Konwencja Waszyngtońska (CITES)

Konwencja Waszyngtońska (CITES)

Czas czytania: 5 minut

Ostatnia aktualizacja:

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), skrótowo Konwencja Waszyngtońska to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.

Konwencja Waszyngtońska

Celem konwencji CITIES jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt.

Konwencja Waszyngtońska została podpisana 3 marca 1973 roku, a w życie weszła 1 lipca 1975. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji 12 grudnia 1989 roku. Weszła w życie w Polsce 12 marca 1990 roku. W maju 2014 roku sto osiemdziesiątą stroną konwencji stał się Irak. Obecnie lista stron wynosi 183 państwa.

Językami autentycznymi są angielski, francuski, chiński, hiszpański i rosyjski (art. XXV). Depozytariuszem jest rząd Szwajcarii (art. XX). Spory za zgodą stron rozstrzyga Stały Trybunał Arbitrażowy (art. XVIII).

Za sprawą Konwencji Waszyngtońskiej znacząco ograniczono handel rogami nosorożców oraz ciosami słoni. Konwencja ta reguluje przemieszczenie przez granice państwowe ponad 34 tysięcy gatunków, z czego ponad 5100 to zwierzęta, zaś reszta to rośliny. Są one wymienione w trzech załącznikach do umowy, różniących się rygorami ochronnymi. Zdecydowana większość gatunków (ponad 33 tysiące) ujęta jest w załączniku II, natomiast najmniej (około 170 taksonów) w załączniku III.

W Unii Europejskiej przepisy CITES są implementowane przez rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz przez kilka powiązanych z nim rozporządzeń wykonawczych Komisji (WE).

W Polsce organem rządowym w zajmującym się konwencją jest Minister Środowiska, a obsługującym ją organem naukowym Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

Państwa będące stronami konwencji
Państwa będące stronami konwencji / Wikipedia / @ Public domain

Nielegalne pamiątki z wakacji

Zakaz związany z Konwencją Waszyngtońską dotyczy nielegalnego, często nieświadomego (związanego z brakiem odpowiedniej wiedzy) przemytu żywych stworzeń, skór, a także przewozu przedmiotów które zostały wykonane z zagrożonych gatunków czyli toreb, butów, pasków i innych wyrobów skórzanych, rzeźb, naczyń, instrumentów muzycznych wykonanych z chronionych gatunków drewna, biżuterii z kości, nasion i koralowca, preparowanych głów krokodyli i wielu innych przedmiotów.

zobacz: Uważajmy na pamiątki z wakacji, by nie wspierać handlu częściami ciał zwierząt zagrożonych wyginięciem

Można je przewozić tylko ze specjalnym pozwoleniem!

Przydatne dokumenty:
Wnioski o wydanie zezwoleń i świadectw CITES
Informacja dotycząca zmian w przepisach CITES wynikających z ustaleń XVIII Konferencji Stron CITES

W Polsce od 2004 roku złamanie przepisów związanych z Konwencją Wiedeńską uważane jest za przestępstwo, za ktorę grozi konfiskata przewożonych przedmiotów, oraz od 3 miesięcy do 5 lat więzienia:

Konwencja Wiedeńska zabrania przewożenia następujących rzeczy:

Ameryka Północna – wyroby z krokodyla, piór, dzikich ptaków o przedmioty nimi zdobione, wyroby ze skór, kości, kłów morsów i waleni, muszle przydaczni, wyroby ze skór i kości niedźwiedzi.

Ameryka Południowa i Środkowa – żywe papugi, pióra dzikich ptaków i przedmioty nimi zdobione, wyroby z kajmana, skorupy żółwia morskiego, pająki ptaszniki, storczyki, kaktusy, muszle przydaczni i ślimak (skrzydelnik olbrzymi), biżuteria i inne wyroby z koralowców, rzeźby z niektórych chronionych gatunków drewna, drewna i ubrania z wikunii bez odpowiedniego certyfikatu umieszczonego na metce.

Azja – wyroby z kości słoniowej, skorup żółwi morskich, węży (dotyczy to także węży zatopionych w butelkach z alkoholem) i jaszczurek, rajskich ptaków, koralowców, motyli, muszle przydaczni i innych ślimaków, żywe i spreparowane ptaki, storczyki, produkty tradycyjnej medycyny chińskiej (większość z nich zawiera składniki z tygrysów, nosorożców, niedźwiedzi i piżmowców), kości hipopotamów, wyroby z wełny antylopy tybetańskiej Cziru, futra z dzikich kotów, produkty zawierające piżmo, wyroby z chronionych gatunków drzew.

Australia – muszle przydaczni i ślimaków, żywe zwierzęta, koralowce i wyroby z ich elementami.

Afryka – wyroby z kości słoniowej, krokodyli i węży dusicieli, zębów hipopotamów, rogów nosorożców oraz skorup żółwi morskich, sukulenty (kaktusy, agawy, aloesy), koralowce, muszle przydaczni, żywe gady i ptaki, skóry zebr, dzikich kotów i antylop, żywe gady (np. kameleony, jaszczurki), igły jeżozwierza.

Rosja – żywe zwierzęta (także egzotyczne żółwi, węże, jaszczurki, gekony, papugi), skóry niektórych dzikich zwierząt, kawior w ilości większej niż 250 gramów na osobę.

Morze Śródziemne – futra z kota rudego, wyroby ze skorup żółwi, kość słoniowa, koniki morskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego.

Wyszukiwarka gatunków CITES – SpeciesPlus
Wyszukiwarka gatunków CITES na Stronie Sekretariatu CITES

zobacz:
Biuro ds. Granic (Główny Inspektorat Weterynarii)
Czerwona księga gatunków zagrożonych
Program „Ginące gatunki” – strona Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”
Przed wakacjami – to warto wiedzieć
Służba Celna
Strona Komisji Europejskiej poświęcona konwencji waszyngtońskiej

źródło:
materialy prasowe
gov.pl
wikipedia.pl

Turystyka ekologiczna – dodatkowe informacje:
carbon offset, certyfikaty ekoturystyki, ekoturysta i ekotyrystyka, filozofia Leave No Trace, gatunki zagrożone wyginięciem, kodeks czyli dekalog podróżnika, Konwencja Waszyngtońska CITIES, Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, masowa turystyka, Natura 2000 – obszary ptasie, obszary siedliskowe, obszary chronionego krajobrazu, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, przełowienie, przyłów, rezerwat, ślad węglowy (carboon footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad wodny (water footprint), transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, turystyka zrównoważona, użytki ekologiczne, Wildlife Selfie Code, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe,

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top