Energooszczędny odkurzacz

Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzaczy uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.

Odkurzacz

Urządzenie elektryczne służące do oczyszczania przedmiotów, powierzchni lub powietrza z kurzu, innych sypkich zanieczyszczeń (np. okruchów, pyłu, wiórów) lub zbierania rozlanych płynów poprzez zasysanie powietrza razem z zanieczyszczeniami.

Uwaga! Podstawową zaletą energooszczędnego odkurzacza jest odpowiednio zmniejszony pobór energii elektrycznej. Mniejszy pobór prądu równoznaczny jest z mniejszymi rachunkami i cichszym odkurzaniem.

Stosując energooszczędny odkurzacz:
↓ ślad węglowy

↓ zanieczyszczenie środowiska
↓ zużycie energii
↓ ilość wydawanych pieniędzy

Czas czytania: 14 minut

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022

Podstawowe informacje

Zasada działania

W odkurzaczu ssanie wytwarza sprężarka odśrodkowa, zwykle kilkustopniowa, napędzana przez szybkobieżny silnik elektryczny (we współczesnych odkurzaczach często ponad 15 000 obr./min). Gromadzenie (pochłanianie) wessanego materiału następuje w worku papierowym lub z gęstej tkaniny, może też być pochłaniany w filtrze wodnym lub oddzielany w cyklonie działające na zasadzie separatora odśrodkowego. Odkurzacze wodne (kubełkowe) mogą zbierać zarówno ciała stałe, jak i płyny. Jako separator wody uniemożliwiający zassanie przez silnik odkurzacza wodnego piany ze zbiornika stosuje się stożkową turbinę szybkoobrotową lub filtr z tkaniny Gore-Tex.

Stosowane są także systemy centralnego odkurzania montowane na stałe w hotelach, domach lub zakładach przemysłowych, oraz odkurzacze samobieżne (roboty odkurzające) samodzielnie poruszające się po pomieszczeniach. Systemy centralnego odkurzania składają się z centralnej jednostki ssącej (umieszczonej zazwyczaj w piwnicy), instalacji rurowej w budynku oraz gniazd ssących różnych typów w ścianach i podłogach; do gniazd podłącza się wąż giętki i ssawki. Odkurzacze centralne charakteryzują się większą siłą ssania i cichszą pracą od przenośnych, zużywają mniej energii i nie wydmuchują do pomieszczenia alergenów i mikroorganizmów. Wymagają większej inwestycji początkowej oraz konserwacji.

Podział odkurzaczy

Podział ze względu na rodzaj filtra:

  • filtr z tkaniny
  • filtr z tkaniny i filtr papierowy
  • filtr wodny (kurz tonie w mgle wodnej)
  • separator cyklonowy
  • filtr HEPA

Podział ze względu na mobilność:

  • przenośny – zazwyczaj bateryjny lub akumulatorowy, używany do sprzątania np. wnętrza samochodu, czy tapicerki mebli
  • suwany – powszechnie używane w Wielkiej Brytanii i w USA. Odkurzacz taki jest niewielki, umieszczony na długim trzonku, a kurz zbierany jest w podłużnym worku umieszczonym za silnikiem.
  • ciągniony – obecnie najczęściej spotykany. Odkurzacz jest na kółkach, a sprząta się sztywną rurą, która połączona jest z odkurzaczem giętką rurą. Jest on na tyle lekki, że podczas odkurzania przemieszcza się go, ciągnąc po prostu za rurę.
  • stojący – używany dawniej np. w hotelach. Bardzo duży, posiada kółka, lecz podczas odkurzania odkurzacza się nie przemieszcza. Kółka służą jedynie do przemieszczania między pomieszczeniami.
  • jezdny – wszelkiego rodzaju wózki-odkurzacze, używane do sprzątania m.in. hal i ulic
  • samobieżny – robot odkurzający samodzielnie poruszający się po pomieszczeniach. Taki odkurzacz, po zaprogramowaniu, dzięki czujnikom i sensorom, sam jeździ po wyznaczonym terenie i samodzielnie sprząta. Kiedy rozładuje się akumulator lub przepełni worek na kurz, odkurzacz dojeżdża do stacji dokującej, gdzie może naładować akumulator i opróżnić zbiornik kurzu.
  • centralny – wszystkie części mechaniczne umieszcza się w pomieszczeniu technicznym, np. w piwnicy, a do poszczególnych pomieszczeń prowadzi się w ścianach tylko rury. W takim systemie aby sprzątać, podłącza się tylko giętką rurę do przyłącza w ścianie.
  • przemysłowy – odkurzacze o większej mocy przystosowane do usuwania odpadków przemysłowych np. pyłów, odpadów stolarskich czy z tworzywa sztucznego, a także drobnego kruszywa (klasa L); gipsu, farby, odpadków remontowych, czy chemicznych (klasa M); ciężkich zanieczyszczeń takich jak: ołów, kadm, pleśń, czy azbest (klasa H)

