Oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości

Bezpieczny dla ozonu - pozbawiony FCKW

Oprócz czytania składu chemicznego kosmetyku, warto również zwrócić uwagę na umieszczone na nich symbole graficzne, które dostarczają wielu cennych informacji. Wskazują na długość terminu ważności, sposób badań nad kosmetykiem, informują o jego wpływie na środowisko, oraz o surowcach użytych do jego produkcji. Dzięki temu będziemy mogli świadomie robić zakupy z korzyścią dla siebie i środowiska naturalnego.

Znaki ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i środkach czystości

Bezpieczny dla ozonu - pozbawiony FCKW

Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW
Znak ekologiczny z kulą ziemską informuje konsumenta, że dany produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową. Znaleźć go można na kosmetykach, środkach do prania i czystości.

demeter- znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
demeter

Demeter – znak ekologiczny przyznawany przez Stowarzyszenie Demeter produktom pochodzącym z upraw biologiczno-dynamicznych. Należą do nich głównie żywność, naturalne kosmetyki, a także wyroby z bawełny i wełny.

Produkty oznaczone tym symbolem ekologicznym muszą powstawać w ściśle określonych warunkach, tzn. bez nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i przy wykorzystaniu intensyfikacji biologicznej

Związek Demeter powstał z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia producentów ekologicznych już w 1924, a w 1997 organizacja objęła swoją działalnością cały świat, gdzie reprezentuje ponad 3.300 gospodarstw biodynamicznych w blisko 40 krajach. W Polsce, Stowarzyszenia Demeter zaczęło swoją działalność dopiero w 2005 roku, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego województwa Wielkopolskiego. Od tego momentu grono sympatyków rolnictwa biodynamicznego rośnie, zarówno wśród producentów jak i konsumentów.

czytaj więcej na: demeter.net
zobacz listę produktów oznaczoną tym znakiem: database.demeter.net

polskie produkty które uzyskały ten znak: ekoborowka.pl, kozy.alfatel.pl

eco control - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
eco control

Eco Control – Znak ekologiczny umieszczany na środkach czystości i środkach do prania w Niemczech. Jest zastrzeżonym znakiem towarowym instytutu certyfikującego PreCert, Consulting Audits.

Etykieta ECO Control gwarantuje, że podczas produkcji:

 • nie stosowano enzymów
 • nie stosowano środków petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych środków powierzchniowo czynnych
 • nie używano jakichkolwiek petrochemicznych ani też częściowo petrochemicznych konserwantów
 • wykorzystano czyste oleje roślinne z kontrolowanych upraw ekologicznych
 • zastosowano czyste oleje eteryczne, pochodzące w około 85-90% z kontrolowanych upraw ekologicznych
eco - grantie - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
eco grantie

ECO Grantie – Znak ekologiczny znajduje się na środkach do prania, środkach czystości oraz środkach do pielęgnacji do ciała, których proces produkcji jest ekologiczny, bezpieczny, oraz zapewnia równowagę między ludźmi, roślinnością i zwierzętami, uwzględniając przy tym kryteria jakościowe i ekonomiczne.

Certyfikat przyznawany jest gdy dany produkt zgodny jest z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILA UNITRAB.

nie testowane na zwierzętach - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
nie testowane na zwierzętach

Nie testowane na zwierzętach – znak ekologiczny najczęściej spotykany na kosmetykach. Wskazuje, że w fazie testów laboratoryjnych dany produkt ani jego żaden składnik nie był testowany na zwierzętach.

Takie towary mogą być również oznakowane napisami

 • Not Tested on Animals – nie testowane na zwierzętach
 • Animal Friendly – przyjazne zwierzętom
 • BWC (Beauty Without Cruelty) – piękno bez okrucieństwa

Oznaczenie ekologiczne najczęściej stosują producenci kosmetyków. Firmy same decydują o umieszczeniu znaku na produkcie. To, czy informacja jest prawdziwa powinny weryfikować organizacje konsumenckie.

BDIH - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
BDIH

BDIH – znak ekologiczny który widnieje na kosmetykach i oznacza, że do ich produkcji wykorzystano wyłącznie naturalne surowce (ekstrakty ziołowe, oleje roślinne, olejki eteryczne i substancje zapachowe pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów).

Znak BDIH widoczny na opakowaniu kosmetyku jest gwarancją kontrolowanego, naturalnie czystego produktu.

Symbol ekologiczny jest dziełem niemieckiej organizacji BDIH (Association of German Industries and Trading Firms for pharmaceuticals, health care products, food supplements and personal hygiene products), która we współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków naturalnych opracowała wytyczne do przyznawania tego certyfikatu ekologicznego.

Etykieta ekologiczna, widoczna na opakowaniu jest gwarancją kontrolowanego czysto biologicznego produktu kosmetycznego, który jest przyjazny zarówno dla skóry jak i dla środowiska naturalnego.

Etykieta BDIH informuje, że :

 • w produkcji wykorzystano roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
 • produktu nie testowano na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku
 • nie stosowano surowców pochodzących od martwych zwierząt tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy
 • rezygnowano z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
 • zastosowano naturalne systemy konserwujące
 • wykorzystane opakowania są ekologiczne i biodegradowalne
 • proces produkcji tego kosmetyku jest bezpieczny dla środowiska naturalnego
 • producent zobowiązuje się uświadamiać i edukować konsumentów
 • nie stosowano produktów i metod modyfikacji genetycznej
IHTK - znak ekologiczny na kosmetykach, środkach do prania i czystości - wlaczoszczedzanie.pl
IHTK

IHTK – Króliczek z ochraniającą go dłonią – znak ekologiczny rozpoznawczy organizacji IHTK-Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik (Międzynarodowy Związek Producentów Przeciwko Stosowania Testów na Zwierzętach w Kosmetyce), która od lat walczy o zakazanie testów kosmetyków na zwierzętach. Wszystkie produkty, które spełniają wymagania IHTK, są sygnowane tym symbolem ekologicznym.

Kupując kosmetyk warto wybrać taki, który na swoim opakowaniu ma etykietę ekologiczną przedstawiający królika chronionego ludzką ręką. W ten sposób mamy gwarancję, że dany specyfik nie był testowany na zwierzętach, nie był też w ten sposób testowany żaden z jego składników.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X