Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki
Pixabay / @ Mareefe / CC0

Brak parabenów, silikonów, detergentów, surowców z roślin genetycznie modyfikowanych i sztucznych barwników sprawia, że ekokosmetyki zyskują coraz większe uznanie konsumentów. Kosmetyki naturalne stanowią kilka procent rynku kosmetycznego w Polsce, jednak ze względu na silny trend slow life ich sprzedaż stale rośnie.

Produkty naturalne oznaczone przedrostkami „eko”, „bio” czy zwane organicznymi stały się ostatnio wyjątkowo modne. Producenci dobrze o tym wiedzą i w celu zwiększenia sprzedaży publikują na opakowaniach sformułowania które z ekokosmetykami nie mają nic wspólnego. Również certyfikaty nie dają gwarancji – w najlepszym wypadku kosmetyk zawiera 95% składników oryginalnych, a 5% to konserwanty, syntetyczne barwniki itp.

Kosmetyki używane w codziennej pielęgnacji zawierają często sztuczne, chemiczne substancje, które zamiast pomóc, szkodzą naszej skórze. Warto zatem wiedzieć z czego dany produkt jest wykonany i postawić na produkty naturalne.

Kosmetyki naturalne czyli ekokosmetyki

Według wymogów Unii Europejskiej skład każdego z kosmetyków musi być zadeklarowany w nazewnictwie INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Deklaracja ta musi znajdować się na opakowaniu lub na ulotce kosmetyku. Używa się w niej łacińskich oraz angielskich nazw.

„Jest to obecnie jedyny sposób, żeby świadomie odróżniać kosmetyki naturalne od konwencjonalnych”.

Dobre marki naturalnych kosmetyków nie certyfikują efektu finalnego, ponieważ jest on wykonany z już certyfikowanych składników.

Kosmetyka naturalna opiera się na takich składnikach jak:

  • olejki eteryczne lub naturalne wyciągi z roślin i owoców – stosowanych jako substancje zapachowe
  • oleje tłoczone na zimno
  • kit pszczeli
  • algi
  • glinki
  • czysta woda źródlana.

Dzięki temu te wartościowe i nieprzetworzone substancje są niezwykle skuteczne i jednocześnie wolne od pozostałości nawozów sztucznych i pestycydów.

Dla trwałości i bezpieczeństwa kosmetyki muszą zostać poddane konserwacji. W przeciwnym wypadku mogłyby się w nim rozwinąć niebezpieczne dla skóry i zdrowia kultury bakterii lub grzybów.

Kosmetyki naturalne zawierają tylko bezpieczne, łagodne konserwanty, które zostały pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące (np. Cosmos czy Ecocert). Wzrost trwałości osiągany jest również poprzez właściwe pH produktu.

Kosmetyki konwencjonalne na bazie syntetycznych składników

Kosmetyki konwencjonalne wykonane są prawie wyłącznie na bazie tanich i łatwo dostępnych olejów syntetycznych, które są pochodnymi przemysłu petrochemicznego.

Tworzą one na skórze cienki, nieprzepuszczalny film, zaburzając zarówno jej oddychanie, jak i prawidłowy metabolizm, co często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Takie syntetyczne substancje blokują prawidłowe wnikanie w skórę składników aktywnych zawartych w kremie, czyniąc je w dużej mierze bezużytecznymi. Olejki syntetyczne mogą gromadzić się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych.

W konwencjonalnych produktach stosuje się zapachy syntetyczne, składające się nawet z 200 różnych substancji chemicznych i mogące odpowiadać za większość reakcji alergicznych wywoływanych przez kosmetyki konwencjonalne.

W przypadku kosmetyków konwencjonalnych do konserwacji używane są substancje syntetyczne, kiedyś uznawane za całkowicie bezpieczne, ostatnio jednak budzą coraz większe zaniepokojenie. Mogą one wywoływać alergiczne stany zapalne skóry, a nawet negatywnie oddziaływać na system hormonalny człowieka. Obecnie prowadzone są badania nad ich ewentualnym związkiem z niektórymi chorobami nowotworowymi.

Dodaj komentarz