fbpx

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja

depositphotos / @ john1279Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Lepiej nie próbować oszczędzać poprzez zmniejszenie ilości wymienianego powietrza poniżej obowiązujących norm, czyli zatykając otwory wentylacyjne. Może się to skończyć nie tylko zagrzybionymi ścianami, ale również chorobami mieszkańców.

Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Najefektywniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów wentylacji jest zastosowanie odzysku ciepła, czyli systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W nowo budowanych domach energooszczędnych, czy też pasywnych stało się to już standardem.

Wykorzystanie rekuperatorów pozwala na odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego, co istotnie obniża zapotrzebowanie na energię niezbędną do podgrzania świeżego powietrza w okresach chłodu.

Rekuperator zużywa energię elektryczną przez cały rok. Koszt jego działania można jednak obniżyć, przełączając go na pracę na niższych obrotach (niższym biegu) gdy śpimy, wychodzimy z domu, nikt się nie kąpie, nic się nie gotuje, nie piecze i nikt nie wykonuje i ciężkiej pracy fizycznej. Wtedy moc napędu wentylatorów i zużycie energii, może być zmniejszona nawet o połowę.

Przewiń do góry
X