Wakacje

Czas czytania: 27 minut

Liczba: 32 ekoporad

Ostatnia aktualizacja:

Jak dbać o środowisko naturalne na wakacjach

Wyjazdy turystyczne są w obecnych czasach łatwo dostępne i powszechne na niespotykaną dotąd skalę. W wielu krajach turystyka stanowi istotne źródło dochodu lokalnej społeczności, a w niektórych jest to wręcz dominująca gałąź gospodarki. Dziś rozmawiając o turystyce, nie sposób pominąć kwestii ochrony środowiska, czy etyki podróżowania.

Co TY zatem możesz zrobić dla ochrony środowiska i przyrody podczas własnych podróży?

W praktyce każdy z nas może zostać ekoturystą. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i zdać sobie sprawę, że jest to rodzaj świadomej konsumpcji oferowanych dóbr i usług.

Kodeks czyli dekalog podróżnika

To 8 przykazań dla ekoturystów, 26 ekoporad dla tych którzy chcą poznawać świat, podróżować ekologicznie i etycznie.

Uwaga! Brak tu jakiejś porady? Uważasz że powinna się znaleźć w poniższym zestawieniu? Pisz na adres wlaczoszczedzanie@gmail.com.

Stosując ekologiczne nawyki związane z funkcją stand-by
↓ ślad węglowy

↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
ilość wydawanych pieniędzy

Spis treści

Ekologiczne nawyki, czyli jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne i co ty możesz zrobić dla naszej Błękitnej Planety!

Nie podróżuj bezmyślnie, przygotuj się do wyjazdu (1)

Dowiedz się jak najwięcej o kraju do którego jedziesz

Zaplanuj wszystko z góry. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas i pieniądze, ale również powodów do zdenerwowania. Nie tylko dostaniesz się w miejsce, na którym najbardziej ci zależy, ale będziesz mógł dokonać zniżkowej rezerwacji.

Poszukaj w przewodnikach, książkach, internecie informacji o panujących w danym miejscu zwyczajach, tradycjach, przekonaniach, stosunku do obcych. Zapoznaj się z kulturą danego miejsca. Poznaj problemy polityczne i społeczne odwiedzanego regionu. Nie omijaj miejsc związanych z ich historią jak muzea i zabytki.

Szanuj lokalną kulturę oraz mieszkańców kraju który odwiedzasz

Ekoturystyka oznacza podróżowanie, którego celem jest nie tylko wspieranie ochrony przyrody, ale również troska o zachowanie kultury danego regionu. Wiele kultur, tak jak wiele gatunków roślin i zwierząt zagrożonych jest wyginięciem.

Znajomość zwyczajów i wierzeń miejscowej ludności pozwala uniknąć trudnych i nieprzyjemnych sytuacji związanych z urażeniem uczuć innych ludzi, a poznanie lokalnej kultury ułatwia nawiązywanie kontaktów i znajomości.

Zastanów się jaki wpływ na życie lokalnej społeczności wywierasz jako turysta. Traktuj ich zasoby z szacunkiem i staraj się minimalizować swój wpływ. Ludzie zamieszkujący dany region mogą mieć inne poczucie czasu i inny sposób myślenia. Nie znaczy to bynajmniej, że są gorsi.

Zwróć uwagę na to jak sam się zachowujesz i poruszasz, szczególnie w sytuacjach kiedy kogoś witasz lub dotykasz. Zwykłe gesty rąk mogą w różnych krajach mieć odmienne znacznie. Nie rób niczego co mogłoby zostać odebrane jako obraźliwe. Wiele rzeczy możesz się nauczyć obserwując język ciała miejscowych ludzi.

Pamiętaj, że należysz do miliona turystów odwiedzających dany kraj, nie oczekuj wiec żadnych specjalnych przywilejów.

Nie składaj obietnic lokalnej ludności, jeżeli nie możesz ich dotrzymać.

Podejmuj świadomie decyzje o odwiedzaniu państw w których łamie się prawa człowieka

Z jednej strony wybierając się na wycieczkę do krajów takich jak np. Birma, Korea Północna, finansujesz reżim. Z drugiej strony, gdy zamieszkasz w rodzinnym hotelu, czy pensjonacie i będziesz spożywać posiłki w lokalnej restauracji, to zrobisz coś dobrego dla społeczności. Największym bowiem problemem takich społeczeństw jest izolacja, brak kontaktu z innymi ludźmi.

Staraj się unikać popularnych, turystycznych miejsc i opcji All inclusive

Staraj się omijać miejsca będące turystycznymi molochami, którym już dziś nadmiar turystów (turystyka masowa) poważnie szkodzi, lub wybieraj je poza sezonem.

