Lampy

Etykieta energetyczna dla lamp elektrycznych oraz opraw oświetleniowych eksponowanych w punkcie sprzedaży

Żeby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat każdej z etykiet dostępnych dla danego rodzaju oprawy wybierz odpowiednią etykietę:

Etykieta energetyczna dla lamp elektrycznych eksponowanych w punkcie sprzedaży - wlaczoszczedzanie.pl
lampa elektryczna eksponowana w punkcie sprzedaży
Etykieta energetyczna dla opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży - wlaczoszczedzanie.pl

oprawa oświetleniowa eksponowana w punkcie sprzedaży

Wzór i zasady etykietowania energetycznego lamp elektrycznych i opraw oświetleniowych określa unijne rozporządzenie delegowane nr 874/2012 z dn. 12 lipca 2012 r. Jednolity wzór etykiety obowiązuje we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Etykieta efektywności energetycznej dla oprawy oświetleniowej nie dotyczy efektywności samej oprawy, lecz charakterystyki źródła światła i/lub modułu LED, z którym oprawa jest kompatybilna.

Efektywność energetyczna oświetlenia sztucznego uzależniona jest od wielu czynników określających charakterystykę użytego sprzętu oświetleniowego oraz cechy oświetlanych obiektów.

 W przypadku oświetlania wnętrz jest to

 • stopień wykorzystania naturalnego światła dziennego
 • układ wnętrz
 • kolorystyka i faktura ścian, sufitów i wyposażenia
 • stan czystości pomieszczeń
 • układy zasilania i systemy optyczne zastosowane w oprawach oświetleniowych

Produkty objęte rozporządzeniem, tak kierunkowe jak i bezkierunkowe obejmują

 • lampy żarowe
 • lampy fluorescencyjne
 • lampy wyładowcze dużej intensywności (HID)
 • lampy i moduły LED
 • powiązane oprawy, sprzedawane użytkownikom

Z rozporządzenia wyłączone są

 • lampy i moduły LED o strumieniu świetlnym poniżej 30 lumenów
 • lampy i moduły LED sprzedawane do pracy bateryjnej
 • lampy i moduły LED sprzedawane dla zastosowań, w których ich głównym przeznaczeniem nie jest oświetlenie, takich jak:
  • emisja światła jako czynnika w procesach chemicznych lub biologicznych (takich jak polimeryzacja, terapia fotodynamiczna, ogrodnictwo, opieka nad zwierzętami, zastosowania owadobójcze)
  • zapisywanie obrazów i ich wyświetlanie (takie jak lampy błyskowe, fotokopiarki i projektory wideo)
  • ogrzewanie (takie jak lampy podczerwone)
  • sygnalizacja (takie jak oświetlenie lotniskowe)

Lampy i moduły LED nie są wyłączone z zakresu rozporządzenia, gdy sprzedawane są jako oświetleniowe

 • lampy i moduły LED sprzedawane jako część oprawy oświetleniowej, niepodlegające wymianie przez użytkownika, za wyjątkiem oferowania ich do sprzedaży, wynajmu lub sprzedaży ratalnej, lub przedstawiane indywidualnie użytkownikowi, np. jako części zamienne.
 • lampy i moduły LED sprzedawane jako część produktu, którego głównym przeznaczeniem nie jest oświetlenie. Jednakże, jeżeli są one oferowane do sprzedaży, wynajmu lub sprzedaży ratalnej lub prezentowane są indywidualnie, np. jako części zamienne, powinny być włączone w zakres niniejszego rozporządzenia.
 • lampy i moduły LED, które nie są zgodne z wymaganiami wchodzącymi w życie w 2013 r. i 2014 r. zgodnie z rozporządzeniami wprowadzającymi dyrektywę 2009/125/WE4.
 • oprawy, które zaprojektowane są do wyłącznej pracy z lampami i modułami LED wymienionymi w punktach od (a) do (c).

Dla przykładu źródła światła przyporządkowywane są najczęściej do klas

 • źródła światła LED – klasa A
 • świetlówki kompaktowe i liniowe – klasa A i B
 • żarówki halogenowe – na ogół klasa C i D
 • żarówki tradycyjne – na ogół klasa E i F

Klasy efektywności energetycznej dla lamp i modułów LED ustanowione są w taki sposób, by te same rozwiązania techniczne znajdowały się w tej samej klasie efektywności, niezależnie od tego, czy jest to lampa kierunkowa czy bezkierunkowa.

