Etykieta energetyczna dla zmywarek

Etykieta energetyczna dla zmywarek

Wzór i zasady etykietowania zmywarek określa unijne rozporządzenie delegowane 1061/2010. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na wysoko energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny. Piktogramy wyróżniają wybrane parametry wydajności.

Roczne zużycie energii obliczane jest przy uwzględnieniu: rocznego zużycia energii w standardowym cyklu zmywania z załadunkiem równym deklarowanej przez producenta ilości kompletów do naczyń. W karcie produktu producent zmywarki powinien wskazać program standardowy, czyli taki który jest najbardziej efektywny pod względem łącznego zużycia energii i wody.

Etykieta energetyczna dla zmywarek

 1. Nazwa dostawcy lub znak towarowy
 2. Identyfikator modelu zmywarki
 3. Skala klas efektywności energetycznej od A+++ do D
 4. Klasa efektywności energetycznej
 5. Roczne zużycie energii w kilowatogodzinach kWH/annum (rok) na podstawie 280 standardowych cykli zmywania. Roczne zużycie energii obliczane jest przy uwzględnieniu:
  * rocznego zużycia energii w standardowym cyklu zmywania z załadunkiem równym deklarowanej przez producenta ilości kompletów do naczyń
  * parametrów trybu czuwania i trybu wyłączonego
 6. Roczne zużycie wody w litrach L/ annum (rok) – na podstawie 280 standardowych cykli zmywania
 7. Klasa efektywności suszenia
 8. Pojemność znamionowa – wyrażona standardową liczbą kompletów naczyń – dla standardowego cyklu zmywania
 9. Poziom emitowanego hałasu wyrażony w dB

Uwaga! Etykieta dla zmywarek nie zawiera klasy efektywności zmywania, ponieważ wydajność zmywania w klasie A jest obecnie unijnym wymogiem obowiązkowym dla wszystkich zmywarek.

Jedną z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zmywarki, jest pojemność znamionowa. Wyraża się ona maksymalną liczbą standardowych kompletów naczyń, którą pomieści dany model zmywarki.

Uwaga! Standardowy komplet naczyń obejmuje zestaw naczyń stołowych, naczyń szklanych oraz sztućców dla jednej osoby.

Klasy efektywności energetycznej dla zmywarek

Najbardziej oszczędne są urządzenia w klasie A+++, najmniej oszczędne takie, które są oznaczone literą G. Niższa klasa efektywności energetycznej oznacza wyższe rachunki za prąd i wodę.

A+++A++A+ABCD
<50<56<63<71<80<90>90

Klasy efektywności suszenia dla zmywarek

Klasa efektywności suszenia dotyczy oszczędności w zużyciu energii elektrycznej niezbędnej do dosuszenia już umytych naczyń. Klasa A to najwyższa jakość, a klasa G najniższa.

ABCDEFG
>1.08>0.86>0.69>0.55>0.44>0.33<0,33

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Scroll to Top