W sezonie stawiaj na miejsca mniej znane, dzięki czemu nie przyczynisz się do zadeptywania miejscowej przyrody.

Zostając tylko w hotelu i korzystając z oferowanych przez niego atrakcji niewiele zobaczysz. Wybierając się poza mury hotelu w dużym stopniu wspomagasz małą, lokalną przedsiębiorczość i zwiększasz zatrudnienie wśród mieszkańców odwiedzanego regionu.

Zdecyduj czy chcesz podróżować samodzielnie czy w grupie?

Samodzielne wyprawy pozwalają na swobodę działania według własnych upodobań. Samodzielna podróż może wspomagać ochronę środowiska w takim samym stopniu jak zorganizowana wycieczka, pod warunkiem, że będziesz stosować kodeks ekopodróżnika. Pamiętaj jednak, że czasami jednemu turyście trudno jest uzyskać zniżki jakie dostają duże grupy przy rezerwacji.

Plusem zorganizowanych wycieczek jest ułatwienie dostępu do regionów objętych ochroną. Wiele parków narodowych i rezerwatów, miejsc cennych przyrodniczo i kulturowo ogranicza liczbę turystów, dając pierwszeństwo grupom zorganizowanym. W niektórych rejonach samodzielne podróżowanie jest wręcz zakazane. Zorganizowane wycieczki zapewnią też towarzystwo ludzi którzy myślą tak samo jak ty i z którymi będziesz mógł dzielić się wrażeniami.

Pakuj się z głową. Stosuj zasadę; dobra jakość, dłuższe życie!

Wszystkie rzeczy z turystycznego ekwipunku wcześniej czy później staną się odpadem. Sposobem na wydłużenie ich życia jest inwestowanie w sprzęt turystyczny droższy, ale lepszy jakościowo. Oszczędzać możesz unikając zbędnych sprzętów i ubrań. Ważne jest również, żebyś korzystał z nich jak najdłużej, a jeżeli jest to możliwe naprawiał ekwipunek, zamiast go wyrzucać.

Każdy dodatkowy kilogram w samolocie sprawia, że spala on więcej paliwa. Postaw na wielofunkcyjną garderobę np. spodnie z odpinanymi nogawkami, pareo, które może być sukienką lub kocem.

Pakując się na wyjazd pamiętaj o różnicach kulturowych. Pamiętaj, że pewne stroje mogą być w niektórych rejonach świata uznawane za nieprzyzwoite.

Pomagaj świadomie

Nie każdy lubi bezczynny urlop, dlatego coraz więcej osób zamiast wylegiwać się na plaży, łączy przyjemne z pożytecznym. Coraz większą popularnością cieszą się wakacje, które poza wypoczynkiem na łonie natury oferują urlopowiczom prace wolontariusza na rzecz przyrody. Przebywający na wakacjach wolontariusze, wykonują różne prace na rzecz środowiska naturalnego, tworzą ścieżki dla turystów chroniąc naturalną przyrodę przed zadeptaniem, czy też budują ogrodzenia oddzielające tereny chronione.

Pamiętaj! Jeżeli jako wolontariusz wybierasz się na wyjazd, na którym będziesz się zajmować czymś, na czym się nie znasz, jest to raczej zabawa w pomaganie niż realna pomoc.

Przygotuj dom/mieszkanie na wyjazd

Wyjeżdżając z domu na dłuższy urlop wyłącz z sieci wszystkie urządzenia. Urządzenia pozostawione w trybie stand-by niepotrzebnie pobierają energię. Opróżnij i wyłącz lodówkę.

Na czas twojej nieobecności ustaw ogrzewanie na niższą temperaturę, niż w trakcie codziennego użytkowania. Gdy wyjeżdżasz na okres 1-2 dni, temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16 stopni Celsjusza. Niższa 12 stopni Celsjusza, może zostać ustawiona w sytuacji, gdy nie będziesz użytkował domu przez dłuższy okres. Utrzymanie takiej temperatury pozwoli zapobiegnąć nadmiernemu wychłodzeniu się pomieszczenia, jednocześnie obniżając koszty związane z ogrzewaniem domu. Powinieneś pamiętać o tym, że przesadne obniżanie temperatury w trakcie nieobecności sprawi, że po powrocie trudno będzie z powrotem dogrzać pomieszczenia. Nadmierne wychłodzenie się budynku może też doprowadzić do zawilgocenia i zagrzybienia

Nie przyczyniaj się do cierpienia zwierząt (2)

Omijaj miejsca gdzie istnieje możliwość dotykania dzikich i oswojonych zwierząt

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się skąd właściciel danego zwierzęcia z którym się fotografujesz je pozyskał? Jak sprawił, że dzikie zwierzę jest mu posłuszne? Nie gryzie, nie ucieka, zachowuje się potulnie i spokojnie?

