Oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości

Oprócz czytania składu chemicznego kosmetyku, warto również zwrócić uwagę na umieszczone na nich symbole graficzne, które dostarczają wielu cennych informacji. Wskazują na długość terminu ważności, sposób badań nad kosmetykiem, informują o jego wpływie na środowisko, oraz o surowcach użytych do jego produkcji. Dzięki temu będziemy mogli świadomie robić zakupy z korzyścią dla siebie i środowiska naturalnego.

Oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości

Znaki ekologiczne umieszczone na kosmetykach, środkach do prania i czystości mają na celu poinformowanie klienta że jest to produkt przyjazny dla środowiska i w porównaniu z innymi, podobnymi produktami, mniej szkodzi środowisku naturalnemu.

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022

Znaki ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i środkach czystości

BDIH

BDIH
Znak ekologiczny który widnieje na kosmetykach i oznacza, że do ich produkcji wykorzystano wyłącznie naturalne surowce: ekstrakty ziołowe, oleje roślinne, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.

Bezpieczny dla ozonu (pozbawiony FCKW)

Bezpieczny dla ozonu (pozbawiony FCKW)
Znak ekologiczny z kulą ziemską informuje konsumenta, że dany produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową. Znaleźć go można na kosmetykach, środkach do prania i czystości.

Certyfikowany kosmetyk naturalny EKO

Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO
Znak ten oznacza każdą substancję lub mieszaninę zawierającą składniki pochodzące z produkcji ekologicznej lub z nią związanej, przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Demeter

Demeter
To znak ekologiczny przyznawany przez Stowarzyszenie Demeter produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych. Należą do nich głównie żywność, naturalne kosmetyki, a także wyroby z bawełny i wełny.

ECO Control

ECO Control
ECO Control to znak ekologiczny używanym w certyfikacji kosmetyków organicznych i produktów ekologicznych. ECO Control to też organ certyfikujący produkty ekologiczne i systemy zarządzania jakością w sektorze nieżywnościowym.

ECO Garantie

ECO Garantie
To znak ekologiczny znajdujący się na środkach do prania, środkach czystości, oraz środkach do pielęgnacji ciała, których proces produkcji jest ekologiczny, bezpieczny, oraz zapewnia równowagę między ludźmi, roślinnością i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne.

IHTK

IHTK

Kupując kosmetyk który na swoim opakowaniu ma etykietę ekologiczną IHTK przedstawiającą królika chronionego ludzką ręką ma się gwarancję, że dany specyfik nie był testowany na zwierzętach, nie był też w ten sposób testowany żaden z jego składników.

Nie testowane na zwierzętach

Nie testowane na zwierzętach
Znak ekologiczny najczęściej spotykany na kosmetykach. Wskazuje, że w fazie testów laboratoryjnych dany produkt ani jego żaden składnik nie był testowany na zwierzętach.

Darmowe materiały do pobrania

W przygotowaniu:
zestawienie znaków ekologicznych

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO GarantieEKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE

zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top