Czas czytania: 4 minuty
Ostatnia aktualizacja:
MSC to znak ekologiczny który przyznaje organizacja MSC Marine Stewardship Council.
MSC na produktach rybnych i owocach morza gwarantuje, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, a kupowana przez nas ryba pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk.
Podstawowe informacje
Zrównoważony połów, to taki, który nie zagraża ekosystemowi morskiemu tzn. nie ma negatywnego wpływu na żywe zasoby morskie, nie wpływa negatywnie na środowisko, nie poławia gatunków zagrożonych wyginięciem.
Spożywając produkty oznaczone znakiem MSC wiesz, że ich powstanie nie przyczyniło się do przełowienia łowisk i degradacji środowiska. Ryby muszą być poławiane tak, żeby nie zagrażało to ich populacji, ani też populacji żadnego innego gatunku. Powinna zostać zachowana produktywność i różnorodność ekosystemu, w którym prowadzi się połowy. Ponadto muszą być respektowana wszystkie standardy prawne rybołówstwa: lokalne, narodowe i międzynarodowe.
Dzięki specjalnemu kodowi na opakowaniu, na każdym etapie procesu produkcji jesteśmy w stanie stwierdzić, skąd pochodzi dana ryba, przez kogo i w jaki sposób została złowiona, oraz kiedy to nastąpiło. Dzięki temu mamy pewność, że do naszych produktów trafiają tylko najwyższej, jakości ryby od kontrolowanych dostawców.
Certyfikat MSC
Niebieski znak MSC na produkcie, to efekt końcowy, ale żeby się tak stało, certyfikatem MSC muszą zostać objęci: rybacy, producenci, dystrybutorzy, hurtownicy, sieci handlowe i wszelkie inne podmioty łańcucha dostaw. Certyfikacji mogą się poddać również firmy cateringowe, oraz restauracje.
Certyfikat MSC nie ma bezpośredniego powiązania z jakością produktów, jednak pośrednio wywiera na nią ogromny wpływ. Wynika to z faktu, że certyfikowani dostawcy, organizacje rybackie i przetwórnie są regularnie kontrolowane. Dzięki temu mamy pewność, że zachowują rygorystyczne standardy środowiskowe, oraz zachowana jest pełna identyfikowalność produktów.
Marine Stewardship Council
Marine Stewardship Council jest niezależną organizacją międzynarodową, światowym liderem programu certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, która istnieje od 1997 roku. Posiada biura i przedstawicielstwa na całym świecie, w tym także i w Polsce.
Wraz z naukowcami, rybakami, oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowała standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa. Organizacja promuje przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie.
Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi, oraz programy edukacyjne wpływające na decyzje konsumentów na całym świecie.
Na straży przestrzegania standardów MSC stoją niezależni eksperci, którzy regularnie sprawdzają, czy dane rybołówstwo spełnia kryteria certyfikatu MSC. Niebieski certyfikat MSC gwarantuje, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, a kupowana przez nas ryba pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk.
Jednostki połowowe są kontrolowane przez niezależnych audytorów którzy weryfikują jednostki rybackie, narzędzia połowowe i miejsce połowu. Sprawdzane jest przestrzeganie rygorystycznych norm, które określają m.in.:
- kondycję gatunku celowego, którego dotyczy połów
- wpływ połowu na ekosystem – wpływ na gatunki nie celowe, na siedliska, inne gatunki chronione i zagrożone oraz kwestie przyłowu
- sposób zarządzania danym łowiskiem i flotą rybacką, w tym wdrożone procedury i gwarancję identyfikowalności każdej złowionej ryby.
Certyfikat MSC ma realny wpływ na poprawę, jakości ekosystemu morskiego. Świadczą o tym konkretne dane i przykłady z całego świata. MSC, co roku wydaje raporty obrazujące zmianę wskaźników monitorujących certyfikowane łowiska.
Dane dotyczące Programu Certyfikacji MSC są cytowane w ponad 300 publikacjach naukowych. Wiele publikacji w renomowanych czasopismach potwierdza skuteczność Programu Certyfikacji MSC.
MSC na świecie
- program MSC obejmuje 17% światowych połowów dzikich ryb i owoców morza
- ponad 280 organizacji rybackich posiada certyfikat MSC
- ponad 90 organizacji rybackich znajduje się w trakcie procesu certyfikacji
- ponad 3200 firm posiada certyfikat łańcuch dostaw
- ponad 20 000 produktów rybnych lub owoców morza ma logo MSC na opakowaniu
MSC w Polsce
- 1 organizacja rybacka posiada certyfikat MSC
- ponad 70 firm posiada certyfikat łańcuch dostaw
- ponad 400 produktów rybnych lub owoców morza ma logo MSC na opakowaniu
dodatkowe informacje:
Polska strona MSC
msc.org
źródło: materiały prasowe
Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, Certyfikowany Kosmetyk Naturalny EKO, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), ECO Control, ECO Garantie, EKO ITB, EMAS, Ekoland, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), IHTK, MSC, Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Nie testowane na zwierzętach, Nordycki łabędź (Nordic ecolabel), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, RugMark, Sprawiedliwy handel, TCO Certified, V-Label, Zielone Płuca Polski, Zielony Punkt, Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego BIO, Znak ekologiczny EKO, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, znak przekreślonego kosza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ZSEE
zobacz również:
greenwashing (ekościema, zielone kłamstwo)
Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)
Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie