Oprawa oświetleniowa

Etykieta energetyczna dla opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży - wlaczoszczedzanie.pl

Wzór i zasady etykietowania energetycznego opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży określa unijne rozporządzenie delegowane nr 874/2012 z dn. 12 lipca 2012 r.

Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Etykieta efektywności energetycznej dla oprawy oświetleniowej nie dotyczy efektywności samej oprawy, lecz charakterystyki źródła światła i/lub modułu LED, z którym oprawa jest kompatybilna.

Etykieta energetyczna dla opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży

1. nazwa dostawcy lub znak towarowy
2. identyfikator modelu oprawy oświetleniowej wystawianej w punkcie sprzedaży
3. piktogram przedstawiający wizerunek oprawy lampy oświetleniowej
4. skala klas efektywności energetycznej wraz z określoną klasą efektywności energetycznej dla danej lampy

Skala w połączeniu, w razie potrzeby, z następującymi elementami:

  • piktogram przedstawiający „żarówkę” oznaczający klasy lamp, które może wymieniać użytkownik, do których przystosowana jest dana oprawa oświetleniowa zgodnie z najnowszymi wymogami w zakresie zgodności
  • przekreślenie na krzyż klas lamp, do których nie jest przystosowana dana oprawa oświetleniowa zgodnie z najnowszymi wymogami w zakresie zgodności
  • litery LED ustawione pionowo wzdłuż klas A do A++, jeśli w skład oprawy oświetleniowej wchodzą moduły LED nieprzeznaczone do wymiany przez użytkownika. Jeżeli taka oprawa nie zawiera gniazda na lampy, które może wymieniać użytkownik, klasy od B do E są przekreślone na krzyż.

5. Dodatkowa informacja dla opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży zawierająca jeden z poniższych wariantów

Image
jeśli oprawa oświetleniowa jest przystosowana do lamp, które może wymieniać użytkownik, a takie lampy zostały umieszczone w opakowaniu oprawy oświetleniowej
Image
Oprawa oświetleniowa, w której skład wchodzą zarówno niepodlegające wymianie moduły LED, jak i gniazda do lamp wymienianych przez użytkownika, zaopatrzona w lampy
Image
Oprawa oświetleniowa, w której skład wchodzą tylko niepodlegające wymianie moduły LED
Oprawa oświetleniowa, w której skład wchodzą zarówno niepodlegające wymianie moduły LED, jak i gniazda do lamp wymienianych przez użytkownika, niezaopatrzona w lampy

Etykietę energetyczna dla opraw oświetleniowych może również występować w układzie poziomym

Image
Image
Image

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X