Tryb czuwania Stand-by urządzeń RTV i sprzętu komputerowego

Tryb czuwania Stand-by urządzeń RTV i sprzętu komputerowego

W ostatnich latach średnie zużycie energii elektrycznej przez urządzenia elektryczne zmalało w znaczący sposób. Pralka, chłodziarka, zamrażarka zużywa o kilkadziesiąt procent mniej energii niż ich poprzedniczki sprzed kilkunastu lat. Współczesnym telewizorom wystarcza zaledwie kilkadziesiąt watów zamiast kilkuset zużywanych przez stare telewizory lampowe. Problemem jest jednak energia pobierana przez urządzenia pozostające w stanie gotowości (stanie czuwania) na tak zwanym trybie stand-by.

Większość urządzeń elektronicznych posiada trzy tryby: włączony, stan czuwania, wyłączony. Stan czuwania Stand-by pozwala to na szybkie włączenie danego urządzenia. Tryb czuwania jest sygnalizowany przez czerwona lub niebieską diodę. Niektóre sprzęty elektryczne wyświetlają dodatkowo aktualny czas.

Zdradliwe czuwanie w trybie Stand-by

Przycisk Stand-by jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Czerwona dioda przycisku sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w stanie czuwania pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, jak wiele jest ich w naszych domach w całym kraju, ta część energii to kilkanaście procent tego, co sprzęt zużywa podczas pracy.

Zazwyczaj w naszych domach i mieszkaniach występuje po kilka urządzeń posiadających funkcję Stand-by. Moc takich urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach 0,5W do 35W.

Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok 20W, co prowadzi do zużycia ok. 2mln 300 tys. MWh energii wartej ponad 830 mln zł, czyli tyle ile wytwarza średniej wielkości elektrownia.

Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona z sieci, a nie pozostawiona w stanie czuwania, w skali kraju można by zaoszczędzić ok 300 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.

Producenci ciągle starają się zmniejszyć ilość energii pobieranej przez urządzenia w stanie czuwania. Ponieważ liczba takich urządzeń w naszych domach stale wzrasta, ważne jest żebyśmy wybierali takie urządzenia, które w stanie czuwania zużywają niewiele energii. Czasem taką informacje można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Modele urządzeń elektronicznych o niskim zużyciu energii w stanie czuwania można rozpoznać dzięki odpowiedniemu znakowi ekologicznemu Energy Star.

Uwaga! Fakt zakupu urządzenia zgodnego z Energy Star nie przyniesie korzyści związanych z oszczędzaniem energii jeśli nie będzie się stosowało poniższych zasad korzystania z funkcji czuwania Stand-by.

Stale włączony zasilacz to podobna sytuacja. Dziś wiele urządzeń wyposażonych jest w zasilacze stale włożone do gniazdka. Gdy nie jesteśmy pewni, czy urządzenie zużywa energię, dotknijmy je ręką. Ciepłe na pewno zużywa.

Zasady energooszczędnego korzystania z funkcji czuwania stand-by

  • wyłączaj urządzenia posiadające funkcje czuwania na noc, lub gdy wyjeżdżasz z domu na weekend, czy urlop
  • większość urządzeń z funkcją czuwania ma główny wyłącznik, który gasi wszystkie diody – gdy takiego wyłącznika nie ma, trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka. Dotyczy to szczególnie zasilaczy.
  • kup odpowiedni przedłużacz – listwę przepięciową. Dzięki temu wyłączysz wiele urządzeń na raz za pomocą jednego przycisku.
  • staraj się wyłączać następujące urządzenia: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe, komputer, modem, router, głośniki komputerowe, drukarkę, ładowarki do telefonu, tabletu, ekspres do kawy.
  • pozostaw włączone: faks, automatyczną sekretarkę, alarm, czujniki ruchu, transformator dzwonka lub oświetlenia halogenowego
  • nie wyłączaj funkcji oszczędzania energii w komputerze. Komputer pracujący w normalny trybie zużywa 20-50% więcej energii niż komputer w stanie wstrzymania. Naciśnięcie przycisku klawiatury obudzi komputer w parę sekund.
  • nie włączaj wygaszacza ekranu – używanie wygaszacza ekranu nie powoduje oszczędności zużycia energii. W trybie pracy wygaszacza ekranu monitor jest w pełni aktywny.
  • jeżeli charakter pracy na to pozwala skróć czas, po jakim komputer przechodzi w tryb oszczędzania energii
Przewiń do góry
X