Oznaczenia pokazujące czy dane opakowanie nadaje się do powtórnego wykorzystania, recyklingu, czy też ulega biodegradacji. Symbole określające skład chemiczny opakowania, czyli oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny.
Czas czytania: 3 minuty
Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022
Oznaczenia opakowań ekologicznych

Nadaje się do recyklingu
Opakowanie nadaje się do recyklingu (trzy strzałki) czyli Pętla Mobiusa, to międzynarodowy symbol recyklingu. Symbol ekologiczny potocznie określany mianem recykling.

Zielony Punkt
Jest to jeden z najczęściej stosowanych znaków na świecie. Oznacza, że za dane opakowanie wniesiono już opłatę za wtórne przetworzenie opakowania, na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.

Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania)
Jest to znak ekologiczny który pojawia się na opakowaniach przydatnych do wielokrotnego użytku.

Opakowanie biodegradowalne
Jest to znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.

Oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie wzorów oznakowania opakowań z dnia 23 kwietnia 2004 roku oznakowanie opakowań towarów określono ze względu na skład chemiczny opakowania. Wyróżnione zostały opakowania, których składnik znacząco oddziałuje na środowisko.
Darmowe materiały do pobrania
W przygotowaniu:
zestawienie znaków ekologicznych
źródło: materiały prasowe
Znaki i oznaczenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW, Buy Smart+, certyfikaty produktów sprawiedliwego handlu, certyfikaty ekoturystyki, Demeter, Do ponownego wykorzystania (możliwość ponownego wykorzystania), EKO ITB, EMAS, Energy star, EU Ecolabel zwany też Stokrotką lub Margerytką, Euroliść (Euroleaf), Fairtrade, Fair Trade Federation, Forest Stewardship Council (FSC), Nadaje się do recyklingu (Pętla Mobiusa), Opakowanie biodegradowalne, oznaczenia ekologiczne na kosmetykach, środkach do prania i czystości, oznaczenia ekologiczne na materiałach informacyjnych, oznaczenia ekologiczne na wyrobach z drewna, oznaczenia ekologiczne na ubraniach i tekstyliach, oznaczenia produktów ekologicznych, oznaczenia żywności ekologicznej, oznaczenie obowiązkowe CE, oznaczenia opakowań ekologicznych, oznaczenie opakowań ze względu na skład chemiczny, PEFC, Rainforest Alliance Certified, SmartWood, Sprawiedliwy handel, Zielony Punkt, znaki ekologiczne na ubraniach i tekstyliach
Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie