Oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie wzorów oznakowania opakowań z dnia 23 kwietnia 2004 roku, oznakowanie opakowań towarów określono ze względu na skład chemiczny opakowania. Wyróżnione zostały opakowania, których składnik znacząco oddziałuje na środowisko.

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022

Oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach

Większość z nas wie, czym jest recykling i segregacja odpadów. Wiemy z czego są zrobione opakowania, które wyrzucamy; jesteśmy w stanie odróżnić papier, szkło, plastik czy metale. Prawdopodobnie jesteśmy w stanie określić również, czy można je poddać ponownemu przetworzeniu, czy nie. Lecz czy wiemy, co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach?

Przykład kodu oznakowania opakowań ze względu na skład chemiczny stanowi symbol składający się z trzech strzałek, które formują się w trójkąt (symbolika recyklingu), strzałki mają kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara. W środku trójkąta jest liczba oznaczająca kod materiału, a pod trójkątem znajdziemy skrót nazwy materiału.

Jeżeli na opakowaniu, bądź jakimś przedmiocie znajduje się takie oznaczenie, nadaje się ono do recyklingu.

Wykaz wzorów oznaczeń stosowanych na opakowaniach produktów określa Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wzorów oznakowania opakowań (Dz.U.2014 poz. 1298).

Symbole materiałów do recyklingu

Poniżej znajdziesz najczęściej stosowane symbole. Najważniejsze z nich to:

Kody oznaczeń tworzyw sztucznych

ALU – Aluminium
Najczęściej spotykane opakowania z aluminium ALU to: puszki aluminiowe, tacki do grilla.

Aluminium ALU

1 PET – Politereftalan etylenu
Najczęściej spotykane opakowania z politereftalanu etylenu PET to: plastikowe butelki, plastikowe naczynia, opakowania kosmetyków, obudowy różnorodnych urządzeń elektronicznych.

Politereftalan etylenu PET

2 PEHD (HDPE) – Polietylen dużej gęstości
Opakowania wykorzystujące polietylen dużej gęstości PEHD, HDPE to: folie, opakowania, worki na śmieci, rury kanalizacyjne, zbiorniki na wodę deszczową, pojemniki na śmieci.

Polietylen dużej gęstości PEHD, HDPE

3 PVC – Polichlorek winylu
Opakowania zawierające polichlorek winylu PVC to: strzykawki, wykładziny, izolacja kabli.

Polichlorek winylu PVC

4 LDPE (PELD) – Polietylen małej gęstości
Opakowania z polietylenu małej gęstości LDPE (PELD) to: woreczki foliowe, worki na śmieci.

Polietylen małej gęstości LDPE (PELD)

5 PP – Polipropylen
Opakowania z polipropyleny PP to: izolacja piankowa, wykładziny, zabawki, artykuły AGD.

Polipropylen PP

6 PS – Polistyren
Opakowania z polistyrenu PS to: styropian, galanteria, zabawki, pianki

Polistyren PS

Inne kody oznaczeń opakowań ułatwiające identyfikacje materiału, z którego zostały wykonane

PAP 20
PAP 21 – tektura płaska
PAP 22 – papier

C/x 81 – papier, tektura, plastik
C/x 84 – papier, tektura, plastik, aluminium
C/x 90 – plastik aluminium

GL 70 – szkło bezbarwne
GL 71
GL 72

TEX 60 – bawełna

FOR 50 – drewno

FE 40 – metale

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top