Historia

Prawdopodobnie pierwszym urządzeniem służącym do usuwania kurzu, o napędzie ręcznym, był „Whirlwind”, wynaleziony w Chicago w 1865. Jako pomysłodawca odkurzacza wskazywany jest także Ives McGaffey (1869).

Odkurzacz elektryczny został wynaleziony w 1901 przez Brytyjczyka Huberta Bootha. Zainspirowany urządzeniami zdmuchującymi kurz strumieniem powietrza, doszedł do wniosku, że skuteczniejsze byłoby zasysać kurz, przez co nie osiadałby on ponownie na powierzchni. Testując swój pomysł, przyłożył usta do fotela i wykonał wdech. Próba ta o mało nie doprowadziła do jego uduszenia się, ale dowiodła słuszności pomysłu, który później opatentował w Wielkiej Brytanii. Booth skonstruował następnie odkurzacze przewoźne, wynajmowane na zlecenie klienta. Były to duże maszyny ciągnięte przez konie, które były ustawiane przed domem i zasysały kurz przez długie węże. Urządzenia te nie zdobyły jednak popularności.

Więcej szczęścia miał drugi wynalazca, Amerykanin James Murray Spangler. Pracując jako dozorca w domu towarowym i będąc uczulony na kurz, w 1906 skonstruował on pierwszy odkurzacz przenośny z wentylatora elektrycznego, pudełka i poszewki od poduszki. Ulepszone urządzenie opatentował w 1908 i jako pierwszy wprowadził przenośne elektryczne odkurzacze na rynek. Patent i firma Spanglera zostały kupione przez jego kuzyna Williama Hoovera, który produkował dotąd uprzęże końskie. Hoover dalej ulepszył odkurzacz, a wprowadzając je do sprzedaży komiwojażerskiej połączonej z demonstracją działania w domach, rozpowszechnił swój sprzęt w Stanach Zjednoczonych, osiągając duże zyski.

Pierwszy odkurzacz przenośny w Europie wynaleziony został przez P.A. Fiskera. Na tamte czasy, gdy inne odkurzacze były ogromne, a do ich obsługi potrzeba było kilku osób, wynalazek o nazwie Nilfisk C1 był rewolucją.

Przez wiele lat po wynalezieniu odkurzacze pozostały sprzętem drogim i luksusowym, lecz po II wojnie światowej stały się, wraz ze spadkiem ich cen, powszechnie używanym sprzętem gospodarstwa domowego.

Współczesne domowe odkurzacze wyposażone są oprócz przewodu powietrznego i kompletu ssawek, niekiedy także w nasadki do prania dywanów lub ich trzepania za pomocą wibracji, a jeśli istnieje możliwość ujęcia powietrza wylotowego, to mogą także zawierać np. suszarkę do włosów lub rozpylacz do płynów (wykorzystywany np. do malowania ścian).

Dawniej w niektórych regionach Polski powszechnym synonimem słowa odkurzacz było słowo „elektroluks”, od nazwy Electrolux – szwedzkiej firmy produkującej sprzęt gospodarstwa domowego, która upowszechniła w Polsce domowe odkurzacze (podobnie w Wielkiej Brytanii synonimem odkurzacza stała się nazwa hoover od firmy Hoover).

Od 1 września 2014 roku UE zabroniła sprzedaży odkurzaczy pobierających więcej niż 1600 watów, natomiast od 1 września 2017 roku maksymalny pobór energii przez odkurzacze w UE to 900 W.

Zakup energooszczędnego odkurzacza

Zakup energooszczędnego odkurzacza

Ocenianie odkurzacza tylko na podstawie ceny i kryterium mocy nie sprawdza się w praktyce. Pod uwagę oprócz efektywności energetycznej i skuteczności odkurzania należy wziąć również m.in poziom głośności i reemisję kurzu.

Wybierz urządzenie w najwyższej klasie energetycznej

Opierając się na danych zawartych na etykiecie energetycznej zwróć uwagę na to żeby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej. Etykieta energetyczna to etykieta zawierająca informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia. Informacja o klasie energetycznej musi zostać umieszczona w widocznym miejscu na każdym urządzeniu wystawionym w punkcie sprzedaży.

