Gospodarka odpadami

Gospodarowanie odpadami

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną, a środowisko nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Segreguj, odzyskuj, oszczędzaj – czyli jak racjonalnie gospodarować odpadami

W 2015 roku zebrano w Polsce w sumie 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 5,2% w stosunku do roku 2014. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało ich średnio 283 kg.

Zebrane odpady trafiają w większości na zorganizowane wysypiska śmieci, ale wciąż istnieje spory problem nielegalnych wysypisk, których w roku 2015 zlikwidowano 14 322.

W przypadku wysypisk legalnych, podlegających kontroli przez różnego rodzaju instytucje, śmieci od podłoża oddziela np. warstwa wytrzymałej folii zabezpieczającej i żużlu, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa przedostania się groźnych substancji w głąb ziemi.

Nielegalne wysypiska śmieci nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, przez co szkodliwe substancje trafiają do gleby, a następnie do wód gruntowych.  W dodatku na „dzikie” wysypiska trafiają głównie śmieci nieposegregowane, a więc także te wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska, np. baterie, leki czy opakowania po środkach chemicznych.

Niekontrolowane wysypiska np. w lasach to także śmiertelne zagrożenie dla miejscach ptaków i innych zwierząt.

Gospodarowanie odpadami
Depositphotos / @ Thomaspajot

Jak długo rozkładają się śmieci

  • słoik szklany rozkłada się 4000 lat – nadaje się do recyklingu
  • butelka plastikowa tzw. PET rozkłada się nawet 1000 lat – nadaje się do recyklingu
  • woreczek foliowy rozkłada się 100–120 lat
  • puszka aluminiowa rozkłada się 10 lat – nadaje się do recyklingu
  • niedopałek papierosa rozkłada się 3–4 miesiące – z filtrem nawet 2 lata
  • bilet autobusowy rozkłada się 3-4 miesiące
  • chusteczki higieniczne rozkładają się 3 miesiące
  • skórka banana rozkłada się 1-2 miesiące

Jeżeli chcemy, żeby na naszej planecie żyło się dobrze zarówno ludziom, jak też zwierzętom i roślinom, to warto zrobić wszystko, aby zmniejszyć ilość odpadów oraz zwiększyć ich ponowne wykorzystanie.

Jak zmniejszyć ilość produkowanych przez nas śmieci

Zalegające śmieci to problem każdego z nas. Wraz z rozwojem gospodarczym powstaje ich coraz więcej, co stanowi realne zagrożenie dla środowiska oraz dla naszego zdrowia. Poza segregacją i recyklingiem na szeroką skalę, warto zacząć od własnego domu i skutecznie ograniczać ilość wytwarzanych śmieci.

Według statystyk każdy z nas produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci, z czego tylko niewielka część zostaje przetworzona i ponownie wykorzystana. Zmniejszenie ilości domowych odpadów nie tylko pozytywnie wpływa na przyrodę, ale też pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Rób zakupy z głową

Dbałość o środowisko i własny portfel warto rozpocząć od codziennych czynności. Wychodząc na zakupy, najlepiej zaopatrzyć się w płócienną torbę wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z foliowych reklamówek, które nadal są oferowane przez większość sklepów. Wyeliminujmy też plastikowe naczynia i jednorazowe sztućce na rzecz tych tradycyjnych.

Zmniejszyć ilość trafiających do kosza opakowań możemy również dokonując świadomych wyborów. Przy zakupie świeżych owoców i warzyw odrzućmy te, które owinięte są w dodatkowe woreczki lub znajdują się na plastikowych tackach.

Zwracajmy również uwagę na rodzaj opakowania, wybierajmy najlepiej te szklane lub wykonane z materiałów biodegradowalnych. Po zużyciu ich zawartości możemy ponownie je wykorzystać, np. do przechowywania kuchennych przypraw.

Sprytnie wykorzystuj bioodpady

Smart Cara
Smart Cara

W kuchni gromadzimy największe ilości śmieci. Podczas przygotowywania posiłków do kosza wrzucamy nie tylko opakowania po produktach żywnościowych, ale też obierki z warzyw i owoców, pestki, kości, pozostałości po obróbce mięsa oraz niezjedzone resztki przyrządzanych potraw. Wszystko to już w krótkim czasie powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, który przyciąga insekty oraz gryzonie.

W domach, w których często i obficie się gotuje śmieci należy wynosić niemal codziennie.

Ten niechciany zazwyczaj obowiązek można ograniczyć do minimum dzięki wykorzystaniu domowego utylizatora bioodpadów. To urządzenie zasilane prądem, które przerabia wszelkiego rodzaju odpady organiczne na ekologiczny, higieniczny proszek. Może on być wykorzystywany jako nawóz do kwiatów, dodatek do karmy dla zwierząt lub po prostu wyrzucony.

W procesie mielenia, suszenia i chłodzenia nie tylko redukuje się masę odpadów, ale i nieprzyjemne zapachy. Łatwo utrzymać je także w czystości, bowiem wewnętrzne elementy zazwyczaj nadają się do mycia w zmywarce. Dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze takie urządzenia można wygodnie schować w kuchennej szafce pod zlewem niczym tradycyjny kosz.

Innowacyjne utylizatory, takie jak np. Smart Cara, w ciągu 3 godzin zmniejszają objętość wszelkich kuchennych resztek o ponad 90%.

Segreguj śmieci

Po niedawnych zmianach przepisów w większości polskich miast znajdują się odpowiednie pojemniki do sortowania odpadów. Oprócz zarezerwowanych kolorów najczęściej oznaczone są również naklejkami, dzięki którym segregacja śmieci staje się dziecinnie prosta.

W wielu sklepach ze sprzętem elektronicznym znajdują się specjalne pojemniki, w których można bezpiecznie zostawić zużyte baterie. Pamiętajmy, że za wyrzucenie na śmietnik zniszczonego komputera, niesprawnej lodówki czy telewizora grozi grzywna.

Sprawny sprzęt AGD lub RTV, z którego nie chcemy już korzystać sprzedajmy lub przekażmy potrzebującym. Zgodnie z ustawą mamy możliwość bezpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do wyznaczonych przez gminy punktów zbiórki.

Segregacja odpadów - wlaczoszczedzanie.pl - Depositphotos / @ photkas

Segregacja odpadów
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu. Oddzielamy surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych, ale do specjalnych kontenerów na plastik, szkło, metale, papier.

Recykling odpadów - wlaczoszczedzanie.pl - Depositphotos /@ lightsource

Recykling odpadów
Zasadą działania recyklingu jest ponowne wykorzystanie tych samych materiałów tzw. surowców wtórnych i odpadów technologicznych, do wytworzenia nowych produktów, z uwzględnieniem jak najmniejszych nakładów na ich przetworzenie. Dzięki temu chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.

Upcykling odpadów - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Liesl Marelli / CC BY 2.0

Upcykling odpadów
Upcycling to proces przekształcania odpadów lub zbędnych produktów do nowych materiałów lub produktów lepszej jakości lub wyższej wartości. Termin używany jest dla określenia produktów wysokiej jakości, które zostały stworzone z surowców niskiej jakości, oczywiście pochodzących z recyklingu.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X