Najpewniej pozyskał je od kłusownika, który zabił mu matkę, a potem za pomocą tortur i głodu wychowywał. Zwierzę wyrwane z naturalnego środowiska, przetrzymywane w złych warunkach zwykle marnie kończy.

W erze mediów społecznościowych robienie sobie zdjęć z dzikimi zwierzętami na uwięzi, w klatkach, jazda na ich grzbiecie, przytulanie się i karmienie z ręki stało się wręcz trendy. Przecież nic złego się nie dzieje! Przecież to tylko chwila! Pstryk i po sprawie! Tłumaczą turyści.

Pamiętaj! Zwierzęta powszechnie wykorzystuje się w turystyce zazwyczaj bez poszanowania ich praw. Nie dotykaj i nie karm dzikich zwierząt! Nie musisz jeździć na zwierzętach! Pamiętaj o tym zanim dosiądziesz słonia czy wielbłąda. Zwierzęta, które służą turystą zazwyczaj cierpią!

Oglądaj zwierzęta na wolności

Korzystaj z okazji, żeby oglądać zwierzęta w naturze. Safari na które przybywasz uzbrojony w aparat fotograficzny, zamiast broni, uchodzi za najmniej obciążającą środowisko formę podziwiania dzikiej natury. Przygotuj się jednak na znaczną cenę takiej wycieczki. Drogie pozwolenie i wysoka cena pomagają zmniejszyć napływ turystów, tym samym chronić przyrodę i zwiększyć bezpieczeństwo zwierząt.

W wodach przybrzeżnych można podziwiać wiele gatunków ryb, wielorybów, delfinów, manatów, żółwi morskich i innych organizmów morskich. Niestety są to często gatunki zagrożone wyginięciem.

W Bałtyku można podziwiać foki i morświny, które są pod ścisłą ochroną. Foki można zobaczyć na otwartym morzu i w fokarium na Helu, które zaangażowało się w ratowanie tego ściśle chronionego gatunku. Warto również odwiedzać akwaria, poznawać stworzenia morskie i ich ekosystemy.

Nie odwiedzaj delfinariów, bo służą zabawianiu ludzi. Odwiedzaj za to ośrodki rehabilitacji zwierząt i wesprzyj je finansowo. Możesz w nich obserwować, jak schwytanym kiedyś gatunkom przywracane jest zdrowie i wolność.

zobacz:
Fokarium – stacja morska
Błękitny patrol WWF
Dzień cyrku bez zwierząt

Zapoznaj się z Wildlife Selfie Code – zasadami fotografowania zwierząt bez okrucieństwa

Międzynarodowa organizacja ekologiczna World Animal Protection World Animal Protection mająca na celu polepszenie warunków życia zwierząt na świecie, opracowała Wildlife Selfie Code, czyli zasady fotografowania zwierząt bez okrucieństwa. Warto o nich pamiętać, kiedy następnym razem przyjdzie Ci chęć na selfie z dzikimi zwierzętami.

Do zasad fotografowania zwierząt bez okrucieństwa należą:

  • powstrzymywanie się od robienia selfie ze stworzeniem trzymanym, przytulanym, czy przywiązanym, gdy przynętą jest jedzenie lub istniej ryzyko wyrządzenia mu krzywdy
  • fotografować należy z bezpiecznej odległości, zwierzę musi przebywać w naturalnym środowisku i musi się swobodnie poruszać

Nie poluj!

W wyniku polowań giną zwierzęta, które są na krawędzi wymarcia.

Ryby są ważnym składnikiem zdrowej diety, stanowią źródło białka a zawarte w nich oleje dobrze wpływają na zdrowie człowieka. Zazwyczaj nie widzimy przeszkód aby spróbować różnych gatunków ryb, szczególnie tych o które trudno w rodzimym kraju. Trzeba jednak pamiętać, że wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem wynikającym z nadmiernego eksploatowania łowisk. Kiedy będziesz na rybach, w sklepie rybnym, nie łów lub nie kupuj, nie próbuj tych gatunków, którym grozi przełowienie i wymarcie.

zobacz:
Jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów

Pamiętaj o etycznych zasadach zbierania poroża

Przełom zimy i wiosny to czas, gdy samce jeleni i łosi zrzucają swoje poroża. W zależności od kondycji, środowiska życia i wieku zwierzęcia, poroża mogą się między sobą różnić kształtem, wielkością i barwą. Wspaniale jest znaleźć dużą tykę i wiele osób poszukuje zrzutów w tym okresie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach etycznego zbieracza.