Klasa efektywności jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii przez odkurzacz i skuteczności odkurzania. Znaczenie ma zatem moc odkurzacza, oraz skuteczność odkurzania dywanów i podłóg twardych. Dla klasy efektywności energetycznej kluczowa jest niska moc odkurzacza – im niższa, tym lepsza klasa efektywności. Skuteczność odkurzania ma marginalne znaczenie dla tego parametru.

Od 1 września 2017 roku na unijnej etykiecie energetycznej dotyczącej odkurzaczy dla gospodarstw domowych stosuje się skalę od A+++ (najbardziej energooszczędne) do D (najmniej energooszczędne).

Od tego okresu wszystkie odkurzacze powinny spełniać następujące wymagania:

  • moc nie powinna przekraczać 900W
  • reemisja zasysanego kurzu nie powinna przekraczać 1%
  • limit natężenia hałasu generowanego przez urządzenie to 80 dB
  • żywotność silnika nie może być mniejsza niż 500 godzin
  • odkurzacz powinien być zdolny do wchłonięcia 75% zanieczyszczeń z dywanów i 98% z powierzchni twardych
  • wąż odkurzacza powinien wytrzymać co najmniej 40 000 zgięć

Nowym ograniczeniom podlegają wszystkie rodzaje odkurzaczy, wśród których można wymienić: odkurzacz wodny, odkurzacz pionowy, odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy.

Regulacje, o których mowa, nie obejmują froterek do podłóg, odkurzaczy automatycznych, urządzeń do czyszczenia materaców oraz odkurzaczy akumulatorowych.

Wzór i zasady etykietowania dla odkurzaczy uniwersalnych określa unijna dyrektywa 665/2013 – II. Dzięki etykiecie energetycznej przyszli użytkownicy odkurzaczy mogą porównywać i zestawiać ze sobą różne modele w oparciu o obiektywne cechy i na tej podstawie podejmować decyzję o zakupie.

Wymieniając swój stary odkurzacz na jeden z najbardziej energooszczędnych modeli, możesz oszczędzić 70 euro w całym cyklu życia produktu. Dzięki bardziej energooszczędnym odkurzaczom cała Europa może oszczędzić nawet 20 TWh energii elektrycznej rocznie. Oznacza to również zapobiegnięcie emisjom ponad 6 mln ton dwutlenku węgla.

dodatkowe informacje:
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy uniwersalnych
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do dywanów
Etykieta energetyczna dla odkurzaczy do podłóg twardych

Sprawdź średnie roczne zużycie energii elektrycznej

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz w kWh/rok odnosi się do ustalonej liczby odkurzań. W tym wypadku do 50-krotnego odkurzania powierzchni 87 m² (norma UE), przy założeniu, że każdy punkt podłogi jest odkurzany czterokrotnie (dwa podwójne suwy). Rzeczywiste zużycie energii zależy od stopnia zanieczyszczenia odkurzacza, rodzaju odkurzanej powierzchni oraz częstotliwości odkurzania.

Zwróć uwagę na klasę reemisji kurzu

Klasa reemisji kurzu w skali od A do G określa czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Jest to istotny parametrem, szczególnie dla alergików oraz rodzin z małymi dziećmi. Zależy od jakości zastosowanych w odkurzaczu filtrów.

Obecnie odkurzacze wyposażone są w filtry wodne i filtry antyalergiczne (HEPA). Starszymi konstrukcjami są odkurzacze z filtrami papierowymi lub tkaninowymi.

Pojęcie reemisja kurzu to stosunek procentowy z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, liczby wszystkich cząstek kurzu o wielkości od 0,3 do 10 μm (mikrometrów – milionowych części metra).

Uwaga! Stopień emisji kurzu mierzony jest nie tylko w okolicach filtra, ale wokół całego odkurzacza. Tutaj znaczenie ma to, aby odkurzacz był szczelny. Wartość jest uzyskiwana na podstawie wyniku testu spełniającego normy UE.

Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę. W przypadku najwyższej klasy odkurzacze przepuszczają zaledwie 0,02% kurzu. Kolejne przedziały to 0,02% – 0,08% (klasa B), 0,08% – 0,20% (klasa C), 0,20% – 0,35% (klasa D), 0,35% – 0,60% (klasa E), 0,60% – 1% (klasa F) i powyżej 1% (klasa G).

