Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie

Na ogrzewanie domów czy mieszkań wydajemy majątek. Często jest to jeden z największych wydatków w domowym budżecie.

Spis treści

Termomodernizacja budynku, modernizacja istniejącej instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego oraz wentylacyjnego dla nowo budowanego domu to jedne z najważniejszych kwestii dla każdego inwestora.

Prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych również przyczyniają się do dalszych oszczędności w domowym budżecie i zminimalizowania kosztów, które ponosimy w związku z ich eksploatacją.

Ile zużywamy energii na ogrzanie naszych domów

 • za 1/3 całego zużycia energii w Polsce odpowiada sektor mieszkaniowy
 • 22 % energii jest wykorzystywane tylko do ogrzewania naszych budynków
 • ogrzewanie domów i mieszkań w Polsce pochłania niemal tyle energii, co cały przemysł lub transport
 • 30% polskich rodzin nie jest w stanie zapewnić sobie komfortu termicznego – marznie zimą i ma za gorąco latem
 • przeciętne gospodarstwo domowe wydaje co miesiąc na użytkowanie mieszkania i energię 21% dochodów
 • 49,1% gospodarstw domowych wykorzystywało do ogrzewania węgiel i drewno opałowe oraz jego substytuty, blisko 10% ogrzewało domy i mieszkania gazem ziemnym, 5,4% wykorzystywało do tego celu energię elektryczną, 0,5% olej opałowy, 0,3%  gaz ciekły.

źródło: GUS

Termomodernizacja domów i mieszkań

Istotną przyczyną wysokich kosztów ogrzewania jest niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. Ciepło ucieka przez nieszczelne okna, źle izolowane ściany, dachy oraz stropy piwnic i podłogi posadowione na gruncie. Należy więc zadbać o odpowiednią izolacyjność budynków.

Równie istotna jest drożna i prawidłowo działająca wentylacja, przez którą traci się od 30 – 60 % energii zużywanej zimą na ogrzewanie.

Jeżeli mieszkasz w starym domu lub mieszkaniu pomyśl o remoncie, którego celem będzie ograniczenie strat ciepła. W przypadku mieszkania sprawa jest prosta. Wymień stare okna i drzwi wejściowe. Zaoszczędzisz na tym nawet do 1/4 kosztów rocznego ogrzewania.

Z domem jest już większy problem. Większość domów oddanych do użytku kilkadziesiąt lat temu pochłania 200 kWh/mkw/rok. Pełna termomodernizacja budynku, czyli ocieplenie ścian, dachu i wymiana instalacji centralnego ogrzewania na bardziej wydajną, montaż wentylacji mechanicznej, może przynieść oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet 40% jego rocznych kosztów.

Taki remont jest jednak kosztowny, ale można na niego uzyskać  preferencyjny kredyt  i dotację. Jeżeli się na niego zdecydujemy należy pamiętać żeby  przeprowadzić go na wiosnę, zanim za kilka miesięcy znowu trzeba będzie włączyć ogrzewania.

Ogranicz straty ciepła wprowadzając kilka ulepszeń

 • zadbaj o odpowiednią izolację ścian, dachu i podłóg
 • zadbaj o szczelne i ciepłe okna – nie zapomnij jednak o wentylacji
 • zastosuj odzysk ciepła w instalacji wentylacji mechanicznej – rekuperator
 • wykonaj badanie termowizyjne budynku, żeby dowiedzieć sie gdzie tracisz najwięcej ciepła
 • uwzględnij energooszczędne technologie przy kupnie lub budowie i modernizacji budynku

zobacz: Termomodernizacja domów i mieszkań 

Energooszczędne ogrzewanie
Depositphotos/ @ alexraths

Zasady wyboru i zakupu nowoczesnych i energooszczędnych systemów grzewczych

Najwięcej prądu, czy gazu zużywają urządzenia grzewcze, oraz te przeznaczone do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To na ogrzewanie zużywa się najwięcej energii, a poczynione na nim oszczędności są najbardziej odczuwalne. Trzeba się zatem nauczyć korzystać z instalacji grzewczej tak, żeby niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń. Pomocne są do tego urządzenia regulacyjne takie jak sterowniki źródła ciepła (np. kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym) które umożliwiają zaprogramowanie różnych wartości temperatury dla różnych pór dnia. Zawory regulujące z termostatami przy grzejnikach lub w obiegach ogrzewania podłogowego.

