Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor

Kupno telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia.

Istnieje jednak sposób na szybkie i łatwe porównanie zużycia energii w różnych modelach telewizorów z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu w postaci niższych rachunków za prąd.

Kupując telewizor warto skorzystać z informacji zawartych na etykiecie energetycznej. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej każdy telewizor oferowany w punkcie sprzedaży powinien być w nią zaopatrzony. Nalepkę z wymaganymi informacjami można znaleźć z przodu urządzenia.

Na co zatem warto zwrócić uwagę kupując nowy telewizor? Którą technologię i jakie wyposażenie wybrać?

Rodzaj telewizorów czyli technologie wyświetlania obrazu

Jedną z najważniejszych cech dla każdego, przyszłego właściciela telewizora jest wysoka jakość generowanego obrazu. Liczy się kontrast, luminacja, głębia kolorów i kąt widzenia. To one decydują o tym jak dużo przyjemności będziemy czerpać z oglądanego obrazu.

W telewizorach stosowane są następujące typy wyświetlaczy:

Telewizory kineskopowe CRT

Są to stare, tradycyjne telewizory, gdzie obraz wyświetlany jest za pomocą kineskopu. Charakteryzują się dużą obudową, dużą wagą, niską rozdzielczością i wyświetlaniem zniekształconego obrazu.

Emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które przy dłuższych okresach emisji (oglądania telewizji) może być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza małych dzieci,

W związku z wieloma niedogodnościami telewizorów kineskopowych zostały one wyparte z rynku przez nowszą technologię opartą na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Obecnie telewizory CRT traktowane są jako zabytek lub sprzęt retro ;-).

Telewizory projekcyjne DLP

Są to telewizory, gdzie obraz wyświetlany jest za pomocą projektora na tylnej powierzchni półprzezroczystej szyby, na której z przodu ogląda się obraz.

Telewizory projekcyjne charakteryzowały się łatwą skalowalnością, obrazem wolnym od zniekształceń, dobrym kontrast,oraz głębia kolorów.

Wadami tego typu telewizorów były:

 • efekt tęczy, czyli separację kolorów na poruszających się obiektach, kiedy szybko porusza się głową lub oczami
 • konieczność zasłaniania okien podczas oglądania programów w słoneczne dni
 • krótka żywotność drogich w zakupie lamp projekcyjnych
 • słyszalny hałas podczas pracy telewizora spowodowany specjalnym chłodzeniem takich lamp

Telewizory LCD

Telewizory oparte o LCD to ciekłokrystaliczne, płaskie, lecz mające ograniczony rozmiar ekrany. W porównaniu z monitorami CRT nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. W telewizorach LCD podświetlanie ekranu może być za pomocą diod LED dzięki którym osiągany jest większy kontrast obrazu,

W przypadku tej technologii ważną rolę odgrywają lampy CCFL, które oświetlają piksele. Światło przechodzi przez specjalne filtry (polaryzatory), a następnie trafia na ciekły kryształ, powodując uzyskanie pożądanego efektu kolorystycznego.

Ich największa zaletą jest niski pobór energii przy uzyskaniu przyzwoitej jakości obrazu.

Telewizory plazmowe

Telewizory oparte na technologii plazmowej, wyglądające bardzo podobnie do LCD i tak jak one nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego oraz bardziej przyjazne dla oczu.

Charakteryzują się chwilowym większym poborem mocy, lecz za to z możliwością zbudowania większych ekranów, lepszym odwzorowaniem barw, szczególnie czerni (wyłączony piksel w przeciwieństwie do LCD nie emituje światła), krótszym czasem reakcji oraz szerszym kątem widzenia.

Transportować należy je wyłącznie w pozycji pionowej (podobnie jak długie lustra lub długie okna), gdyż ze względu na duże gabaryty łatwo przy wstrząsach o naprężenia, które mogą spowodować nieodwracalne rozszczelnienia komórek czego konsekwencją może być zniszczenie telewizora,

Telewizory LED

Stanowią ulepszoną wersję standardowych wyświetlaczy LCD. Diody LED same emitują światło, nie wymagają więc dodatkowego podświetlenia. Wszystko to pozytywnie wpływa na jakość obrazu. Bardzo dobrze odwzorowywane są także kolory. Telewizory LED cechuje też wysoka energooszczędność.

Należy pamiętać, że wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach

 • Edge LED – w której diody LED znajdują się przy krawędziach ekranu. Wiąże się to z nierównomiernym podświetleniem matrycy i możliwością uzyskania mniejszej grubości budowy telewizora.
 • Full LED – gwarantująca rozmieszczenie diod na całej powierzchni wyświetlacza.

Telewizory OLED

Oparte na technologii organicznej, posiadają większą skalę barw i jasność oraz nie wymagają podświetlenia jak wyświetlacze LCD. Posiadają znacznie krótszy czas reakcji (rzędu 0,01 ms) oraz kontrast 1 000 000:1,

Ekrany OLED zbudowane są z milionów diod organicznych, które generują piksele. Każdy piksel jest świecącą diodą. Świecą one niezależnie od siebie, dzięki czemu gwarantują doskonałą czerń, a także wysoką jakość kolorów.

Telewizory QLED

Telewizory QLED to zoptymalizowane technicznie modele LCD. Tak zwane Quantum Dots, świecące nanocząsteczki za panelami LCD, zapewniają spektakularny obraz. Nazwa QLED została wymyślona przez Samsunga, ale również inni producenci jak Philips stawiają na Quantum Dots.

Wielkość wyświetlacza, zakrzywienie telewizora, rozdzielczość ekranu i format obrazu

Wielkość wyświetlacza

Ważną kwestią przy wyborze telewizora jest wielkość wyświetlacza podana w calach. Przy wyborze rozmiaru ekranu warto dobrać ją do odległości z jakiej będziemy oglądać telewizor.

Przeciętny kupowany telewizor ma przekątną powyżej jednego metra. Telewizory z przekątną 140 cm (55 cali) idealnie nadają się do oglądania z odległości dwóch do trzech metrów. W większym salonie dobrze sprawdzą się modele o przekątnej 164 cm (65 cali).

Przekątna (cale): Odległość minimalna (m): Odległość maksymalna (m):
26”12
34”1,32,6
42”1,63,2
55”2,13,9
65”2,54,95

Zakrzywienie ekranu – telewizory typu Curved

Dzięki technologii zakrzywienia ekranu możliwe staje się zwiększenie powierzchni na której wyświetlany jest ekran. Zabieg ten prowadzi do optycznego rozszerzenia ekranu, który wydaje nam się szerszy niż jest w rzeczywistości. Kształt telewizorów typu Curved poprawia również widoczność, oraz eliminuje problem nierównomiernego podświetlenia.

Pamiętać należy jednak o tym, że z zalet zakrzywionego telewizora skorzystamy jedynie wtedy, gdy będziemy siedzieć bezpośrednio na wprost ekranu i w odpowiedniej odległości. Dla osób siedzących po bokach pojawiają się problemy z widocznością.

Rozdzielczość ekranu i format obrazu

O komforcie oglądania telewizora decyduje również obsługiwana rozdzielczość oraz format obrazu.

Rozdzielczość ekranu

Przed wyborem odpowiedniej rozdzielczości ekranu należy pamiętać, że w pierwszej kolejności musimy znaleźć programy i filmy które w takich technologiach są wyświetlane, a dopiero później podjąć decyzję o wyborze telewizora.

Szybko rosnące ekrany wymagają coraz większych rozdzielczości, aby nie było widać pikseli, a obraz nie był rozmyty. Początkowo standardem była rozdzielczość HD Ready, później Full HD, a obecnie standardem stała się rozdzielczość Ultra HD.

Rozwiązanie nazywa się Ultra HD. W porównaniu z Full HD obraz zawiera cztery razy więcej pikseli (3840 x 2160), więc przy takiej samej wielkości obrazu pojedyncze piksele są cztery razy mniejsze. Widzowie mogą zasiąść w odleg­łości dwóch metrów od 65-calowego telewizora i nie dostrzegą ani śladu przeszkadzającej siatki. W ten sposób większe telewizory dobrze sprawdzą się również w mniejszych pomieszczeniach.

 • HD Ready (1366×768) – w przypadku telewizorów o przekątnej ekranu do 42 cali rozdzielczość HD powinna być wystarczająca do obsługi materiałów jakości HD.
 • Full HD (1920×1080) – w przypadku telewizorów większych niż 42 cale warto zdecydować się na technologie Full HD, która zapewnia lepszej jakości obraz.
 • Ultra HD (3840×2160) – rozdzielczość Ultra HD zapewnia generowanie niezwykle dokładnego obrazu. W porównaniu z Full HD obraz zawiera cztery razy więcej pikseli, więc przy takiej samej wielkości obrazu pojedyncze piksele są cztery razy mniejsze. Widzowie mogą zatem oglądać program na dużym telewizorze z niewielkiej odległości i nie dostrzegą ani śladu pikseli.

