Perlator (aerator)

Perlator (aerator)
Strona główna » Perlator (aerator)

Czas czytania: 11 minut

Ostatnia aktualizacja:

Obecnie perlator to w zasadzie standard. Takie rozwiązanie posiada praktycznie każda bateria (wylewka, kran) renomowanych producentów, a nawet tańsze modele z marketów budowlanych. Jeżeli tak nie jest można go dokupić oddzielnie.

Perlator

zwany też aeratorem to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki kranu, czy prysznica. Perlator napowietrza wodę i daje złudzenie intensywności strumienia. Oszczędzanie wody sprowadza się do tego, że poprzez jej napowietrzenie zużywa się ją wydajniej..

Na rynku dostępne są perlatory wannowe, prysznicowe, a także do baterii kuchennej. Wszystkie mają taką samą zasadę działania i podobną budowę. Głównym celem używaniu perlatorów na baterii jest oszczędność wody, a tym samym zmniejszenie rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzanie ścieków. Oszczędność wody wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale także ochroną środowiska. Rożne modele perlatorów ograniczają wypływ wody od 15% do 60%.

Zasada działania perlatora

Perlator strumieniowy igiełkowy
Perlator strumieniowy igiełkowy

Perlator to urządzenie zbudowane z sitka o niewielkich oczkach, które mocuje się na końcu wylewki. Specjalna konstrukcja perlatora sprawia, że na wypływającą przez niego wodę wywierane jest podciśnienie tzw. efekt injektora, które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody i powodują zwiększenie objętości strumienia. Napowietrzony strumień ma charakterystyczny mleczny kolor. Perlator dodatkowo zmniejsza rozpryskiwanie się wody na boki, ponieważ ukierunkowuje strumień. Jedyną różnicę można zauważyć w napełnianiu naczyń – z perlatorem trwa to nieco dłużej

Poza ograniczaniem zużycia wody poprzez napowietrzanie strumienia niektóre z perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody. Wymuszają bowiem jej przepływ tylko przez drobne otwory. Efektem jest piękny i oszczędny strumień wody, a pomiędzy poszczególnymi nitkami zauważalna pusta przestrzeń. Model perlatora tworzącego strumień igiełkowy może doskonale wkomponować się w nowoczesny wystrój łazienki.

Podstawowe zalety perlatora:

  • oszczędność zużycia wody – od 15 do 60% w zależności od konstrukcji i producenta
  • oszczędność energii – wynikająca z mniejszej ilości wody do podgrzania. W ten sposób obniżymy koszt korzystania z piecyka gazowego czy elektrycznego.
  • oszczędność opłat za ścieki
  • strumień wody nie rozpryskuje się na boki

Podstawowe wady perlatora:

  • wolniejsze napełnianie naczyń wodą – dłuższe nalewanie

Rodzaje perlatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów perlatora. Warto jednak zrezygnować z najtańszej opcji, co oznacza produkt niskiej jakości, źle przepuszczający wodę przez sitko, szybko osadzający się kamień i ograniczenie przepływ wody. Dodatkowo brak możliwości wyczyszczenia taniego modelu tworzy z niego produkt jednorazowy.

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić perlatory:

  • metalowe – przed zakupem perlatora wykonanego z metalu sprawdź, czy jest on wykonany z materiału odpornego na korozję
  • plastikowe – takie perlatory nie ulegają korozji, ale warto mieć na uwadze fakt, że plastik jest bardziej podatny na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne
  • silikonowe – zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody

W zależności od sposobu działania wyróżniamy perlatory:

  • napowietrzające
  • tworzące strumień igiełkowy

Perlatory mogą mieć gwint:

  • gwint wewnętrzny M22x1perlator nakręcany na kran
  • gwint zewnętrzny 24×1perlator wkręcany w kran
Perlator M24
Perlator M24
Perlator M22
Perlator M22
Perlator długi
Perlator długi
Perlator typu start/stop
Perlator typu start/stop

Istnieją również perlatory umożliwiające zamknięcie wody poprzez wciśnięcie ich od dołu nadgarstkiem, co ułatwia chwilowe zamknięcie wody. Ponownie otwarcie wody nie wymaga ani regulacji przepływu ani temperatury wody.