Typowe przykłady klas efektywności energetycznej lamp i modułów LED

KlasaLampy bezkierunkoweLampy kierunkowe
A++  Klasa obecnie pusta, pomijając niektóre niskociśnieniowe lampy sodowe używane w oświetleniu ulicznym. Wkrótce obejmie najlepsze LEDy (w tym moduły LED).Klasa obecnie pusta, zawierać ma najlepsze LEDy (w tym moduły LED).
A+Najlepsze lampy i moduły LED, najlepsze liniowe fluorescencyjne, · kompaktowe świetlówki i lampy wyładowcze (HID).Najlepsze lampy i moduły LED.
AŚrednie LEDy i moduły LED, średnie kompaktowe świetlówki i mniej efektywne lampy liniowe fluorescencyjne oraz mniej efektywne HIDy.Średnie LEDy i moduły LED, średnie do dobrych świetlówki kompaktowe i HIDy.
BMniej efektywne świetlówki kompaktowe i LEDy, najlepsze lampy halogenowe (kapsuły najniższego napięcia).Mniej efektywne świetlówki kompaktowe i LEDy, najlepsze lampy halogenowe (kapsuły najniższego napięcia).
CMniej efektywne konwencjonalne lampy halogenowe najniższego napięcia.Mniej efektywne konwencjonalne lampy halogenowe najniższego napięcia.
DNajlepsze (ksenonowe) lampy halogenowe najniższego napięcia.Konwencjonalne lampy halogenowe i najlepsze żarowe.Najlepsze (ksenonowe) lampy halogenowe zasilane z sieci.Konwencjonalne lampy halogenowe i najlepsze żarowe.
ETypowe lampy żarowe.Lampy żarowe i mniej wydajne lampy halogenowe zasilane z sieci.
Typowe przykłady klas efektywności energetycznej lamp i modułów LED

Dom ekologiczny – wybór przyszłości

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny
Dom ekologiczny to dom przyszłości, wybudowany z myślą o poszanowaniu energii. Dom energooszczędny to jeden ze sposobów na niższe rachunki za jego użytkowanie. Równie ważne są też odpowiednie codzienne nawyki, które pomogą zadbać o kondycję naszej kieszeni i przyczynią się do ochrony środowiska.

Energooszczędne urządzenia

Energooszczędne urządzenia
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne oświetlenie
Coraz chętniej stosujemy nowoczesne oświetlenie. Dzięki temu nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a dodatkowo cieszymy się dobrą jakością światła. Niestety wielu z nas nadal nie wie, co oznaczają informacje znajdujące się na opakowaniach i jak świadomie dobierać oświetlenie do swoich potrzeb.

Energooszczędne ogrzewanie

Energooszczędne ogrzewanie
Na ogrzewanie domów wydajemy majątek. Termomodernizacja budynku, modernizacja instalacji grzewczej, wybór odpowiedniego systemu grzewczego i wentylacyjnego dla domu to jedne z ważniejszych kwestii dla każdego inwestora. Liczy się również prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczych.

Energooszczędna wentylacja

Energooszczędna wentylacja
Na podgrzanie powietrza wentylacyjnego trzeba zużyć dużo energii. Nowoczesne systemy wentylacyjne mimo że wymagają energii do ich właściwego funkcjonowania, przyczyniają się do poprawy komfortu bytowania w pomieszczeniach i wyposażone są w systemy służące oszczędzaniu energii.

Oszczędzanie prądu czyli oszczędzanie energii elektrycznej

Oszczędzanie energii
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar ekonomiczny jak i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska ocieplenia i zmian klimatu.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody
Koszty zużycia wody wynikają zarówno z jej podgrzewania, co pochłania dużo energii, jak również z konieczności jej dostarczenia i odprowadzenia ścieków. Wskazane jest zatem oszczędzanie ciepłej, oraz zimnej wody i racjonalne nią gospodarowanie.

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu
Czy wiesz że na wysokość twojego rachunku za gaz składają się ceny i opłaty dotyczące sprzedaży paliwa gazowego wynikające z taryfy Twojego sprzedawcy gazu, oraz opłaty dystrybucyjne wynikające z taryfy operatora systemu dystrybucji.

Etykiety produktów

Etykiety produktów
Etykiety pomagają podjąć decyzje o zakupie odpowiedniego produktu, stanowią środek komunikacji pomiędzy wytwórcą, sprzedającym i kupującym. Informacje na etykiecie pomagają kupującemu wybrać najbardziej odpowiadający mu artykuł, muszą zatem dokładnie opisywać z czego produkt został wyprodukowany.

Gospodarowanie odpadami

Gospodarowanie odpadami
Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat. W efekcie góry śmieci rosną. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Przewiń do góry
X