Międzynarodowy Dzień Ziemi (Earth Day)

Czas czytania: 14 minut

Ostatnia aktualizacja:

Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą Ziemię, która jest naszym wspólnym dobrem. Zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, czy zachwianie różnorodności biologicznej, to tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się nasza planeta. Jednak każdy człowiek codziennie dokonuje wyborów, które mogą pozytywnie wpływać na jej stan. Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by zastanowić się nad własnymi przyzwyczajeniami i poznać proste sposoby na ochronę środowiska naturalnego.

Dzień Ziemi (Earth Day), Światowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Ziemi

to prowadzone 22 kwietnia coroczne akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem błękitnej planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją żeby podjąć każdy temat dotyczący szeroko rozumianej ekologii, ochrony środowiska, nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Podstawowe informacje

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która – według organizatorów Dnia Ziemi – jest naszym wspólnym dobrem.

22 kwietnia to moment równonocy wiosennej na półkuli północnej i równonocy jesiennej na półkuli południowej. w którym dzień na całej planecie trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

W Światowy Dzień Ziemi organizowane są wydarzenia tematyczne mające na celu promowanie przyjaznych postaw ekologicznych i uświadamianie jak wielkie zmiany w ekosystemie planety powoduje działalność człowieka. W Polsce Dzień Ziemi kojarzy się przede wszystkim ze zbieraniem śmieci i sadzeniem drzewek.

Wydarzenie ma uczulić społeczeństwo i polityków na zagrożenia przed którymi staje nasza planeta, ale pojawiają się głosy, że współczesny Dzień Ziemi został strywializowany i zatracił swój pierwotny charakter. Krytycy uważają, że zamiast promować długofalowe działania na rzecz planety stał się on jednodniową ustawką, podczas której zebranie worka śmieci, czy posadzenia drzewa, jest usprawiedliwieniem nieekologicznych działań przez resztę część roku.

Światowy Dzień Ziemi to jednak największe ekologiczne święto obchodzone na całym świecie i dobry moment, aby każdy z nas zrobił rachunek sumienia oraz zastanowił się, co można zrobić, aby nam, naszym przyszłym pokoleniom żyło się lepiej na zdrowej i czystej Błękitnej Planecie.

Kalendarium Dnia Ziemi

Kalendarium Dnia Ziemi

1969 rok – John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego występuje z ideą obchodzenia Dnia Ziemi

Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 roku
Tysiące ludzi na Piątej Alei w Nowym Jorku podczas pierwszych obchodów Dnia Ziemi w 1970 roku / @ earthday.org

1970 rokGaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska, proponuje ustanowienie 22 kwietnia Dniem Ziemi. Ma to miejsce tuż po katastrofie ekologicznej ze stycznia 1969 roku. Z uszkodzonej platformy wiertniczej u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do dewastacji środowiska na wiele lat.

Pierwszy Dzień Ziemi zakończył się olbrzymim sukcesem. Ponad 20 milionów ludzi wzięło udział w szeregu akcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku burmistrz zamknął Piątą Aleję do wykorzystania w Dniu Ziemi i pozwolił świętować ją w Central Parku.

Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny który sprawił, że politycy musieli zająć się tematami czystości wód i powietrza. Tego samego roku została utworzona Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA (Environmental Protection Agency). W następnej dekadzie uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act.

1971 rok – 26 lutego sekretarz Generalny ONZ U Thant podpisuje proklamację, w której wyznacza równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (Peace Bell). Ma to miejsce 20 lub 21 marca.

Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.

powiedział Sekretarz Generalny ONZ w 1971 roku

1972 rok – powstaje oficjalna flaga Dnia Ziemi, na której znajduje się kula ziemska widziana z kosmosu pochodząca ze zdjęcia wykonanego w 1972 przez załogę Apollo 17. Fotografię znaną pod nazwą Blue Marble (Ziemia przypomina na niej szklaną kulkę), uważa się za jedno z najsłynniejszych przedstawień kuli ziemskiej i jeden z najbardziej popularnych obrazów w historii.