Uwaga! Przepisy zakazują sprzedaży odkurzaczy emitujących powyżej 1% zasysanych nieczystości. Tym samym klasa G reemisji kurzu, choć dalej widoczna na etykiecie energetycznej jest de facto klasą martwą.

Dopasuj rodzaj odkurzacza w zależności od odkurzanych powierzchni

Dopasuj rodzaj odkurzacza w zależności od odkurzanych powierzchni

Opierając się na klasie skuteczności odkurzania wybierz odpowiedni rodzaj odkurzacza w zależności od rodzaju odkurzanych powierzchni.

Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów.

Klasa skuteczności odkurzania dywanów

Klasa skuteczności odkurzania dywanów w skali od A do G opisuje skuteczność odkurzania dywanów. Minimalne wymagania to dpuc ≥ 75% (dust pick up on carpet – wskaźnik zbierania kurzu z dywanu).

A oznacza najwyższą skuteczności, ale warto zwrócić uwagę, że różnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie:

  • klasa A – w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu
  • klasa B – od 87 do 91%

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych

Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych w skali od A do G opisuje skuteczność odkurzania drewnianej podłogi ze szczelinami. Minimalne wymagania to dpuhf ≥ 95% (dust pick up on floor – wskaźnik zbierania kurzu z twardych powierzchni)

Przy ocenie tego parametru duże znaczenie ma ssawka, która może znacząco zwiększyć skuteczność odkurzania. Niektóre z odkurzaczy mogą pochwalić się ponad 100% skutecznością zasysania zabrudzeń z twardych powierzchni. Wynika to między innymi z konstrukcji ssawki, która zasysa nie tylko brud, znajdujący się bezpośrednio pod nią, ale wciąga także zanieczyszczenia wokół.

Uwaga! Im wyższa klasa skuteczności odkurzania, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów.

Zwróć uwagę na poziom emitowanego hałasu

Poziom głośności odkurzacza mierzony jest w decybelach dB(A). Im ciszej będzie pracował odkurzacz, tym lepiej. Warto zwrócić uwagę na ten parametr zwłaszcza gdy w domu mamy małe dziecko, odkurzamy w godzinach wieczornych lub mieszkamy w blokach wielorodzinnych.

Wzrost głośności o 3 dB(A) odpowiada dwukrotnemu wzrostowi hałasu emitowanego przez urządzenie. Stąd odkurzacz o głośności 78 dB(A) jest dwukrotnie cichszy od odkurzacza emitującego 81 dB(A).

Przyjmuje się, że typowy odkurzacz powinien emitować hałas w zakresie od 70 do 80 dB. Modele w zakresie od 61-70 dB uznawane są za ciche.

Uwaga! Dla porównania przykładowe poziomy głośności

  • szum liści 10-20dB
  • szept 20dB
  • mieszkanie nocą 30dB
  • biblioteka 35-40dB
  • cicho grające radio 40dB
  • normalna rozmowa 50-60dB
  • głośna rozmowa 70dB
  • ruchliwa ulica 80-90dB
  • muzyka beatowa 120dB
  • odrzutowiec 140dB

Dobierz odpowiednie gabaryty odkurzacza

Gabaryty odkurzacza znacząco wpływają na komfort jego użytkowania. Duży i toporny odkurzacz sprawi, że korzystanie z niego będzie niewygodne i męczące. Lekki i mały odkurzacz znacząco poprawi wygodę odkurzania, jednak jego pojemnik/worek na zanieczyszczenia może okazać się mniej pojemny i częściej trzeba będzie go opróżniać/wymieniać.

Sprawdź długość przewodu odkurzacza

Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę, gdy zamierzamy sprzątać duże powierzchnie. Odpowiednia długość przewodu znacznie usprawni i przyspieszy nam pracę. Długi przewód jest również zalecany przy piętrowych mieszkaniach lub domach.

Zasady energooszczędnego korzystania z odkurzacza

Zasady energooszczędnego korzystania z odkurzacza

  • reguluj pracę urządzenia w zależności od rodzaju odkurzanego podłoża
  • regularnie wymieniaj filtry i worki – najpóźniej kiedy wskaźnik ssania sygnalizuje pełny worek. Odkurzacz działa tym słabiej im bardziej zanieczyszczone są filtry. Wydłuża to czas pracy i zużycie energii.
  • niektóre zanieczyszczenia takie jak mąka czy kakao, szczelnie zatykają pory filtrów – należy wówczas wymienić worek, pomimo że jest w nim jeszcze sporo wolnej przestrzeni.
  • nie spiesz się w czasie odkurzania – wolniejsze przemieszczania końcówki dyszy ssącej po dywanie zwiększa efektywność zbierani brudu

Przydatne porady

Jak pozbyć się przykrego zapachu z odkurzacza?

