FSC czyli Forest Stewardship Council

Etykiety z logo FSC pomagają wyróżnić certyfikowane produkty na rynku. Oznaczają one zaangażowanie w odpowiedzialne leśnictw, a logo FSC świadczy o odpowiedzialnym pochodzeniu towarów lub ich opakowań.

FSC czyli Forest Stewardship Council

To znak ekologiczny który informuje, że drewno, z którego zrobiony jest dany produkt, nie pochodzi z miejsc gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna, lecz z obszarów leśnych zarządzanych ekologicznymi zasadami, chroniących kluczowe siedliska zwierząt, lasów terenów podmokłych i lasów pierwotnych.

Znak ekologiczny FSC otrzymało do tej pory 85 milionów hektarów zasobów leśnych na całym świecie. Kontrolę nad zakładami leśnymi przejmują niezależne organizacje certyfikujące, które z kolei podlegają raz w roku kontrolom FSC. Surowym przepisom podlega też obróbka drewna, dzięki czemu można mieć pewność, że drewno posiadające znak ekologiczny FSC nie będzie wymieszane z drewnem z innych źródeł.

Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw pod względem powierzchni lasów z certyfikatem FSC, plasując się na 5 miejscu zaraz po Kanadzie, USA, Rosji i Szwecji. Ponadto, pod koniec 2011 roku liczba certyfikatów indywidualnych i grupowych FSC w Polsce przekroczyła 1000, dzięki czemu staliśmy się jednym ze światowych liderów również pod względem liczby przedsiębiorstw certyfikowanych na zgodność z wymaganiami FSC1.

Wiele organizacji ekologicznych jak WWF, Greenpeace, Robin Wood, Friends of the Earth, czy NABU,  oraz przedsiębiorstw wspiera działalność FSC. Osoby prywatne, stowarzyszenia i firmy mogą zostać członkami FSC, co daje im później prawo do zabierania głosu w organizacji.

Czas czytania: 6 minut

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022

Forest Stewardship Council

Forest Stewardship Council to międzynarodowa organizacja pożytku publicznego, która angażuje się w zrównoważone gospodarowanie lasami. Została założona w 1993 roku w Rio de Janeiro. Ma główną siedzibę w Bonn i jest reprezentowana przez grupy narodowe w 43 krajach. Odpowiadają one za dopasowanie dyrektyw i obowiązujących zasad certyfikacji do realiów danego kraju i obowiązujących w nim norm prawnych.

Rada FSC opracowała zasady i kryteria (system certyfikacji) w obszarach zarządzania gospodarką leśną (Forest Menagement-FM) oraz kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody-CoC), po spełnieniu których organizacje należące do łańcucha obszaru gospodarki drzewnej mogą uzyskać certyfikat. Świadczy on o pełnym zaangażowaniu danej organizacji w proces dobrej praktyki wytwarzania, czy obrotu.

Łańcuch kontroli pochodzenia produktu

FSC czyli Forest Stewardship Council
FSC czyli Forest Stewardship Council

Łańcuch kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody – CoC) jest podstawowym pojęciem, którego zrozumienie stanowi bazę do dobrego i skutecznego funkcjonowania systemu FSC. Dotyczy całej drogi przepływu surowców, przetwarzanych materiałów, finalnych produktów i materiałów ubocznych z lasu do klienta lub od miejsca prowadzenia odzysku do klienta.

Obejmuje każdy etap przetwarzania, transformacji, produkcji, magazynowania i transportu, gdzie przepływ do kolejnego etapu łańcucha dostaw jest związany ze zmianą własności materiałów lub produktów.

Sposób oznakowania certyfikowanych wyrobów pozwala stwierdzić jaki zastosowano system kontroli: transferowy, kredytowy czy procentowy.

