Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu

Najwięcej gazu w domu, czy mieszkaniu zużywają urządzenia grzewcze, oraz te przeznaczone do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To na ogrzewanie zużywa się najwięcej energii, a poczynione na nim oszczędności są najbardziej odczuwalne. Należy zatem nauczyć się korzystać z instalacji grzewczej tak, żeby niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń.

Czas czytania: 10 minut

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022

Podstawowe informacje

Oszczędzanie gazu ma wymiar nie tylko ekonomiczny, bo zmniejsza nasze wydatki związane głównie z ogrzewaniem, ale jest również konieczne ze względu na niedobory tego surowca w krajach Unii Europejskiej. Powodem takiego stanu rzeczy jest ograniczenie i odcięcie dostaw przez rosyjski Gazprom w wyniku wojny w Ukrainie.

Ceny gazu w Polsce to gorący temat od początku 2022 roku. Rachunki za gaz w ciągu dość krótkiego okresu podskoczyły gwałtownie, a wiele osób otrzymało o kilkaset procent wyższy rachunek, niż rok wcześniej.

Stawki różnią się w zależności od dostawcy. W Polsce jest ich kilkudziesięciu, choć zdecydowana większość Polaków korzysta z usług Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Opłata jest ponoszona za każdy zużyty 1m3 gazu, przeliczony na jednostkę energii wyrażoną w kWh.

Na rachunek za gaz składa się nie tylko cena gazu i jego zużycie, ale także:

  • abonament – jest to opłata za dostarczenie gazu przez dystrybutora (koszt pracy pracowników gazowni, kasjerek, inkasentów, czy poczty)
  • opłata taryfowa – jest to stała miesięczna opłata za sklasyfikowanie do danej taryfy (im niższa taryfa, tym niższa opłata)
  • opłata sieciowa stała – zryczałtowana opłata za utrzymanie sieci (jej unowocześnienie, remonty i naprawy)
  • opłata sieciowa zmienna – odbiorca płaci ją za dostarczanie gazu o określonych parametrach (zawartych w zapisach umowy). Warto pamiętać, że na ich podstawie można kwestionować jakość gazu i domagać się odszkodowania.

Postaw na kocioł gazowy kondensacyjny

Ogrzewanie gazowe to jedno z najpopularniejszych i najprostszych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych, bo do korzystania z niego potrzebujemy jedynie pieca lub kotła. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne i wygodniejsze od ogrzewania na pellet, ekogroszek, węgiel i inne paliwa stałe.

W przypadku ogrzewania gazowego możemy albo pobierać gaz z sieci, jeśli mamy taką możliwość, albo korzystać ze zbiornika na gaz postawionego na zewnątrz budynku. Piece gazowe zajmują mało przestrzeni i nie wymagają budowy kotłowni. Należy je połączyć z siecią gazową, zaprogramować i pamiętać o regularnych przeglądach.

Przy wyborze ogrzewania warto zwrócić uwagę na to, co i jak będziemy ogrzewać. Czy będą to kaloryfery (nowoczesne, czy stare, żeliwne), ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie w ścianie. Czy nasz dom jest dobrze ocieplony, czy nie wymaga termomodernizacji, dodatkowego docieplenia i wymiany stolarki okiennej .

Większość współczesnych pieców gazowych oferuje możliwość programowania trybów działania za pomocą aplikacji w telefonie. Starsze modele posiadają wbudowany kalendarz i harmonogramy. Poświęcając czas na dostosowanie harmonogramu ogrzewania do potrzeb, pamiętając o ograniczaniu temperatury na czas długich wyjazdów, jesteś w stanie dodatkowo zaoszczędzić na zużyciu gazu. Większość pieców z harmonogramem posiada tryb wakacyjny, oraz tryb przeciw zamarzaniu.

Ogrzewanie gazowe może opierać się na temperaturze zadanej na piecu i głównym termostacie ulokowanym w domu. Żeby układ działał sprawniej i efektywniej można też zdecydować na głowice termostatyczne montowane na grzejnikach, a także termostaty do ogrzewania podłogowego.

Należy również pamiętać o zarządzanie ciepłą wodą użytkową, czyli wodą potrzebną do toalety, kąpieli czy mycia naczyń. Możesz tak ustawić jej podgrzewanie, aby w zależności od aktywnosci w domu, ograniczyć zużycie gazu.