Ciekawym rozwiązaniem są perlatory LED które można podłączyć do wszystkich standardowych kranów. Zostały one wyposażone w diody z zintegrowanym czujnikiem temperatury. Diody świecą dzięki sile wody (baterie nie są potrzebne) w zależności od temperatury w 3 kolorach: niebieskim (do 30°C), zielonym (30-39°C) i czerwonym (powyżej 39°C).

Miomare - Perlator LED
Miomare – Perlator LED
Perlator na przegubie kulkowym
Perlator na przegubie kulkowym
Perlator prysznicowy
Perlator prysznicowy

Miejsce stosowania

  • bateria kuchenna – w kuchni potrzebujesz wody do zmywania, obmywania produktów, dlatego nie warto za bardzo ograniczać jej przepływu. Najczęściej stosowany jest perlator który zmniejsza przepływ wody do 6 l/min. Dla porównania standardowy przepływ wody w baterii kuchennej wynosi ok. 13 l/min.
    Warto również zastanowić się nad modelem wyposażonym w dwa udogodnienia. Perlator z regulacją przepływu, pozwalający na bieżąco dostosować parametry strumienia w dość szerokim zakresie, a także perlator na przegubie kulowym, który można skierować w dowolną stronę, dzięki czemu zwiększa się komfort użytkowania.
  • umywalka – w przypadku baterii umywalkowej można pozwolić sobie na większe ograniczenie przepływu wody. W zupełności wystarczą modele perlatora o przepływie 2-3 l/min.
  • prysznicperlator prysznicowy przy wysokim zużyciu wody zapewni nie tylko oszczędzanie wody, lecz także ograniczenie kamienia w wypływającej wodzie. Perlator prysznicowy wkręcany jest przed wężem prysznicowym, co pozwala na większe oszczędności niż wodooszczędna słuchawka prysznicowa.
  • wanna – w perlatorach wannowych nie warto ograniczać przepływu wody. Baterie wannowe powinny być wyposażone wyłącznie w perlatory o dużej przepustowości, ponieważ standardowy perlator powoduje wolniejsze napełnianie wodą, przez co woda w wannie szybciej stygnie. Bardziej zatem opłaca się zwiększyć przepływ wody i skrócić czas oczekiwania, niż pozwolić wodzie stygnąć w czasie wolniejszego napełniania wanny.

Czyszczenie i konserwacja

Modele perlatorów, które umożliwiają rozłożenie na części są lepsze, trwalsze i z pewnością ułatwią utrzymanie ich w czystości. Jest to szczególnie ważne gdy woda w kranie jest wyjątkowo twarda. Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyczyścić sitka z kamienia, perlator szybko ulegnie zniszczeniu.

W przypadku, gdy zauważysz ograniczenie strumienia wody, sprawdź stan sitek w swoim perlatorze. Nie wymaga to wymiany całej baterii. Po jego dokładnym oczyszczeniu strumień wody powinien wrócić do wcześniejszego stanu.

Do czyszczenia sitek perlatora może posłużyć zwykła szczoteczka do zębów. Za jej pomocą bez problemu usuniesz grubą warstwę kamienia. Jeśli wybrałeś model metalowy, w jego usunięciu może posłużyć ocet lub kwasek cytrynowy i wrząca woda.

źródło: materiały prasowe
Perlator, autorzy, licencja CC BY SA 3.0

🏡 Dom ekologiczny
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)

🏛️ Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act

🛒 Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment, LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywa PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive), dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, garderoba kapsułowa (capsule gardrobe), greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), lęk przed wypadnięciem z obiegu (Fear of missing out, FOMO), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

🧠 Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

🤝Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-) 💪☕

🔔 Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres:
✉️ informacje@wlaczoszczedzanie.pl

🔍Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top