fbpx

Piekarnik elektryczny

Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych

Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych

Od 1 stycznia 2015 pojawiła się nowa etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych. Stanowi ona składową rozporządzenia w sprawie znakowania urządzeń kuchennych. Wzór i zasady etykietowania dla piekarników elektrycznych określa unijna dyrektywa 65/2014. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy/obrazy oznaczają cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów.

Etykieta energetyczna powinna być dostępna dla każdej pojemności piekarnika, oraz dotyczy piekarników, także tych wbudowanych w kuchenkach. Obejmuje maksymalnie 7 klas energetycznych od A+++ do D.

  1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
  2. Identyfikator modelu piekarnika elektrycznego
  3. Piktogram obrazujący cechy oraz wydajność dla wybranych parametrów w tym przypadku oznacza rodzaj energii zużywanej przez urządzenie czyli prąd elektryczny
  4. Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
  5. Klasa efektywności energetycznej
  6. Pojemność użytkowa piekarnika w litrach
  7. Zużycie energii na jeden cykl upieczenia w trybie tradycyjnym, oraz z użyciem wentylatora (jeżeli jest dostępny). Obliczone na podstawie obowiązujących norm technicznych. Wyrażone w megajulach/cykl (MJ / cykl).

Aby wybrać najlepsze urządzenie, warto zwrócić uwagę na zużycie energii na cykl. Im mniej energii jest wykorzystywane, tym lepiej dla Twojego rachunku za energię.

W przypadku piekarników elektrycznych, wartość ta jest podana w kWh/cykl i odnosi się ona do normalnej pracy grzałek piekarnika (grzałka górna i dolna) oraz do termoobiegu. W przypadku piekarników gazowych zużycie jest dodatkowo wyrażone w MJ / cykl dla obu trybów pracy.

Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest porównanie zużycia energii w różnych piekarnikach, czyli możemy ze sobą porównać piekarnik gazowy i elektryczny, gdyż jednostka zużycia energii jest taka sama (kWh / cykl).


Jak kupić energooszczędny piekarnik


Przewiń do góry
X