Kocił kondensacyjny to nowocześniejsze rozwiązanie niż standardowy kocioł gazowy. Podobnie jak kocioł gazowy zapewnia ciepłą wodę i ogrzewanie pomieszczeń, ale jest bardziej oszczędny. Może zużywać nawet 30-40% mniej błękitnego paliwa.

Krzywa grzewcza kotła gazowego

Krzywa grzewcza to klucz do optymalnego działania ogrzewania i ważny element, który należy prawidłowo ustawić na piecu. Jest to parametr określający zależność między temperaturą powietrza na zewnątrz a temperaturą wody zasilającą instalację grzewczą.

Jest to wykres, który określa, w jaki sposób ma być podgrzewana woda w instalacji grzewczej względem temperatury na zewnątrz. Dzięki temu kocioł gazowy wie, jak ma się zachowywać, gdy na dworze panują wysokie mrozy, a jak działać wczesną jesienią czy wiosną, gdy na dworze jest 10-15 st. C i wciąż trzeba dogrzewać budynek

Krzywa grzewcza dla każdego pieca może się różnić w zależności od wydajności i dlatego należy dostosować ją do ogrzewanego budynku. W trakcie pierwszego sezonu grzewczego warto obserwować jak zachowuje się piec i dopiero wtedy odpowiednio ustawić krzywą grzewczą. Dzięki temu układ będzie działać bez zarzutu w kolejnych latach, chyba że dokonamy termomodernizacji budynku.

Zasady energooszczędnego korzystania z ogrzewania gazowego

Jest wiele łatwych i szybkich, do wprowadzenia w życie, sposobów zmniejszenia rachunków za ogrzewanie gazowe. 

Stosując poniższe zasady możesz obniżyć koszty ogrzewania gazem nawet o 30-40%.

  • sprawdź stan grzewczy instalacji – przed rozpoczęciem sezonu ważne jest, by wykonywać regularne przeglądy techniczne, ponieważ wpływa to na wydajność systemu oraz bezpieczeństwo. Jeżeli masz możliwość wymień piec na jeden z nowszych modeli, gdyż mają one więcej funkcji. Pozwalają lepiej optymalizować zużycie energii i zaoszczędzić gaz na poziomie nawet 20-30%. Nowoczesne systemy mają tryby czuwania i energooszczędne, które pomagają zarządzać odpowiednio systemem, by utrzymywać stałą temperaturę. Pomocne są do tego urządzenia regulacyjne takie jak:
    • sterowniki źródła ciepła (np. kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym) które umożliwiają zaprogramowanie różnych wartości temperatury dla różnych pór dnia
    • zawory regulujące z termostatami przy grzejnikach lub w obiegach ogrzewania podłogowego
  • utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniu – wyłączanie ogrzewania co chwilę i uruchamianie na nowo nie jest oszczędne. System będzie zużywał więcej energii, by odzyskać sprawność grzewczą. Oznacza to, że nie należy nagrzewać mieszkania i wyłączać ogrzewania, bo jest już wystarczająco ciepło. Lepiej utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Oszczędzimy gaz nawet, gdy system ogrzewania będzie pracował przez całą noc na najniższym poziomie.
  • dbaj o odpowiednią ekspozycję grzejników – nie należy ich zasłaniać, by mogły oddawać ciepło z całej powierzchni. Poza tym, konieczne jest sprawdzanie ich stanu technicznego, np. poziomu zapowietrzenia czy osadu z kamienia. Ten ostatni opóźnia nagrzewanie, więc sprawia, że zużycie gazu wzrasta.
  • ogrzewaj mieszkanie z głową – obniżenie temperatury o jeden stopień znacząco poprawi rachunki za ogrzewanie.
  • korzystaj z naturalnych źródeł ciepła – za dnia odsłoń okna, by słońce przebijało się do mieszkania lekko je nagrzewając. W nocy pamiętaj o zasłonięciu okien. Roleta czy żaluzja z pewnością w jakimś stopniu zablokują ciepłu ucieczkę z mieszkania. 
  • sprawdź szczelność okien i drzwi – drewniane i plastikowe okna sprzed wielu lat najczęściej są mniej szczelne i sprawiają, że tracimy więcej ciepła na zewnątrz.

dodatkowe informacje:
energooszczędne ogrzewanie
prawidłowy montaż, konserwacja i użytkowanie instalacji grzewczej
zasady energooszczędnego korzystania z ogrzewania

Oszczędzając gaz!
↓ ślad węglowy
↓ zanieczyszczenie powietrza
↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Zasady energooszczędnego gotowania – korzystania z gazowej płyty grzejnej

