fbpx

Oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości

Znaki ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i środkach czystości

Oprócz czytania składu chemicznego kosmetyku, warto również zwrócić uwagę na umieszczone na nich symbole graficzne, które dostarczają wielu cennych informacji. Wskazują na długość terminu ważności, sposób badań nad kosmetykiem, informują o jego wpływie na środowisko, oraz o surowcach użytych do jego produkcji. Dzięki temu będziemy mogli świadomie robić zakupy z korzyścią dla siebie i środowiska naturalnego.

Bezpieczny dla ozonu - pozbawiony FCKW

Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW
Znak ekologiczny z kulą ziemską informuje konsumenta, że dany produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową. Znaleźć go można na kosmetykach, środkach do prania i czystości.


Demeter

demeter- znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
demeter

Demeter – znak ekologiczny przyznawany przez Stowarzyszenie Demeter produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych. Należą do nich głównie żywność, naturalne kosmetyki, a także wyroby z bawełny i wełny.

Produkty oznaczone tym symbolem ekologicznym muszą powstawać w ściśle określonych warunkach, tzn. bez nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i przy wykorzystaniu intensyfikacji biologicznej

Związek Demeter powstał z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia producentów ekologicznych już w 1924, a w 1997 organizacja objęła swoją działalnością cały świat, gdzie reprezentuje ponad 3.300 gospodarstw biodynamicznych w blisko 40 krajach. W Polsce, Stowarzyszenia Demeter zaczęło swoją działalność dopiero w 2005 roku, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego województwa Wielkopolskiego. Od tego momentu grono sympatyków rolnictwa biodynamicznego rośnie, zarówno wśród producentów jak i konsumentów.

czytaj więcej na: demeter.net
zobacz listę produktów oznaczoną tym znakiem: database.demeter.net

polskie produkty które uzyskały ten znak: ekoborowka.pl, kozy.alfatel.pl

Eco Control

eco control - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
eco control

Znak ekologiczny umieszczany na środkach czystości i środkach do prania w Niemczech. Jest zastrzeżonym znakiem towarowym instytutu certyfikującego PreCert, Consulting Audits.

Etykieta ECO Control gwarantuje, że podczas produkcji:

 • nie stosowano enzymów
 • nie stosowano środków petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych środków powierzchniowo czynnych
 • nie używano jakichkolwiek petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych konserwantów
 • wykorzystano czyste oleje roślinne z kontrolowanych upraw ekologicznych
 • zastosowano czyste oleje eteryczne, pochodzące w około 85-90% z kontrolowanych upraw ekologicznych

Eco Grantie

eco - grantie - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
eco grantie

Znak ekologiczny znajduje się na środkach do prania, środkach czystości oraz środkach do pielęgnacji do ciała, których proces produkcji jest ekologiczny, bezpieczny, oraz zapewnia równowagę między ludźmi, roślinnością i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne.

Certyfikat przyznawany jest gdy dany produkt zgodny jest z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILA UNITRAB.

Nie testowane na zwierzętach

nie testowane na zwierzętach - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
nie testowane na zwierzętach

Znak ekologiczny najczęściej spotykany na kosmetykach. Wskazuje, że w fazie testów laboratoryjnych dany produkt ani jego żaden składnik nie był testowany na zwierzętach.

Takie towary mogą być również oznakowane napisami

 • Not Tested on Animals – nie testowane na zwierzętach
 • Animal Friendly – przyjazne zwierzętom
 • BWC (Beauty Without Cruelty) – piękno bez okrucieństwa

Oznaczenie ekologiczne najczęściej stosują producenci kosmetyków. Firmy same decydują o umieszczeniu znaku na produkcie. To, czy informacja jest prawdziwa powinny weryfikować organizacje konsumenckie.

BDIH

BDIH - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
BDIH

Znak ekologiczny który widnieje na kosmetykach i oznacza, że do ich produkcji wykorzystano wyłącznie naturalne surowce (ekstrakty ziołowe, oleje roślinne, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów).

Znak BDIH widoczny na opakowaniu kosmetyku jest gwarancją kontrolowanego, naturalnie czystego produktu.

Symbol ekologiczny jest dziełem niemieckiej organizacji BDIH (Association of German Industries and Trading Firms for pharmaceuticals, health care products, food supplements and personal hygiene products), która we współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków naturalnych opracowała wytyczne do przyznawania tego certyfikatu ekologicznego.

Etykieta ekologiczna, widoczna na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.

Etykieta BDIH informuje, że :

 • w produkcji wykorzystano roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
 • produktu nie testowano na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku
 • nie stosowano surowców pochodzących od martwych zwierząt tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy
 • rezygnowano z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
 • zastosowano naturalne systemy konserwujące
 • wykorzystane opakowania są ekologiczne i biodegradowalne
 • proces produkcji tego kosmetyku jest bezpieczny dla środowiska naturalnego
 • producent zobowiązuje się uświadamiać i edukować konsumentów
 • nie stosowano produktów i metod modyfikacji genetycznej.
IHTK - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
IHTK

IHTK

IHTK – „Króliczek z ochraniającą go dłonią” – znak ekologiczny rozpoznawczy organizacji IHTK-Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik (Międzynarodowy Związek Producentów Przeciwko Stosowania Testów na Zwierzętach w Kosmetyce), która od lat walczy o zakazanie testów kosmetyków na zwierzętach. Wszystkie produkty, które spełniają wymagania IHTK, są sygnowane tym symbolem ekologicznym.

Kupując kosmetyk warto wybrać taki, który na swoim opakowaniu ma etykietę ekologiczną przedstawiający królika chronionego ludzką ręką. W ten sposób mamy gwarancję, że dany specyfik nie był testowany na zwierzętach, nie był też w ten sposób testowany żaden z jego składników.

Przewiń do góry
X