Format ekranu

Jeżeli chodzi o format obrazu, należy wymienić najczęściej wykorzystywane proporcje:

 • 16:9 – format panoramiczny sprawdzający się przy oglądaniu filmów
 • 4:3 – format zbliżony do kwadratu, wykorzystywany jeszcze przy wyświetlaniu starszych programów telewizyjnych
 • 21:9 – format kinowy, który pozwoli oglądać filmy niczym w sali kinowej. Nie zyskał jednak popularności wśród konsumentów.

Smart TV czyli centrum domowej rozrywki

Dobrej jakości obraz to obecnie nie wszystko. Nowoczesne telewizory określane jako Smart TV posiadają łącze sieciowe, oraz W-Fi. Dzięki specjalnie przygotowanym dla nich systemom i oprogramowaniu stają się centrum domowej rozrywki dzięki

 • Android TV – system stosowany w telewizorach Philips, Sony, Thomson, TCL i Manta
 • Tizen – system stosowany w telewizorach Samsunga
 • WebOS – oprogramowanie wykorzystywany przez LG
 • Firefox OS – oprogramowanie wykorzystywane w telewizorach Panasonic

Potrzebne łącza

To co można podłączyć do wybranego telewizora jest bardzo ważne, dlatego telewizor musi mieć wystarczającą liczbę gniazd.

 • łącza HDMI – do podłączenia np. soundbaru, konsoli, odtwarzacza Blu-ray czy DVD
 • wyjście słuchawkowe
 • bluetooth

Jak kupić energooszczędny telewizor

Wybierz model telewizora LCD lub LED

Telewizory LCD charakteryzują się niższy poborem prądu niż telewizory plazmowe, czy stare tradycyjne telewizory kineskopowe.

Telewizory wykonane w technologi LED, charakteryzują się największą energooszczędnością i znacznie mniejszym zużyciem energii niż telewizory LCD.

Uwaga! W związku z rozwojem technologii, pobór energii elektrycznej przez nowoczesny telewizor, może być nawet kilkunastokrotnie niższy niż w przypadku modeli sprzed kilku czy kilkunastu lat, nawet jeśli nowy telewizor będzie miał większą przekątną ekranu.

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej informuje kupującego, jak dużo energii będzie zużywał telewizor w trakcie swojej pracy. Parametr ten oznaczony jest literami od A+++ do D.

zobacz:
Etykieta energetyczna dla telewizorów

Zasady energooszczędnego korzystania z telewizora

Nie zostawiaj telewizora w trybie czuwania jeżeli z niego nie korzystasz

Wielu użytkowników pozostawia telewizor na stale podłączony do sieci elektrycznej. Choć nowoczesne telewizory dysponują oszczędnymi trybami uśpienia (pobierają 0,1W), to niektóre modele w szczególności określane jako SmartTV potrafią w trybie stand-by pobierać znaczne ilości energii.

Odłącz sprzęt z gniazdka, lub wyłącz listwę zasilającą do której masz wpięte urządzenia RTV. Wadą tego rozwiązania może być dłuższe uruchamianie się telewizora po jego ponownym włączeniu lub niemożność zdalnego uruchomienia np. ze smartfonu.

Zwróć uwagę na aktualnie załączony tryb obrazu w telewizorze

Nowoczesne telewizory zostały tak zaprogramowane, że posiadają kilka trybów wyświetlania obrazu charakteryzujących się różnym zużyciem energii podczas oglądania.

Tryb eco, ekologiczny

Algorytmy sterujące pracą telewizora w tybie eko, lub ekologicznym są ta dobrane, by urządzenie zużywało jak najmniej energii. Telewizor ma zatem ustawioną niższą jasność ekranu (luminację), uaktywniony czujnik dopasowania jasności do oświetlenia zewnętrznego, czy też automatyczne przechodzenie telewizora w tryb uśpienia, gdy użytkownik przez dłuższą chwilę nie używa urządzenia.

Tryb sportowy, dynamiczny

Załączony tryb sportowy, czy dynamiczny w telewizorze charakteryzuje się wyższą jasnością i dynamiką obrazu, co wpływa na wyższy – nawet o kilkadziesiąt procent – pobór mocy niż w trybie ekologicznym.

Tryby galerii, ambient

Tryby galerii, czy ambient mają wyglądem uczynić z telewizora żywy obraz, zwłaszcza wtedy gdy powiesimy go na ścianie. Telewizor pracujący w tych trybach wyświetla właścicielowi różnego rodzaju treści takie jak informacje o czasie, pogodzie, temperaturze, na tle z własnych zdjęć czy internetowych galerii.