Standard FSC

Standardy FSC przeznaczone są dla całego obszaru łańcucha gospodarki drzewnej oraz łańcucha pochodzenia produktu (od lasu do klienta), czyli:

  • zarządców leśnych, pragnących udowodnić swoją dbałość o ekologię i naturalne pokłady drewna
  • firm produkcyjnych sektora drzewnego (tartaki), meblarskiego oraz papierniczego
  • firm przetwórczych, przewozowych, handlowych i handlu detalicznego
  • wszędzie tam, gdzie mamy styczność z wyrobami, elementami przetworzonymi i nieprzetworzonymi pochodzącymi z drewna np: papier, meble, drewno budowlane i konstrukcyjne (parkiet, tarcica), stolarka otworowa (okna, drzwi), itp.

Zgodnie ze standardami FSC lasy muszą być zachowane w stanie naturalnym, to znaczy jako lasy mieszane z rodzimymi gatunkami drzew, w których rosną zarówno młode, jak i stare drzewa oraz znajdują się obumarłe drzewa, zapewniające przestrzeń życiową dla zwierząt. Poza tym można w nich wycinać tyle drzew, ile w naturalny sposób może odrosnąć.

Zalety systemu FSC

Wdrożony i certyfikowany system FSC:

  • stanowi podstawę zaufania między dostawcą a klientem
  • umożliwia utrzymanie wyników sprzedaży na wysokim poziomie
  • daje możliwość zdobywania nowych rynków
  • daje możliwość posługiwania się rozpoznawalnymi na całym świecie znakami
  • jest zapewnieniem, że sprzedawane produkty zostały wyprodukowane z drewna pozyskanego legalnie, z lasów, w których prowadzona jest prawidłowa gospodarka drzewna

Logo FSC

Na produktach wytworzonych z drewna pochodzącego z lasów spełniających wypracowane przez FSC standardy dobrej praktyki drzewnej, możemy znaleźć logo systemu FSC. Utwierdza ono każdego konsumenta w przekonaniu, iż wyrób ten jest wykonany z drewna wiadomego pochodzenia. Kupując taki wyrób, przyczyniamy się do pośredniego dbania o gospodarkę leśną, system jego ochrony ekologicznej i dajemy przykład respektowania zasad ochrony przyrody.

Produkty oznakowane logiem FSC spotkać można w sklepach należących do takich sieci jak m.in. IKEA, OBI, Castorama, Praktiker, Leroy Merlin.

Znaki towarowe FSC

FSC jest właścicielem czterech zastrzeżonych znaków towarowych:

  • logo FSC
  • nazwa: Forest Stewardship CouncilTM
  • skrót: FSCTM
  • slogan „Forests for All Forever”

Posiadacze certyfikatu mogą używać znaków towarowych FSC w następujący sposób:

  • produktowe – do etykietowania certyfikowanych produktów. Użycie logo w postaci naklejek, bezpośrednio na produkcie lub jego opakowaniu. Poprzez użycie znaczników, przewieszek itp.
  • pozaproduktowe – do promocji firmy lub promocji certyfikowanych produktów. Logo FSC można wykorzystać na stronie internetowej, papierze firmowym, dokumentach sprzedaży, w katalogach itp.

Certyfikaty FSC

FSC udziela dwóch rodzajów certyfikacji:

  • certyfikat gospodarki leśnej FSC FM – przeznaczony dla właścicieli i zarządców obszarów leśnych
  • certyfikat kontroli Pochodzenia FSC CoC – przeznaczony dla innych przedsiębiorstw

Kategorie znaków ekologicznych FSC

Produkty wytwarzane z certyfikowanego drewna FSC dzieli na trzy kategorie i przyznaje im różne etykiety

  • etykietę FSC 100% – otrzymują produkty, które są w całości wykonane z drewna FSC
  • etykieta FSC Mix – przyznaje się produktom, które wytworzono z drewna FSC i drewna pochodzącego z kontrolowanych źródeł lub z recyklingu. Nie można w nich stosować drewna pochodzącego z gospodarki rabunkowej czy nielegalnych wyrębów, ani ze źródeł które trudno potwierdzić
  • etykieta to FSC Recycling – oznacza się nim produkty, które powstały wyłącznie z materiału uzyskanego z recyklingu

zobacz: FSC International

Darmowe materiały do pobrania

W przygotowaniu:
Zestawienie znaków ekologicznych

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top