  • zbieraj zrzuty jedynie na terenie lasów gospodarczych – zabronione jest to w parkach narodowych i rezerwatach przyrody
  • zapewnij zwierzętom spokój – poszukiwania nigdy nie powinny polegać na uporczywym tropieniu, a tym bardziej celowym płoszeniu jeleni i czekaniu, aż któreś ze zwierząt zgubi swoje poroże. Pasja zbieracza nie powinna generować kosztów środowiskowych w odniesieniu do zwierząt i ich siedlisk.

Nie zapominaj o środowisku (3)

Oblicz swój ślad węglowy

Ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery podczas wykonywania danej czynności. W podróży jest on bardzo duży. Można go jednak zrekompensować przekazując odpowiednią sumę na rzecz wybranego projektu ochrony środowiska. Tzw. carbon offset umożliwiają polskie i międzynarodowe organizacje ekologiczne.

Podróżuj bez pozostawiania śladów

Filozofia Leave No Trace to koncepcja podróżowania bez pozostawiania śladów, która kładzie nacisk na etyczne zachowania odwiedzających dziką naturę, oraz zrównoważone zasady podróżowania i biwakowania.

zobacz:
Filozofia Leave No Trace, czyli podróżuj bez pozostawiania śladów

W ciągu roku zaplanuj jeden dłuższy wyjazd zamiast kilku krótszych

Dotarcie na miejsce to najbardziej obciążający środowisko etap podróży. Lepiej podróżować rzadziej a dłużej, przez to ograniczysz swój ślad węglowy.

Wybierz pobyt krajowy

Wakacje w okolicy miejsca zamieszkania to najlepsze rozwiązanie dla ekoturysty.

Podróż samolotem traktuj jako ostateczność

Podróże lotnicze to najszybciej rosnące źródło emisji dwutlenku węgla, a związek ten emitowany na dużych wysokościach ma znacznie większy wpływ na zmiany klimatu niż ta sama jego ilość emitowana na poziomie ziemi.

Ponieważ zużycie paliwa jest największe podczas startu i lądowania, staraj się wybierać lot bezpośredni. Podróż samolotem traktuj jako ostateczność jeśli wybierasz się nie dalej niż 500km od domu.

Możesz zmniejszyć swój ślad węglowy związany z lotem samolotem wspierając organizacje sadzące drzewa. Tzw. carbon offset oferują niektóre linie lotnicze.

Zwiedzaj pieszo, a jeśli planujesz dłuższe wycieczki wypożycz rower

W następnej kolejności wybierz transport publiczny (kolej, metro, autobus), a wypożyczenie samochodu traktuj jako ostateczność. Postaraj się jednak, żeby był to mały samochód, najlepiej elektryczny.

Najlepszym sposobem poznania każdego środowiska naturalnego są wędrówki piesze. Idąc powoli można swobodnie rozkoszować się otaczającą cię przyrodą i zatrzymywać kiedy tylko zechcesz, aby przyjrzeć się z bliska interesującej cię faunie i florze.

Podczas pieszych wędrówek nie czynisz hałasu, nie zatruwasz środowiska, a jeżeli trzymasz się wyznaczonych tras, nie niszczysz przyrody.

Podróż na rowerze to również znakomity i przyjazny dla środowiska sposób zwiedzania świata. Staraj się jednak poruszać po drogach lub wyznaczonych trasach rowerowych.

Kiedy twoje stopy dotykają ziemi stajesz się częścią natury! Siła własnych nóg to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób przemieszczania się podczas wypraw turystycznych.

Spływ kajakami, rejs statkiem, nurkowanie to też dobre rozwiązanie

Spływ wodami rzek, przeprawa przez skalne progi, może okazać się jednym z najwspanialszych przeżyć, jakie kiedykolwiek cię spotkało. Aktywność zwierząt i bujność roślin wzrasta im bardziej zbliżamy się do wody. Dlatego też rzeki są jednymi z najbardziej bogatych w życie środowisk, a podróż wodami śródlądowymi może zapewnić ci istna ucztę wrażeń zmieniającej się scenerii i dzikiej przyrody.

Oceany poznasz płynąc nie tylko kajakiem morskim, ale również odbywając rejs jachtem, statkiem, lub zgłębiając podwodny świat z akwalungiem czy maską.

