twoja strona internetowa była dostępna w Internecie, oprócz domeny potrzebujesz serwer WWW (dla plików strony WWW), na który będzie wskazywać Twoja domena.

Hosting to miejsce gdzie będzie działać Twoja strona internetowa.


Jak wybrać operatora domeny czyli firmę hostingową?

O wyborze odpowiedniej firmy hostingowej, która będzie obsługiwała twoją domenę powinna decydować przede wszystkim jakość obsługi klienta, koszty rejestracji, przedłużania domeny, oceny oraz opinie użytkowników.

Od początku powstania portalu Włącz oszczędzanie prowadzę go na serwerach firmy Hekko.pl. Korzystam, jestem zadowolony i mogę polecić. Cenię ją za wysoką jakość usługi, szybkość działania wsparcia technicznego, oraz przystępną cenę.

4. Zainstaluj platformę WordPress na wybranym przez serwerze

Jak to zrobić w prosty sposób na serwerze firmy Hekko.pl pokazują poniższy film.WordPress – jak zainstalować na serwerze (hekko.pl) w kilka sekund?

Instrukcja instalacji systemu WordPress przy użyciu Autoinstalatora w panelu Direct Admin

5. Zainstaluj dodatkowe wtyczki (pluginy), żeby rozszerzyć i zwiększyć funkcjonalność platformy WordPress

Co to są Wtyczki w WordPress?

Wtyczki w WordPress (pluginy z ang. plugins) to dodatkowe programy które rozszerzają i zwiększają możliwości WordPress.

Żeby strona były w pełni funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb sama instalacja oprogramowanie WordPress może okazać się niewystarczająca. Warto zatem zainstalować dodatkowe wtyczki.

W internecie można znaleźć kilka tysięcy wtyczek do WordPressa. Nie polecam jednak instalowaniu zbyt wielu wtyczek, a jedynie takie, które będziemy używać.

Zainstalowanie wielu wtyczek może spowodować spadek wydajności strony i prowadzić do powstawania konfliktów pomiędzy wtyczkami, skutkując złym funkcjonowaniem strony.

Podstawowe uwagi dotyczące używania wtyczek do WordPressa

 • instaluj wtyczki tylko z bazy WordPress – są one sprawdzone, a ich wykorzystanie niesie za sobą mniejsze ryzyko zaburzenia działania naszej strony
 • nie instaluj dużej ilości pluginów – spowoduje to spadek wydajności, szybkości ładowania naszej strony, oraz częstsze awarie
 • pamiętaj że wtyczki ingerują w system, funkcje oraz kod WordPressa
 • wtyczki niekiedy mogą być niebezpieczne dla naszej strony – ponieważ są tworzone przez użytkowników (każdy może napisać wtyczkę) – nie wiemy zatem czy plugin jest w 100% bezpieczny, a jego użytkowanie nie zepsuje naszego bloga / strony
 • pamiętaj że wtyczki z czasem są aktualizowane – aktualizuj wtyczki w sposób manualny, a nie automatyczny
 • przed każdorazowym zainstalowaniem wtyczki wykonaj backup strony – dzięki temu zawsze będziesz mógł powrócić do ustawień przed instalacją wtyczki

Wtyczki do optymalizacji strony

Jetpack z WordPress.com

Sprowadź moc chmury WordPress.com do własnego bloga WordPress. Jetpack pozwoli ci na połączenie własnego bloga z kontem na WordPress.com aby móc korzystać z jego zaawansowanych funkcji, zwykle dostępnych tylko dla użytkowników WordPress.com.

Autor: Automattic | Szczegóły


Yoast SEO | Yoast SEO Premium

Pierwsze, prawdziwie kompletne rozwiązanie SEO dla WordPressa, które zawiera analizator podstron, mapy XML i wiele więcej.

Autor: Zespół Yoast | Szczegóły


AMP

Enable AMP on your WordPress site, the WordPress way.

Autor: WordPress.com VIP, XWP, Google, and contributors | Szczegóły


Glue for Yoast SEO & AMP

Makes sure the default WordPress AMP plugin uses the proper Yoast SEO metadata

Autor: Joost de Valk | Szczegóły


Wtyczki do zabezpieczenia strony przed wirusami

Wordfence Security – Firewall & Malware Scan

Wordfence Security – Anti-virus, Firewall i Malware Scan

Autor: Wordfence | Szczegóły


Wtyczki do przyspieszania działania strony

Autoptimize

Optimize your website’s performance: JS, CSS, HTML, images, Google Fonts and more!

Autor: Frank Goossens (futtta) | Szczegóły


Async JavaScript

Async JavaScript gives you full control of which scripts to add a ‚async’ or ‚defer’ attribute to or to exclude to help increase the performance of your WordPress website

Autor: Frank Goossens (futtta) | Szczegóły


Wtyczka do optymalizacji zdjęć na stronie opartej o WordPress

Smush Image

Zmniejsz rozmiary plików graficznych, popraw wydajność i ulepsz SEO

Autor: WPMU DEV | Szczegóły


EWWW Image Optimizer

Optymalizator obrazu EWWW zwiększy szybkość stron dzięki optymalizacji obrazu. Zwiększona szybkość stron może poprawić ranking wyszukiwarek, a także poprawi współczynniki konwersji (zwiększona sprzedaż i rejestracje). Pozwoli to również zaoszczędzić miejsce i przepustowość.

Autor: Exactly | Szczegóły