Zanim zaczniesz sprzątać wciągnij do odkurzacza trochę proszku do prania, lub wlej do odkurzacza kilka kropli olejku eterycznego.

Zapach utrzyma się jeszcze długo po sprzątaniu.

źródło: materiały prasowe
Odkurzacz, autorzy, licencja CC BY SA 3.0

Dom ekologiczny – dodatkowe informacje:
audyt energetyczny, dom energooszczędny, dom inteligentny (smart home,) dom niskoenergetyczny, dom pasywny, domowe (naturalne) środki czystości, energooszczędne ogrzewania (oszczędzanie ciepła), energooszczędne oświetlenie, energooszczędne urządzenia, energooszczędna wentylacja, etykiety energetyczne, etykiety produktów, kuchnia Zero Waste, kosmetyki naturalne (ekologiczne), oszczędzanie energii elektrycznej (prądu), oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody, rośliny oczyszczające powietrze, segregacja odpadów, termomodernizacja budynku, zrównoważone budownictwo

Rządowe, ogólnopolskie programy proekologiczne:
Ciepłe Mieszkanie, Czyste powietrze, Mój Prąd, Moja Woda, Stop Smog, Ulga termomodernizacyjna

Świadomy konsument – dodatkowe informacje:
ekologiczne i zrównoważone święta, black friday, Clean label, cyber monday, cykl życia produktu (Life Cycle Assesment LCA), data przydatności do spożycia, data ważności, degrowth, domowe (naturalne) środki czystości, dyrektywa Cyfrowa, Dyrektywa Omnibus, dyrektywy PPWD (Packaging and Packaging Waste Directive). dyrektywa Towarowa, dyrektywa Single-Use Plastics, ekoprojekt, ekoprojektowanie (ecodesign), etykiety energetyczne, greenwashing (ekościema, ekomanipulacja, zielone kłamstwo), ekonomia subskrypcji, fast fashion (szybka, śmieciowa moda), gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), kosmetyki naturalne (ekokosmetyki), marnowanie żywności, Nutri-Score (5-Colour Nutrition Label, 5-CNL) pięciokolorowa etykieta żywieniowa, olej palmowy, odpowiedzialna konsumpcja, pakiet odpadowy, Prawo Do Naprawy (#RightToRepair), produkt bio, produkt ekologiczny (eko), produkt naturalny, recykling, redesign, rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP), ekonomia współdzielenia (sharing economy), slow fashion, społeczna lodówka, strategia Od pola do stołu, system kaucyjny, transport ekologiczny, turystyka ekologiczna, upcykling, uwalnianie książek (bookcrosing), zdrowa żywność, zrównoważona moda, zrównoważone rybołówstwo, żywność alternatywna, żywność drukowana, żywność ekologiczna

ślad ekologiczny (ecological footprint), ślad środowiskowy (environmental footprint), ślad węglowy (carbon footprint), ślad wodny (water footprint)
air-commerce, downsizing, overpackaging

Jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne:
na wakacjach, na zakupach, w podróży, ograniczenie zużycia papieru
oszczędzanie energii elektrycznej (oszczędzanie prądu): tryb czuwania Stand-by
energooszczędne oświetlenie: świetlówka kompaktowa (energooszczędna), żarówka LED
oszczędzanie gazu, oszczędzanie wody: perlator
energooszczędna wentylacja, energooszczędne ogrzewanie
energooszczędne urządzenia: czajnik elektryczny, komputer, lodówka i zamrażarka, odkurzacz, okap kuchenny, piekarnik, płyta grzejna, pojemnościowy podgrzewacz do wody, pralka, telewizor, zmywarka
segregacja odpadów
znaki i oznaczenia ekologiczne

Ekologiczny styl życia:
dieta planetarna, freganizm, Lifestyles of Health and Sustainability (LOHAS), Less Waste, Roślinne zamienniki mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, Repair Cafe, Slow fashion, Slow life, weganizm, wegetarianizm,
Zero Waste
zasada 3R, zasada 5R, zasada 8R: Rethink (Przemyśl swoją relację ze środowiskiem), Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj), Reuse (Użyj ponownie), Rehome (Znajdź nowy dom), Repair (Naprawiaj), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj, Oddaj do odzysku), Rot (kompostuj)

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top