Gdy mamy tylko prąd na działce

Oszczędności z pewnością przyniesie zakup ogrzewacza akumulacyjnego, który w czasie obowiązywania nocnej taryfy, będzie pobierać energię elektryczną, przetwarzać ją na ciepło, magazynować i stopniowo oddawać do pomieszczenia przez kilka godzin po odłączeniu zasilania

Problem ciepłej wody rozwiąże podgrzewacz pojemnościowy. Dla 4 osobowej rodziny mieszkającej w domu, w którym ciepła wodę trzeba doprowadzić do zlewozmywaka, dwóch umywalek, wanny i natrysku, taki podgrzewacz powinien mieć 200 – 300 litrów pojemności i być dobrze izolowany.

wkrótce dodatkowe informacje

Porady dotyczące prawidłowego montażu, konserwacji i użytkowania instalacji grzewczej

Jest wiele łatwych do natychmiastowego wprowadzenia w życie sposobów zmniejszenia rachunków za ciepło. Kto je zastosuje, może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30-40%.

Wymień stare okna na nowe

Jeżeli mamy stare okna rozważmy ich wymianę na bardziej energooszczędne. Przez nieszczelne ramy może uciekać nawet do 25% wytwarzanego ciepła. Możemy na tym stracić nawet kilkaset złotych rocznie.

Uszczelnij stare okna

Jeżeli nie stać nas na wymianę starych okien uszczelnijmy je za pomocą niedrogich gumowych uszczelek. Można je dostać w każdym markecie budowlanym.

Dobierz wielkość grzejników do wielkości pomieszczenia

Często w większych pomieszczeniach są małe kaloryfery, a w małych takie na całą ścianę.

Zainstaluj za grzejnikami ekrany, które odbijają ciepło od ścian

Dla zwiększenia efektywności ogrzewania warto umieścić na ścianie za grzejnikiem folię aluminiową odbijającą promieniowanie cieplne. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie marnować energii na ogrzewanie muru za grzejnikiem.

Izoluj przewody i rury w ścianach

W pomieszczeniach niewymagających silnego ogrzewania np. poddasze, piwnica, korytarz, klatka schodowa itp. należy zaizolować przewody cieplne. Straty ciepła z tego powodu mogą sięgać nawet 60%.

Załóż termostaty na grzejniki

Głowice termostatyczne w które wyposażone są grzejniki, to urządzenia które utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu. Termostaty pozwalają zatem ustawić i kontrolować odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach.

Regularnie odpowietrzaj kaloryfery

Kiedy dostanie się do nich powietrze ich wydajność maleje. Warto przeprowadzać odpowietrzanie z początkiem każdego sezonu grzewczego.

Jak odpowietrzyć grzejniki? W przypadku nowych grzejników wystarczy do tego śrubokręt i ścierka.

 • pokrętło do odpowietrzenia ma nacięcie na śrubokręt i znajduje się zwykle na przeciwnym niż głowica końcu grzejnika
 • podłóż ścierkę pod zawór
 • drugą ręką odkręć śrubę odpowietrzającą
 • syk uciekającego powietrza oznacza że kaloryfer ulega odpowietrzeniu
 • po pojawieniu się kropli wody zakręć śrubę odpowietrzającą
 • grzejnik został odpowietrzony

Nie zasłaniaj kaloryferów meblami, łóżkiem, szafkami, oraz długimi firankami

Grzejniki mają zasysać zimne powietrze z dołu i ciepłe oddawać do góry, a poprzez zainstalowane parapety kierować je w stronę środka pokoju. Jeżeli zasłonimy grzejniki meblami lub grubą kotarą, ich efektywność gwałtownie spadnie i utrudni to dostęp ciepła do pomieszczenia. Grzejniki muszą mieć wtedy wyższą temperaturę, żeby dostarczyć do pomieszczenia tę samą ilość ciepła co niezasłonięte.

Nie wieszaj na kaloryferach ręczników ani prania

Wydajność ogrzewania zmniejsza się przez to o 20%.

Połóżmy na podłodze dywan

Ciepło ucieka nie tylko przez okna, ale także przez sufit, podłogę i ściany. Jeżeli mieszkamy nad nieogrzewaną piwnicą połóżmy na podłodze dywan – im grubszy tym lepszy.

Wyposaż urządzania grzewcze w zewnętrzną automatykę pogodową

Zainstalowana na zewnątrz domu automatyka pogodowa zapewnia ekonomiczniejsze ogrzewania i zmniejsza koszt ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne z zastosowaniem piecy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem jest znacznie bezpieczniejsze, ekonomiczniejsze i komfortowe

Zmień taryfę energii elektrycznej z jednotaryfowej na dwutaryfową gdy korzystasz z ogrzewania akumulacyjnego

Jeżeli korzystasz z ogrzewania akumulacyjnego zmień taryfę na dwustrefową, co przyczyni się do niższych wydatków za prąd.

zobacz więcej szczegółowych informacji:
Taryfy energii elektrycznej – zasady korzystania z tańszej taryfy dwustrefowej

Zasady energooszczędnego korzystania z systemów grzewczych

Dostosuj temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń

W pomieszczeniach np. gospodarczych ustaw temperaturę 160 °C, a w magazynach 10-12 °C.