Blue Marble, zdjęcie Ziemi z 1972 roku
Blue Marble, zdjęcie Ziemi z 1972 roku / @ NASA
Oficjalna Flaga Światowego Dnia Ziemi
Oficjalna Flaga Światowego Dnia Ziemi / @ NASA
W pierwotnej wersji flagi z 1970 roku na niebieskim tle znajduje się to zdjęcie Ziemi, ale przerobione. Kolory i kształty chmur wyostrzono, a oceany zlano z kontynentami w jednolity błękit
Pierwotna wersja flagi z 1970 roku, gdzie kształty chmur wyostrzono, a oceany zlano z kontynentami w jednolity błękit / Wikipedia / @ John McConnel / Public domain

1990 rok – Dzień Ziemi staje się ruchem o zasięgu globalnym, mobilizując do działania 200 milionów ludzi w 141 państwach. W naszym kraju inicjatorem Dnia Ziemi zostaje Klub Gaja.

1992 rok – z inicjatywy ONZ zorganizowano Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro. Była to II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju. Podczas konferencji uchwalono istotne z punktu widzenia ochrony środowiska międzynarodowe traktaty – Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), która doprowadziła do powstania Protokołu z Kioto, a w 2015 roku do podpisania Porozumienia Paryskiego. Na Szczycie Ziemi przyjęto także Agendę 21 dotyczącą zrównoważonego rozwoju, Konwencję o zachowaniu różnorodności biologicznej, oraz Deklarację dotyczącą środowiska, rozwoju i stanu lasów,

1995 rok – na problem relacji człowieka z naturą od dawna zwracali uwagę naukowcy, działacze, artyści i muzycy. Ponadczasowy utwór i teledysk zadedykowany błękitnej planecie Earth Song (Pieśń Ziemi) stworzył również Michael Jackson, król popu. Materiał koncentruje się na klęskach i katastrofach ekologicznych wywołanych przez człowieka, zniszczeniu i odradzaniu się Ziemi. Utwór został uznany za nieoficjalny hymn Dnia Ziemi.

2000 rok – głównym tematem Dnia Ziemi stają się problemy związane ze zmianami klimatu. Organizatorzy Dnia Ziemi walczą o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania, domagają się ograniczenia emisji dwutlenku węgla i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Ambasadorem akcji zostaje Leonardo DiCaprio.

2001 rok – od tego roku o tym ważnym wydarzeniu przypomina przeglądarka Google która z okazji Dnia Ziemi wita użytkowników alternatywną wersją logo. W ten sposób idea święta rozprzestrzenia się wśród milionów użytkowników wyszukiwarki na całym świecie. Google Doodle to śmieszne, zaskakujące i dość spontaniczne zmiany wprowadzane w logo Google w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Historyczne grafiki z okazji celebracji Dnia Ziemi można zobaczyć na oficjalnej stronie Google Doodle.

2006 rok – tego Dnia Ziemi 250 tysięcy wolontariuszy ustanawia rekord Guinnessa sadząc 850 tysięcy drzew w szczególnie dotkniętym deforestacją i erozją indyjskim stanie Tamil Nadu

2007 rok – w obchodach Dnia Ziemi bierze udział około miliard ludzi na całym świecie

2009 rok – Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłasza 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W 2009 roku z okazji Dnia Ziemi Disney wydaje film dokumentalny zatytułowany Earth (Ziemia), który przedstawia życie czterech rodzin zwierząt i ścieżkę ich migracji.

2010 rok – z okazji Dnia Ziemi reżyser filmu Avatar James Cameron inauguruje globalny program sadzenia miliona drzew. Aktorka Signour Weaver, grająca w filmie dr Grace Agustine, sadzi pierwsze drzewa w brazylijskim Sao Paulo.

2011 rok – podczas obchodów ruch Dnia Ziemi sadzi 28 milionów drzew w Afganistanie. Z kolei w Panamie posadzono 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu.

2012 rokDzień Ziemi odbywa się pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”. W Chinach ponad 100 tys. osób porusza się rowerami, żeby zaoszczędzić paliwo i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

2017 rok – trzy główne tematy jakie poruszają organizatorzy Dnia Ziemi to: ekobudownictwo, energetyka i transport.

  • budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie. Podczas Dnia Ziemi można promować rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji CO2 np. zapewniając lepszą termoizolację budynku, monitorując konsumpcję energii, wyłączając urządzenia pracujące w trybie stand-by, tworząc zielone ogrody na dachach budynków czy wspierając tworzenie budynków pasywnych.
  • Dzień Ziemi jest świetną okazją żeby rozmawiać o polityce energetycznej i demonstrować rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii jak np. elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.
  • przy okazji Dnia Ziemi warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić żeby podróżować ekologicznie. Co mogą zrobić władze miast i państw żeby poprawić swoją politykę transportową.

2018 rok – organizacja Earth Day Network (EDN) ogłasza, że ten rok ma być okazją do walki z plastikowymi odpadami. Zgodnie z hasłem End Plastic Pollution międzynarodowa społeczność powinna zwiększyć wysiłki służące eliminacji jednorazowych produktów z plastiku, oraz doprowadzić do stworzenia regulacji odnośnie utylizacji tworzyw sztucznych.

2019 rok – obchody Dnia Ziemi odbywają się pod hasłem Chrońmy zagrożone gatunki, aby pamiętać o tym, że z powodu działalności człowieka, zmian klimatu, niszczenia lasów, zanieczyszczenia środowiska, dochodzi do szóstego masowego wymierania gatunków.

2020 rok – w tym roku pod hasłem „Działania na rzecz ochrony klimatu” odbywa się 50 rocznica obchodów Dnia Ziemi. Jej celem było zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Wydarzenia ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć dlatego działania zostały przeniesione do internetu.

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok. Mapa pokazuje jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat, jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć. NASA opublikowała materiał filmowy który jest zwieńczeniem akcji prowadzonych w sieci na Światowy Dzień Ziemi.

Z okazji Dnia Ziemi głos zabrał m.in. Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ. Nazwał on trwające zmagania z COVID-19 największym wyzwaniem od czasów drugiej wojny światowej, przestrzegając równocześnie przed zbliżającym się kryzysem klimatycznym i zagrożeniem dla różnorodności biologicznej.

Musimy działać zdecydowanie, aby chronić naszą planetę zarówno przed koronawirusem, jak i przed egzystencjalnym zagrożeniem, jakim są zmiany klimatu.

podkreślił Guterres

2021 rok – motywem przewodnim jest hasło Przywróć naszą Ziemię. Z powodu pandemii, wiele towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

2022 rok – hasło Dnia Ziemi brzmi Zainwestuj w Naszą Planetę i podkreśla, że o zdrowie naszej planety można i warto dbać na co dzień, poprzez szereg z pozoru niewielkich zmian w naszym postępowaniu.

2023 rok – tegoroczny Dzień Ziemi skupia się wokół hasła Ziemia na krawędzi i zwraca szczególną uwagę na klęski i katastrofy ekologiczne występujące na Ziemi, oraz ich wpływ na społeczeństwa i środowisko obszarów przez nie dotkniętych

Dzień Ziemi – działaj i Ty!

Dzień Ziemi – działaj i Ty!

Światowy Dzień Ziemi to okazja do pomyślenia o własnych nawykach. Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, energii czy eliminowanie plastiku powoli stają się codziennością w coraz większej liczbie domów. Warto regularnie zastanawiać się, co jeszcze można zrobić dla planety. Większość działań nic nie kosztuje oraz nie wymaga wiele pracy, a powtarzana przez większą grupę może mieć realny wpływ na stan środowiska.

Zobacz, co Ty możesz zrobić, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia:

  • wspieraj edukację ekologiczną
  • zaplanuj własne wydarzenia proekologiczne
  • przyłącz się do globalnego sprzątania – wybierz się do lasu bądź nad rzekę i pozbieraj śmieci
  • posadź drzewo – możesz to zrobić nawet w swoim ogródku. Szukaj również informacji w lokalnym nadleśnictwie, gdzie wspólnie z lokalną społecznością możesz zasadzić las w ramach akcji „Łączą nas Drzewa”
  • zasiej łąkę kwietną
  • załóż hotel dla owadów
  • zrezygnuj z koszenia trawnika
  • gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu
  • oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło
  • ogranicz zużycie papieru, plastiku
  • segreguj śmieci
  • szukaj wielorazowych zamienników – plastikowe szczoteczki do zębów zamień na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
  • naprawiaj zamiast wyrzucać – staraj się używać to co już masz, zamiast wymieniać je na nowe. Jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
  • promuj wydarzenia z okazji Dnia Ziemi w mediach społecznościowych
  • jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
  • kupuj świadomie
  • nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia – na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.
  • kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo
  • podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach, kupuj do własnego pojemnika – w wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
  • ogranicz spożycie mięsa – według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy
  • korzystaj z drewna i rób to odpowiedzialnie – wykorzystuj surowiec jak najdłużej, koniecznie pozyskiwany w sposób zrównoważony (oznaczony odpowiednimi certyfikatami)
  • zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami czasami wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna
  • pij wodę z kranu, plastikowe butelki zamień na wielorazowe – pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
  • wspieraj zrównoważoną modę – przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.
  • wspieraj zrównoważony rozwój

