Mikroplastik

Mikroplastik

Mikroplastik używany jest do produkcji niektórych produktów, między innymi brokatu, pasty do zębów, czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek PET.

Mikroplastik

To cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mikrometrów. Pojęcie mikroplastik jest często używane w kontekście zanieczyszczenia środowiska i zagrożeń ekologicznych jakie niesie on dla środowiska naturalnego.

Czas czytania: 3 minuty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022

Podstawowe informacje

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska jest mikroplastik, czyli cząsteczki tworzyw sztucznych niewidoczne gołym okiem, o wielkości od 0,1 do 5 mikrometrów.

Mikroplastik przedostaje się do wód ściekowych z kosmetyków czy produktów czyszczących. Koncerny kosmetyczne wykorzystują mikroplastik do produkcji peelingów do ciała, szamponów oraz mydeł. Jego źródłem jest też pranie syntetycznych ubrań (tkaniny syntetyczne), ścieranie opon samochodowych podczas jazdy, oraz pył miejski.

Mikroplastik wchodzi w skład Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, czyli dryfującego skupiska śmieci i plastikowych odpadów utworzonych przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami. Druga, podobna plama śmieci, znajduje się bardziej na zachód, pomiędzy Hawajami a Japonią. Większość plam śmieci stanowi materiał fotodegradowalny, który nie ulega pełnemu rozkładowi, lecz rozpada się na małe drobinki mikroplastiku tworzącego zawiesinę.

Mikroplastik wtórny, który powstaje z rozpadu większych plastikowych kawałków na mniejsze, stanowi zaś ogromne zagrożenie dla ekosystemów morskich. Wiele stworzeń morskich myląc mikroplastik z planktonem, zjada go i w ten sposób wędruje on w górę łańcucha pokarmowego. Dodatkowo cząstki plastiku powodują u nich mechaniczne uszkodzenia przewodu pokarmowego i fałszywe poczucie wypełnienia żołądka.

Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach, w piasku, w największych głębiach oceanicznych. Naukowcy zaobserwowali mikroplastik w badanym przez nich składzie pokrywy lodowej Arktyki.

Jak wynika z najnowszych badań, cząsteczki mikroplastiku przenoszone mogą być przez owady, co oznacza, że mogą zalegać w organizmach zwierząt żywiących się owadami.

W 2018 roku przeprowadzono badanie na osobach mieszkających Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii. W kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik, co sugeruje, że do ciał przedostał się wraz z pożywieniem. Udowodniono również obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie.

Zobacz również

Zagrożenia ekologiczne – dodatkowe informacje:
antropocen, bielenie raf koralowych, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji (biocapacity), bioróżnorodność, choroby odzwierzęce, czerwona księga gatunków, Dzień Długu Ekologicznego (Ecological Debt Day, Earth Overshoot Day), dziura ozonowa, gatunki inwazyjne, gatunki obce, gatunki zagrożone wyginięciem, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie, granice planetarne, katastrofy i klęski ekologiczne, klęski żywiołowe, katastrofy ekologiczne na świecie, miejskie wyspy ciepła, migracje gatunków, mikroplastik, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), nawałnice, neonikotynoidy, ozon, pestycydy, Plastisfera (Plastisphere), podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, podtopienia, powodzie, pożary, przełownie, przeżyźnienie zbiorników wodnych, przyłów, pustynnienie, rozszerzalność cieplna wody, sinice, składowiska odpadów (wysypiska śmieci), smog, susze, syndrom przesuwającego sią punktu odniesienia, szóste masowe wymieranie, topnienie lodowców i lądolodów górskich, tragedia wspólnego pastwiska, trąby powietrzne, turystyka masowa, tworzywa sztuczne (plastik), Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, wylesianie (deforestacja), utrata bioróżnorodności, zanieczyszczenie gleby, zanieczyszczenie hałasem, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie środowiska, zanieczyszczenie światłem, zanieczyszczenie wody, zagrożenia ekologiczne, zakwaszenie oceanów, zmiany klimatu

zobacz również:
błękitna planeta Ziemia, odnawialne źródła energii (OZE)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne
, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

źródło: materiały prasowe
Mikroplastik, autorzy, licencja CC BY SA 3.0
Tworzywa sztuczne stają się większym problemem dla środowiska niż węgiel

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Exit mobile version
X