Rainforest Alliance Certified

Rainforest Alliance Certified

Znak Rainforest Alliance Certified mogą otrzymać wyłącznie naturalne produkty, których proces powstawania nie wpływa negatywnie na miejscowe lasy, gleby, rzeki czy zwierzęta. Symbol ten gwarantuje też, że osoby zatrudnione przy produkcji są dobrze traktowane, a ich rodziny mają dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.

Rainforest Alliance Certified

To znak ekologiczny który znajduje się na wyrobach z drewna i produktach spożywczych, pochodzących z upraw prowadzonych zgodnie ze standardami SAN (Sustainable Agriculture Network). Konsument kupując produkt z tym symbolem ma pewność, że powstał on w sposób nieszkodliwy dla lokalnego ekosystemu tzn. w procesie produkcyjnym nie zniszczono lasów, nie zanieczyszczono wód, a osoby zatrudnione do jego produkcji otrzymały godziwe wynagrodzenie. Certyfikacja ta promuje żywność uprawianą w sposób przyjazny dla środowiska i ludzi.

Rainforest Alliance Certified został uznany za wiodący system weryfikacji legalności pochodzenia wyrobów z drewna w niezależnym raporcie Greenpeace z 2008 roku.

Produkty ekologiczne z tym certyfikatem (m. in. żywność, wyroby z drewna i papieru) znajdują się w wielu punktach sprzedaży na całym świecie.

Czas czytania: 4 minuty

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022

Rainforest Alliance CertifiedTM i Rainforest Alliance VerifiedTM

Rainforest Alliance (RA) przyznaje certyfikat różnym grupom produktów, takim jak: drewno, papier, banany, herbata, kawa, kakao, olej palmowy, kwiaty cięte i paprocie, a także produktom wieloskładnikowym (np. czekolada), a nawet hodowli bydła, farmom przyjaznym dla klimatu i zrównoważonej turystyce.

Rainforest Alliance Certified
Rainforest Alliance Certified

W przypadku produktów z drewna i papieru zakres działania certyfikatu obejmuje tylko pierwszy etap łańcucha produkcji czyli pozyskiwanie surowca.

Certyfikat jest przyznawany przez powstałą w 1987 roku organizację non-profit Rainforest Alliance, która opracowała swój program certyfikacji lasów Smart Wood – najstarszy międzynarodowy program certyfikacji lasów.

Po powstaniu FSC, Rainforest Alliance stał się jej organizacją członkowską i dostosował program SmartWood do zasad FSC.

SmartWood certyfikuje obecnie 51 mln ha lasów na świecie, co czyni go największym systemem certyfikacji lasów w ramach FSC. Jest również największy, jeśli chodzi o liczbę społeczności tubylczych, których lasów dotyczy.

Kategorie oznaczeń przyznawane przez Rainforest Alliance

Rainforest Alliance Certified

W przypadku produktów leśnych oparty na programie Smart Wood i w pełni spójny ze standardami FSC. Na produktach przemysłu drzewnego i papierniczego znak Rainforest Alliance Certified zawsze występuje obok logo FSC, natomiast znak FSC może występować samodzielnie.

Rainforest Alliance Verified

Dotyczy jedynie weryfikacji legalności pochodzenia drewna i ma gwarantować, że firma pozyskuje je z legalnych źródeł i działa zgodnie z prawem. Rainforest Alliance Verified nie jest więc certyfikatem, a logo może być stosowane jedynie na materiałach promocyjnych, nie zaś na produktach.

Proces weryfikacji Rainforest Alliance Certified

Weryfikacja Rainforest Alliance Certified w przypadku produktów leśnych odbywa się poprzez coroczne audyty terenowe. Audytorzy starają się pozyskać opinie społeczne dotyczące działalności kandydata, poprzez zbieranie publicznych komentarzy, wysłane ankiety, wywiady indywidualne i spotkania publiczne.

Zainteresowane strony mogą składać odwołania lub skargi dotyczące działań, które ich zdaniem nie są zgodne ze standardami FSC / Rainforest Alliance Certified.

Mechanizm akredytacji

W zakresie certyfikacji produktów leśnych, opartych na programie SmartWood, Rainforest Alliance posiada akredytację FSC jako jednostka certyfikująca spełniająca normy ISO 65.

zobacz: Rainforest Alliance

Darmowe materiały do pobrania

W przygotowaniu:
Zestawienie znaków ekologicznych

źródło: materiały prasowe

Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), EKO ITB, EMAS, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, Sprawiedliwy handel, Zielony Punkt, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przydatna wiedza ekologiczna

Przewiń do góry
X