Nie przegrzewaj nadmiernie pomieszczeń w których przebywasz

Optymalna temperatura dla człowieka to 19-21 °C. Zwiększenie temperatury w pomieszczeniach o 1 °C podnosi koszty ogrzewania od 6-10%.

Warunkiem naszego komfortu i dobrego samopoczucia jest również utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie 40 – 50% , co zapewni sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna lub rekuperacja.

Podczas godzin nocnych obniż temperaturę w pomieszczeniach

Zdrowy, przynoszący odprężenie sen, to sen w temperaturze 18 °C.

Gdy nie ma cię w domu obniżaj temperaturę do 18 °C

Podczas kilkudniowej nieobecności w domu zmniejsz temperaturę do 15 °C

Utrzymanie jeszcze niższej temperatury nie jest zalecane ze względu na konieczność dostarczania później dużej ilości energii do ponownego nagrzania pomieszczeń (ścian, podłóg, stropów, mebli i wyposażenia).

Wietrz mieszkanie krótko ale intensywnie

Otwórz szeroko okna na 5-10 minut, ale co ważne, przed rozpoczęciem wietrzenia zakręć kaloryfery, jeżeli są wyposażone w głowice termostatyczne, lub wyłącz automatykę pieca. Jeżeli tego nie zrobisz, grzejniki będą działały intensywnie w trakcie wietrzenia, reagując na obniżenie temperatury i marnotrawiąc cenne ciepło. Dopiero po zamknięciu okien uruchom piec lub odkręć kaloryfery. Temperatura w pomieszczeniach szybko wróci do poprzedniej wartości dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianach, podłodze, stropie. Lepiej jest wietrzyć częściej przez krótki czas niż raz, ale długo, bo wyziębią się meble i ściany, a ich ponowne ogrzanie pochłonie dużo energii.

Używaj konwektorów elektrycznych (nagrzewnic elektrycznych) tylko wtedy kiedy jest to koniczne

Konwektory służą do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych (wiosna, jesień) a nie do ogrzewania pomieszczeń całodobowo.

Uszczelnij okna lub wymień je na nowe

Ogranicz straty ciepła przez okna.

Odsłoń okna w słoneczny dzień

W piękne słoneczne dni odsłoń okna, żeby wpadały przez nie promienie które ogrzeją wnętrze pomieszczenia.

Zasłoń okna w nocy i pochmurne dni

Nocą i w pochmurne dni okna robią się zimne. Zasłoń je korzystając z żaluzji. Pamiętaj, że jeżeli masz żaluzje zewnętrzne, ich funkcja nie ogranicza się tylko do zabezpieczenia antywłamaniowego, ale mogą się one również przyczynić do ograniczenia strat ciepła przez okna.

Dbaj o odpowiednią drożność i prawidłowe funkcjonowanie wentylacji

Wentylacja jest konieczna do usuwania wilgoci, dlatego należy dbać o jej drożność i prawidłowe funkcjonowanie, żeby nie dopuścić do rozwoju zagrzybień na ścianach.

 • zamontuj nad płytą grzewczą okap kuchenny, podłącz go do odpowiedniego kanału wentylacyjnego i używaj podczas gotowania
 • gdy nie masz możliwości zamontowania okapu w systemie otwartym, należy usuwać zawilgocone powietrze z kuchni poprzez otwieranie okien na 5 – 10 minut
 • taka sama zasada dotyczy łazienek, pralni
 • podczas gotowania należy używać pokrywek – zmniejsza się dzięki temu zapotrzebowanie na energię, skraca czas przygotowania potraw i jednocześnie chroni przed zwiększeniem wilgotności powietrza w domu

Zamontuj nawiewniki powietrza

Uwaga! Należy pamiętać, że w Polsce budynki często były projektowane z uwzględnieniem wentylacji poprzez nieszczelności w stolarce okiennej, wiec w momencie wymiany na nowe, szczelne okna musimy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową wentylację.

Celem stosowania nawiewników jest umożliwienie dopływu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, oraz regulacja strumienia doprowadzanego powietrza w zależności od potrzeb. Dodatkowym efektem ich stosowania jest także poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach oraz ograniczeni zawilgocenia pomieszczeń.

Zasady obsługi wentylacji i ogrzewania w tych samych pomieszczeniach

W pomieszczeniach posiadających instalacje grzewczą i klimatyzacyjna należy bezwzględnie unikać pracy obu urządzeń.

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

 • czasowe wyłączniki ogrzewania i wentylacji powinny być zaprogramowane stosownie do harmonogramu dnia i pracy
 • termostaty i czujniki temperatury powinny być rozmieszczone w odpowiednich miejscach
 • należy pamiętać o regularnym czyszczeniu powierzchni grzewczych i filtrów
 • należy regularnie monitorować pracę sterowników, zaworów, przepustnic urządzeń grzewczych i wentylacyjnych
Przewiń do góry
X