Zanik kupisz bilet na rejs dowiedz się od organizatora wyprawy, w jaki sposób przestrzega on zasad ochrony środowiska. Zorientuj się czy odpadki nie są czasem wyrzucane do morza i czy statek nie rzuca kotwicy w miejscach o delikatnym dnie, takich jak rafa koralowa.

Nurkowanie z maską lub z akwalungiem również otwiera przed tobą nowe możliwości bliskiego kontaktu z naturą. Pamiętaj jednak respektować zasady związane z ochroną tego podwodnego, unikalnego i bogatego w życie środowiska.

Rozważnie wybierz biuro turystyczne

Wybierz biuro które jest etyczne. Zatrudnia lokalnych przewodników, szanuje prawa pracownicze, prawo i kulturę danego kraju. Nie robi nic na siłę, wbrew krajowym przepisom i środowisku. Informacje na ten temat możesz znaleźć w internecie na stronie firmowej, mediach społecznościowych, opiniotwórczych portalach.

Od każdego odpowiedzialnego organizatora powinieneś wymagać doświadczenia w prowadzeniu wycieczek w dane miejsce, działalności na rzecz ochrony środowiska, uczynności w stosunku do klienta i zapewnienia odpowiedniej obsługi na miejscu, do którego się wybierasz.

Uważaj na biura podróży, które zlecają organizowanie wycieczek innym firmom. Zorientuj się, czy interesująca cię wycieczka zorganizowana jest w sposób zapewniający dbałość o przyrodę. Pytanie o zaangażowanie firmy w ochronę środowiska jest szczególnie istotne w przypadku dużych firm turystycznych.

Ważne jest żeby organizatorzy zatrudniali miejscowych przewodników, korzystali z usług lokalnych firm obsługujących turystów, oraz zaopatrywali się w potrzebne produkty na miejscu. Korzystali z kwater u ludności miejscowej, a nie z sieciowych, wielkich hoteli.

Kiedy zarezerwujesz wycieczkę biuro podróży powinno poinformować cię o liście potrzebnego sprzętu na wycieczkę i ogólne dane na temat podróży. Przed wyjazdem organizator ma obowiązek poinformować cię jak zachowywać się aby nie urazić miejscowej ludności, nie naruszyć norm kulturowych, ograniczyć wpływ na środowisko. Stopień poinformowania może stanowić dla ciebie sprawdzian poziomu całej wycieczki.

Najlepszym wskaźnikiem jakości firmy organizującej daną wycieczkę jest poziom obsługi klienta na miejscu. Lokalny przewodnik powinien mieć rozległa wiedzę na temat zwiedzanych miejsc i umieć ją w interesujący sposób przekazać.

Sprawdź miejsce noclegu

Sprawdź hotel, gesthouse, pensjonat do którego się wybierasz, pod względem zatrudnienia, marnowania żywności, oszczędzania energii, wody, zanieczyszczenia środowiska, wykorzystania ekologicznych środków czystości, ograniczenia używania plastiku. Pamiętaj, że w niektórych miejscach na świecie nie dba się o środowisko, a śmieci i ścieki z hoteli trafiają wprost do mórz i oceanów. Ogromne połacie trawników, bujne ogrody, ogromne hotelowe fontanny, w miejscach gdzie zwykli ludzie mają ograniczony dostęp do wody, również są nieodpowiedzialne.

Rodzinny gesthouse to czasami lepszy wybór, bo ich właściciele stawiają na lokalne wyroby, zbierają deszczówkę, stosują ekologiczne sposoby ogrzewania domu, oszczędzanie energii i wody.

Dobrym rozwiązaniem jest również wakacyjny wynajem noclegu w mieszkaniu, domu, czy apartamencie, które często są zlokalizowane poza turystycznymi centrami. Zaletą takiego wynajmu jest niczym nieograniczona swoboda działania i zwiedzania. W pełni wyposażonej kuchni do indywidualnego użytku, w oparciu o regionalne produkty, można przygotować posiłki dla uczestników wyjazdu. Dodatkowo, poza turystycznymi centrami, o wiele lepiej obserwuje się życie lokalnej społeczności. Można też wynająć dom dla większej grupy osób, przez co koszt jest niższy, a wpływ na środowisko mniejszy.

Takim sposobem wynajmu mieszkania na rodzinne wakacje, w europejskich miastach, zajmuje się portal Interhome. Za jego pomocą możesz również zrekompensować emisję CO2 spowodowaną pobytem w wynajmowanym mieszkaniu lub domu (tzw. carbon offset).