  • informacje podawane przez producentów urządzeń dotyczące czasu gotowania oparte są o uśrednione wskaźniki – używaj takich temperatur i czasów jaki uważasz za odpowiednie, korzystając z własnych doświadczeń
  • wybieraj palnik grzewczy odpowiedni do wielkości garnka – płomień kuchenki gazowej ma podgrzewać naczynie od spodu, a nie rozchodzić się po ściankach garnka
  • czyść palniki kuchenki gazowej – jeżeli wszystko działa prawidłowo ogień powinien mieć niebieski odcień. Jeżeli płomienie w kuchence barwią się na żółto, prawdopodobnie palniki wymagają oczyszczenia i zwiększenia drożności przepływu gazu.
  • używaj do gotowania czystych garnków
  • używaj garnków o gładkim, dobrze przewodzącym, płaskim i grubym dnie
  • używaj garnków ze stali szlachetnej
  • używaj wielopoziomowego garnka przystosowanego do gotowania na parze
  • gotuj pod przykryciem
  • gotuj wodę w czajniku korzystając z gwizdka – przypomni on o gotującej się wodzie
  • gotuj w małej ilości wody
  • nie syp soli przed zagotowaniem wody – dzięki temu woda zagotuje się szybciej
  • nie gotuj zamrożonych produktów
  • nie rozgotowuj potraw
  • potrawy które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar
  • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz gaz

dodatkowe informacje:
Oszczędzanie energii
Jak kupić energooszczędną płytę grzejną i zasady energooszczędnego korzystania z płyty grzejnej

Zasady energooszczędnego korzystania z piekarnika gazowego

Piekarniki gazowe są niedrogie w kupnie i użyciu, nie trzeba obawiać się o wzrost kosztów energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym że piekarniki gazowe nie zawsze są rekomendowane. Długo się nagrzewają i mogą nierównomiernie piec potrawy (podgrzewają potrawy tylko od dołu). Problemem jest również utrzymanie w nich stabilnej i właściwej temperatury.

Jeżeli zamierzasz często korzystać z piekarnika i zależy ci na bezproblemowym pieczeniu ciast czy mięs, w takim przypadku najlepszym wyborem będzie piekarnik elektryczny, który ma wysoką klasę energetyczną. Taki energooszczędny piekarnik będzie kosztował mało w eksploatacji, a przy tym pozwoli na przygotowanie wyśmienitych potraw.

Warto również pamiętać o tym, że zużycie energii przez piekarnik w dużej mierze zależy również od tego, jak jest on wykorzystywany.

  • producenci piekarników zazwyczaj podają tabele czasu przygotowywania posiłków – dzięki temu możesz zorientować się, jak długo potrwa przygotowanie określonej potrawy bądź wypieku. Pamiętaj jednak, że są to dane szacunkowe, dlatego podczas pieczenia najlepiej korzystać z własnego doświadczenia.
  • otwieraj drzwiczki piekarnika najrzadziej jak to możliwe – największe straty energii pojawiają się przy regularnym otwieraniu drzwiczek. Wtedy w kilka chwil temperatura wewnątrz rozgrzanego piekarnika może obniżyć się nawet o 25 stopni Celsjusza. Dzięki rzadszemu otwieraniu drzwiczek unikniesz znaczących strat ciepła i będziesz potrzebował mniej energii na ponowne ogrzanie wnętrza piekarnika do zadanej temperatury.
  • pamiętaj że wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest potrzebne – warto rozgrzewać piekarnik bezpośrednio przed pieczeniem, by nie stał zbyt długo pusty.
  • piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu – daje to oszczędności energii i czasu w porównaniu z tradycyjnym piekarnikiem
  • na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik – temperatura przez ten czas będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Oszczędzisz dzięki temu prąd wykorzystując energię cieplna już zgromadzoną wskutek nagrzewania.

dodatkowe informacje:
Jak kupić energooszczędny piekarnik i zasady korzystania energooszczędnego z piekarnika
Etykieta energetyczna dla piekarników elektrycznych
Etykieta energetyczna dla piekarników gazowych

źródło: materiały prasowe

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Circular Economy Action Plan (CEAP)
Construction Products Regulation (CPR)

Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna
Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD)
Net-Zero Industry Act

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP), cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), fast homeware, gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, fleksitarianizm, foodsharing, freganizm, jadłodzielnia, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, lodówka społeczna, roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top