Sprzątanie świata – Clean up the World

Sprzątanie świata - Clean up the World

Sprzątanie świata Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

Kampania Clean up the World czyli Sprzątanie Świata

Sprzątanie świata (Clean Up the World) to międzynarodowa kampania ekologiczna odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

Historia idei Clean up the World – Sprzątanie Świata

Sprzątanie świata - Clean up the World
Sprzątanie świata – Clean up the World

Akcja Sprzątanie świata wywodzi się z Australii. Ian Kiernan, urodzony w Sydney zapalony żeglarz, podczas jednego ze swoich rejsów dookoła świata, zauważył ogromną ilość śmieci, dryfujących po oceanach. Stało się to dla niego impulsem, by założyć Clean Up Sydney Harbour.

Pierwsze sprzątanie w 1989 roku zjednoczyło 40 tys. mieszkańców Sydney, którzy postanowili posprzątać tamtejszy port. Sukces akcji był tak spektakularny, że w następnym roku akcja objęła cały kontynent, a w następnych zaczęła podbijać kolejne kraje, Kampania zaczęła rozrastać się do tego stopnia, że zmieniono jej nazwę na Clean up the worldSprzątanie Świata.

W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean Up The World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme). UNEP jako najważniejsza organizacja zajmująca się środowiskiem wspiera Akcję poprzez własne publikacje medialne i zachęcanie do uczestnictwa w niej grup z całego świata.

Pomysłodawca Clean up the World Ian Kiernan
Pomysłodawca Clean up the World Ian Kiernan / @ cleanup.org.au

Clean Up The World objęła zasięgiem cały świat, Obecnie w ruchu tym co roku uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc w których spędzają swój urlop. Jest to też swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak żeby śnieg nie przykrywał śmieci.

Strona kampanii: Clean up the World

Sprzątanie świata – Polska

Także w Polsce w każdy trzeci weekend września dzieci, młodzież i dorośli wspólnie chwytają za worki na śmieci, by uporządkować swoją okolicę.

Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia
Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia / @ Nasza Ziemia

W Polsce Sprzątanie świata – Polska zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia stała się też krajowym patronem i koordynatorem akcji. Polka na stałe mieszkająca w Australii w zaszczepiła na polski grunt ogólnoświatową ideę Clean up the world, bo jak sama mówi: „Polacy byli na to gotowi, trzeba ich było tylko lekko zainspirować”.

Akcja Sprzątanie świata – przesłanie i działanie

Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…..
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!

Wojciech Młynarski, hymn Sprzątanie Świata Polska napisany specjalnie dla Fundacji Nasza Ziemia

Powyższe słowa piosenki stanowią nie tylko znakomite przesłanie, ale też oddają sens akcji Clean up the World. W Sprzątaniu Świata chodzi bowiem głównie o zmianę świadomości, o to, by nie śmiecić i segregować odpady.

Każdego roku we wrześniowe weekendy do sprzątania zabiera się właściwie cała Polska. Jeśli spojrzy się na raporty spływające przez te wszystkie lata z miast, miasteczek czy wsi i zaznaczy kropeczkami zgłoszone miejsca, nie znajdzie się wolnego kawałka – od morza po Tatry.

Rokrocznie w Akcję jest zaangażowane od kilkuset do kilku tysięcy szkół i tysięce nauczycieli. I to właśnie oni oraz ich uczniowie stanowią trzon Akcji Sprzątanie Świata.

W akcji uczestniczą również na zasadzie wolontariatu harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariaty pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli, którzy cenią sobie czyste ulice, łąki, plaże czy lasy.

Podczas akcji Sprzątanie świata promuje się nieśmiecenie, recykling i segregacje odpadów, prowadzi lekcje z edukacji odpadowej, a także działania, które realnie redukują nasz negatywny wpływ na najbliższe otoczenie. W Sprzątaniu świata biorą udział placówki oświaty, uświadamiając najmłodszym, jaka jest skala zanieczyszczeń.

Działaniom tym towarzyszy cała gama innych, pobocznych inicjatyw: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy plastyczne, czy muzyczne, wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe), wszystko objęte patronatem akcji Sprzątanie świata po to, by podnieść ekologiczną świadomość. Sprzątanie świata angażuje i integruje społeczności lokalne.

Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas akcji Sprzątanie Świata

Żeby akcja przebiegła sprawnie i przyniosła dobry efekt należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Czym nas będzie więcej tym lepiej – czym więcej ludzi posprząta, tym później więcej ludzi będzie pilnować, aby nie śmiecono
  2. Przygotuj odpowiednie worki -zanim zaczniemy sprzątać, trzeba ustalić gdzie oraz kto zabierze worki z zebranymi odpadami. Najlepiej ustalić miejsce składowania odpadów z daną gminą. Gmina zobowiązana jest takie odpady zebrać i zutylizować lub poddać recyklingowi.odebrać. Również z gminę można poprosić gminę o worki do akcji.
  3. Posegreguj odpady – dobrze zbierane śmieci wstępnie segregować np na plastiki, metale, szkło i resztę
  4. Pamiętaj o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa– zawsze należy mieć rękawiczki, na wszelki wypadek wodę utlenioną i plastry. Należy przypilnować, aby potłuczone szkło, strzykawki i inne ostre przedmioty nie były zbierane przez dzieci.

Hasła przewodnie Clean up the World – Sprzątanie Świata

Sprzątanie świata - Clean up the World
Pixabay / @ nastya_gepp201

2000 – Jestem eko – Jestem trendy
2001 – Likwidujemy dzikie wysypiska śmieci
2002 – Recykling – to się nam opłaca
2003 – Zielony Świat – Zielony Dom – Zielony Punkt
2004 – Ekologiczne poproszę!
2005 – Wszystkie kolory recyklingu
2006 – Chroń środowisko – segreguj odpady
2007 – Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!
2008 – Ziemia w Twoich Rękach
2009 – Pomagajmy Ziemi – codziennie
2010 – Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady
2011 – Lasy to życie – chrońmy je
2012 – Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę
2013 – Odkrywamy czystą Polskę
2014 – Turysto! Szanuj środowisko!
2015 – Wyprawa-poprawa
2016 – Podaj dalej… drugie życie odpadów
2017 – Nie ma śmieci – są surowce
2018 – Akcja – segregacja. 2 x więcej, 2 x lepiej
2019 – Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy
2020 – Plastik? Rezygnuję, Redukuję, Segreguję

Plakaty ekologiczne

Andrzej Pągowski

Akcji Sprzątanie Świata – Polska od 25 lat towarzyszą wyjątkowe plakaty wybitnego polskiego artysty Andrzeja Pągowskiego, ofiarowane fundacji na zasadzie non-profit. Są one cenione i doceniane, skuteczniejsze niż najlepsze komunikaty i wezwania do działania. Inspirują i łączą siły uczestników akcji w każdy trzeci weekend września.

Plakaty trafiają w sedno ekologicznego problemu, niosą ze sobą naukę i morał, skłaniają do refleksji. Ponadto korzystają z uniwersalnego języka przekazu, co sprawia, że są zrozumiałe, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

O wartości plakatów stanowi fakt, że wszystkie są unikalne, stworzone wyłącznie na potrzeby akcji Sprzątanie świata – Polska.

Rafał Olbiński

To kolejny autor plakatów Akcji Sprzątanie świata – Polska. Znakomity ilustrator i malarz. Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera).

Dla nas, na zasadach non profit, stworzył 4 niezapomniane plakaty Akcji Sprzątanie świata – Polska (1998,1999, 2000, 2003). Przez 25 lat: 4 plakaty zostały podarowane przez Rafała Olbińskieg

źródło: wikipedia.pl, Fundacja Nasza Ziemia, Andrzej Pągowski

Przydatne informacje

Ekoprognoza

Ekoprognoza
Prognoza pogody na świecie, pogoda kosmiczna. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami wybrzeż. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla obszaru Polski, Europy, Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Kalendarz ekologiczny

Kalendarz ekologiczny
Kalendarz ekologiczny obejmie popularne dni związane z ekologią, ochroną środowiska, oraz otaczającego nas środowiska naturalnego. Ekokalendarz ma za zadanie wyjaśnić znaczenie poszczególnych świąt.

Kalendarium wydarzeń ekologicznych

Kalendarium wydarzeń ekologicznych
Co? Gdzie? Kiedy? czyli wszystkie ekologiczne wydarzenia zebrane w jednym miejscu. Zobacz kalendarium wydarzeń ekologicznych i już teraz zapisz się na wybrane targi ekologiczne, spotkania, wydarzenia, prelekcje i webinary.

Wiedza ekologiczna

Wiedza ekologiczna
Encyklopedia ekologiczna, linki do haseł, świąt, wydarzeń ekologicznych, EkoPrognoza. Przegląd katastrof ekologicznych. Informacje dotyczące instytucji, ministerstw, fundacji, stowarzyszeń, organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przyrody.

Scroll to Top