W miejscach noclegowych żeby ograniczyć swój ślad środowiskowy, wodny, węglowy, stosuj się do kilku praktycznych porad:

  • zaopatrz się i używaj wielorazowych naczyń, do których będziesz uzupełniać np. wodę, drinki
  • wielokrotnie używaj tych samych, hotelowych ręczników
  • bierz krótki prysznic
  • wychodząc z pokoju wyłączaj telewizor, światło, klimatyzację
  • zrezygnuj z suszarki do włosów
  • podwyższ temperaturę w klimatyzacji, lub ją zupełnie wyłącz
  • zamiast klimatyzacji włączaj wiatrak
  • używaj zasłon
  • zrezygnuj z codziennej wymiany ręczników, pościeli, sprzątania pokoju

Jedź pod namiot

Bez względu na to czy spędzasz noc w namiocie na campingu, czy w sercu dzikiej puszczy, staraj się nie pozostawiać po sobie żadnych śladów. Stosuj podstawowe zasady postępowania w naturze. Respektuj zalecenia, wymogi parków. Jeśli wybierasz się pod namiot spakuj sprzęt przyjazny środowisku i nie śmieć. Po prostu zabierz ze sobą wszystkie odpady które wyprodukowałeś.

Rozbijając namiot wybieraj twarde podłoża, a nie delikatną glebę, pokrytą dzikimi kwiatami lub małymi roślinami. Jeżeli znajdujesz się na terenach często odwiedzanych przez turystów, korzystaj z miejsc, w których już obozowano, bowiem wielokrotne rozbijanie namiotów w jednym miejscu nie powoduje dodatkowej degradacji ziemi. Nie wykopuj rowków odprowadzających wodę, ani nie usiłuj wyrównywać pochyłego terenu. Nigdy też nie wyrywaj roślin utrudniających rozbicie namiotu,

Zabieraj ze sobą jak najmniej żywności, najlepiej pakowanej w ekologiczne opakowania, lub opakowania wielokrotnego użytku, żeby wyprodukować jak najmniej śmieci, które zabierz ze sobą.

Po umyciu się lub pozmywaniu naczyń, wylej brudną wodę co najmniej 45 m od źródła świeżej wody, aby uniknąć jej zanieczyszczenia. Do czyszczenia garnków używaj piasku lub ekologicznych środków czyszczących.

Korzystaj z latryn polowych, a jeżeli ich nie ma wykorzystaj saperkę i zakop odchody co najmniej 15 cm pod ziemią i 45 metrów od źródła wody.

Papier toaletowy, tampony, pieluszki, pakuj do zamykanych na suwak toreb, wkładają do nich uprzednio kawałek gąbki nasączonej amoniakiem, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

zobacz:
Filozofia Leave No Trace, czyli podróżuj bez pozostawiania śladów

Odwiedzaj miejsca podlegające szczególnej ochronie

Parki narodowe, krajobrazowe, pomniki przyrody, obszary natura 2000, to wszystkie te miejsca które w szczególności chronią naszą dziką przyrodę. Niektóre miejsca na Ziemi są jednak tak unikatowe, że zostały objęte ochroną i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako miejsca o które należy szczególnie dbać, by móc je przekazać przyszłym pokoleniom.

Jeśli będziesz odwiedzał parki i obszary chronione respektuj zasady, zalecenia, wymogi i regulaminy parków. Pamiętaj aby nie zanieczyszczać, nie niszczyć otaczajacej cię przyrody

zobacz: Geoserwis Mapy
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce.
Dzięki Geoserwisowi można pobrać dane dotyczące poszczególnych form ochrony przyrody: parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty, obszary chronionego krajobrazu, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, Natura 2000 – obszary ptasie, Natura 2000 – obszary siedliskowe, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne. Oprócz tego można tutaj znaleźć: obiekty geoturystyczne, zoologiczne, botaniczne, ośrodki rehabilitacji zwierząt, przejścia dla zwierząt, szkody i zanieczyszczenia środowiska, bank danych o zasobach przyrodniczych, inwazyjne gatunki obce.

Nie bądź wygodny (4)

Podróż drogą morską to niekoniecznie dobry wybór

Promy zazwyczaj emitują dużo większą ilość dwutlenku węgla na pasażera niż samoloty, ze względu na bogactwo usług które oferują na pokładzie. Pamiętaj również, że statki oprócz wielu atrakcji słyną też z naginania praw pracowników, oraz wyrzucania śmieci i spuszczania ścieków do wody.