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

źródło: materiały prasowe
Dzień Ziemi, autorzy, licencja CC BY SA 4.0
Earth Day, earthday.org, oficjalna strona Światowego Dnia Ziemi

Ekologia, przyroda, środowisko – dodatkowe informacje:
agrocenoza, agroleśnictwo, atmosfera, biocenoza, biodegradacja, biofilia, biofobia, biologia, biom, bioróżnorodność, biosfera, biotop, błękitna planeta Ziemia, czwarta przyroda, drzewa, ekologia, ekoaktywizm, ekologizm, ekopolityka, ekosystem, ekozofia, eukarionty, ewolucja, fauna, fitocenoza, flora, gatunek, geosfera, habitat, hydrosfera, kalendarz ekologiczny, kalendarium wydarzeń ekologicznych, klimaks, koszenie trawników, krajobraz, las pierwotny, litosfera, łąka, mała retencja, martwe drewno, miedza, mikroorganizm, mokradło, natura, obszary siedliskowe, ochrona bierna, ochrona czynna, ochrona przyrody, ochrona środowiska, oczyszczanie ścieków, organizm, pastwisko, park ciemnego nieba, pedosfera, populacja, powłoka ziemska, prawa zwierząt, przyroda, reintrodukcja, renaturalizacja, rekultywacja, renaturyzacja, restytucja, retencja, rewilding (zdziczanie, zadziczanie), rewitalizacja, rolnictwo ekologiczne, rolnictwo ekstensywne, rolnictwo regeneratywne, sieć troficzna, siedlisko, sozoligia, stanowisko, starodrzew, struktura ekosystemu, sukcesja, środowisko: przyrodnicze (naturalne), antropogeniczne, sztuczne, zdegradowane, torfowisko, trzeci krajobraz, turystyka ekologiczna, woda, wszechświat, zadrzewienia śródpolne, zasoby naturalne, Ziemia, zoocenoza, życie

formy ochrony przyrody w Polsce:
Obszar Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, ochrona gatunkowa roślin zwierząt i grzybów, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, rezerwat przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe

ekologiczne idee:
filozofia Leave No Trace, kodeks (dekalog) podróżnika, głęboka ekologia, Hipoteza Gai, Wildlife Selfie Code

konwencje, traktaty, konferencje, święta:
Agenda 21
Dyrektywy ws. jakości powietrza (AAQD)
Rozporządzenie UE przeciwko wylesianiu European Union Deforestation Regulation (EUDR)
Konwencją Helsińską HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku)
Konwencja Jamajska (Konwencja Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza)
Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk – Konwencja Berneńska
Konwencja Londyńska (Konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu mórz przez zatapianie odpadów i innych substancji)
Konwencja MARPOL (Międzynarodowa Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza Przez Statki)
Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (United Nations Convention on the Law of the Sea, UNCLOS)
Konwencja o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt – Konwencja Bońska CMS
Konwencja o różnorodności biologicznej CBD
Konwencja Ramsarska
Konferencja i deklaracja Sztokholmska ONZ
Konwencja Waszyngtońska CITIES
Konwencja Wiedeńska w Sprawie Ochrony Warstwy Ozonowej
Konwencja w Sprawie Ochrony i Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN
Nature Restoration Law
Porozumienie o ochronie populacji europejskich nietoperzy EUROBATS
Porozumienie o ochronie małych waleni Bałtyku Północno-Wschodniego Atlantyku Morza Irlandzkiego i Morza Północnego ASCOBANS
Porozumienie Paryskie
Protokół z Kioto
Protokół z Montrealu (Protokół Montrealski)
Ramowa dyrektywa wodna
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu UNFCCC
Strategia Różnorodności Biologicznej w UE do 2030
Szczyt Ziemi 1992 (Earth Summit 1992)
Szczyt Ziemi 2002 (The World Summit on Sustainable Development)
Światowy Dzień Środowiska
Traktat o przestrzeni kosmicznej (Outer Space Treaty)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top