Telewizor w roli obrazu z założenia pracuje znacznie dłużej dlatego musimy spodziewać się wyższych rachunku za prąd, dlatego warto zastanowić się czy nie lepiej kupić zwykły obraz i powiesić go na ścianie z korzyścią środowiska naturalnego i własnego portfela.

Tyb HDR

Tryb HDR czyli High Dynamic Range charakteryzuje się obrazem o szczególnie wysokim zakresie dynamiki obrazu, rozszerzonej dynamice tonalnej kolorów i wyższej jasności ekranu.

Telewizory OLED i QLED z zasady są całkowicie zgodne z HDR. Obecnie również coraz więcej niedrogich telewizorów LCD potrafi przetwarzać filmy HDR.

Tryb ten zużywa więcej energii od trybu standardowego, ale jest on uaktywniany tylko w przypadku, gdy telewizor wykryje materiał zawierający metadane HDR. Można zatem cieszyć się z świetnej jakości obrazu wtedy gdy tego najbardziej potrzebujemy.

Uwaga! W niektórych modelach telewizorów istnieje tryby udający HDR, który sztucznie podnosi jasność ekranu i dynamikę barw. Ma to spory wpływ na pobór mocy, ale efekt jest zauważalnie gorszy od prawdziwego trybu HDR. Lepiej z takiego ustawienia zrezygnować, by po prostu mniej płacić za prąd.

Nie zostawiaj włączonego telewizora bez przerwy jeżeli go nie słuchasz lub nie oglądaszEtykieta energetyczna dla telewizorów


Energooszczędne urządzenia

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach

Etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach
Zakup nowych urządzeń RTV czy AGD to spory wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Analiza ofert promocyjnych, reklam, rozmowy z sprzedawcami czy znajomymi powoduje mętlik w głowie i nie pomaga w wybraniu odpowiedniego dla nas modelu. Przy wyborze sprzętu który będzie służyć lata, w rozsądnej cenie i przyjaznego dla środowiska naturalnego, pomaga ekooznakowanie produktów czyli tzw. etykiety energetyczne zamieszczone na urządzeniach.


Jak kupić energooszczędną zmywarkę

Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup. Dzięki zmywarce oszczędza się czas przeznaczany na ręczne mycie naczyń, wodę, oraz energię wykorzystywaną do jej ogrzania. Jednorazowy wydatek może zatem dobrze wpłynąć na wydatki i domowy budżet.


Jak wybrać energooszczędny okap kuchenny

Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni.


Jak wybrać, kupić i użytkować energooszczędną lodówkę i zamrażarkę

Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce.


Jak wybrać i kupić energooszczędny czajnik elektryczny

Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.


Energooszczędna pralka

Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Pranie to czynność codzienna. Dwuosobowa rodzina pierze w pralce o pojemności bębna 6 kg przeciętnie 3 razy w tygodniu (156 razy w roku), czteroosobowa rodzina pierze 6 razy w tygodniu (312 razy w roku), 5 osobowa rodzina pierze 8 razy w tygodniu (416 razy w roku).


Energooszczędna płyta grzejna

Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne o sprawność do 90%, płyty ceramiczne (sprawność do 60%) i płyty żeliwne (sprawność do 55%).


Energooszczędny piekarnik

Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane.


Energooszczędny odkurzacz

Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model.
Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.


Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz wody

Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie – oznacza to np. że jeden z domowników może brać prysznic, a drugi jednocześnie zmywać naczynia. Podgrzewacze możemy podzielić ze względu na typ mocowania na wiszące i stojące. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań, w których jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.


Energooszczędny telewizor

Energooszczędny telewizor
Kupując telewizor warto skorzystać z informacji na etykiecie energetycznej. Każdy telewizor oferowany w punkcie sprzedaży powinien być w nią zaopatrzony. Nalepkę z wymaganymi informacjami znajdziesz z przodu urządzenia.


Energooszczędny ekspres do kawy
Energooszczędny ekspres do kawy

Energooszczędny ekspres do kawy
Jak kupić energooszczędny ekspresu do kawy i zasady energooszczędnego korzystania z ekspresu do kawy


Energooszczędny komputer
Energooszczędny komputer

Energooszczędny komputer
Jak kupić energooszczędny komputer i zasady energooszczędnego korzystania z komputera


energooszczędny monitor - wlaczoszczedzanie.pl

Energooszczędny monitor

Dodaj komentarz