Jeśli wybierasz podróż samochodem zabierz kogoś ze sobą

Pamiętaj o współdzieleniu środków transportu czyli carsharingu, carpoolingu, których zasady możesz stosować podczas własnej podroży. Możesz również zabrać autostopowicza w dalszą drogę.

Podróżując samochodem stosuj zasady ecodrivingu, czyli zasady jazdy ekonomicznej. Ograniczysz zużycie paliwa z korzyścią dla siebie, portfela i środowiska.

Staraj się nie podróżować na grzbietach zwierząt

W wielu miejscach na świecie podróż w trudnych warunkach ułatwiają oswojone zwierzęta. Zwierzęta o stabilnym chodzie takie jak np. konie, osły, wielbłądy, mogą być pomocne w czasie podróży terenowych, zapewniając turystą niezapomniane przeżycia.

Jeżeli masz ochotę na wyprawę na grzbietach zwierząt musisz jednak wcześniej zasięgnąć jak najwięcej informacji. Sprawdź czy zwierzęta są odpowiednio traktowane. Zastanów się czy wolisz jechać wierzchem czy raczej iść przy zwierzęciu niosącym twój bagaż.

Sprawdź czy organizator wycieczki przestrzega zasady ochrony przyrody i prawa zwierząt. Zwierzęta mogą zrobić szkodę ekosystemom, szczególnie wtedy gdy prowadzący wyprawę nie dba o to aby minimalizować ich wpływ na środowisko.

Zwierzęta juczne powinny iść wyznaczonym szlakiem. Zwierzęta parzystokopytne jak lamy, maja niewielki wpływ na środowisko, natomiast grupa mułów, lub koni może zadeptać delikatne rośliny, powodować przesuwanie się kamieni i erozję gleby. Staraj się nie dopuszczać by zwierzęta wypróżniały się do wody lub jej pobliżu. Nie pozostawiaj ich w miejscach w których mogą zniszczyć delikatną roślinność. Rozrzucaj nawóz, wtedy szybciej zgnije i przyciągnie mniej much.

Nie trzymaj się przyzwyczajeń (5)

Jedz tradycyjne potrawy

Wielu z nas podróżuje w poszukiwaniu niepowtarzalności, chce spróbować czegoś nowego. Bądź jednak ostrożny, bo restauratorzy potrafią łamać lokalne przepisy dotyczące ochrony zwierząt, aby zaspokoić zachcianki turystów.

Jedząc w różnych miejscach przyczynisz się do bardziej równomiernego rozwoju lokalnej gospodarki. Kupowanie uprawianych na miejscu warzyw i owoców pomaga również lokalnej gospodarce

Nie bądź pazerny (6)

Nie pchaj się tam, gdzie cię nie chcą

Na świecie jest wiele miejsc w których turyści nie są mile widziani. Z szacunku dla lokalnych społeczności nie powinno się np. wspinać na świętą górę Uluru w Australii.

Wiele obrzędów, czynności, festiwali przygotowuje się tylko na potrzeby turystów i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi tradycjami danego regionu.

Powstrzymaj się od uprawiania niektórych sportów

Gra w pochłaniającego mnóstwo wody golfa w suchych rejonach świata jest po prostu nieodpowiedzialna.

Targuj się z umiarem

Parę dolarów nie zmieni wiele w twoim budżecie, za to może znaczyć bardzo dużo dla sprzedawcy z biednego rejonu świata.

Zapomnij o maksymie, że za pieniądze da się wszystko załatwić. Potraktuj wydawanie pieniędzy jako formę wsparcia dla lokalnych mieszkańców. Pamiętaj że okazyjność cen najczęściej wynika z niskich zarobków producentów, a to co nas wzbogaca może jednocześnie ograbiać innych.

Nie zabieraj z wakacji niczego oprócz legalnych pamiątek i zdjęć (7)

Przy wyborze pamiątek pamiętaj o jednym: kupuj lokalne!. Nie tylko dlatego, że produkowane masowo pamiątki są brzydkie, ale także dlatego, że kupowanie chińszczyzny oznacza wspieranie fabryk, w których ludzie pracują za głodowe stawki, odbieranie lokalnej ludności pracy i źródła dochodu oraz gromadzenie rzeczy, które przy najbliższej okazji zapewne trafią na śmietnik.

Upominki są ważną częścią podróży, ale zanim je kupisz mocno się zastanów. Niejedna pamiątka mogła kosztować życie zwierzęcia lub rośliny.

Nabywając pamiątki wybieraj produkty rękodzieła artystycznego, takie jak np. tkaniny, naczynia, kosze, malarstwo. Jeżeli chcesz nabyć rzeźbę zorientuj się z jakiego drewna została wykonana.

Jako ekoturysta powinieneś unikać kupowania rzeczy wykonanych ze skór, piór, zębów, muszli, pancerzy, kości zwierząt (szczególnie gatunków zagrożonych wyginięciem) lub rzadkich gatunków roślin. Kupując taki pamiątki ryzykujesz ich konfiskatę, a nawet poważne kary pieniężne.

Nigdy nie kupuj:

  • produktów wykonanych ze skór zwierz, szczególnie ze skór krokodyla, jaszczurki i węża
  • ptaków żywych czy wypchanych, a także produktów wykonanych z ptasich piór
  • przedmiotów z kości słoniowej, kości wieloryba, morsa lub narwala
  • futer lub przedmiotów wykonanych z futra, szczególnie z nakrapianych kotów, ssaków morskich i niedźwiedzi polarnych
  • biżuterii z korali
  • rzadkich i egzotycznych roślin

zobacz: Konwencja Wiedeńska – konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES

Znakomitym sposobem na zachowanie wspomnień są fotografie lub filmy wideo. Zanim jednak zrobisz zdjęcie lub zaczniesz filmować zapytaj o pozwolenie.

Niektórzy traktują zrobienie im zdjęć jako osobistą obrazę. Jeżeli natomiast sami poproszą cię o to, weź ich adres i po powrocie do domu prześlij im odbitki

Pamiętaj również o zasad fotografowania zwierząt bez okrucieństwa.

zobacz: Wildlife Selfie Code

Nie pozostawiaj niczego oprócz śladów swoich stóp (8)

Kiedy będziesz na wycieczce w lesie, na plaży, nad jeziorem nie śmieć. Kiedy spędzasz czas pod namiotem zastanów się jak myć naczynia i dbać o własną higienę bez zanieczyszczania środowiska.

Jeśli jesteś w miejscu bez toalety, wybierz miejsce oddalone co najmniej o 100 metrów od campingu, rzeki, jeziora i przy użyciu saperki zakop wszystko na 10 centymetrów.

Nie płosz, nie karm dzikich zwierząt, nie zrywaj roślin, trzymaj się ścieżek i wyznaczonych szlaków, nie psuj niczego.

Reaguj na złe zachowania innych turystów. Gdy ktoś śmieci, hałasuje, zwracaj mu uwagę. Nawet jeżeli cię nie posłucha, będzie wiedział, że robi coś, co innym się nie podoba. W razie potrzeby wezwij policję. To nic, że wyzwą cię od donosiciela. Przecież niszczą coś, co jest dobrem i domem nas wszystkich.

Stosuj zasady filozofii Leave No Trace, czyli podróżuj bez pozostawiania śladów!

Pamiętaj! Turysta niewyedukowany zaśmieca ziemię i morze, niszczy i degraduje przyrodę. Szanuj świat który cię otacza. To na tobie spoczywa odpowiedzialność za dobro natury!

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Pamiętaj! Ekologiczne podejście do życia powinno być częścią naszej codzienności, a nie przykrym obowiązkiem, który uprzykrza nam życie.

Każda NASZA decyzja, nawet najmniejsza zmiana w codziennym życiu ma znaczenie dla życia na Ziemi. Każdy ma swój mały, ale realny wpływ, może małymi krokami zmieniać rzeczywistość i polepszać stan planety.

Mamy tylko jedną Ziemię,
a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania,
zależy od każdego z nas.

Nie czekaj do jutra,
los Ziemi jest w Twoich rękach!
Już dziś Włącz oszczędzanie
na własną, domową miarę!

Łukasz Pająk – autor portalu Włącz oszczędzanie

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

źródło:
materiały prasowe
Sprawdź miejsce noclegu, materiał sponsorowany Interhome
Ekologia dla każdego, Ekologiczne dzieciaki – Kim McKay, Jenny Bonnin

Turystyka ekologiczna – dodatkowe informacje:
carbon offset, certyfikaty ekoturystyki, ekoturysta i ekotyrystyka, filozofia Leave No Trace, gatunki zagrożone wyginięciem, kodeks czyli dekalog podróżnika, Konwencja Waszyngtońska CITIES, Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, masowa turystyka, Natura 2000 – obszary ptasie, obszary siedliskowe, obszary chronionego krajobrazu, park krajobrazowy, park narodowy, pomnik przyrody, przełowienie, przyłów, rezerwat, ślad węglowy (carboon footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad wodny (water footprint), transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, turystyka zrównoważona, użytki ekologiczne, Wildlife Selfie Code, zespoły przyrodniczo–krajobrazowe,

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Scroll to Top